فرنود حسنی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ فرنود حسنی
آرشیو وبلاگ
      مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات (IT Management)
نویسنده: فرنود حسنی - شنبه ٢٤ امرداد ۱۳۸۳

نوشته شده توسط: .............              تماس با نويسنده:......................                     تاريخ ارسال: مرداد۱۳۸۳

امروزه دنیای کسب وکار بر پایه « مشتری مداری» و «رضایت مشتریان» استوار گشته به گونه ای که گسترش خدمات و حتی ارائه آن بدون در نظر گرفتن این اصل نه تنها مشکل بلکه غیر ممکن است. فعالان عرصه اقتصاد و کسانی که به ماندگاری جاودانه در این عرصه می اندیشند، به خوبی می دانند که اکسیژن تنفس در دنیای تجارت اصل مشتری مداری است و درک این سخن که «همیشه حق با مشتری است » را سرلوحه برنامه هاي خويش مي دانند.

حضور مشتری در یک واحد اقتصادی علاوه بر آنکه سود مالی به دنبال دارد، شیپور بیدار باش همیشگی است تا بتوانیم چون سربازانی آماده در عرصه رقابت به نبرد بپردازیم.

در این میان آنچه مهم است خود «مشتری مداری» نیست، بلکه ویژگی ها و پرامترهایی است که باید وجود داشته باشد تا مشتری مداری محقق شود. آنچه در سطور زیر می آید بیشتر تجربیاتی کاربردی است که در این عرصه کسب شده و به عنوان عوامل به وجود آورنده و رشد دهنده « مشتری مداری» می تواند مورد توجه قرار گیرد. در واقع پاسخی است به این پرسش که « مشتری چه می خواهد؟ » یقینا هر کسی که پاسخی منطقی و کاملتر برای این پرسش داشته باشد او بهتر خواهد توانست خود را مزین به اصل « مشتری مداری» کرده باشد.

لذا به دور از پیچیدگی های زبان علمی، تجربیاتی که می تواند ما را در این راستا یاری دهد به شرح زیر بیان می گردد.

1-      اولیت خواسته مشتری «احترام» است. مشتری به عنوان یک شخص و یک انسان، دارای هویتی مستقل و شخصیتی مدنی است که همیشه دوست دارد این هویت و شخصیت پاس داشته شود و از یک دیدگاه محترمانه به وی نگریسته شود. در برخورد اول با مشتری باید با متانت هر چه تمامتر و با نشاطی برخاسته از علاقه از وی استقبال کرد، با این کار هم «شخصیت انسانی» او را پاس داشته ایم و هم نوع پاسخ مشتری به رفتارهای خود را ترسیم کرده و به او قبولانده ایم. مشتری که با برخوردی مشتاقانه و محترمانه رو به رو شود، در صدد پاسخی مشتاقانه و محترمانه برخواهد آمد. از این رو فضايي به وجود خواهیم آورد که در آن مشتری احساس «بیگانگی » نخواهد کرد.

2-      مشتری در نگاه اول خود ظاهر « آراسته ، مرتب، منظم و تمیز» کارکنان و محلی که در آن وارد می شود را می سنجد و هر چقدر این ظاهر آراسته تر باشد، تشویش های درونی مشتری کمتر و کمتر می شود و جاي خود را به آرامش و احساس رضایت خواهد داد.

3-      وجود کالاهای « مورد نیاز» مشتری در واحد خدماتی می تواند اطمینان وی را به آن واحد افزون کند. وقتی مشتری را به خاطر نداشتن کالایی از خود دور می کنیم، یقینا برگشت او را به سوی خود با تردید جدی مواجه کرده ایم. مشتری در فضایی رفت و آمد خواهد داشت که آرامش فکری او را به هم نریزد و یقینا صداقت مدیران و کارکنان و تلاش آنها برای حفظ این آرامش فکری، او را در مراجعات بعدی جدی تر خواهد کرد. تا آنجایی که امکان دارد باید درخواست های مشتریان خود  پاسخ «بله» داشته باشیم.

4-      برای مشتری « کیفیت خدمات» مهمترین عامل مراجعه به یک واحد خدماتی است. مدیرانی موفق هستند که این کیفیت را برای مشتریان خود «تضمین» کنند. مشتری شاید بتواند برخورد تند کارمندان را تحمل کند، شاید بتواند اتلاف زمان را نادیده بگیرد، اما یقینا نمی تواند از « کیفیت کار» بسادگی بگذرد. او حتی حاضر است بهای بیشتری بپردازد، مشروط بر اینکه « کیفیت» خدمات ارائه شده را برایش تضمین کنند.

5-      برای مشتری « قیمت» و « بهای» خدمات ارائه شده مهم است. مشتری قبل از اینکه به موسسه شما بیاید، یقینا به چند موسسه دیگر سر زده است و کما بیش از وضعیت « نرخ » های بازار آگاه شده است. او ضمن اینکه « کیفیت» کار را مدنظر دارد، مایل است که « بهای » کیفیت ارائه شده مناسب بوده و با وضعیت مالی وی سازگار باشد.

6-      مشتری انتظار دارد در حداقل « زمان» خدمات ارائه شده به وی صورت گیرد و از طولانی شدن زمان هراس دارد. بخصوص مشتریانی که از مسیرهای طولانی تری مراجعه کنند. و بناچار برگشت آن مسیر را باید بپذیرند. از اين رو ایجاد یک « چرخه کاری » مناسب که در آن بتوان از « اتلاف وقت » جلوگیری کرد خواسته درونی مشتریان است. در این چرخه دو اصل « سرعت » و  « دقت» انجام کار و توالی خدمات مهم است. مدیران واحدهای خدماتی برای آنکه بتوانند مشتریان را راضی نگه دارند، باید به ایجاد این چرخه همت گمارند و از کارکنانی استفاده کنند که مفهوم « زمان» را بخوبی درک کنند.

7-      دستیابی مشتریان به رده های بالاتر می تواند مشتری را برای مراجعات بعدی مصمم تر کند. وقتی در مشتری این اعتماد را به وجود بیاوریم که در صورت لزوم می تواند رده های بالای مدیریت موسسه را براحتی ملاقات کند و حرف های خودرا با آنها در میان بگذارد، یقینا حضور او را در موسسه خود « تثبیت » کرده ایم.

8-      ایجاد تحول و تنوع در محیط کاری بر اساس « پیشنهاد» مشتریان، آنها را در همکاری با موسسه ترغیب کرده و با این کار آنها خودرا جزیی از موسسه خواهند پنداشت. مدیرانی که دیدگاه مشتریان- حتی مشتریان ناراضی- را با اهمیت هر چه بیشتر پیگیری و مطالعه می کنند و سعی به اجرا در آوردن آنها دارند، از جمله مدیران موفقی هستند که راه پیشرفت و نفوذ در دل مشتریان را یافته اند.

9-      رضایت همکاران عامل اصلی برای « رضایت مشتریان» است. هر گاه در یک موسسه کارمندان از میزان رفاه و دستمزد خویش ناراضی باشند، بدون شک همان میزان نارضایتی را به مشتریان انتقال خواهند داد. مدیران باید سعی کنند به «رضایت» کارکنان همان قدر اهمیت بدهند که به « رضایت مشتریان» اهمیت می دهند هیچ موسسه ای بدون « کارمندان راضی» نمی تواند قدم به وادی « رضایتمندی مشتریان» بگذارد.

10-       به طور کلی می توان گفت ایجاد «روح اعتماد» و « صداقت» در محیط کار از پارامترهای استوار « مشتری مداری» است و باید به این نکته ایمان بیاوریم که « حیات اقتصادی ما به رضایت مشتریان ما وابسته است و بدون حضور مشتری ما هم نخواهیم بود».

 

متاسفانه هر چه تلاش کرديم نام نويسنده راپيدا نکرديم.
نویسنده: فرنود حسنی - پنجشنبه ٢٢ امرداد ۱۳۸۳

نوشته شده توسط: فرنود حسنی                 تماس با نويسنده:manager_ict@yahoo.com        تاريخ ارسال: 22مرداد۱۳۸۳

مقدمه:

تعاریفی که از کلمه سازمان وجود دارد نشان می دهد که ماهیت وجودی سازمان از کنار هم قرار گرفتن و ترکیب شدن چندین عامل بر مدار هدف یا اهدافی مشخص شکل می گیرد. سازمان زمانی می تواند معنای حقیقی خود را بیابد که کلیه عوامل دخیل در ساختار آن دارای پویایی باشند از مهمترین عواملی که می تواند به رفتارها و برنامه های سازمانی سمت و سوی مناسبی در جهت افزایش پویایی عوامل تشکیل دهنده آن بدهد تدوین استراتژی های راهبردی و کلان در سطح سازمان می باشد. در این بین ظهور و توسعه فناوری اطلاعات و کاربردی شدن آن در ساختار برنامه ریزی و عملیاتی سازمان ها توانسته نقش خود را به عنوان عاملی موثر در پیش برد کمی و کیفی استراتژی های راهبردی سازمان بهمنصه ظهور بگذارد. در این مجال سعی خواهیم کرد مبحث فناوری اطلاعات و چگونگی پیاده سازی و مدیریت آن را در ساختار سازمان مبتنی بر استراتژی های راهبردی موجود مورد بررسی قرار دهیم.

استراتژی های سازمانی

بر اساس نظرات و تعریف اساتید بزرگ دانش مدیریت استراتژی های عمده هر سازمانی شامل موارد و عوامل زیر است.

1-رشد

2- مالی

3- سازمان

4- منابع انسانی

5- روابط عمومی

6- کالا و خدمات

7-بازاریابی

ورود ابزارهای فناوری اطلاعات به پیکره سازمانهایی که با سیستم ها و روش های سنتی هدایت می شوند در صورت اجین شدن با استراتژی های ذکر شده در بالا می تواند زمینه لازم را برای کاربردی شدن تاکتیک ها و عملی شدن اهداف سازمان فراهم کند.

1) رشد:

جایگاه فناوری اطلاعات در این استراتژی با پاسخ دادن به سوالات زیر آشکار خواهد شد.

الف) تزریق ابزارهای فناوری اطلاعات به سازمان تا چه حدی باعث رشد در سازمان می شود؟

ب) در صورت موثر بودن فناوری اطلاعات بر جریان رشد سازمان در چه کمیت و کیفیتی برای دست یافتن به رشد  باید از فناوری اطلاعات بهره گرفت.

پ)کاربرد و مدیریت صحیح فناوری اطلاعات در سازمان تا چه حد سرعت رشد سازمان را بالا می برد؟

ت)کاربرد فناوری اطلاعات در چه بخش و یا بخش هایی از سازمان باعث ایجاد رشد خواهد بود؟

ث) در صورت استفاده از فناوری اطلاعات رشد چگونه و در چه مدتی اتفاق خواهد افتاد؟

2)مالی:

در ساختار هر سازمانی بایستی برای مسائل مالی روش ها و نگرش های عملیاتی وجود داشته باشد با این توضیح باید توجه کرد که فناوری اطلاعات در صورت مدیریت صحیح به چه صورت می تواند با برنامه ها و روش های مالی سازمان شما منطبق گردد. از زمان گزینش و پیاده سازی تا نگهداری ابزارهای فناوری اطلاعات که بخش هزینه بر هستند و ارزش افزوده حاصل از آن که غالباً در طول زمان تاثیر خود را نمایان می سازد و نحوه عملکرد و کاربری فناوری اطلاعات برای بهینه سازی امور مالی سازمان که غالباً درآمدزا هستند باید به فکر ایجاد و توازن در این مسئله بود تا ورود فناوری اطلاعات به سازمان بتواند در چالش با این استراتژی بسیار مهم تاثیر مثبت به همراه داشته باشد.

