فرنود حسنی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ فرنود حسنی
آرشیو وبلاگ
      مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات (IT Management)
نویسنده: فرنود حسنی - پنجشنبه ٢٩ اردیبهشت ۱۳۸٤

نوشته شده توسط:فرنود حسنی             تماس با نویسنده:Manager_ict@yahoo.com          تاریخ ارسال:30 اردیبهشت 84

 

پیچیدگی سازمان ها, گستردگی منابع انسانی و مالی و نیز اهمیت یافتن نقش فناوری و اطلاعات در استراتژیهای رقابتی به همراه توسعه علمی مهارتهای عمومی در زمینه مدیریت و بازاریابی ایجاد دوره های مدیریت اجرایی در سطح کارشناسی ارشد در دانشگاهها ضرورتی انکار تاپذیر برای تمامی کشور ها نموده است.

رقابت, رقابت پذیری, اتخاذ راهبردهای رقابتی و جهانی شدن از اهمیت روز افزونی در فعالیت های اقتصادی برخوردار است. بر این مبنا پرورش مدیران کسب و کار یا MBA(Master of Business Administration ) عامل اصلی در جهت اداره هدف مند بنگاههای اقتصادی است که مدیران باید بتوانند ظرفیت لازم برای نو آوری, تسریع در راهبردها, محصولات, فرآیند ها و خدمات را فراهم آورند.

در ایران اولین گام در راستای ایجاد دوره های مدیریت اجرایی در سطح کارشناسی ارشد در سال 73 توسط سازمان مدیریت صنعتی برداشته شد.

امکان حضور داوطلبان از تمامی رشته ها اعم از فنی مهندسی, علوم تجربی, انسانی و... در رشته مدیریت اجرایی در دو گرایش مدیریت اجرایی و MBA سبب شده تا این رشته جای خود را به خوبی در میان مدیران باز کند به نحوی که در حال حاضر علاوه بر سازمان مدیریت صنعتی, دانشگاههای علامه طباطبایی و علم و صنعت ایران نیز دارای دوره کارشناسی ارشد با گرایش مدیریت اجرایی و دانشگاه شریف با گرایشMBA هستند. همچنین در دانشگاه آزاد اسلامی در دو واحد علوم تحقیقات تهران و اهواز پذیرش دانشجو در گرایش مدیریت اجرایی صورت می گیرد.

نظریه های عمومی مدیریت, زبان فارسی(درک متون مدیریت) و زبان انگلیسی دروس شناخته شده ای برای آزمونهای رشته مدیریت هستند. آزمون آمادگی و استعداد برای ادامه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد مدیریت که به آن GMAT گفته می شود مخفف کلمه Graduated Management Admission Test  است که در اکثر دانشگاههای جهان برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مدیریت تستGMAT برگزار می گردد.GMAT ازمونی است که اگر به خوبی طراحی و اجرا شود به ما خواهد گفت کسانی که 10 درصد بالای نمره را در این آزمون کسب کنند به احتمال بیش از 85 درصد در ادامه تحصیل در این رشته جز 10 درصد بالای شرکت کنندگان خواهند بود. در این آزمون توانایی های فکری از قبیل استدلال منطقی, تفکر انتقادی, تحلیل شواهد(قضاوت) مشکل گشایی(حل مسئله)به کمک ریاضیات مقدماتی(استدلال ریاضی) و قدرت استفاده از زبان برای بیان و استدلال مورد سنجش قرار می گیرد.

داشتن دانش مسائل روز در زمینه مدیریت موسسات تولیدی, خدماتی و طراح های عمرانی که از دیگر مواد آزمون است لازمه یک مدیر اجرایی قوی کار آزموده و کار آمد در نظام اجرایی کشور می باشد که در تهایت بخش های تولیدی, خدماتی و عمرانی را مدیریت می کنند یا آنکه در دستگاههای اجرایی دولت, وزارتخانه ها, شرکت های ملی شذت و... به فعالیت می پردازند. این آزمون در مورد گرایش مدیریت اجرایی اهمیت می یابد و در گرایش MBA وجود ندارد.

در مورد گرایشMBA ریاضیات عمومی دوره فنی و مهندسی از موارد دیگر آزمون است که در گرایش مدیریت اجرایی مورد پرسش قرار نمی گیرد. پس از قبولی در مرحله آزمون مصاحبه ای به منظور ارزیابی بینش  و دیدگاه  داوطلب در مورد مسایل مدیریت در سطح جامعه انجام می گیرد.

مقاله مرتبط: معرفی رشتهMBA
                                                                                                                                              .
نویسنده: فرنود حسنی - سه‌شنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳۸٤

نوشته شده توسط: فرنود حسني                تماس با نويسنده:Manager_ict@yahoo.com   تاريخ ارسال:27/2/84

برنامه کسب و کار يا طرح توجيهي براي يک پروژه يا فعاليت تجاري در هر سازمان اقتصادی بزرگ و شرکت کوچکی به عنوان یک  سند اصلی تلقی می شود که  مقیاسی خواهد بود برای کارمندان و مدیران تا  بواسطه آن بتوانند میزان موفقیت های خود و شرکت را بسنجند و برای فعالیت های آتی خود تصمیم گیری کنند. این برنامه بر اساس توانایی های شرکت در نیروی انسانی, تجهیزات و سرمایه تهیه می شود.

به عنوان مثال داشتن یک برنامه کسب و کار مناسب هنگام ارائه تقاضای دریافت وام ازموسسات اعتباری همچون بانک ها نقش موثری در تصمیم گیری آنها برای حمایت از شرکت شما و پروژه های در دست اجرای شما دارد.

در ادامه با اطلاعات مورد نیاز برای تهیه یک برنامه کسب و کار آشنا می شویم.

خلاصه مدیریتی که تشریح کننده رنوس اهداف و دیدگاه های شما باشد

 اولين بخشي که بايد در طرح خود بياوريد و معمولا از حدود 2 الي 3 صفحه بيشتر نبايد تجاوز کند خلاصه مديريتي نام دارد. خلاصه مدیریتی استراتژی کسب و کار شما را معرفی می نماید و مطمئنا مهمترین بخش برای مديران و موسسات اعتباری است. توجه داشته باشيد که اکثر مديراني که قرار است به به جريان افتادن پرونده طرح شما براي دريافت کمک و حمايت مالي تاييد کنند هميشه دچار مشکل کمبود وقت هستند و از اين رو نبايد انتظار داشته باشيد که با دقت کامل براي خواندن طرح شما که در چندين صفحه تهيه شده وقت بگذارند.

براي اينکه بتوانيد در عرض چند دقيقه اهداف و اولويت ها و برنامه هاي خود را براي آنها بازگو کنيد بايد مطالب کل طرح را به صورت اجمالي و قانع کننده همراه با اعداد و ارقام پيشنهادي در صفحات محدودي به صورت تايپ شده در اختيار آنها قرار دهيد. اگر شما نتوانید در دو, سه صفحه مسئول رسیدگی به برنامه کسب و کار خود را قانع کنید که طرح کسب و کارتان قابل اطمینان و ارزشمند برای سرمایه گذاری است مطمئن باشید که جلسه را دست خالی ترک خواهید کرد.

همچنین این خلاصه به عنوان یک ابزار ارتباطی برای کارمندان و مشتریان بالقوه شما که نیاز دارند از ذهنیات و اندیشه شما آگاه شوند دارای اهمیت زیادی است.

شرح  مختصری از چگونگی آغاز به کار شرکت

به صورت واضح اساس شکل گیری و آغاز به کار شرکت را شرح دهید و نحوه رسیدن به ایده و شروع این کسب و کار را توسط خود و یا همراه با شرکایتان را بیان نمایید. در اين قسمت بايد سعي کنيد از نکته ها و اصولي که موسسه اعتباري طرف شما بر آن تاکيد دارد استفاده کنيد و دغدغه هاي خود را با چالش هاي آنها همسان سازيد. به عنوان نمونه اگر با يک بانک يا شرکت که اولويت را بر صادرات و واردات گذاشته براي فعاليت هاي توليدي وارد مذاکره نشويد يا اگر به اين کار دست زديد از ظرفيتهاي طرح خود براي امر صادرات و واردات سخن بگوييد.

اهداف شرکت شما

در چند پاراگرف اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود را برای شرکت تشریح کنید. بيان کنيد که طبق برنامه ريزي هاي خود در چه مدت زمانی به این اهداف دست خواهید یافت؟ در بازاري که براي کسب و کار خود در نظر گرفته ايد مشتریان شما چه کسانی خواهند بود و بر کدام بخش از بازار تمرکز خواهيد کرد و هدف از اين انتخاب ها را بيان کنيد.

سوابق گروه مدیریتی

بخش مدیریت باید شامل اطلاعات شخصی و کاری اعضا باشد و همچنین اطلاعاتی نسبت به سوابق کاری و مسئولیتهای مرتبط آنها را در اختیار بگذارد. اين اطلاعات بايد نمايانگر دانش و تجربيات علمي و عملي گروهي باشد که شما براي پياده سازي طرح خود انتخاب کرده ايد. اين بخش مي تواند تا حدود زيادي خيال سرمايه گذاران طرح شما را از توانمندي شما براي اجراي طرح راحت کند.

خدمات یا محصولاتی که در طرح شما پیشنهاد شده

نکته ای که در این بخش مورد توجه قرار می گیرد تفاوت ها و مزیت هایی است که کالاها و خدمات شما با سایر محصولات بازار دارد. در اين بخش بايد به صورت دقيق کالاها و يا خدماتي را که پس از اجراي موفق طرح قابل ارائه هستند را معرفي و با محصولات مشابه بازار داخل و بين الملل مقايسه نماييد و علل برتري طرح خود را در مقايسه با آنها از نظر کمي و کيفي بيان کنيد.

کشش بازار برای کالاها و خدمات شما

به خاطر داشته باشید که شما مجبور هستید تا موسسات اعتباری, کارمندان و دیگر افراد موثر و فعال در بازار مورد نظر خود را برای حمایت، همکاري، خرید و سرمایه گذاری متقاعد سازید. شما برای این بخش نیازمند انجام تحقیقات گسترده ای هستید.

اگر کسب و کار مورد نظر شما در محيط وب شکل خواهد گرفت يا هم در اينترنت و هم در محيط فيزيکي قابل پياده سازي است بايد کشش بازار منطقه اي و بين اللملي را براي طرح مورد نظر خود تعيين کنيد.

استراتژي بازاريابي

چگونه مي خواهيد شروع فعاليت خود را به دنيا اعلام کنيد. آيا تبليغات کاغذي، تلويزيوني يا اينترنتي و يا هر سه را انتخاب مي کنيد؟آيا از ابزارهاي بازاريابي برخط مثل سرويس هاي هاي www.bCentral.com استفاده مي کنيد تا سايت خود را در موتور هاي جستجو و ساير سايت ها قرار دهيد.

همچنين شما نيازمند محاسبه و آماده کردن ميزان هزينه هاي تبليغاتي و بازايابي هستيد.

دورنماي اقتصادي سه الي پنج ساله

اين بخش بايد شامل خلاصه اي از پيش بيني هاي مالي شما باشد که در قالب اعداد و ارقام نحوه دست يابي شما را به دورنماي مفروضتان را بيان نمايد.

بايستي اطلاعات مربوط به ميزان درآمد ها و هزينه هاي مربوط به هر يک از دوره هاي زماني را بيان نماييد. يکي ديگر از مواردي که بايد در اين قسمت مورد اشاره قرار دهيد مقدار پولي است که تمايل داريد از موسسه اعتباري مورد نظر خود دريافت نماييد تا بوسيله آن هزينه هاي اوليه هاي مربوط به شروع کار خود را تامين کنيد.

تکميل درست، کامل و شفاف اين بخش حساس ترين بخش از طرح شماست و مي تواند موفقيت يا شکست طرح شما را تضمين نمايد                                                                                                                                      .
نویسنده: فرنود حسنی - شنبه ٢٤ اردیبهشت ۱۳۸٤

 منبع:وبلاگWSIS               تماس با سردبير:Manager_ict@yahoo.com       تاريخ ارسال: ۲۴ /۲/۸۴

خانم ها، آقايان

بسيار خرسند و مسرورم از اينکه امکاني فراهم شده تا به عنوان عضو کوچکي از سازمان هاي غير دولتي، در حضور شما عزيزان به ارائه گزارشي از روند فعاليت ها و اقدامات سازمانهاي غير دولتي فعال در حوزه جامعه اطلاعاتي و فناوري اطلاعات بپردازم.

مباحث جامعه اطلاعاتي همزمان با اجلاس ژنو مورد توجه جدي سازمان ها و ارگان هاي دولتي ايران قرار گرفت و اهميت دادن دولت به اين موضوع خيلي زود توانست توجه لايه هاي نخبه جامعه را متوجه خود سازد اما در اين بين براي توسعه بينش و دانش نسبت به روند شکل گيري و توسعه جامعه اطلاعاتي ايران در قالب فرهنگي، از پايين به بالا لازم بود تا سازمان هاي غير دولتي به عنوان مراکزي که از ميان مردم و براي مردم شکل گرفته اند وارد عرصه شوند و دولت را در پياده سازي بهينه اين روند از جنبه هاي تئوريک و عملي ياري رسانند.

نقطه عطف حضور جدي سازمان هاي غير دولتي ايران در حوزه جامعه اطلاعاتي و فناوري اطلاعات  با تشکيل و آغاز به کار انجمن فناوري اطلاعات جوانان کشور(افا) به عنوان يکي از فراگير ترين انجمن هاي اين حوزه همراه بود. پس از آن در سال 1383 و با راه اندازي کميسيون ملي WSIS و کارگروهي تحت عنوان کارگروه جوانان نيروهاي اين انجمن در خدمت کارگروه قرار گرفتند و تلاش بر اين شد تا از اين طريق افراد و اعضا فعال در سازمان هاي غير دولتي ايران که عموما در ترکيب سني جوان هستند شناسايي و زمينه ورود و فعاليت ايشان و سازمان هاي متبوعشان در اين حوزه فراهم گردد.

تقارن اجلاس جهاني جامعه اطلاعاتي و تشکيل يک کميسيون ملي با کارگروههاي مختلف  با آغازين سال برنامه چهارم توسعه کشور و توجه بسيار مطلوب دولت به جايگاه دانايي محوري مايه خرسندي و اميدواري سازمانهاي غير دولتي و جواناني است که در واقع مجريان اصلي فرآيند دانايي محوري منظور شده در برنامه هاي توسعه کشور هستند. اکنون به مدد اجراي برنامه توسعه کاربرد فناوري اطلاعات در کشور و توجه جدي مراکز علمي و دانشگاهي به دانش فناوري اطلاعات، روند رو به رشدي را در اين عرصه براي کشور شاهد هستيم.

در اين بين کارگروه جوانان و انجمن فناوري اطلاعات جوانان کشور به دليل ارتباط تنگاتنگ با بسياري از سازمان هاي غير دولتي فعال در حوزه هاي مختلف علمي، فرهنگي و اجتماعي و فناوري اطلاعات توانسته با اقدامات چند ماهه اخير خود بستري را براي تعاطي افکار و انديشه سازمان هاي غير دولتي فراهم آورد.

 

اهداف کاري دنبال شده از سوي کارگروه جوانان کميسيون ملي جامعه اطلاعاتي عبارتند از:

الف- ايجاد بستر و زمينه علمي و اطلاع رساني مناسب براي توسعه آگاهي جوانان نسبت به جامعه اطلاعاتي و مفاهيم آن

ب- دعوت ،جذب و ايجاد زمينه و بستر هم انديشي و  فعاليت علمي و عملي جوانان در برنامه هاي تعيين شده

ج- ايجاد شبکه سازمان هاي غير دولتي فعال در جامعه اطلاعاتي به منظور بهره گيري از توان سازمان هاي غير دولتي براي پياده سازي برنامه ها و ايجاد حساسيت و انگيزه فعاليت در جامعه مدني ايران و افراد فعال در اين حوزه

د- حضور فعال در نشست هاي مختلف و جلسات  داخلي، منطقه اي و بين المللي در باره جامعه اطلاعاتي

و- تلاش براي تهيه گزارش هايي در حوزه جامعه مدني و جامعه اطلاعاتي

 

با اين ديدگاه کارگروه جوانان کميسيون ملي  WSIS  و انجمن فناوري اطلاعات جوانان کشور به واسطه مطالعات و بررسي هاي خود و به دليل نو بودن بحث براي سازمانهاي غير دولتي تصميم گرفت در گام اول اطلاع رساني دقيق نسبت به موضوعات مربوط به جامعه اطلاعاتي انجام دهد. لذا با سه راهبرد محتوا سازي، اطلاع رساني و آموزش تلاش خود را براي جذب و جلب توجه سازمان هاي غير دولتي به مباحث جامعه اطلاعاتي پيش گرفت.