3)سازمان:

ترکیب فناوری اطلاعات با استراتژی سازمانی غالباً در چهارچوب سوالات زیر جلوه می کند.

الف)فناوری اطلاعات تا چه حد می تواند در جریان تصمیم گیری های سازمانی موثر باشد؟

ب) آیا فناوری اطلاعات می تواند نقش موثری در ایجاد قدرت تصمیم گیری متمرکز یا غیر متمرکز فعالیت های سازمان بازی کند؟

پ) فناوری اطلاعات تا چه حدی می تواند به عنوان عاملی در جهت موفقیت کارشناسان و به تبع آن موفقیت سازمان موثر واقع شود؟

ت) فناوری اطلاعات تا چه حدی می توان در تعیین ساختار سازمانی، سیستم ها، نقش ها و روابط افراد که در جهت هدف است کمک کند.

4)منابع انسانی:

راهبردهای موجود در بخش منابع انسانی با استفاده از فناوری اطلاعات در بخش های مختلفی همچون استفاده از سیستم های دقیق حقوق و دستمزد، استفاده از فناوری اطلاعات در جریان گزینش و استخدام ، توسعه آموزش های ضمن خدمات با استفاده از فناوری اطلاعات و… صورت خواهد پذیرفت.

5)روابط عمومی:

استراتژی های راهبردی در عرصه روابط عمومی سازمان در عصر حاضر و با کمک فناوری اطلاعات توسعه جالب توجهی یافته اند. گسترش ارتباط درون سازمانی و برون سازمانی و ایجاد تعامل کاری بخش های مختلف سازمان با استفاده از بازخوردهای بیرونی وقتی با استفاده از تکنیک ها و ابزارهای فناوری اطلاعات همگام شوند نتیجه ای مطلوب برای اهداف سازمان خواهند داشت. افزایش سرعت و کیفیت پاسخگویی و اطلاع رسانی به مراجعین سازمان، بهینه سازی روابط کاری و همچنین گسترش سطوح ارتباطات بین سازمانی از جمله نتایجی هستند که در قالب روابط عمومی های الکترونیکی بروز پیدا خواهند کرد.

6)کالا و خدمات:

اصولاً هر کسب و کاری با ارائه کالا یا خدمت معنا پیدا می کند و به جرات می توان گفت که سودآوری هر سازمان رابطه مستقیمی با درصد رضایت مندی مشتریانش دارد. پیاده سازی فناوری اطلاعات به عنوان یک راهکار اساسی در افزایش کمی و کیفی تولیدات و خدمات رسانی می تواند تاثیر به سزایی در کارامد شدن استراتژی های سازمان داشته باشد. برای تعیین استراتژی هایی که تعامل و تطابق لازم را با ابزارهای فناوری اطلاعات داشته باشند می توان سوالات زیر را مطرح کرد.

الف) کسب و کار سازمان بر چه اساسی(تولید یا خدمات) استوار است؟

ب) آیا پیاده سازی فناوری اطلاعات در بهینه سازی کسب و کار ما موثر خواهد بود؟ در صورتی که جواب مثبت بود در کدام بخش ها و به چه میزان باید فناوری اطلاعات را در عرصه کسب و کار دخالت داد؟

پ) مشتریان از ما چه انتظاراتی دارند و در صورت بهره برداری از فناوری اطلاعات آیا امکان رفع نیازهای آنها با سرعت و کیفیت بالاتر امکان پذیر است؟

ت) چه مزیت هایی را با استفاده از فناوری اطلاعات می توانیم به مشتریان خود ارائه دهیم؟

ث) بهره گیری از فناوری اطلاعات تا چه حد می تواند ما را در عرصه رقابت های تولید و یا خدمات رسانی از دیگران پیش بیندازد؟

ج) در صورت استفاده از ابزارهای فناوری اطلاعات برای تسهیل و تسریع در امر تولید و خدمات رسانی چه سودی عاید سازمان خواهد شد؟

7)بازاریابی:

استراتژی های بازاریابی در جهت توسعه خدمات رسانی مطلوب مشتری و تشویق بیشتر او به خرید های دوباره تدوین می شوند. استراتژی های تولید و بازاریابی باید از تعامل بالایی برخوردار باشند تا بتوانند زمینه لازم را برای خدمت رسانی مشتری مدارانه و سرویس های تک به تک فراهم سازند. با این دیدگاه نحوه پیاده سازی و کاربردی کردن فناوری اطلاعات در عرصه بازاریابی سازمان می تواند کمک موثری برای سایر راهبردهای سازمان از قبیل رشد، مالی و تولید نیز باشد. فناوری اطلاعات به سازمان این امکان را می دهد تا با کاهش هزینه ها حوزه های نفوذ خود را در بازار در سطح دنیا گسترده سازد و بتواند برای هر یک از مشتریان برنامه و تاکتیک مجزا و کاربردی اجرا نماید. سوالاتی که می توانند ما را برای دست یابی به این استراتژی ها راهنمایی کنند عبارتند از:

الف) مشتریان سازمان در کجا هستند و علت خریدشان از شما چیست؟

ب) آیا فناوری اطلاعات می توانند تعداد مشتریان شما را بالا ببرد؟

پ) آیا می توان با استفاده از فناوری اطلاعات سیستم خرید را برای مشتریان تسهیل کرد؟

ت)آیا کاربرد فناوری اطلاعات در بازاریابی می تواند عامل موثری در رقبت مشتری به خرید از شما باشد؟

ث) کاربرد فناوری اطلاعات در بازاریابی چه مزیت هایی را برای سازمان شما نسبت به رقبا به همراه خواهد داشت؟

ج) آیا با استفاده از فناوری اطلاعات می توان از کلیه ابزارها و امکانات یک بازاریابی موفق بهره مند شد؟

چ) آیا با پذیرش فناوری اطلاعات به عنوان عنصری موثر در بازاریابی می توان عواقب و نتایج بعد از آن را نیز انجام داد و همگام با انتظارات جدید مشتری گام برداشت؟

 نتیجه

دست یافتن به جواب سوالات ذکر شده در هر یک از بخش های استراتژِی های یاد شده می تواند نگرش و دیدکلی سازمان را در بهره گیری مناسب و کاربردی فناوری اطلاعات در هنگام تدوین استراتژیهای راهبردی سازمان موجب شود. همچنین مدیریت درست بر فناوری اطاعات در سازمان می تواند کمک بسیار موثری در جهت مدیریت بر استراتژی ها و برنامه ریزی برای هدایت تاکتیک های کاری باشد. با این دیدگاه می توان ادعا کرد که امروزه فناوری اطلاعات  به عنوان پدیده ای غیر قابل انکار در ساختار سازمان اجین شده و کاربرد آن در بالاترین سطوح سازمانی تا جزیی ترین فعالیت ها امری لازم الاجراست. با این حال چالش اساسی موجود بر سر راه ورود هر پدیده نو ایجاد تطابق و تعامل بین اجزا سازمان از یک سو و فناوری اطلاعات به عنوان ابزاری جدید از سوی دیگر دارد                                                                                                                                              .
نویسنده: فرنود حسنی - یکشنبه ۱۸ امرداد ۱۳۸۳

نوشته شده توسط: عبداالرحمن چراغعلی               تماس با نويسنده:info@corc.ir     تاريخ ارسال: ۱۹مرداد۱۳۸۳

تاريخچه فن آورى اطلاعات
پس از دردسترس قرارگرفتن كامپيوتر درسال 1950 ميلادى، اولين كاربرد علمى كه كامپيوتر درآن استفاده شد انتخابات رياست جمهورى آمريكا درسال 1951 بود. درسال 1960 با حضور كامپيوتر بزرگ (Main frame) ايده توسعه پايگاه هاى اطلاعاتى متمركز اطلاعات ومفهوم انفورماتيك شكل گرفت وكاربردآن درحوزه مديريت اطلاعات (MIS) طرفداران بيشترى پيدا كرد اين ايده درسالهاى 1970 تا 1980 بصورت استفاده از سيستم هاى خبره وكمك به تصميم گيرى شكل قوى ترى به خود گرفت وايده اصلى اتوماسيون ادارى وسيستم هاى بدون كاغذ راتقويت نمود. دركشورهاى ديگر مثل ژاپن ، آلمان، انگلستان وغيره نيز كاربردهاى كام! پيوتر درزمينه خدمات بانكدارى، هتلدارى، مديريت پروژه هاو… رشد نمود اما ضعف اين سرويس ها وكاربردها درنبود سيستم هاى قوى ارتباطى بيشتر مشخص شد زيرا باوجود تلفن وتلگراف امكان انتقال اطلاعات با حجم بالا نبود وقدرت سيستم هاى محاسباتى وكاربردهاى انفورماتيك آن تنها درحوزه هاى محدود قابل استفاده بود.

بارشد روزافزون شبكه هاى كامپيوترى وقدرت ارسال اطلاعات علاوه برصدا، ازطريق شبكه هاى مخابراتى دردهه 1980 گستره كاربردهاى انفورماتيك ازطريق شبكه رو به فزونى گذاشت . سپس با پيوند تاريخى قدرت محاسباتى كامپيوترها وامكان ارسال اطلاعات ، فن آورى اطلاء ¹ات (IT) متولد شد كه بطوركلى به مجموعه تكنيكهاو ابزارها وعلومى اتلاق ميشود كه درانجام فعاليتهاى جمع آورى، ذخيره، بازيابى، پردازش و… توزيع انواع اطلاعات (تصوير، داده، صدا… درهرسطحى ازكيفيت وكميت مشاركت دارند. ب) مقدمه اى برفناورى اطلاعات درون سازمانى باتوجه به تاريخچه فناورى اطلاعات اين علم را ميتوان به چهاردوره يا عصر تقسيم نمود

عصرمجازى از تحولات ساختارى دراطلاعات بوجود مى آيد وابزارآن فناورى اطلاعات ميباشد. پس ميتوان يك سازمان مجازى رابدين صورت تعريف نمود. سازمان مجازى بصورت موقت براى تركيب وبكارگيرى توانايى هاى خاص اعضاى آن سازمانها بوجود آمده وباعث افزايش بهره ورى واستفاده سريع ازفرصتهاى خاص براى ارائه محصولات ياارائه خدمات خاص ميشود ومعمولاً بعد مسافت بوسيله فن آورى اطلاعات جبران ميشود. -

خصوصيات يك سازمان مجازى تحرك وانعطاف پذيرى – انجمن حسابداران مديريت كانادا اطلاعات محوراصلى – ديويد مالونه يك شبكه است ، نه يك دفتر- جارلز هندى روند نزولى درايجاد مشاغل مادام العمر وترقى شغلى پله كانى همانطوركه ازتعاريف مشخص ميشود گفته چارلز هندى “ مديران امروز باسازمانهايى سروكاردارند كه هيچ شباهتى به سازمانهاى گذشته ندارد ” عجيب نيست .