الف- محتوا سازي: با توجه به کمبود ها و مشکلات دسترسي به منابع اطلاعاتي به خصوص در زبان فارسي انجمن فناوري اطلاعات جوانان کشور و کارگروه جوانان تلاش براي جمع آوري، توليد، ترجمه اطلاعات محتوايي در حوزه فناوري اطلاعات و جامعه اطلاعاتي را جزو رئوس کاري خود قرار داد.

 همچنين کارگروه به پشتوانه ارتباطات و فعاليت هاي پژوهشي و تحقيقاتي خود در مراحل مختلف با جمع آوري گزارش هايي از پيشرفت ها و اقدامات انجام شده در حوزه فناوري اطلاعات و جوانان مکتوباتي را تهيه و در اختيار سازمانهاي غير دولتي قرار داد.

ب- اطلاع رساني: تنوع و تعدد بستر هاي اطلاع رساني در مورد جامعه اطلاعاتي به گونه اي که قريب به اتفاق جوانان بتوانند از طرق مختلف به اخبار و اطلاعات اين حوزه دست يابند موضوعي است که کارگروه کرده در حد بضاعت خود از بستر هاي موجود براي بهبود آن کمک گيرد.

 در همين راستا تلاش هاي گسترده اي براي انتقال اطلاعات به سازمان هاي غير دولتي از طريق محيط وب و همچنين نشريات مکتوب صورت گرفت.

ج- آموزش: کارگروه جوانان مسئله آموزش را براي گسترش فرهنگي و علمي مباحث حوزه فناوري اطلاعات و جامعه اطلاعاتي اصل دانسته و هيچ گاه خود را از مسئله تعليم و تعلم که از اصول جامعه اطلاعاتي است دور نمي داند و لذا از تمام ظرفيت ها و امکانات خود براي ارتقا سطح آگاهي عمومي جوانان نسبت به حوزه هاي مذکور استفاده کرده است. که قطعا در صورت حمايت ها و همکاري هاي بيشتر از جانب دولت و ساير سازمان هاي غير دولتي مي تواند اين فعاليت را توسعه بخشد.

در ادامه توجه شما را به برخي از اقدامات انجام شده در راستاي اهداف و راهبردهاي ذکر شده جلب مي نمايم.

1-      راه اندازي شبکه اطلاع رساني در محيط وب

کارگروه پس از مدتها تحقيق و پژوهش بر روي مفاهيم فناوري اطلاعات و جامعه اطلاعاتي و در راستاي استراتژي هاي محتوا سازي، اطلاع رساني و آموزش، با بضاعت ناچيز خود شبکه مجازي دانشي را در قالب چهار وبلاگ براي جوانان راه اندازي کرده است که در اين چهار وبلاگ در حوزه هاي فناوري اطلاعات و جوانان و جامعه اطلاعاتي سخن به ميان رفته است اين شبکه وبلاگي روزانه قريب به 1000 نفر مخاطب دارد و نويسندگان و مولفين آن سعي مي کنند جديدترين مقالات و اخبار را در آنها ارائه نمايند.

http://wsis.mihanblog.com

http://itmanagement.mihanblog.com

http://youth.mihanblog.com

http://itmanagement.persianblog.ir

همچنين راه اندازي دو سايت تخصصي با محوريت فناوري اطلاعات و جامعه اطلاعاتي در برنامه هاي آينده کارگروه قرار دارد. 

2- راه اندازي شبکه خبري ICT-NGO

کارگروه جوانان به دليل درک موقعيت حساس و فرصت کم سعي کرد از تمام ابزارهاي موجود براي پوشش اهداف و رسالت هاي خود سود جويد و با اين هدف يک گروه خبري  راه اندازي کرده و از طريق آن اخبار و اطلاعات را در اختيار علاقه مندان و اعض خود قرار مي دهد.

3-      ارتباط با سازمان هاي غير دولتي و افراد براي جذب همکاري

در ظرف مدت کوتاهي که از عمر فعاليت کارگروه مي گذرد تلاش هاي زيادي براي برقراري ارتباط با سازمان هاي غيردولتي فعال تهران و شهرستان هاي مختلف کشور انجام شده است.  که از آنجمله مي توان به  سازمان هاي غير دولتي کاردوک، انجمن فناوري اطلاعات جوانان کشور، دانشجويان دانشگاههاي مختلف و انجمن هاي علمي اين دانشگاهها، مرکز رشد فناوري اطلاعات زنجان، دفتر برنامه عمران سازمان ملل، گروه خيريNGO_News که قريب به 700  سازمان غير دولتي فعال را در سراسر ايران  پوشش خبري مي دهد،  سازمان ملی جوانان و درگير نمودن 15000 سازمان غير دولتی زير پوشش آن، ارتباط با سازمان هاي غير دولتي فعال در حوزه جامعه اطلاعاتي خارج از کشور از طريق اينترنت و تبادل نظر با اعضا و مديران آنها، حضور در جلسه مشورتي سازمان هاي غير دولتي با عنوان اهداف توسعه هزاره و تشويق و ترغيب سازمان ها غير دولتي براي همکاري و فعاليت در عرصه جامعه اطلاعاتي اشاره کرد.

4- محتوا سازي

کارگروه جوانان براي ايجاد علاقه و توجه جوانان به مباحث فناوري اطلاعات و جامعه اطلاعاتي تا کنون قريب به 200 مقاله آموزشي و تحليلي، 40 پست خبري و 10 گزارش در وبلاگ ها، سايت ها، خبرگزاري ها و روزنامه ها و مجلات کشور منتشر کرده است.

 

5-      برگزاري کارگاههاي آموزشي

ما در راستاي برنامه هاي راهبردي خود مذاکراتي را با مرکز توانمند سازي سازمان هاي غير دولتي وزارت کشور انجام داده ايم و بنا ست به زودي کارگاههاي آموزشي در مورد جامعه اطلاعاتي با حضور سازمانهاي غير دولتي برگزار شود همچنين ضمن برقراري ارتباط با دانشگاهها درصدد هستيم اين کارگاههاي آموزشي را در دانشگاههاي کشور نيز به اجرا در آوريم تا ذهنيت لازم را در دانشجويان نيز ايجاد کنيم.

6-      ارتباط با ارگان هاي دولتي و خصوصي

در طول مدت فعاليت کارگروه تلاش هاي زيادي براي استفاده از تجربيات سازمان هاي غير دولتي و خصوصي انجام شده است. از آنجمله مي توان به دانشگاه پلي تکنيک، سازمان منطقه آزاد کيش، شرکت خدمات انفورماتيک، شرکت آريا گستر، پرشين بلاگ، سازمان ملي جوانان، مجمع ملي جوانان، سازمان فني حرفه اي، شورايعالي اطلاع رساني

سازمان مديريت و برنامه ريزي، شوراي عالي جوانان، وزارت علوم،تحقيقات و فنّاوري و وزارت آموزش و پرورش اشاره کرد.

7-      اطلاع رساني گسترده فعاليت هاي جوانان در روزنامه ها و نشريات مکتوب و خبرگزاري ها و سايت هاي فارسي زبان داخل و خارج از کشور از جمله اقداماتي است که در برنامه هاي ما مورد توجه جدي است.

حضور پر رنگ سازمان هاي غير دولتي فعال در زمينه فناوري اطلاعات و جامعه اطلاعاتي در اجلاس تهران مي تواند نقطه عطفي براي آشنايي با سازمان هاي مشابه فعال در خارج از کشور باشد و زمينه اي را فراهم آورد تا جوانان ايراني از فعاليت ها و پيشرفت هاي جوانان ساير کشور ها آگاه شوند. در اينجا آمادگي خود و همکارانم را در انجمن فناوري اطلاعات جوانان کشور و کارگروه جوانان براي کمک به برگزاري هر چه بهتر همايش تهران اعلام مي کنم و مسئولان را به توجه بيش از پيش به جوانان و حمايت از سازمان ها فعال در حوزه جامعه اطلاعاتي دعوت مي کنم                                                                                                                                       .
نویسنده: فرنود حسنی - سه‌شنبه ٢٠ اردیبهشت ۱۳۸٤

انجمن  انفورماتيک ايران برگزار می کند:

نشست آشنايی با مفاهيم و كاربرد سيستمهاي مديريت ارتباط مشتري (CRM) در سازمان‌ها و بنگاه‌هاي اقتصادي

سخنران : آقاي دكتر فرهاد بنيادي
زمان : چهارشنبه 28/2/1384 ساعت 5 بعدازظهر
مكان : موسسة عالي بانكداري ايران
پاسداران - ايستگاه ضرابخانه - جنب باشگاه بانك مركزي - پلاك 2/207

چكيده سخنراني
در اين سخنراني درباره موضوعات زير بحث خواهد شد :
1- ديدگاه‌هاي جديد در مديريت
2- اهميت نگهداري مشتريان
3- محيط كسب و كار متمركز براي مشتريان
4- تعريف CRM
5- اجزاي وابسته به CRM
6- چرخه CRM
7- عوامل كليدي براي رسيدن به CRM
8- فناوري‌هاي CRM
9- روش پياده سازي CRM در سازمان

درباره سخنران
آقاي دكترفرهاد بنيادي داراي درجه كارشناسي اقتصاد از دانشگاه شيراز (1354) ، كارشناسي ارشد مديريت بازرگاني از دانشگاه تهران (1356) و دكتري مديريت بازرگاني از دانشگاه وين در كشور اتريش (1980) است. وي همچنين در دوره‌هاي متعدد مديريت و فناوري اطلاعات در اروپا و آمريكا شركت نموده است. آقاي دكتر بنيادي در دوران فعاليت حرفه‌اي خود در سمت‌هاي مهمي چون مدير عامل شركت (AT&T)NCR اتريش ، مدير عامل شركت Systems AG اتريش ، مدير عامل شركت Dell Computer اتريش و مشاور مديريتي شركت Siebel در اروپاي مركزي فعاليت داشته است. وي از سال 1382 به ايران بازگشته و هم اكنون رئيس هيئت مديره شركت سيماي مشتري است                                                                                                                                    .
نویسنده: فرنود حسنی - سه‌شنبه ٢٠ اردیبهشت ۱۳۸٤

منبع: نشريه فرهنگ و پژوهش            تماس با سردبیر:Manager_ict@yahoo.com           تاریخ ارسال: 21 اردیبهشت 1384

- شروع و آمادگي: در اين مرحله مديريت يك سيستم برنامه‌ريزي را ساماندهي مي‌كند و وظايف پروژه و نقش‌ها را تعريف مي‌كند. يك مسئول پروژه انتظارات پروژه را براي تيم برنامه‌ريزي تشريح مي‌كند به طوري كه همه اعضاء از قلمرو و اهداف پروژه آگاهي پيدا ‌كنند.

- تحليل استراتژي: سازماني در اين مرحله تيم برنامه ريزي با مديران مصاحبه مي‌كند تا سازمان كار، استراتژي‌هاي سازماني، فرآيندهاي عمده و نيازهاي اطلاعاتي سازمان را مستند كنند. اين اطلاعات سپس در قالب مجموعه‌اي از استراتژي‌ها تركيب مي‌شوند كه جهت استراتژيك سازمان را تعريف و پايه مدل سازماني را شكل مي‌دهد.
- ارزيابي
ISIT فعلي: طي مرحله سوم، تيم برنامه ريزي وضعيت سيستم‌ها و فناوري‌هاي اطلاعاتي را مورد ارزيابي قرار مي‌دهد تا اصلاحات كوتاه مدت براي سيستم‌هاي موجود را پيشنهاد كند.

- تحليل عمليات سازمان: در اين مرحله مستند‌سازي و اقدامات كاري در سطوح عملياتي صورت مي‌گيرد. تيم برنامه ريزي با مديران عملياتي مصاحبه مي‌كند تا نيازهاي اطلاعاتي، فرآيندها، استراتژي‌هاي سازمان را تشخيص ‌دهد. اين داده‌ها مدل حجمي سازمان را نشان مي‌دهد. تيم آن را با نيازهاي استراتژيك مديران ارشد مقايسه مي‌كند تا شكاف موجود بين نيازهاي ادراكي مدريت ارشد و عمليات نشان دهد. تيم كاري برنامه‌هاي كليدي را براي مستندسازي ساز وكارها و فرايندها به كار مي‌گيرد.

- تكميل مدل سازماني: در اين مرحله مدل سازماني را نهايي مي‌كنند و از طريق مديريت ارشد، اصلاحات و موارد تكميلي را مورد بررسي قرار مي‌دهند. سپس تيم مدل را مورد تحليل قرار داده و زمينه‌هاي كاري را مشخص مي‌كنند. با استفاده از برنامه‌هاي كليدي، مدل سازي به مدل هاي كاري در زمينهاي مختلف تقسيم مي‌شود. استراتژي‌هاي فرعي، واحد سازماني داده ها و فرايندهاي كاري شكل مي‌گيرد.

- تعريف معماري اطلاعات: در مرحله ششم، تيم كاري معماري اطلاعات سازماني را تعريف مي‌كند كه شامل سيستم‌هاي كاربردي، فناوري‌ها، داده‌ها و مديريت سيستم‌هاي اطلاعاتي در سازمان است. در اين مرحله گامهاي اجرايي نيز فهرست مي‌شوند.

- طراحي برنامه استراتژيك: ISIT در اين مرحله ، تيم برنامه ريزي پروژه كوتاه مدت و بلند مدت را تعريف مي‌كند . اين مرحله شامل تعيين اولويت پروژه‌ها و برآورد هزينه هاي هر يك از پروژه‌هاست و بعد از تائيد بالاترين مقام سازماني طراحي پروژه‌هاي اولويت‌دار شروع مي‌شود .

- بازبيني و ارزيابي :‌در مرحله هشتم، تيم برنامه ريزي كار خودش را طي برنامه‌ريزي مورد بازبيني و ارزيابي قرار مي‌دهد .اين ارزيابي فعاليت‌هاي برنامه ريزي آينده را تكميل و يادگيري برنامه ريزي موثر را ارتقاء مي‌دهد.

-
چالش‌هاي برنامه ريزي استراتژيك
ISIT در ايران

روندهايي چون پويايي رقابتي ،جهاني شدن و تغييرات سريع وفناوري اطلاعاتي چالش هايي را در عصر اطلاعات پيش رو دولتها و سازمانها قرار داده است كه كشور ما نيز از آن مستثني نيست . مهمترين اين چالش‌ها عبارتند از :ازتقاي آگاهي هاي سيستم هاي اطلاعاتي در تمام سطوح سازماني و ملي، اقدام براي استقاده از فرصتهاي ISIT و استفاده استراتژيك از آنها ،و برنامه ريزي استراتژيك ISIT و چگونگي تاثير فناوري اطلاعاتي بر ساختار صنعت يا توازن سياسي بين ملت‌هاست. از جمله عوامل بازدارنده استفاده از ISIT ميتوان به ابزار رقابتي سازمانها و كشورها ،ارزيابي ارزش استراتژيك سيستم‌ها و فناوري‌هاي اطلاعاتي و نقش سيستم‌ها و فناوري‌ اطلاعات در كسب مزيت رقابتي اشاره كرد.
بدون شك فقدان برنامه‌ريزي استراتژيك
ISITدر ايران به طور جدي توانايي سازمانهاي بخش دولتي و خصوصي براي بهره برداري از مزاياي فناوري‌ها و سيستم هاي اطلاعاتي را كاهش مي‌دهد . امروزه نقش استراتژيك ISIT بر كسي پوشيده نيست همين سبب شده است تا سازمانها مسائل و مشكلات ناشي از طراحي و استقرار و نگهداري آنها را پذيرا باشند، هر چند براي استفاده از فناوري‌ها و سيستم‌هاي اطلاعاتي در ايران تلاشهايي صورت گرقته است اما در مقايسه با ديگر كشورها از كميت و كيفيت كافي برخوردار نيست. همگام بودن با روند توسعه جهاني يكي از عوامل بازدارنده توسعه سيستم‌ها و فناوري هاي اطلاعاتي در ايران محسوب مي‌شود. كم توجهي و بعضاً عدم آگاهي از تحولات اقتصادي مبتني بر فناوري‌هاي اطلاعاتي سبب شده كه نه تنها سياست‌هاي اصولي لازم در اين زمينه وضع نشود ، بلكه موضع گيري‌هاي منفي (با استناد به مسائل اخلاقي ) در مقابل فن‌آوري‌هاي نوين اطلاعاتي و ارتباطي نيز لزوم پرداختن به اين مهم را به تاخير انداخته است . بر اين اساس مهم‌ترين چالش‌هاي پيش‌رو سازمان‌هاي بخش دولتي در برنامه‌ريزي استراتژيك سيستم‌ها و فناوري‌هاي اطلاعاتي شامل: يكپارچه سازي استراتژي‌ها در سطوح مختلف، تغيير نگرش مديران ارشد، دفع يا تقليل موانع اجرايي، تغيير نقش بازدارندگي دولت و چگونگي مديريت در محيط‌هاي پيچيده است.