بهره گيرى از فن آورى اطلاعات دربرنامه ريزيها:
فناورى اطلاعات دركليه اموريك سازمان نقش مؤثر خود راايفاء مى نمايد درذيل موارد مهمى كه فناورى اطلاعات درآن نقش دارد ارائه ميگردد نقش مؤثر فناورى اطلاعات درمديريت مجازى برنامه هاى زيربنايى وكلان سازمان نقش موثرفناورى اطلاعات در برنامه توسعه سازمان با عنوان طرح بنيادى « برنامه توسعه پويا» . نقش موثر فناورى اطلاعات در برنامه کلان توسعه اى چيده برتغييرات سريع عصر دانش . نقش موثر فناورى اطلاعات در گفتگوى بين سازمانى جهت ائتلاف براى پيشرفت . نقa موثر فناورى اطلاعات درکاهش چالشهاى فرهنگى و زبانى در جهت توسعه سازمانهاى مجازى . نقش موثر فناورى اطلاعات در مشارکت بزرگ متخصصان در ارائه طرحها بدون محدوديت زمان و مکان . نقش موثر فناورى اطلاعات در تغيير ماهيت فعاليت ها و رقابتها . نقش موثر فناورى اطلاعات در دگرگونى شرايط اشتغال و فعاليت نيروى انسانى در سازمان . نقش موثر فناورى اطلاعات در تهيه پيش نويس سياستها و برنامه هاى توسعه سازمانى ، تنظيم بودجه سالانه سازمان ، اجراى نظام برنامه ريزى پروژه ها ، تخصيص بودجه هاى مصوب مورد نياز کارهاى سازمان و نظارت بر حسن اجراى کليه برنامه هاى مصوب سازمان . نقش موثر فناورى اطلاعات درپيگيرى دعاوى حقوقى سازمان ، تهيه و تنظيم قراردادها و اسناد تعهد آور و غيره. نقش موثر فناورى اطلاعات در برنامه ريزى آموزش کارکنان و ارتقاء کيفى دانش سازماني. نقش موثر فناورى اطلاعات در تأمين امنيت اطلاعات مهم سازمانى و کنترل ورورد و خروج.

پياده سازى فناورى اطلاعات در سازمان ها و مشکلات موجود
با توجه به مطالب فوق که ايده آل هاى موجود براى سازمانهاى مجهز به فناورى اطلاعات رايگان نمود لازم است موانع در توسعه فناورى اطلاعات در سازمانهاى موجود را بررسى نماييم ذيلا به تعدادى از اين مشکلات اشاره مى گردد :
1- انتظارات و توقعات مديران سازمانها جهت مکانيزه نمودن نظام ها بسياربالا است ولى حمايت آنها از مديران انفورماتيک بسيار پايين است .

2- تمايل مديران بيشتر به خريد سخت افزار است تا عنايت و پشتيبانى و سرمايه گذارى در توليد نرم افزار .

3- توجه مديران به استفاده از نرم افزار هاى بنيادى که موجب تحولات اساسى در سازمانها مى گردد .

4- ايده آل نگرى در تعريف پروژه هاى بزرگ نرم افزارى بدون توجه به امکانات و محدوديتها و در نتيجه عدم موفقيت پروژه ها در چهارچوب هزينه و مدت برنامه ريزى شده ( اين امر باعث ايجاد ذهنيت منفى مديران سازمان نسبت به مديران انفورماتيک خواهد گرديد )

۵ - عدم استفاده از ابزار و متدولوژيهاى جديد و استانداردهاى توليد نرم افزار ها و توليد مستندات .

۶ - رؤساى سازمانها بجاى استفاده از فناورى اطلاعات در برنامه ريزيهاى کلى سازمان از آن در کارهاى جزئى سازمان استفاده مى نمايند .

۷ - حقوق متخصصين کامپيوتر در سازمانها نسبت به درآمد آنها در بخش خصوصى و کار آزاد بسيار پائين است لذا کارآئى و بهره ورى آنها در سازمان ناچيز است .

۸ - نرم افزارها ماهيتا قابل رؤيت نيستند لذا مديران سازمانها آن را درک و لمس نمى کنند و نتيجتا آن را حمايت نمى نمايند . نامناسب بودن تشکيلات سازمان پروژه ،تغيير نماينده و مسئول در نظر گرفته شده از سوى کارفرما براى پروژه ، تغيير سياست کارفرما در ارتباط با پروژه ، عدم رعايت زمانبندى هاى پروژه از سوى کارفرما ، عدم پرداخت بموقع و بر طبق تعهد از سوى کارفرما . ه ) راهکارهاى توسعه فناورى اطلاعات در سازمانها : عمده راه حل هايى که با توجه به مشکلات مطرح شده وجود دارد به ترتيب ذيل است : 1- دولت و سياست گذاران بايستى به فناورى اطلاعات اهيمت داده و آن را به عنوان رکن اساسى رشد و توسعه بنگرند . 2- کليه راهکارهاى و راهبردها در راستاى سياست هاى کلان دولت در کشور براى رشد و بکارگيرى فناورى اطلاعات بايستى مشخص شده و با برنامه ريزى توأم باشد . 3- جايگاه فناورى اطلاعات در کشور ، دولت ، وزارتخانه ها ، سازمان ها و...... مى بايست زير نظر بالاترين مقام تصميمگيرى بيشترى در اين زمينه شود . 5- در هر سازمان براى فناورى اطلاعات در سطوح مختلف آن استانداردهاى مشخصى ( توسط مشاورين ) تدوين گردد . 6- چون مديران معمولا آشنايى کلى با مقوله فناورى اطلاعات دارند پيشنهاد مى شود از مشاوران قوى براى برنامه ريزى و گسترش فناورى الطاعات درسازمانشان استفاده نمايند . 7- پيشنهاد مى شود رؤساى سازمانها با آخرين فناورى هاى روز آشنا شده و براى برنامه ريزيهاى توسعه اى توليد محصولات براى سازمان خود تأکيد بر استفاده از جديدترين فناورى ها نمايند . 8- مديران و کارکنانى را که مخالف با توسعه فناورى اطلاعات در سازمان مى باشند و يا در توسعه آن مشارکت نمى نمايند نعويض نمايند . 9- پروژه هاى توسعه فناورى اطلاعات در يک سازمان بايد از يک چارچوب کلان تبعيت کند . 10- پروژه هاى توسعه فناورى اطلاعات هدفمندى ، نظارت و پيگيرى ، ثبات و امکان پذيرى است. و ) نتيجه گيرى: با نگاه اجمالى به جايگاه فن آورى اطلاعات در سازمانهاى پيشرفته مى توان نتيجه گرفت که فناورى اطلاعات مقوله اى است فرابخشى که نه تنها فناورى کامپيوتر بلکه زير ساختمانهاى مخابراتى و تبادل طلاعات و همچنين اطلاعات و استانداردهاى زمينه هاى مزبور را نيز شامل مى شود و مسئوليت فناورى اطلاعات در يک سازمان بايد بعهده بالاترين مقام اجرايى آن سازمان بوده تا بتوان از فناورى اطلاعات در برنامه ريزيهاى کلى و جزئى کليه امور استفاده نمود .
نویسنده: فرنود حسنی - شنبه ۱٧ امرداد ۱۳۸۳

نوشته شده توسط: فرنود حسنی                 تماس با نويسنده:manager_ict@yahoo.com        تاريخ ارسال: ۱۷مرداد۱۳۸۳

  • تقسیم بندی ارتباطات فروشنده و مشتری در بازار الکترونیکی

یکی از مهمترین گام ها در دستیابی به موفقیت در بازارهای شبکه ای تقسیم بندی و شناخت دقیق از زمان و نحوه برقراری ارتباط با مشتری و انتخاب ابزار مناسب این ارتبط است. شما باید در مام مراحل و ابعاد روابط میان شرکت و مشتری به استانداردهای خدمات توجه کافی داشته باشید. برای این منظور هم باید با تمام گام هایی که مشتری برای استفاده از خدمات خاصی بر می دارد آشنا باشید. شما در مراودات الکترونیکی به سه طریق با مشتریان خود رابطه برقرار خواهید کرد.

1-      ارتباطات تبادلی

2-      ارتباطات تعاملی

3-      ارتباطات فیزیکی

شما در ارتباطات تبادلی کلیه مراحل جذب مشتری تا فروش کالا را انجام می دهید. این بخش از روابط فروشنده با مشتری مهمترین مرحله ارتباطی است. ابزار شما می تواند یک وب سایت حرفه ای که محتوی الاعات کامل از کالاها و خدماتتان است باشد که از طریق یک کارت اعتباری امکان خرید را برای مشتری فراهم می کند. همچنین سرعت شما در تحویل فوری کالا به مشتری  در این دسته از ارتباطات مطرح می شود.

ارتباطات تعاملی دسته دوم ارتباطات شما را تشکیل می دهد در این بخش شما ضمن شناسایی و ارتباطات کاری با مشتری از روحیات و علایق او آگاهی پیدا کرده اید و می توانید خدمات و اطلاعات مناسب او را تشخیص و جهت دهی کنید. همجنین پی گیری ارائه خدمات مطلوب به مشتری، پاسخگویی به سوالات و شکایات در مورد کالا یا خدمات مشتری در این بخش مطرح می شود.

ارتباطات فیزیکی در مبادلات الکترونیکی نقش زیادب ندارند ولی در بعضی موارد لازم می شود که برای ترغیب و تشویق و با توجیه یک مشتری از روش های نیز بهره بگیرید و با او ملاقات حضوری نیز داشته باشید.

در مدیریت بازارهای الکترونیکی اصل اول بر ارتباطات تبادلی استوار است. در واقع باید سعی کرد از میزان ارتباطات تعاملی و علی الخصوص ارتباطات فیزیکی کاست ولی توجه به ارتباطات تعملی را فراموش نکرد زیرا نبض شعار مشتری مداری شما در گرو توجه به این دسته از ارتباطات است یعنی اگر پاسخگویی به سوالات و شکایات مشتریان با سرعت و دقت انجام شود و نیازهای آنها با پی گیری مناسب شما پاسخ داده شود می توانید تا حدود زیادی از حجم ارتباطات تعاملی و فیزیکی بکاهید و انرزی خود را برای گسترش ارتباطات تبادلی مصرف کنید.

عوامل منفی در حذف ارزش دهی به مشتری در بازار الکترونیکی

در بازا رهای سنتی همیشه این ذهنیت وجود داشته و دارد که مشتری تا زمانی که مشتری است قابل توجه و احترام است لاکن با ورود به عرصه بازار الکترونیکی به علت گستردگی ابزارو اطلاعات موجود شما می توانید تا زمانی که خود مشتری عدم تمایل خود را اعلام کند با او به ارتباط بپردازید یکی از شرکتهای بزرگ که در زمینه تولید کت و شلوار فعال است برای مشتریانی که ده سال پیش از این از آنجا لباس تهیه کرده اند به مناسبتهای مختلف کارت تبریک ارسال می کند و یا او را از تولیدات جدید خود و یا شعب تازه افتتاح شده خود آگاه می کند.

شاید بسیاری از خدماتی که همکنون در بازرهای معمولی ارائه می شود واقعاً در رفع نیاز مشتری موثر نباشد و موسسات برای خالی نبودن عریضه مجبور به عرضه انها باشند. در بازاریابی الکترونیکی از ذکر خدمات و مواردی که با خود منافعی برای مشتری به همراه ندارد خود داری کنید و اورا دچار سر در گمی نکنید و خیلی ساده و بدون پیچیدگی اما دقیق و فنی به ذکر خدمات مفید خود که مفید حال ان مشتری خاص است بپردازید. توجه داشته باشید  بازار های الکترونیکی بازارهایی شفاف و بسیار پویا هستند. یعنی در هر لحظه تغییرات و مبادلات بزرگی انجام می شود. بنابراین باید خود را با این محیط پویا و انتظارات مشتریان آن همگن و هماهنگ سازید و هر چند گاهی به بررسی وضعیت خود بپردازید تا بتوانید شاخص های برتری خود را در این بازار شناسایی و تقویت کنید.

ادامه دارد....
نویسنده: فرنود حسنی - سه‌شنبه ۱۳ امرداد ۱۳۸۳

 نوشته شده توسط: جمعی از نويسندگان             تماس با نويسنده:manager_ict@yahoo.com            تاريخ ارسال: ۱۴مرداد۱۳۸۳

برای امروز چند مقاله مفيد در مباحث مختلف مديريتی که به صورتPDF قابل مطالعه هستند در اختيار شما قرار می گيرد.

 
نویسنده: فرنود حسنی - یکشنبه ۱۱ امرداد ۱۳۸۳

نوشته شده توسط: فرنود حسنی                 تماس با نويسنده:manager_ict@yahoo.com        تاريخ ارسال: ۱۱مرداد۱۳۸۳

 

1-تعیین اهدافی برای کارکرد وب سایت                                  

2- طراحی وب سایت برای انتقال پیام تان

3-پیدا کردن یک میزبان برای سایت

4- تبلیغ و ترویج خدمات سایت

5- نگهداری و توسعه سایت

 

1-       تعیین اهدافی برای کارکرد وب سایت

مطمئناً شما می دانید چرا به یک وب سایت نیاز دارید. اما تلاش کنید تا دلایل خود را در قالب کلماتی تنظیم کنید. خواهید دید این کار به همین سادگی که شما فکر می کردید نیست.

قبل از اینکه وب سایت شما بتواند به صورت عملی طراحی شود شما نیاز خواهید داشت که به صورت واضح بدانید که چه کاری می خواهید انجام دهید وبهترین راه برای اینکار نوشتن انتظار ها و برنامه هایی است که شما برای سایت خود گزینش کرده اید. اگر در نوشتن فاقد تبحر لازم هستید این اهداف را برای یکی از دوستان خود بگویید و یا برایش مجسم نمایید تا او این کار را برای شما انجام دهد. اگر شما حتی نمی توانید این انتظارات و اهداف را به صورت توصیف و تشریح کنید به احتمال فراوان هنوز هیچ ایده و دیدگاهی نسبت به وب سایت خود ندارید.

این اهداف می تواند شما را درطراحی وب سایت راهنمایی کند و می تواند عامل مهمی در ترغیب بازدید کنندگان هدف به بازدید های مکرر از سایت شما داشته باشد بنابر این برای اینکار بهتر است که به صورت دقیق از جزئیات و ویژگی ها ی کار سایت خود بنویسید. مثلاً اگر در اهداف خود بنویسید که من سایتی می خواهم که به درآمد من بیافزاید هیچگاه نمی توانید در مرحله اول راه اندازی سایت خود موفق باشید.چرا که هدف شما بسیار بزرگ است و تمرکز شما را غیر ممکن خواهد ساخت اما اگر شما این هدف را ذکر کنید چه؟

من می خواهم در وب سایت خود کتابهایی در مورد گل ها و گیاهان بفروشم به ويژه برای دانشجویان.

در این حالت شما می دانید که کالایی دارید و بازدیدکنندگانی خاص که می توانید سایت خود را برای آنها طراحی و راه اندازی کنید.

سایتی که برای کلیه دانشجویان علاقمند به این کتب قابل استفاده باشد و توسط آنها به دیگر دانشجویان هم پیش نهاد شود.

با دست یافتن به بیانی شفاف برای اهداف شما می دانید که دقیقاً چه مسیری پیش رو دارید.

2-       طراحی وب سایت برای انتقال پیام تان

اکنون که هدف شما کاملاً روشن شده است رسالت و نقشی را هم که شما بنا دارید با استفاده از سایتتان به انجام برسانید برای خودتان کاملاً آشکار است  و یا می توان با کمی تلاش از آنها آگاه شد. اگر بخواهیم برای مثالی که در بالا ذکر شد رسالت و نقشی را عنوان کنیم میتوانیم اینگونه عنوان کنیم که : آموزش کشت و کار گلهای مختلف چرا که بیشتر بازدیدکنندگان شما دانشجویان خواهند بود.

عوامل مختلفی با همدیگر منطبق می شوند تا طراحی یک سایت مناسب و موفقیت آمیز شود. سه عامل اصلی عبارتند از:

1-       ظاهر طراحی

2-       محتوا

3-       برنامه نویسی

وقتی که شروع به کارکردن بر روی این عوامل کردید هدف و رسالتی که انتخاب کرده اید را فراموش نکنید.

1-       طراحی ظاهری

طراحی ظاهری مناسب به مهارت، ورزیدگی و دید هنرمندانه نیاز دارد اگرچه این بدان معنی نیست که شما نمی توانید از عهده این کار بر آیید. مطالب زیر را برای زمانی که طرح سایت خود را آغاز می کنید به خاطر بسپارید.

·          ثابت قدم باشید. زمانی که تصمیم خود را برای طراحی سایت تان گرفتید این روحیه را در طراحی تمامی صفحات پیگیری کنید.

·       برنامه ويژه ای برای کاربرد رنگ در وب سایت خود داشته باشید از رنگهایی استفاده کنید که اهمیت موضوع را به خوبی نشان دهد. چه رنگها، بافت و مشخصه های ظاهری ای می تواند توصیف گر منظور سایت شما باشد.

·       وقتی یک سایت اینترنتی برای کسب و کار خود طراحی می کنید سعی کنیدجلوه های بصری آن را به خوبی مورد توجه قرار دهید. بررسی کنید که آیا متن شما در پس زمینه ای که انتخاب کرده اید قابل خواندن است یا خیر؟

از رنگهایی صحیحی که در وب کارایی دارند برای متون و پس زمینه های خود استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر می توانید مطالب این سایت را در مورد رنگها در وب مطالعه کنید: http://www.lynda.com/hexh.html

·      در مورد چگونگی به کار گیری جلوه های گرافیکی در سایت خود تصمیم گیری کنید. هرگز بازدیدکننده سایت را با به کار بردن جلوه های گرافیکی سنگین سردرگم نکنید و سرعت بارگذاری سایت خود را با این کار کاهش ندهید. جلوه های گرافیکی حجیمی که اهداف کوچکی را از طریق آنها دنبال می کنید.

·         با دقت تمام امکانات و مطالبی را که قصد دارید در وب سایت خود قرار دهید انتخاب کنید و کارایی هر یک را در راه ارائه پیام اصلی سایت بررسی کنید.

·      نسبت به زمان بارگذاری سایت خود در مرورگر بازدیدکنندگان آگاه باشید. حجم فایل های گرافیکی خود را کاهش دهید. سعی کنید مجموع حجم هر صفحه از وب سایت شما با در نظر گرفتن متون، تصاویر و... در حدود 50-60 کیلو بایت باشد. برخی ار بازدیدکنندگان در صورت طولانی شدن زمان بارگذاری صفحه آن را رها خواهند کرد.

·      دو نمونه از معمول ترین فرم های تصاویر گرافیکی "gif"،"jpg" طبق یک قانون کلی از فرمتJpg برای عکس های بزرگ خبری و... استفاده می شود و از فرمتgif برای عکس های ساده کوچک

·      توجه داشته باشید که بازدیدکنندگان با استفاده از مرورگر ها و سیستم عامل های مختلفی از وب سایت شما دیدن می کنند. بنا برا این ممکن است دچار مشکلاتی شوند. سعی کنید قبل از ارسال سایت طراحی شده آن را با حداکثر تطابق قابل استفاده برای کلیه کارابران اینترنت قرار دهید.

2-       محتوا

بازدیدکنندگان به خاطر آنچه شما می گویید، آنچه به او نشان می دهید و چگونگی معرفی کالایی که ارائه کرده اید برای دیدن سایت شما وقت می گذارند.

به بازدید کنندگانتان دلیلی بدهید تا آنها در سایت شما به گشت و گذار بپردازند. به انها محتوا بدهید.

·          شما چه چیزی ارائه می کنید که دیگران ندارند؟

·          دلیل اینکه شما تنها کسی هستید که از اطلاعات خاصی بهره می برید چیست؟

·          آیا شما اطلاعات ارزشمند و به روز شده ای را در اختیار قرار می دهید؟

·          از نظر املایی و انشایی محتوای سایت شما دقیق و درست است؟

محتوای سایتی لذت بخش است که یا حاوی اطلاعات باشد و یا سرگرمی های خاصی در آن وجو داشته باشد.

محتوا می تواند شامل متن، عکس، صدا، بازی، مطالعات، مباحثات و.... باشد. اگر وب سایت شما حاوی اطلاعات و یا امکانات مورد علاقه بازدیدکنندگان نباشد به راحتی باید گفت که اسم آنچه که الان برروی وب سایت شماست نمی توان محتوا نامید.

تصور می کنیم که شما به هر طریقی محتوای سایت خود را تامین کرده اید اما پیش از ارسال آنها به وب به سوالات زیر پاسخ دهید.

آیا فایل های صوتی درست کار می کنند؟

آیااز نظر گرامری و استفاده از علائم و نشانه های ادبی دقت لازم به عمل آمده است؟

ایا آنچه نوشته اید می تواند منظور اصلی شما را برساند؟

3-       برنامه نویسی:

در کمترین حالت وب سایت شما باید این امکان را داشته باشد که بازدیدکنندگان به راحتی بتوانند از طریق آن نظرات و یا سوالاتشان را در میان بگذارند و همچنین فرم هایی در اختیار بازدیدکنندگان بگذارید تا بواسطه ان سایت شما را به دوستانشان معرفی کنند.

وب سایت شما ممکن است فقط به یک برنامه نویسی خیلی ساده نیاز داشته باشد و یانیاز به بانک اطلاعاتی پیچیده، موتور جستجو، تولید صفحات، ابزارهای ارتباطی و سیستم نگهداری مناسبی داشته باشد. اگر شما به تازگی اقدام به طراحی وب سایت کرده اید. سایت خود را از جنبه برنامه نویسی در سطح حداقل قرار دهید و اگر می توانید زمانی که دانش و تجربه لازم را در مورد مدیریت وب سایت به دست آوردید ويژگی های بیشتری را که برای ارائه پیام و هدف اصلی سایت مورد استفاده قرار هید.