بحث و نتيجه‌گيري

اين نگرش كه براي اجتناب از پيامدهاي منفي سيستمها و تكنولوژي‌هاي اطلاعاتي بايد با آن مقابله كرد و يا با طراحي و استقرار محدود و گزينشي آن اقدام كرد ،خود از عواملي است كه برنامه‌ريزي استراتژيك ISIT را در ايران به تاخير انداخته است . فقدان برنامه ريزي استراتژيك نيز به نوبه خود مسائلي را در اداره امور عمومي و مديريت اثر بخشي و كارآمد سازمان‌ها ايجاد كرده است كه مهم‌ترين آنها عقب ماندگي سازمان‌ها و كشور براي حضور موثر و رقابت در عرصه‌هاي نوين جهاني است . در گذشته برندگان اقتصادي كساني بودند كه محصولات و خدمات جديدي را توليد مي‌كردند ، اما در قرن حاضر مزيت رقابتي پايدار بيشتر حاصل فناوري‌هاي فرآيندي جديد و كمتر حاصل فناوري هاي توليدي جديد است و آنچه قبلاً در اولويت قرار داشت اختراع محصولات جديد بود اما در حال حاضر اختراع و تكميل فرايندهاي جديد اهميت اول را به خود اختصاص داده است .سيستم هاي اطلاعاتي و فناوري اطلاعاتي را مي‌توان براي خلاقيت در تغيير ساختارهاي سازمان و روش‌هاي عملكرد يك سازمان در رابطه با مشتريان و ارباب رجوع به كار گرفت و از اين طريق به مزاياي زيادي دست يافت.

به رغم مشكلات در طراحي و اجراي برنامه‌‌هاي ISIT خيلي از سازمانها وقت وكوشش را در اين راه صرف كرده‌اند. پژوهشگران اين حوزه از طريق بحث وگقتگو با مديران سازمانهاي بخش دولتي و خصوصي تعدادي از مسائلي كه سازمانها به واسطه فقدان برنامه ريزي استراتژيك سيستمهاي اطلاعاتي با آن مواجه هستند رابه اين شرح فهرست كرده‌اند: سرمايه‌گذاري‌هاي سيستمهاي اطلاعاتي از اهداف كاري حمايت نمي‌كنند، سيستم‌هايي كه به صورت يكپارچه طراحي نشده‌اند باعث دوباره‌كاري، تاخير و اتلاف منابع مي‌شوند، فقدان ابزاري براي شناخت اولويت‌ها در رابطه با پروژه‌ها و منابع وجود دارد، روشي براي تصميم گيري در خصوص سطوح منابع مطلوب يا چگونگي زمان به كارگيري منابع خارجي وجود ندارد، اطلاعات مديريتي ضعيف (ناسازگاري، عدم دقت، كند بودن و در دسترس نبودن و حمايت نكردن فرايندهاي تصميم‌گيري كليدي) از ديگر موارد است. سوءتفاهم بين كاركنان متخصص فناوري اطلاعات (تضاد و عدم رضايت ) عدم سازگاري استراتژي‌هاي فناوري با اولويت كاري وعدم تخصيص سرمايه گذاري‌هاي زير ساختي نيز از جمله مواردي است كه ميتوان به آن اشاره كرد. همانطوركه اشاره شد فقدان برنامه‌ريزي استراتژيك ISIT باعث مي‌شود. سازمان‌ها نتوانند به طور موثر و كارآمد از منابع اطلاعاتي و تكنولوژي خود بهره گيرند . بنابراين برنامه ريزي استراتژيك سيستم‌ها و فناوري‌هاي اطلاعاتي مطابق با نظر محققان كشورهاي ديگر يك ضرورت بنيادين در برنامه چهارم توسعه كشور محسوب مي‌شود تا از اين طريق بتوان به اهداف سه گانه، كارايي، اثر بخشي و كسب مزيت رقابتي نائل شد. هر چند برنامه‌ريزي استراتژيك ISIT چالش هاي زيادي را پيش روي مديران سازمانها قرار مي‌دهد، اما نقش هدايتي و تسهيل كنندگي دولت با اتخاذ خط مشي هاي مناسب در برنامه چهارم توسعه ،بسيار تعيين كننده است                                                                                                                                     .
نویسنده: فرنود حسنی - جمعه ۱٦ اردیبهشت ۱۳۸٤

منبع: نشريه فرهنگ و پژوهش            تماس با سردبیر:Manager_ict@yahoo.com           تاریخ ارسال: 17 اردیبهشت 1384

برنامه ريزي استراتژيك سيتم ها و فناوري اطلاعاتي (IT/IS) عبارت است از فرآيند تشخيص سيستم‌هاي كاربردي مبتني بر كامپيوتر كه سازمان را در اجراي طرح‌هاي كاري وتحقق اهدافش ياري مي‌كند . برنامه‌ريزي استراتژيك مدت زيادي است كه به عنوان يك ضرورت براي بهره‌برداري از منابع بالقوه سيستم‌ها و فناوري‌هاي اطلاعاتي شناخته شده است و بررسي يافته‌هاي پژوهشي در اين خصوص نشان مي‌دهد كه موانع عمده‌اي بر سر راه چنين برنامه‌ريزي‌هاي استراتژيك وجود دارد. اين مقاله سعي دارد ضرورت برنامه‌ريزي توسعه‌اي سيستم‌ها و فناوري هاي اطلاعاتي براي نوسازي ساختارهاي اقتصادي و اجتماعي ايران را مورد تاكيد قرار دهد.

امروزه فناوري ارتباطات و اطلاعات يكي از ويژگي‌هاي مهم عصر اطلاعات به شمار مي‌رود كه امكان طراحي اشكال جديد سازماني، سيستم هاي كنترلي جديد ،باز مهندسي فرآيندهاي سازماني و مانند اينها را فراهم ساخته است . (IT/IS) به ما كمك مي‌كند ديوارهايي را فروبريزيم كه وظايف، محل‌هاي جغرافيايي و سطوح مديريتي را از هم جدا مي‌كنند و به ما اجازه مي‌دهد شبكه جديدي از روابط بين اعضاي سازمان به وجود آوريم. در حال حاضر كشورهاي جهان از لحاظ به كارگيري سطح فناوري در مراحل مختلف قرار دارند و متناسب با آن از ساخت اجتماعي متفاوتي نيز برخوردار هستند بنابراين ضروري است با برنامه‌ريزي توسعه‌اي مناسب از قابليت‌هاي سيستم‌ها و فناوري‌هاي اطلاعاتي در نوسازي ساختارهاي اقتصادي و اجتماعي كشور خود بكوشيم.

واكاوي برنامه‌هاي توسعه در ايران از منظر برنامه ريزي IS/IT

امروزه در اغلب كشورهاي توسعه يافته و در حال توسعه IS/IT يكي از ابزارهاي مهم توسعه و پيشرفت محسوب مي‌شود و در برنامه‌هاي توسعه اقتصادي ،اجتماعي و فرهنگي از جايگاه ويژه‌اي برخوردار است. از يك طرف، برخي از كشورها مانند سنگاپور با اتخاذ استراتژي پيشگامي به موفقيت‌هاي قابل توجهي دست يافته‌اند. همانطور كه دروگ (1997) اشاره مي‌كند، هر چند عمر به كارگيري سيستم‌ها و فناوري اطلاعات در سنگاپور زياد نيست ،اما با اتكا به يك برنامه جامع به سرعت در حال تبديل شدن به يك برنامه جامع به سرعت در حال تبديل شدن به يك جزيره هوشمند است و از اين رهگذر سطوح بالايي از كارايي، اثر بخشي و كسب مزيت رقابتي را تجربه كرده است. از طرف ديگر در كشورهايي مانند ايران به دليل شرايط خاص، كمتر به نقش كليدي اين ابزارها در حيات توسعه كشور توجه شده است.
نگاهي به برنامه اول و دوم توسعه كشور نشان مي‌دهد كه برنامه ريزي
IS/IT چندان مورد توجه واقع نشده است و سياست‌هاي مناسبي نيز در جهت هدايت سازمان‌ها براي طراحي و استقرار سيستم‌ها و فناوري‌هاي اطلاعاتي اتخاذ نشده است. در برنامه سوم توسعه در حوزه‌هاي فرابخشي سند برنامه، سر فصلي از موضوعات به فناوري اطلاعات به عنوان يكي از محورهاي توسعه ملي تصريح و خطوط اصلي توسعه در اين حوزه در بخش‌هاي مختلف نرم افزار، سخت افزار، نيروي انساني، مخابرات، اطلاعات و مديريت مورد لحاظ قرار گرفته است.

به رغم چنين تأكيداتي، مجموعه اقدامات عملي دستگاه‌هاي اجرايي كشور در مقايسه با ديگر كشورها، چندان رضايت بخش نيست اما نمي‌توان انتظار داشت سازمان‌ها در كاربرد سيستم‌ها و فناوري هاي اطلاعاتي به طور جهشي عمل كنند. اكنون تجربه انباشته سازمان‌ها اين امكان را فراهم ساخته است تا با پرداختن به برنامه‌ريزي استراتژيك سيستم‌ها و فناوري اطلاعاتي، قدم اساسي در فرايند يادگيري سازماني برداشته شود.

نگرشهاي برنامه‌ريزي استراتژيك IT/IS

برنامه‌ريزي استراتژيك مدت‌هاي زيادي است كه به عنوان يكي از فعاليتهاي بنيادين مديريت ارشد تشخيص داده شده است. برنامه‌ريزي استراتژيك IT/IS عبارت است از فرايند تشخيص بدره (Prtfolio) سيستم‌هاي كاربردي مبتني بر كامپيوتر كه به يك سازمان در اجراي برنامه‌هاي كاري و تحقق اهدافش ياري مي‌رساند.
بنابراين نياز به اجراي ماهرانه برنامه‌هاي استراتژيك
IS/IT هم در مطالعات تجربي و هم تجويزي مورد تأكيد قرار گرفته است. اساساً اين مطالعات نشان مي‌دهد كه كم توجهي به برنامه‌هاي استراتژيك ميتواند به از دست رفتن فرصت‌هاي زياد، تلاش‌هاي اضافي، شكل‌گيري سيستم‌هاي ناسازگار و ضايع شدن منابع منجر شود.

يكپارچه‌سازي استراتژي‌ها در سطوح مختلف

تجربه به‌كارگيري سيستم‌ها و فناوري هاي اطلاعاتي در ايران نشان مي‌دهد كه اين سازمان‌ها از نظر بكارگيري IS/IT مراحل اوليه را پشت سر گذاشته و در آستانه ورود به مراحل ثانويه قرار دارند. يعني براي بهره گيري از مزاياي ISIT در بخش‌ دولتي و خصوصي نيازمند برنامه ريزي استراتژيك براي طراحي واستقرار سيستم ها و فناوري‌هاي اطلاعاتي هستند. به همين دليل لازم است با ابعاد مختلف چنين برنامه ريزي بيشتر آشنا باشند.
يكي از ويژگي‌هاي برنامه‌ريزي استراتژيك
ISIT جامعيت است. اين مفهوم براي توصيف حدود يا قلمرو راهكارها در فرايند برنامه ريزي استراتژيك بكار گرفته مي‌شود. جامعيت يكي ديگر از ويژگي‌هاي برجسته فرآيند برنامه‌ريزي استراتژيك است كه به وجود ساختار، متون، رويه‌هاي مكتوب و خط‌مشي‌هايي اشاره دارد كه راهنماي فرآيند برنامه‌ريزي است. تمركز، به توازن بين خلاقيت و جهت‌گيري نظارتي در درون فرآيند برنامه ريزي استراتژيك اشاره دارد. جريان نيز به نقش مديران سازماني و بخشي در شروع فرآيند برنامه ريزي اشاره دارد و به عنوان يكي از ويژگي‌هاي مهم برنامه‌ريزي استراتژيك محسوب مي‌شود.

از ديگر ويژگي‌هاي برنامه‌ريزي اسراتژيك مشاركت است يعني درحالي كه جريان برنامه‌ريزي با جهت‌گيري عمودي سيستم برنامه ريزي مرتبط است، مشاركت بر حدود درگيري افراد در برنامه ريزي استراتژيك تأكيد دارد. همچنين يكي از مهم‌ترين ابعاد برنامه‌ريزي در مديريت استراتژيك كه به آزمون سرعت تصميم‌گيري انطباق‌پذيري استراتژيك مي‌پردازد، سازگاري است.

رايند برنامه‌ريزي استراتژيك ITIS

برنامه ريزي استراتژيك سيستم‌ها و فناوري‌هاي اطلاعات ،زماني اثر بخش خواهد بود كه استراتژي‌هاي تدوين شده در سطوح سازماني از سازگاري لازم با خط مشي‌هاي دولتي برخوردار باشند. به عبارت ديگر با توجه به ارتباط و تاثير متقابل سطوح خط مشي گذاري و تدوين استراتژي، سازمان‌ها بايد در چارچوب خط‌مشي‌هاي دولتي ناظر بر ITIS برنامه ريزي استراتژيك خود را تهيه و تنظيم كنند . بر اساس نظريات محققان فرايند برنامه ريزي استراتژيك ITIS شامل مراحل زير مي‌شود:

ادامه دارد.........                                                                                                                              .
نویسنده: فرنود حسنی - دوشنبه ۱٢ اردیبهشت ۱۳۸٤

تحليلي بر تاثير رسانه اينترنت در انتخابات ايران

 

نوشته شده توسط: فرنود حسني تماس با نويسنده: Manager_ict@yahoo.com           تاريخ ارسال:12 ارديبهشت 1384

مقدمه:

کشور عزيزمان ايران ظرف يکي، دو ماه آينده مرحله مهمي از تاريخ خود را تجربه خواهد کرد. نهمين دوره انتخابات رياست جمهوري در ايران اکنون به چالشي بزرگ در ميان جناح هاي سياسي و افکار عمومي بدل شده است. رييس جمهور منتخب اين دوره در يک نگرش کلي مي تواند تاثيرگذار ترين دوره رياست جمهوري را تجربه کند. تقارن حضور و فعاليت اودر دو بعد ملي با آغاز برنامه چهارم توسعه کشور و برنامه کلان بيست ساله  که در هر دو آنها اساس و شاخص توسعه بر ميناي دانايي محوري قرار گرفته است ودر بعد بين المللي تجربه جامعه اطلاعاتي جهاني در هزاره سوم و گفتمان هاي موجود مي تواند نقش تعيين کننده و مهمي را براي رييس جمهور آينده تصوير کند.

 

انتخابات و فناوري اطلاعات

اولين باري که بحث کاربرد فناوري اطلاعات در فرآيند انتخابات مطرح شد به انتخابات دور ششم مجلس شوراي اسلامي باز مي گردد زماني که مباحثات فراواني براي استفاده از سيستم هاي ماشيني شمارش راي در ايران مطرح گرديد که البته هيچ گاه فرجامي اجرايي نيافت اولين جرقه هاي اهميت کاربري فناوري اطلاعات براي مديران در بحث کلاني همچون انتخابات به وجود آمد. البته نمونه هاي تجربه شده مختلفي از کاربرد فناوري اطلاعات وجود دارد که بارزترين آن را مي توان در انتخابات اخير رياست جمهوري آمريکا ديد.

 

سابقه رسانه ها و انتخابات

بزرگترين و مهمترين ابزارهاي رسانه اي انتخابات هاي پيشين راديو، تلويزيون بودند و بسياري از مردم مبناي تصميم گيري خود را جلسات مناظره اي و يا فرصت هاي تبليغي قرار مي دادند که صدا و سيما در اختيار کانديداها مي گذاشت.

اين در شرايطي بود که تا دور ششم انتخابات به دليل شرايط خاص کشور و آشنايي مردم با افراد شاخص نظام معمولا گرايش اکثريت آرا از پيش قابل پيش بيني بود و اين موضوع اثر رسانه ها را بر سرنوشت انتخابات تا حدي بي تاثير و کم رنگ مي ساخت.

 در انتخابات سال 1376 با پر رنگ تر شدن جناح بندي هاي سياسي و اهميت يافتن ارگان هاي مطبوعاتي احزاب و گروهها نقش نشريات مکتوب به خصوص پوستر ها و برشور ها و روزنامه ها در اطلاع رساني بسيار پر رنگ تر شد به گونه اي که در روزهاي پاياني تبليغات انتخابات رياست جمهوري 1376 تيراژ و مخاطب روزنامه هاي آن زمان بسيار زياد و به تبع تاثير فکري آنها در ميان مردم بيشتر شد. در سال 1380 رسانه برتر انتخابات رياست جمهوري روزنامه ها بودند و بسياري از گفتمان ها و مباحثات طرف هاي رقيب در روزنامه ها دنبال مي شد.