برنامه نویسی برای سایت به طور کلی در دو شاخه مختلف تقسیم بندی می شود:

1-       برنامه نویسی که مستقیما در صفحات وب صورت می گیرد

برنامه نویسی صفحات وب پیرو اسامی ای همچون جاوا اسکریپت، جاوا، ActiveX و زبان های دیگر تغییر می کند. راه شناخت برنامه نویسی های مخصوص صفحات وب این است که اگر برای یک بار صفحه سایت بر روی مرورگر شما بارگذاری شود برنامه می تواند به کار خود ادامه دهد بدون اینکه نیاز به ادامه اتصال به اینترنت وجود داشته باشد. کارهای جالبی را می توان با برنامه نویسی مخصوص صفحات وب انجام داد که در زیر برخی از آنها معرفی می شوند.

·          مشاهده صفحات با پیمایش افقی

·          معرفی کردن نام صفحه وب با کلمات معمولی

·          تصاویر متحرک

·          صفحات تبلیغاتی

·          زمان، تاریخ و...

مشکلی که در استفاده از برنامه های مخصوص صفحات وب وجود دارد این است که بسیاری از کاربران فاقد مرورگر هایی هستند که از جاوا پشتیبانی کند یا اسکرپتها را اجرا کند.

 

2-       برنامه نویسی که در سرور سایت متمرکز می شود.

برنامه های طراحی سایتهای سمت سرور فراوان هستند. با این وجود برخی از انها از بقیه معروفتر و مورد استفاده تر هستند همانند php

غالب برنامه های سایت های سمت سرور جز بر نامه های CGI هستند. CGI به معنی دروازه مشترک میانجی می باشد و استانداردی برای ارتباط متقابل مروگر ها و سرورهاست.

از CGI ها در موارد زیر استفاده می شود.

·          صفحات ويژه یادداشت مهمان

·          انجمن های گفتگو

·          طراحی صفحات پویا

·          فرم در خواست اطلاعات

·          سیستم ارسال و دریافت ایمیل و مدیریت بر لیست ایمیل

·          آزمون

·          تهیه و ارائه محتوای بانک های اطلاعاتی

·          طراحی جلوه های گرافیکی پویا

·          کارتهای خرید

·          تایید گذر واژه

و....

سایت http://www.cgi-resources.com منبع خوبی برای تحقیق و مثالهای مختلفی از زبانهای مختلف برنامه نویسی است . همچنین سایت http://www.worldwidemart.com/scripts ارشیو خوبی از برنامه هایCGI با قابلیت دانلود دارد.در این سایت http://willmaster.com/master هم می توانید نمونه های زیادی از برنامه های CGI را دانلود کنید.

3-       پیدا کردن یک میزبان برای سایت

توجه و علاقمندی به ارائه خدمات پشتیبانی از مشتری بسیار مهم است به خصوص پس از انجام مراحل فروش پاسخگویی سریع به مشتری میتواند تاثیرات زیادی بر جای بگذارد.

4-       تبلیغ و ترویج خدمات سایت

وب سایت شما می تواند از راههای مختلفی که در اینترنت وجود دارد تبلیغ و معرفی گردد. اما روشهای معمول دیگری نیز وجود دارد که شامل انتشار و معرفی آن در اخبار، تبلیغات، معرفی در نامه های و کارتهای ویزیت اداری است.

یکی از روش های اینترنتی تبلیغ شامل معرفی سایت به موتورهای جستجو و دایرکتوری هاست. سایتhttp://searchenginewatch.com/ اطلاعات زیادی در مورد موتورهای جستجو در اختیار شما قرار خواهد داد.

5-       نگداری و توسعه سایت

اگر وب سایت شما هرکز تغییری نکند چه کسی از آن برای بار دوم بازدید خواهد کرد؟

اطلاعات سایت خود را به روز کنید، لینکهای غیر فعال شده را اصلاح کنید، و مطالب جدیدی به سایت خود بیافزایید تا آن را تازه و فعال کنید                                                                                                                                                                                           .
نویسنده: فرنود حسنی - جمعه ٩ امرداد ۱۳۸۳

پيش گفتار
هزاره سوم به زعم صاحبنظران عصر اطلاعات و به تبع آن فناوري اطلاعات است.حركت جوامع صنعتي به سوي جامعه اطلاعاتي سالهاست كه آغاز گشته و از اوايل دهه 90 به بعد شتابي فزاينده يافته است.بگونه اي كه سرعت اين حركت در كشورهاي كمتر توسعه يافته من جمله ايران به خوبي حس مي گردد.اصطلاحاتي همچون
e-commerce ,e-government,e-learning,-e-society
و.... از جمله لغاتي هستند كه علي رغم نوظهور بودن و اينكه هنوز در منصه عمل كاملا جا نيفتاده اند با اين وصف در كشورها كمتر توسعه يافته اي چون كشور ما نيز واژه هاي آشنا به شمار مي آيند.
واين نيست جز به سبب ماهيت تحول آفرين و شتابدار اين فناوري كه انديشمندان را واداشته آنرا در زمره فناوريهاي نظام آفرين به شمار آرند و ورود جامعه بشري به عصري نوين بنام عصر اطلاعات را اذعان دارند.
چنين چشم اندازي سبب مي شود كه لزوم حركت سريع و چابك كشورهايي نظير كشور ما در عرصه فناوري

اطلاعات بخوبي احساس گردد.
اما لازمه هر برنامه توسعه و تحول, ايجاد بستر مناسب براي جذب, گوارش و بكارگيري فناوري است .فناوري اطلاعات نيز دربند اين لزوم بوده علاوه اينكه بدليل ماهيت تحول افرينش براي جذب و بكارگيري آن نياز به تدقيق و برنامه ريزي كلان و استراتژيك مي باشد.
در يك مدل توسعه پويا1, توسعه منابع انساني لازمه, براي برنامه پيش بيني شده ,يكي از محورهاي اصلي و شايد مهمترين محور هر برنامه توسعه مي باشد.در اين راستا تجهيز آحاد ملت به قابليتهاي بهره گيري از فناوري و آشنايي با آن يكسوي قضيه است و تربيت نيروهاي متخصص كه در طي فرايند برنامه ريزي اخذ تكنولوژي و توسعه و بكارگيري آن عاملان اصلي مي باشند جنبه ديگر قضيه مي باشد.

ضرورت
خوشبختانه تركيب جوان جمعيتي كشور و نيروي تحصيل كرده و در حال تحصيل بالاخص در علوم كامپيوتر علي رغم اينكه كافي نمي باشد اما پتانسيل مناسبي در حوزه تكنيكي و فني فناوري اطلاعات فراهم آورده است.با اين وجود گسترش و بكارگيري اين فناوري نيازمند رويكردي راهبردي و مديريتي در عرصه سازمانهاي عمومي وخصوصي كشور مي باشد.تربيت نيروهاي متخصصي كه ضمن آشنايي با اصول و كاربردهاي فناوري نگرشي راهبردي و سيستمي به مقوله
IT
داشته باشند لازمه گسترش بكارگيري فناوري اطلاعات در عرصه اجتماع مي باشد.به اين سبب تربيت نيروهايي كه آگاه از جنبه هاي مديريتي و سازماني و ضمنا آشنا با اصول و كاربردهاي فناوري اطلاعات باشند از ضروريات تامين نيروي انساني لازم, در وادي سازمانها و نظام برنامه ريزي كشور براي توسعه و بكارگيري فناوري اطلاعات مي باشد.
همانطور كه در شكل مشاهده مي شود متخصصين فني در عمل فاقد تخصصهاي اجتماعي و سازماني لازم براي توسعه و بكارگيري فناوري مي باشند و از سوي ديگر مديران و راهبران سازماني علي رغم بينش استرتژيك و سيستمي فاقد آگاهيهاي لازم در موردفناوريها , چگونگي و منافع و معايب آن براي سازمان مي باشند.وجود يك رابط براي تفاهم زبان اين دو حوزه با يكديگر ضروري است.تدوين رشته اي كه آموختگان آن ضمن تسلط بر وجوه سازماني و اجتماعي از جنبه هاي فني و تخصصي فناوري نيز آگاه باشند راه حلي است بر اين معضل.

رشته مديريت فناوري اطلاعات
با چنين ملاحظاتي رشته مديريت فناوري اطلاعات در مقطع كارشناسي ارشد در نظام آموزش عالي كشور تدوين و تصويب شد كه در اولين گام دانشگاههاي علامه طباطبايي و دانشگاه تهران در سال 1380 اقدام به پذيرش اولين دوره دانشجويان اين رشته نمودند.
هدف از تشكيل اين دوره در نظامنامه آموزشي آن به شكل زير اعلان شده است:
" هدف از تشكيل دوره كارشناسي ارشد مديريت فناوري اطلاعات آموزش نيروي انساني متخصص موسسات و سازمانهاي دولتي و خصوصي است.متخصصيني كه در زمينه هاي مربوط به فناوري اطلاعات و مديريت بنوانند در جهت تامين نيازهاي امروز و فرداي مديريت در جامعه فعاليت كنند. "
رشته مديريت فناوري اطلاعات در سه گرايش :
مديريت منابع اطلاعاتي
سيستمهاي اطلاعاتي پيشرفته
نظام كيفيت فراگير
تصويب شد كه از اين بين دو گرايش منابع اطلاعاتي و سيستمهاي اطلاعاتي پيشرفته فعال و در حال اجرا مي باشند.
تعداد كل واحدهاي درسي اين دوره 32 واحد مي باشد كه شامل 20 واحد مشترك . 8 واحد تخصصي مربوط به گرايش و 4 واحد پايان نامه مي باشد.ضمن اينكه دروس پيش نياز بنا به تشخيص مرجع برگزار كننده دوره ارائه مي شود.
اين رشته بدليل ماهيت ميان رشته اي آن در برگيرنده برخي از دروس اصلي علوم مديريت و شماري از دروس مربوط به علوم مهندسي و رايانه مي باشد.
دروسي مانند : تئوريهاي پيشرفته مديريت.- مديريت رفتارسازماني پيشرفته- تحقيق در عمليات پيشرفته- سيستمهاي اطلاعاتي مديريت پيشرفته- مديريت منابع اطلاعاتي- سيستمهاي اطلاعاتي استراتژيك- كاربرد
IT در سازمان - تحليل آماري و... از زمره دروس مربوط به حوزه علوم مديريت مي باشند و دروسي مانند: تحليل و طراحي ساختاريافته سيستمها – سيستمهاي مديريت بانكهاي اطلاعاتي – سيستمهاي پشتيبان تصميم گيري و خبره- فناوري اطلاعات- مهندسي نرم افزار به كمك كامپيوتر CASE
– متدلوژيهاي ايجاد و توسعه سيستم اطلاعاتي-مدلسازي اطلاعات سازمان- منطق فازي و هوش مصنوعي- مهندسي مجدد رويه هاي اجرايي و فرايندها و.... از زمره دروس مربوط به حوزه فني و علوم رايانه مي باشند. كه بسته به گرايش انتخاب شده ارائه مي شوند.