بسته شدن روزنامه ها و برخي محدوديت هاي قانوني در سالهاي بعدي از يک سو و گسترش و رشد استفاده از اينترنت در ميان لايه هاي تحصيل کرده جامعه به خصوص دانشجويان از سوي ديگر باعث شد تا به تدريج روزنامه ها رقيب رسانه اي جديدي را براي خود احساس کنند به گونه اي که حتي برخي از احزاب با راه اندازي سايت هاي اينترنتي ارگان هاي خبري خود را به محيط وب منتقل کردند و جالب اينکه بسياري از روزنامه ها نسخه هاي اينترنتي نيز منتشر ساختند. در خلال همين سالها يعني درست پس از انتخابات رياست جمهوري سال1380 ناگهان شاهد  بوديم که توجه به اينترنت و راه اندازي وب سايت هاي خبري و تحليلي در حوزه سياسي و اجتماعي بسيار قوت گرفت و خبرگزاريها و سايت هاي مختلفي به راه افتادند.

در تحليل تمامي اين اتفاقات مي تواند علاوه بر قدرت رسانه اي اينترنت در براير ساير رسانه هاي موجود به وضعيت خاص ايران در زمينه اطلاع رساني اشاره کرد. دولتي بودن صدا و سيما و تمام خبرگزاري هاي فعال باعث شد علاقه مندان به انتشار اخبار و تحليل هايي که از کانال هاي غير دولتي قابل نشر بود با راه اندازي وبلاگ ها و پس از آن سايت هاي اينترنتي تاريخ جديدي را براي ژورناليسم تحليلي-خبري در وب رقم بزنند. مقبوليت اينترنت به عنوان رسانه بين المللي به حدي زياد شد که بسياري از علماي مذهبي ايران و همچنين رجال سياسي در فاصله  سالهاي 1380 تا 1384 راه اندازي سايت اينترنتي را  تجربه کردند.

اين تحولات در حالي صورت مي گرفت که حتي بسياري از گروههاي تندرو که در ابتداي توسعه اينترنت در ايران تاثيرات منفي آن را بسيار بدتر و خطر ناک تر از ماهواره مي دانستند درصدد بهره برداري هر چه بيشتر از اينترنت بر آمدند.

هر چند که اين تحولات همچون برخوردهاي انجام شده با روزنامه ها با قبض و بسط همراه بوده است و در يک دوره خاص فيلترينگ و تاثيرات آن در ميان فعالان حوزه فناوري اطلاعات و کاربران ايراني اينترنت بحث ها و مجادلات فراواني را به همراه داشت اما به هر حال به دليل ارزاني و سادگي راه اندازي وبلاگ يا وب سايت نفوذ و حوزه گسترده توليد محتوا و تنوع حوزه هاي محتوايي در اينترنت  به حدي است که توان رقابت و حذف آن به هيچ وجه وجود نداشت به خصوص اينکه در وجه بين المللي نيز تا حد زيادي جلوه خوش آيندي براي کشور نداشت.

 

حضور و فعاليت رجال سياسي مختلف در جوامع مجازي اينترنتي همچون اورکات، گپ زني مسولان دولتي در اينترنت با جوانان، راه اندازي سايت ها و وبلاگ هاي شخصي توسط ايشان و... همه باعث شد روز به روز  حساسيت و توجه  مسئولان نظام به اينترنت افزايش يابد و نتايجي که گروندگان به اين رسانه کسب کرده بودند عطش برخورداري و تجربه را در ديگران نيز بر افروخت.

رجال سياسي براي حيات سياسي نيازمند مخاطب هستند و کم رنگ شدن نقش مطبوعات در ميان رسانه هاي ايران( که از کاهش قابل توجه تيراژ روزنامه ها در سالهاي 1377 و 1378 نسبت به زمان حال قابل استنباط است) توجه ايشان را به موضوع رسانه بيشتر کرد.

تيراژ  بالاي روزنامه ها در سال هاي مذکور نشان از آن داشت که کشور توان پذيرش مطبوعات حتي با گستره و تنوع کمي و کيفي و فکري بيش از اين را نيز دارد اما با بسته شدن يکباره نشريات يوميه در برهه اي خاص هزاران نفر از مخاطبان اين نشريات که دريچه رسانه اي خود را از دست رفته مي ديدند هرگز به انفعال نرسيدند و در يک گردش نوين به سوي وب و اينترنت روي آوردند و اين رسانه بين المللي را منبع خبري خود قرار دادند. مزيت جديدي که اينترنت براي اين گروه به همراه داشت دسترسي ساده تر به ديگر اخبار و تحليل هاي ارائه شده از سوي منابع ايراني خارج از کشور و منابع خارجي بود.

 

باري در چنين شرايطي رجال سياسي که براي دوام حيات سياسي خود نيازمند به تريبون هايي بودند که مخاطبان بيشتر، موثر تري داشته باشد اين بار گام به دنياي وب گذاشتند و از اين طريق خود را با فناوري هاي جديد و نياز هاي مخاطبان همگام ساختند.

 

انتخابات 1384 و رقابت در عرصه اينترنت

تاثير فوق العاده فناوري و موقعيت خاص ايران و آگاهي يافتن کانديداها به اهميت پديده فناوري اطلاعات و به ويژه اينترنت باعث شده است تا در آستانه انتخابات رياست جمهوري در سال1384 شاهد اتفاقات و اقدامات بديعي در قبال فعاليت هاي اطلاع رساني و حتي تبليغي تمامي کانديداها باشيم موضوعي که در دوره هاي پيشين سابقه نداشت و همانطور که اشاره شد عرصه رقابت هيچ گاه از رسانه هاي مکتوب و صدا و سيما فراتر نمي رفت.

 

اينترنت رسانه برتر انتخابات 1384

در عصر حاضر اينترنت به عنوان يک رسانه با گستره جهاني و ابعاد مختلف که شامل پوشش متن، صدا و تصوير مي شود به عنوان رسانه برتر شناخته مي شود رسانه هايي همچون راديو، تلويزيون، ماهواره، تله تکست و... با وجود ماهيت کاري اطلاع رساني نمي توانند تنوع کاري موجود در اينترنت را به نحو احسن پوشش دهند چرا که يکي از اصول و عوامل مطلوبيت يک رسانه کاهش دادن يا حذف کردن قيد زمان و مکان براي مخاطب است.

با اين توضيح مي توان گفت که اينترنت به دليل امکانات گسترده اش قادر است در حد بالايي مرز زمان و مکان را براي دسترسي مخاطب به اطلاعات مورد نظر را کاهش دهد يعني تمام افراد در هر نقطه اي از دنيا با ورود به اينترنت چه نشاني اينترنتي شما را بدانند و مستقيماً به سايت شما وارد شوند و چه از طريق موتورهاي جستجو، در طول 24 ساعت شبانه روز و هفت روز هفته قادر هستند ارتباط خود را باشما برقرار کنند. اين موضوع تاثير بسيار زيادي در گزينش اينترنت به عنوان رسانه اول در عصر اطلاعات دارد.

شرايط سخت رقابتي و کشمکش ها و بحث هاي فراوان درون گروهها و بين گروهها، حساسيت بين المللي انتخابات ايران، اهميت حضور حداکثري، کاهش رقبت عمومي به استفاده از روزنامه و... باعث شده تا کانديداهاي انتخابات و گروه ها و احزاب مختلف براي گرم کردن تنور انتخابات و برقراري ارتباط به گروه کثيري از افراد تحصيل کرده و آشنا به فناوري هاي روز توجه و سرمايه گذاري خاصي براي استفاده از اينترنت به عنوان رسانه داشته باشند.

راه اندازي سايت هاي شخصي توسط کانديدا ها از چند ماه قبل از انتخابات و تلاش براي معرفي برنامه ها و اهداف از جمله فعاليت هاي آشکار اين افراد است.

آنها مي دانند که امروز بسياري از جوانان منبع اصلي اخبار و اطلاعات مورد نياز خود را اينترنت قرار داده اند و به همين منظور براي معرفي خود و برقراري ارتباط با جوانان به استقبال ايشان رفته اند و سعي کرد ه اند جايي در اين عرصه براي خود باز کنند.

از سوي ديگر با توجه به اينکه انتخابات رياست جمهوري يک همايش ملي با تاثيرات بين المللي است و از اين جهت ذاتا با انتخابات مجلس و شوراها تفاوت دارد لذا تبليغات و اطلاع رساني با ابزاري که در تبليغات محلي شايد خيلي موثر باشند به هيچ وجه کارا نخواهد بود از همين رو تبليغات در اين شرايط نيازمند يک رسانه کارا و موثر با نفوذ در ميان لايه هاي انديشمند و متفکر جامعه است که بتواند زمينه اطلاع رساني بين المللي را نيز فراهم کند. با اين حساب اينترنت مي تواند بهترين گزينه رسانه اي براي انتخابات 1384 باشد.