قابليتهاي لازم براي طي دوره
با توجه به ذكري كه رفت و ماهيت ميان رشته اي اين دوره واضح است كه علاقمندان به ادامه تحصيل در اين رشته مي بايد آشنا و علاقمند به هردو مبحث علوم مديريت و رايانه باشند تا بتوانند با موفقيت فارغ التحصيل گردند. در مبحث مديريت آگاهي از اصول مديريت , تئوريها و مفاهيم مديريتي , مهارتهاي برنامه ريزي و نگاه سيستمي , آشنايي با سازمان و مفاهيم سازماني و... در حوزه فني آشنايي با مفاهيم و اصول رايانه , نرم افزارهاي مديريتي و پايه اي , كاربردهاي كامپيوتر , سيستمهاي پايگاه داده , سيستمهاي اطلاعاتي مديريت و. . از مقدمات و آمادگيهاي لازم جهت گذراندن موفق اين دوره ميباشد.لذا ورود به اين رشته براي كارشناسان مديريت صنعتي , علوم كامپيوتر. مهندسي صنايع و كارشناساني با گرايشهاي مديريتي كه بر اصول كامپيوتر .نرم افزارهاي پايه اي و كابردهاي كامپيوتر آشنايي و علاقمند باشند توصيه مي شود.

پي نوشت ها
1 - مدل توسعه پويا بر گرفته از كليلت برنامه تكفا . مصوب شوراي عالي اطلاع رساني سال 1381
2 - 2 " مشخصات كلي دوره كارشناسي ارشد مديريت فناوري اطلاعات " . شوراي عالي برنامه ريزي
نویسنده: فرنود حسنی - یکشنبه ٤ امرداد ۱۳۸۳

نوشته شده توسط: فرنود حسنی                 تماس با نويسنده:manager_ict@yahoo.com        تاريخ ارسال: ۴مرداد۱۳۸۳

 

یکی دیگر از خدماتی که می توان به آن اشاره کرد گسترش همگام با شبکه های بانکی و نظام های دریافت و پرداخت اعتباری است. به عنوان مثال سازمان ها و شرکتهایی که داری شعب فراوان و فعالیت زنجیره ای هستند و با حضور مستقیم مشتری مواجه هستند. باید با ارتباط گسترده با شبکه های بانکی و یا نظام های دریافت و پرداخت اعتباری این امکان را برای مشتریان فراهم کنند که در هر زمانی اقدام به خرید خود کنند ودر زمان مناسب هزینه آن را پرداخت نماید. شرکت فدرال اکسپرس از طریق پایگاه اینترنتی خود این امکان را بوجود آورده است تا مشتریان در منزل خود اقدام به معامله و پرداخت و پی گیری کالا نمایند. آنها سفارش خود را در سایت به اطلاع مسئولین مربوطه می رسانند و نهایتاً کالای مورد نظر را در منزل خود دریافت می کنند.

یکی از شرکتهای زنجیره ای که سرویس fast food راه اندازی کرده است در ارئه یک ارزش برای آن دسته از مشتریانی که خرید سفارشی انجام دهند علاوه بر سرویس حمل و نقل رایگان یک نوشابه را به عنوان هدیه به مشتری ارئه می کند. شرکت خودرو سازی کرایسلر با طراحی یک نرم افزار رایانه ای که روی کامپیو تر های شخصی هر مشتری نصب می شود. زمان مناسب برای مراجعه به مراکز سرویس اتومبیل را به او اطلاع می دهد.

زمستان 58
نوحه سرای عزای اندیشه نسل سوم

روابط عمومی الکترونیک
وب سایت تخصصی روابط عمومی

Ads by IT management

یکی از شرکتهای معتبری که در زمینه عرضه بذور کشاورزی فعال است یکی از دلایل افزایش بازدهی  در فروش را اطلاعاتی می داند که در کنار فروش عادی بذرها در اختیار مشتریان خود می گذارد. مشتری در کنار دریافت اطلاعات تخصصی در مورد بدر خاصی از قبیل قیمت، قوه نامیه و... می تواند اطلاعاتی همچون نحوه کاشت، داشت، برداشت را نیز از طریق وب سایت فروشنده دریافت کند.

در دنیای مراودات اقتصادی شبکه ای یکی از مواردی که می تواند در شفاف سازی و ترغیب مشتری برای خرید موثر باشد دریافت فاکتور خرید به صورت online است شما باید تمهیداتی را برای این                              موضوع بیند یشید تا بتوانند افرادی را که مایل هستند خرید های خود را معتبر تر و با کنترل بیشتر انجام دهند راضی کنید و به خرید مجاب کنید. این شیوه مشتری را در مقایسه هزینه های پرداختی نسبت به شرکتهای رقیب یاری می رساند.

یکی از روشهایی که بسیاری از شرکته و موسسات اعتباری مثل بانک ها، صندوق های قرض الحسنه و  ...پیش می گیرند استفاده و ارائه کارت های الکترونیکی برای مشتریان است. مهمترین هدفی که اشاعه این نوع کارتها در بین مشتریان بایستی تامین کنند نزدیک شدن ورسیدن به اصل مشتری مداری است. تکیه و تاکید بر این اصل در مبدلات الکترونیکی موجب افزایش کمی و کیفی خدمات به مشتریان می شود و برای آنها خلق ارزش می کند ضمناً باعث گسترش تعداد مشتریان نیز می شود. چون با استفاده از این ابزار سرعت و دقت مبادلات را برای مشتری فراهم کرده اید. برای رسیدن به این اهداف باید کارکردهای کارت ها را مظایق نظر و انتظار مشتریان انتخاب کنید. در غیر این صورت شما در استفاده از کارت الکترونیکی اصل را بر فروشنده محوری گذاشته اید. به طور مثال اگر مجبور شوید برای استفاده از کارتهای ارئه شده از جانب شما مبلغ معینی بابت اشتراک بپردازد و این نگرانی را نیز با خود داشته باشد که برای پرداخت اشتراک های بعدی با مشکل مواجه باشد. ضمن اینکه شرکتهایی نیز که به عنوان شغب و پایانه های فروش شما محسوب خواهند شد در خرید دستگاههای کارت خوان دچار مشکل خواهند شد. بنابراین این سری از محدودیت ها باعث می شود تا موسسه شما در گسترش و جذب مشتری و رضایت مندی آنها موفق نباشد. نمونه این مسئله طرحی بود که با ارائه کارت بلیط به مسافران اتوبوس درون شهری تهران احرا شد. کارت ها در ابتدا با دریافت مبلغی به مردم ارئه می شد که در صدی از مبلغ را هزینه اشتراک و درصدی را نیز اعتبار کارت تشکیل می داد. این طرح به دلایل متعدد شکست خورد و یکی از دلایل آن عدم توجه به نیاز مشتریان(مسافران اتوبوس درون شهری) است. در مدتی که استفاده از این کارتها برای سوار شده به اتو بوس اجباری بود تعداد مسافرین تا حد قابل توجهی کاهش پیدا کرد و نارضایتی زیادی را نیز برای مسافرین اتوبوس درون شهری به وجود آورد. در واقع می توان گفت این طرح به علت عدم توجه به مشتری محوری و عدم ایجاد ارزش در بین مشتریان با اقبل عمومی مواجه نشد. ضمن اینکه آموزشها ی لازم برای فرهنگ سازی استفاده از کارت بلیط نیز صورت نگرفته بود.

ادامه دارد....
نویسنده: فرنود حسنی - پنجشنبه ۱ امرداد ۱۳۸۳

زمستان 58
نوحه سرای عزای اندیشه
 نسل سوم

Ads by IT management

1- تعريف و هدف:
ماموريت اصلي اين دوره ارتقاء دانائي و توانمند سازي کارشناسان ارشد در اداره، هدايت، پياده سازي موثر بر امر توسعه تکنولوژيها و سيستمهاي اطلاعاتي سازمانها در زمينه هاي کاربرد، تکنولوژي، سيستم و برنامه ريزي مي باشد. تمرکز بر پرورش مهندسيني است که بتوانند با ابزارهاي
IT در زمينه هاي مذکور آشنا باشند. دوره کارشناسي ارشد مهندسي فناوري اطلاعات Master in Information Technology Eng به هدف پذيرش فارغ التحصيلان دوره هاي کارشناسي در رشته هاي مهندسي صنايع، مهندسي برق، مهندسي کامپيوتر و مهندسي فناوري اطلاعات و پرورش مهندسيني است که قادر باشند در زمينه هاي ذيل انجام وظيفه نمايند، تاسيس مي گردد:
1- ارتقاء توان علمي کشور در زمينة فناوري اطلاعات و مقدمه اي بر راه اندازي دوره هاي دکتراي مهندسي فناوري اطلاعات به هدف تربيت اعضاي هيئت علمي در اين رشته
2- ايجاد تحول از طريق پياده سازي فناوري هاي اطلاعات و جنبه هاي تکنولوژيکي آن به هدف ارتقاء عملکرد سازمان.
3- حداکثر بهره وري از فناوري اطلاعات به هدف بهبود فرآيندهاي سازماني.
4- به کارگيري موثر فناوري اطلاعات در تقويت مزيتهاي رقابتي سازمانها با تسلط بر مفاهيم استراتژيک فناوري اطلاعات و به کارگيري مدلهاي جديد کسب و کار الکترونيکي
5- پشتيباني از فرآيند طراحي، هدايت و راهبري تغييرات تکنولوژيک و تغييرات سيستمي در سازمانها با بهره گيري از فناوري اطلاعات.
6- ارائه خدمات تخصصي در زمينة شبکه هاي کامپيوتري، انتقال داده ها و معماري تکنولوژي اطلاعات سازمانها.
7- ارائه خدمات مشاوره اي و تخصصي در زمينه فناوري اطلاعات و کاربردهاي آن به مديران سازمانهاي اقتصادي و اجتماعي
انتظار مي رود فارغ التحصيلان اين دوره بتوانند در مشاغل و پستهاي تخصصي و فني فناوري اطلاعات، طراحي سيستمها و کاربردهاي فناوري اطلاعات و برنامه ريزي فناوري اطلاعات سازمانها و يا پستهاي تخصصي مرتبط مشغول به کار گردند. همچنين ارتقاء توان علمي دانشگاههاي کشور در کمک به راه اندازي دوره هاي کارشناسي مهندسي فناوري اطلاعات و مقدمه اي جهت راه اندازي دوره هاي دکتراي مهندسي فناوري اطلاعات از اهداف مهم اين دوره است.
2- طول دوره و شکل نظام:

طول دوره 4 نيمسال شامل واحدهاي نظري و پايان نامه خواهد بود. علاوه بر درسهاي نظري دانشجويان موظفند، قابليت ها و مهارت هاي مهندسي خود را در چارچوب تحقيق در زمينة مهندسي فناوري اطلاعات نشان دهند.
3- برنامه دوره:

برنامه دوره کارشناسي ارشد فناوري اطلاعات شامل 32 واحد نيمسالي
به شرح زير ميباشد:
الف- دانش زير بنائي (دروس اصلي پايه)                                                      6 واحد
ب- دانش عمليات تخصصي (دروس اصلي تخصصي)                                        9 واحد
پ- دانش يک حوزه تخصصي (دروس اختياري)                                                 9 واحد
ج- سمينار و روش تحقيق در فناوري اطلاعات                                                 2 واحد
د- پروژه کارشناسي ارشد                                                                          6 واحد

مشخصات کلي، برنامه و سرفصل دروس دورة

دروس پيشنياز (حداکثر 6 واحد)

دروس اصلی پايه ( 6 واحد)

گرايش سيتمهای تکنولوژی اطلاعات (Information Technology Systems) دروس تخصصی (9 واحد)

گرايش تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات (Information and Communication Technology-ICT) دروس تخصصی (9 واحد)

دروس اختياری کليه گرايشهای مهندسی فن آوری اطلاعات (حداکثر 9 واحد)
4- شرايط ورود به دوره، مواد و ضرايب امتحاني:
الف- داشتن شرايط عمومي ورود به آموزش عالي
ب- داشتن حداقل گواهينامه کارشناسي مورد تائيد وزارت علوم، تحقيقات و فناوري در رشته هاي مهندسي صنايع، مهندسي برق، مهندسي کامپيوتر و مهندسي فناوري
ج - قبولي در آزمون ورودي که مواد و ضرايب آن به شرح زير ميباشد:
- رياضيات عمومي 1و2 دوره فني و مهندسي با ضريب 3
- زبان انگليسي با ضريب 2
- تجزيه و تحليل سيستم هاي اطلاعاتي با ضريب 3
د- قبولي در مصاحبه تخصصي سنجش علاقه و آمادگي تحصيلي براي دوره کارشناسي ارشد مهندسي فناوري اطلاعات

                                  عناوين، محتوا و مراجع پيشنهادي دروس

                            
اطلاعات و تکنولوژي اطلاعات (Information & IT)
تعداد واحد : 3          نوع درس: اصلي (مشترک)              نوع واحد: نظري
سرفصلها:
- تئوري عمومي سيستم ها
- انسان، ماشين، سيستم
- ارتباطات، تکنولوژي اطلاعات و سايبرنتيک
- تئوري اطلاعات و ارتباطات
- نقش تکنولوژي اطلاعات در سازمانها و محيط هاي آينده
- مباني پايه در تکنولوژي اطلاعات
- سيستم هاي اطلاعاتي استراتژيک
- تکنولوژي اطلاعات و مهندسي مجدد فرآيندهاي سازمان
- مفهوم شبکه در تکنولوژي اطلاعات
- مفاهيم پايه در تجارت الکترونيک
- نوآوري، تصميم گيري و تکنولوژي اطلاعات
- مديريت دانائي و تکنولوژي اطلاعات
- اقتصاد تکنولوژي اطلاعات
- ارتباطات و اينترنت
                                         مديريت و برنامه ريزي منابع اطلاعاتي
Information Resources Management and                           Planning

تعداد واحد: 3              نوع درس: اصلي (مشترک)             نوع واحد: نظري
سرفصلها:
- مفاهيم سيستمها و تکنولوژي اطلاعات
- تاريخچه و نقش متحول کننده تکنولوژي اطلاعات
- شناسايي عناصر محيط منابع اطلاعاتي
- وظايف و مهارتهاي محوري لازم در مديريت منابع اطلاعاتي
- روشهاي مديريت پايگاه داده ها
- اطلاعات، سازمان و کنترل
- ابعاد انساني کنترل و تکنولوژي اطلاعات
- پشتيباني تکنولوژي اطلاعات از مديريت دانش
- ارتباطات مبتني بر کامپيوتر
- سيستم هاي برنامه ريزي منابع (
ERP)
- بازاريابي در عصر اطلاعات
- تجارت الکترونيکي، بين المللي شدن سيستمهاي اطلاعاتي

تکنولوژي ها و مدلهاي کسب و کار تجارت الکترونيکي

 (eBusiness Models and Technologies)

تعداد واحد: 3  نوع درس: تخصصي (گرايش سيستم هاي IT)           نوع واحد: نظري
سرفصلها:
- مروري بر شبکه هاي کامپيوتري، مخابرات پيشرفته و
e-Commerce
- ارتباطات بين شبکه اي و تکنولوژي اينترنت
- سرويسهاي پايه اينترنت
- سرويس وب و تکنولوژيهاي پيشرفته وب (سيستمهاي محاوره اي)
- امنيت تبادل اطلاعات روي وب
- تکنولوژي خريد و فروش روي وب
- سيستمهاي پرداخت الکترونيکي و تکنولوژيهاي مرتبط
- زبانهاي
Markup ساختاري و زبانهاي معنايي، مقدمه اي بر تکنولوژي XML
- عوامل هوشمند و هوشمندي در تجارت الکترونيکي
- کاربردهاي چند رسانه اي در تجارت الکترونيکي
- محيطهاي مشارکتي
- ابعاد قانوني، سياسي و حقوقي تجارت الکترونيکي

معماري و برنامه سازي تحت وب (Web Architecture and Programming)
تعداد واحد: 3    نوع درس: تخصصي (گرايش سيستم هاي
IT)        نوع واحد: نظري
سرفصلها:
Multi Tier,      2-Tier  ,تاريخچه انواع معماريها، متمرکز، توزيع شده-
- مدل
Web client/server
- مروري بر تکنولوژي اينترنت
- صفحات استاتيک و
HTML
- روشهاي طراحي صفحات ديناميک،
DHTML, DOM (Document Object Model), ActiveX, JavaScript, Java Applet
- روشهاي طراحي صفحات فعال و ارتباط با سرور
CGI Programing, ASP (Active Server Page), ISP (Java Server Page), Cold Fusion, PHP, Java Servlet, OLEDB, ODBC, SQL,
- ارتباط صفحات وب با پايگاه داده ها
- مولتي مديا روي وب
- پروتکل
XML و ارتباط اشيا از طريق وب (SOAP)
- کاربردهاي وب و ارايه يک پروژه کاربردي

مهندسي مجدد الکترونيکي فرآيندهاي کسب و کار (Business Proces e-Enginering)

تعداد واحد: 3              نوع درس: اصلي (مشترک)                 نوع واحد: نظري
سرفصلها:
- سازمانهاي فرآيند محور
- تکنولوژي وب و مهندسي مجدد الکترونيکي
- الگوهاي جديد در سازمانهاي مبتني بر وب
- رويکردهاي مهندسي مجدد الکترونيکي فرآيندهاي سازمان
- ابزارهاي مهندسي مجدد الکترونيکي
- مهندسي مجدد الکترونيکي در فرآيندهاي ارتباط با مشتري

شبکه هاي کامپيوتري و انتقال داده ها (Computer Networks & Data Communication)

تعداد واحد: 3             نوع درس: تخصصي (گرايش ICT)        نوع واحد: نظري
سرفصلها:
- مدلهاي لايه اي براي پرتکل ها: مدلهاي مرجع
OSI و IETF اختصاص وظايف به لايه ها
- پرتکل هاي نقطه به نقطه: آشکارسازي خطا،
ARQ و تغييرات، فريمينگ، شروع و خاتمه Session

- پروتکل ها و ساختار شبکه هاي مخابراتي کامپيوتري مدرن:   LAN s , WANs , MAN و ساير شبکه هاي Packet Switched     
- اينترنت
ATMو پروتکل ها و ساختار Frame Relay
- مدلهاي تاخير: نتيجه
Little، مدلهايي براي سيستم هاي M/G/I , M/M/oo, M/M/m, M/M/I
 - سيستم هاي مالتي
Slotted Aloha, Slotted, Unslotted: Access پايدار
-
Carrier Sensing, Splitting و سيستم هاي آشکارسازي Collision
- مسيريابي: کوتاه ترين مسير، مسيريابي بهينه
- کنترل جريان:
Windowing  و کنترل هاي جريان بر پايه نرخ

ارزيابي عملکرد سيستم کامپيوتري (Computer Systems Performance Evualuation)

تعداد واحد: 3             نوع درس: تخصصي (گرايش ICT)                     نوع واحد: نظري
سرفصلها:
- مقدمه اي بر ارزيابي عملکرد و طرح ريزي ظرفيت
- يک متدولوژي براي طرح ريزي ظرفيت
- ايجاد مدلهاي عملکرد سيستم هاي کامپيوتري
- مدلهاي سطح سيستمي در سيستم هاي کامپيوتري
- راه حل هاي کارآمد براي مدلهاي عملکرد
- مدلهاي عملکرد چند دسته اي براي سيستم هاي کامپيوتري
- مدلهاي عملکرد سيستم هاي سرور و کلايانت
- وب سرور و عملکرد تجارت الکترونيکي
- مدلسازي محدوديت حافظه، اولويت هاي
CPU، مالتي پروسينگ و عملکرد مهندسي نرم افزاري Paging

معماري تکنولوژي اطلاعات (Information Technology Architecture)

تعداد واحد:  3              نوع درس: اصلي (مشترک)                 نوع واحد: نظري
سرفصلها:
- مقدمه اي بر تکنولوژي اطلاعات و رويکرد سازمانها به تکنولوژي اطلاعات
- استراتژي تکنولوژي اطلاعات، ضرورت راه حلهاي جامع نگر و معماري گونه تکنولوژي اطلاعات
- تعريف، مفهوم و اصول اوليه معماري و جايگاه آنها در استراتژي تکنولوژي اطلاعات
- زيرساخت، چارچوبها و فوق مدلهاي معماري تکنولوژي اطلاعات
- مدلسازي تجاري
- چارچوبهاي ارزيابي معماري فعلي سازمان
- ارزيابي معماري هدف
- روشهاي برنامه ريزي گذار به معماري هدف

برنامه ريزي تکنولوژي اطلاعات (Information Technology Planning)

تعداد واحد:  3            نوع درس: اصلي (مشترک )                نوع واحد: نظري
سرفصلها
:
- رويکردهاي برنامه ريزي
IT در سازمانها
- برنامه ريزي استراتژيک اطلاعاتي سازمان
- تحليل مقتضيات اطلاعاتي سازمانها
- تحليل مقتضيات اطلاعاتي سازمانها
- برنامه ريزي تکنولوژي اطلاعات و معماري سازمان
- متدلوژيهاي طراحي سيستم هاي اطلاعاتي سازمان
- زيربناي
IT
- سيستم هاي
SCM, CRM, ERP
- معماريهاي
Client/Server و EUC
- موانع برنامه ريزي تکنولوژي اطلاعات
- ساختار مناسب برنامه ريزي تکنولوژي اطلاعات

واسط هاي تجارت الکترونيک (e-Business Interfaces)

تعداد واحد: 3      نوع درس: تخصصي (گرايش سيستم هاي IT)          نوع واحد: نظري
سرفصلها:
- فرصت ها و چالش هاي تجارت الکترونيک
- طراحي الگوهاي کسب و کار مبتني بر تجارت الکترونيک
- واسط هاي
B2B و B2C
- مدل هاي تطبيقي تجارت مبتني بر اينترنت
- سيستم هاي پرداخت در تجارت الکترونيک
- کاربردهاي
EDI
- واسط هاي نمايندة هوشمند (
Intelligent Agents) در تجارت الکترونيک
- کارتهاي هوشمند (
Smart Cards)
- مسائل حقوقي در تجارت الکترونيک

سيستمهاي خبره و مهندسي دانش (Knowledge Engineering & Expert Systems)

تعداد واحد:  3               نوع درس: تخصصي (گرايش ICT)      نوع واحد: نظري
سرفصلها:
معرفي سيستمهاي خبره، ساختار ويژگي هاي سيستم هاي خبره، روش هاي طراحي سيستم هاي خبره زبانهاي ويژه سيستم هاي خبره، پياده سازي سيستمهاي خبره، چگونگي تشکيل پايگاه دانش، منطق و استدلال خودکار (
Logic and Automated Reasoning)، اصول استدلال قاعده مند، مديريت عدم قطعيت، چرخه عمر سيستمهاي پايگاه دانش، تحليل امکان سنجي، تعيين خواسته ها و طراحي سيستم هاي خبره، اکتساب دانش و پياده سازي آن، وارسي و اعتبار سنجي، بکارگيري يک زبان طراحي سيستمهاي خبره و مهندسي دانش در يک پروژه عملي.

بازاريابي استراتژيک بر روي اينترنت (Internet Based Strategic Marketing)

تعداد واحد: 3               نوع درس: تخصصي (گرايش برنامه ريزي IT)            نوع واحد: نظري سرفصلها:
- تجزيه و تحليل وضعيت موجود
- بازارها و مشتريان
- ابزار تدوين طرح بازاريابي استراتژيک
- تدوين طرح بازاريابي استراتژيک
- استراتژيهاي جايگاه يابي بازار
- استراتژيهاي محصول و نوآوري
- استراتژيهاي قيمت گذاري
- استراتژيها ترويج و تبليغ
- استراتژي کانالهاي توزيع و فروش
- پياده سازي بازاريابي استراتژيک
- ارزيابي و کنترل بازاريابي استراتژيک
- مباني و مفاهيم مديريت ارتباط با مشتري (
CRM)
- ارتباط با مشتري از طريق فناوري اطلاعات(
e-CRM)

استراتژي تکنولوژي اطلاعات (e-Strategy)

تعداد واحد: 3                 نوع درس: تخصصي (گرايش برنامه ريزي IT)             نوع واحد: نظري
سرفصلها:
- مفاهيم استراتژي هاي تجاري
- ويژگيهاي رقابتي اينترنت، رقابت بر اساس اطلاعات
- مروري بر تکنولوژي اينترنت
- مؤلفه هاي يک مدل تجاري
- استخراج ارزشهاي سازمان
- محيطهاي رقابتي
- سازمان و اينترنت
- مروري بر تکنولوژي موبايل و قابليتهاي آن
- مطالعه موردي يک تجارت اينترنتي
- بازاريابي اينترنتي، فروشگاههاي مجازي و بومي سازي آنها
- پيوستگي، همکاري و شراکت و واگذاري (
Outsourcing)
-
EDI، تجارت الکترونيکي و B2B
- مديريت زير ساختهاي جديد تکنولوژي اطلاعات

تکنولوژي اطلاعات و تحول (Information Technology and Change)

تعداد واحد:  3           نوع درس: تخصصي (گرايش برنامه ريزي IT)       نوع واحد: نظري
سرفصلها:
- سيستمهاي اطلاعاتي و سياستهاي سازماني
- ويژگيهاي بخشهاي تکنولوژي اطلاعات
- چالشهاي جديد سازمانها، محرکهاي بازار و تکنولوژي
- استراتژي بازاريابي و چگونگي شکل گيري آن در بخشهاي سريعا توسعه يابند
- مديريت سيستمهاي اطلاعاتي و ساختار سيستمهاي اطلاعاتي در سازمان
- ارتباط تکنولوژي و مهندسي سازمان
- شکلهاي مختلف تحولات سازماني
شبکه سازي و چشم اندازهاي آن در مديريت تحول سازماني

 
مطالب اخیر ما چطور کار می‌کنیم؟ راهنمای پرداخت قبض جریمه و سایر قبوض کاش همه مثل شیر کار کنیم شکل گیری مفهوم جدیدی از اسپانسری ورزشی در حمایت بانک سامان از والیبال ملی موردکاوی راهبردهای بانک سامان در عرصه مسئولیت‌های اجتماعی نقش کارکنان بانک در تحقق و رشد EPS روند آینده رقابت و تقسیم بازار در نظام بانکی ایران بانکداری در شبکه های اجتماعی استاندارد بین‌المللی20071 ISO/IEC چالش‌های سودآوری و رشد در سازمان‌های قائم به ذات
کلمات کلیدی وبلاگ بانکداری الکترونیکی (٢٠) مدیریت فناوری اطلاعات (۱٤) ایران (٧) مدیریت (٦) بانک (٦) برند (٥) برندسازی (٥) شبکه اجتماعی (٤) امنیت اطلاعات (٤) تجارت الکترونیکی (٤) اینترنت (٤) معرفی کتاب (٤) بازاریابی (٤) تبلیغات (۳) بانک سامان (۳) مدیریت ارتباط با مشتریان (۳) آموزش فناوری اطلاعات (۳) باشگاه مشتریان (٢) والیبال (٢) مسئولیت اجتماعی (٢) آینده نگری (٢) روابط عمومی (٢) نوروز (٢) مدیریت استراتژیک (٢) وب سایت (٢) استخدام (٢) اپل (٢) فناوری اطلاعات (٢) سازمان (٢) اقتصاد (٢) نمایشگاه (٢) هویت بصری برند (٢) ویوان نیوز (٢) re-branding (۱) نرم افزار خبرنامه الکترونیکی (۱) زنجیره تامین (۱) پرسپولیس (۱) پروژه (۱) فناوری (۱) گوگل (۱) بیمه (۱) آزادی (۱) ایرنسل (۱) انسان (۱) سود (۱) گردشگری الکترونیک (۱) رسانه های دیجیتال (۱) میهن (۱) پیام نوروزی (۱) دانمارک (۱) شبکه (۱) موتورهای جستجو (۱) زبان فارسی (۱) کسب وکار (۱) قبض (۱) brand (۱) قبض جریمه (۱) مسئولیت پذیری (۱) آینده پژوهی (۱) تخفیف (۱) سخت افزار (۱) ارسال ایمیل گروهی (۱) داده کاوی (۱) سهام (۱) هوش تجاری (۱) بانکداری (۱) استراتژی (۱) موبایل (۱) الکامپ (۱) پرداخت قبض (۱) استیو جابز (۱) eps (۱) جابز (۱) نشان تجاری (۱) بازاریابی ایمیلی (۱) بانک آینده (۱) ویوان فیس (۱) vivanface (۱) سمپلینگ (۱) حقوق فناوری اطلاعات (۱) شهرت نام تجاری (۱)
دوستان من Iran Brand News Iran Market News اخبار IT اخبار اقتصادی ایران آذر آموزش ارتباطات و مدیریت رسانه ارزش افزوده استخدام و کاریابی آگهی رایگان آموزش تجارت الکترونيک آموزش زبان انگلیسی آموزش مديريت فناوري اطلاعات ايران آي تي ايران جديد ايران مهر ايزو 9000 آينده نگر برندسازی (Branding) به انديش پایگاه جامع اطلاع رسانی مدیران پندهای مدیریت و فناوری اطلاعات تولید ناب جدیدترین اخبار فناوری اطلاعات چهارراه تبليغات خاطرات يک مدير دانشجويان IT تهران جنوب دانشجويان IT شيراز دانشجويان IT صنعتي شريف دانشجويان IT قزوين دانشجويان IT مشهد دانشجويان ايراني هلند دانشجويان فناوری اطلاعات بيرجند دکتر بزرگمهر دنياي مجازي راه حلی برای آینده راهنمای خرید کالا و خدمات روزنامه فناوران اطلاعات روزنوشت رویدادهای مدیریت و فناوری اطلاعات زرتشت زمان بی کرانه، ايران جاودانه سامانه آموزش الکترونیکی رهنما سايت و موتورهاي جستجو سورس کد سينا ديلي شرکت فناوری اطلاعات سامان شوش سيتي صنایع ۸۴ علمي و پژوهشي فرهنگ سازمانی فرهنگ لغات مدیریت و فناوری اطلاعات فرهنگ، مدیریت، و کسب و کار در ایران فناوري اطلاعات فناوری اطلاعات گرگان فناوری اطلاعات و ارتباطات فورم دانشجويان IT مشهد قوانين تجارت، کسب و کار و سرمايه گذاري كاردانان کارگاه های مدیریت و فناوری اطلاعات کامپيوتر و فناوري اطلاعات کايزن کتاب های مديريت و فناوري اطلاعات کتابهای مدیریت و فناوری اطلاعات کتب رایگان کامپیوتری کمیته علمی مدیریت دولتی کنفرانس بانکداری الکترونیکی گـــــــروه آمـــوزش ابتدایــــی گروه مديريت پارس درگاه گروه مدیریت فناوری اطلاعات گشت و گذار در اینترنت لحظه ها را با تو بودن 2 لیست قیمت ماني ثابت ماهنامه عصر فناوري اطلاعات متدولوژی شش سیگما محصولات و خدمات فناوری اطلاعات مدرسه هوشمند ایرانی مدل های موفقیت در مدیریت مديران برتر مديرستان مديريت بازرگاني مديريت تحول مديريت حلقه مفقوده مديريت دانش مديريت دانش سازماني مديريت صنايع و بهره وري مديريت کيفيت مديريت منابع انساني مديريت نوين مدیران ایران مدیریت بانکداری الکترونیکی مدیریت برتر مدیریت تجارت الکترونیک مدیریت تحول مدیریت دانش مدیریت روابط عمومی الکترونیکی مدیریت زنجيره تأمين مدیریت نگهداری و تعمیرات برپایه تجارت مدیریت نوین مرکز مشاوره مديريت مشاغل مدیریت و فناوری اطلاعات مطالب جالب پيرامون مديريت مقالات انجمن علمی مدیریت بازرگانی مقاله های علمی درباره مدیریت و اموزش مهندس عماد هنرپرور مهندسي صنايع مهندسي صنايع و مقالات دروس آن مهندسی صنايع تهران جنوب مهندسی صنایع مهندسی صنایع نشتی از افکار روزانه نگاهی بر تجارت اينترنتی نوین بانک هنر هشتم هوش مصنوعي وب سايت شخصي فرنود حسني وب نوشته های...از شهرستان دشتی وبلاگ اميد جهانشاهی وبلاگ شخصی فرنود حسنی وبلاگ فرزاد حسنی وبلاگ کارکنان بانک صادرات وبلاگ گروهی کتابداران ایران ویوان نیوز(اخبار برند) اخبار برند برند نرم افزار تولید خبرنامه الکترونیکی نرم افزار تولید خبرنامه الکترونیکی نرم افزار ارسال ایمیل گروهی نرم افزار تولید خبرنامه الکترونیکی، ایمیل مارکتینگ و ارسال ایمیل گروهی پرداخت قبض جریمه پرداخت قبض پرتال زیگور طراح قالب