تاثير اين قضيه تا حدي است که بسياري از روزنامه ها در انتشار اخبار مربوط به کانديدا ها منابع خبري خود را وب سايت هاي شخصي آنها اعلام مي کنند.

 

بافت جمعيتي کاربران اينترنت در ايران

 

آمار هاي ضد و نقيضي از تعداد کاربران اينترنت ارائه شده است ولي طبق برنامه هاي توسعه اينترنت در ايران بايد هم اکنون 5 ميليون کاربر ايراني به اينترنت دسترسي داشته باشند در شرايط حاضر و با توجه به اينکه درصد بالايي از کاربران اينترنت را جوانان تشکيل مي دهند جمعيتي که يا تا کنون حضور در انتخابات را تجربه نکرده اند و يا فقط يک بار امکان راي دادن پيدا کرده اند. در اين شرايط و با طرز تفکر و روحيه خاصي که از جوانان براي استفاده از فناوري هاي نو سراغ داريم  مي توان اذعان کرد که در شهرهاي مختلف به ويژه در شهرهاي بزرگي همچون تهران، مشهد، تبريز، اصفهان و شيراز عده زيادي از جوانان از طريق رايانه هاي شخصي و کافي نت ها ساعتي را براي اتصال به اينترنت براي دريافت اطلاعات و برقراري ارتباط با ساير همسالان خود اختصاص مي دهند.

اين جمعيت کثير که به دليل رويارويي با اخبار و تحليل هاي گوناگون و مطالعه آرا و نظرات موافقان و مخالفان داخلي و خارجي به ذهنيت روشن تري براي تصميم گيري خود مي رسند مطمئنا به صورت مستقيم و غير مستقيم بر سرنوشت انتخابات موثر خواهند بود.

بي شک کانديداهاي اين دوره از اين عده تاثير گذار غافل نيستند و درصد قابل توجهي از برنامه هاي تبليغي و اطلاع رساني خود را متوجه بهره برداري هر چه بهتر از بستر اينترنت براي جذب جوانان و گرفتن آراي ايشان به نفع خود مي کنند.

 

تعداد کاربران اينترنت در ايران

در خصوص تعداد کاربران اينترنت تعداد کاربراني که از يک اشتراک اينترنت استفاده مي کنند مورد توجه قرار مي گيرد. اما در کشور درحال توسعه اي چون ايران انواع ديگري غير از اشتراک مثل استفاده از کافي نتها و نيز دسترسي هاي شراکتي در محاسبات لحاظ مي شوند.

 

جدول تعدادکاربران اينترنتي

تعداد تقريبي کاربران اينترنت

5000000

درصد خانوارهاي متصل به اينترنت

2.6%(844800 خانوار)

تعداد مشترکين Dial up

2500000 مشترک

درصد کاربران زن اينترنت

49%

تعداد کافي نت هاي تهران

1500

جديد ترين آمار ها تشان مي دهند هم اکنون 220 شهر ايران به اينترنت دسترسی دارند که اين رقم در سال 2005 به 361 شهر افزايش خواهد يافت. شمار کاربران اينترنت در سال 1994 از 250 نفر فراتر نمی رفت، در حالی که هم اکنون بيش از 5/2 ميليون ايرانی به صورت دائم و 5/3 ميليون نفر نيز به صورت کاربر غير دائم از اينترنت استفاده می کنند. به اين ترتيب ضريب نفوذ اينترنت از صفر در سال 1994 به 3/5 در سال 2003 افزايش يافته است و طبق برآوردهای صورت گرفته شمار کاربران اينترنت تا سال 2004به 5 ميليون و 600 هزار نفر و در سال 2005 به 15 ميليون و در سال 2007به 35 ميليون نفر افزايش مي يابد.

 

وبلاگ ها و پرشين بلاگ کانون توجه کانديداها

در شرايط حاضر يکي از مهمترين کانون هاي حضور و توجه و فعاليت جوانان در اينترنت وبلاگ ها مي باشند. به دلايل مختلفي که خارج از حوصله اين مقاله است وبلاگ نويسي در چهار سال گذشته رشد بسيار زيادي در ايران داشته است. به ويژه قديمي ترين و بزرگترين سرويس دهنده وبلاگ هاي فارسي يعني پرشين بلاگ کانون توجه بسياري از جوانان بوده است طبق آمار ارائه شده فقط روي سرورهاي پرشين بلاگ 400هزار وبلاگ فعال شده اند که تصور حتي ارسال يک پاراگراف متن در هفته مي تواند نشان دهنده اين باشد که چه اثر عميقي در ايجاد محتواي فارسي در وب دارد.

آمارها نمايانگر ماهانه 3 ميليون بازديدکننده در ماه براي سايت و وبلاگ هاي پرشين بلاگ است. درصد قابل توجهي از اين بازديدکنندگان خود نويسنده وبلاگ يا سايت هستند و يا جز خوانندگان پر و پا قرصي هستند که بيشتر اوقات نظرات خود را به صورت کامنت در وبلاگ هاي مختلف قرار مي دهند.

اين شرايط باعث شده تا کانديداهايي که عزمي جدي براي انتخابات دارند دست روي اين کانون مهم حضور جوانان در وب بگذارند و سعي کنند با تبليغات گسترده توجه و اهميت خود را براي جلب نظر جوانان نشان دهند.

 

سايت هاي اينترنتي فعال در زمينه انتخابات

اهميت انتخابات و تاثيرات اينترنت به عنوان رسانه به حدي است که سايت ها و وبلاگ هاي فراواني در اين زمينه به صورت مستقيم و غير مستقيم فعال شده اند و به نشر مطلب مي پردازند. در زير ليستي از سايت هاي فعال ذکر مي شود.

 

خبرگزاري:
انتخابات در ا
يسنا                                                                    www.isna.ir
انتخابات در ايلنا
                                                                      www.ilna.ir    
انتخابات در ايرنا
                                                                       www.irna.ir        
انتخابات در آفتاب
www.aftabnews.ir                                                                                           
انتخابات در مهر
www.mehrnews.com                                                          
انتخابات در فارس
www.farsnews.com                                                         
انتخابات در خبر مرکزی
                                                      www.iribnews.ir

خبري:
انتخابات در امروز                                
                        www.emrouz.info
انتخابات در پيك نت
                                                     www.peiknet.com 
انتخابات در گويا
www.gooya.com                                                           
انتخابات در بازتاب
                                                        www.baztab.com
انتخابات در دريچه
www.daricheh.org                                                      
انتخابات در شريف نيوز
www.shaifnews.com                                                    

انتخابات در پارسيکwww.parseek.com                                                    

انتخابات در انتخابwww.entekhab.ir                                                       
انتخابات در انتخاب٩
www.entekhan9.org                                                

خط 9                                                                             www.9line.ir    

 نتخاباب 84                                                                www.e1384.com        

27 خرداد                                                             www.27khordad.com
يار دبستاني                                                      www.yaredabestani.net             کانديداها و احزاب:
احمدي‌نژاد                                       
                           www.mardomyar.com
توكلي                                            
                      www.drtavakoli.com
رضايي                                         
                              www.rezaee.ir 
قاليباف                                        
                               www.ghalibaf.ir
كروبي                                                
                       www.karroubi.ir
لاريجاني                                          
                            www.larijani.ir
معين                                         
                                 www.moeen.ir
مهرعليزاده                              
                        www.mehralizadeh.com
ولايتی                                   
                                   www.velayati.ir
 تابان
www.taban.org                                                                          آبادگرانwww.abadgaran.ir                                                                 
ملي - مذهبيwww.mellimazhabi.org                                                 
اصول گرا                               
                            www.osoolgara.com

 

روزنامه ها:
انتخابات در شرق
www.sharghnewspaper.com                                                    
انتخابات در اقبال
www.eqbal.ir                                                                              
انتخابات در آفتاب يزد                       
                                      www.aftabyazd.ir
انتخابات در ايران
www.iraninstitute.com                                                          
انتخابات در اعتماد
                                                                     www.etemmad.ir
انتخابات در اطلاعات
                                                                 www.ettelaat.com

انتخابات در کیهان                                                            www.kayhannews.ir
انتخابات در رسالت
                                                           www.resalat-news.com
انتخابات در جام جم
                                                         www.jamejamdaily.net
انتخابات در همشهری
                                                             www.hamshahri.net

بي هيچ توضيحي حجم کمي و کيفي سايت هاي معروف اشاره شده نشان مي دهد که اينترنت به خوبي توانسته گوي سبقت را در ميان رسانه هاي ديگر بربايد.

 

کانديدا ها و برنامه هاي توسعه فناوري اطلاعات در ايران

همانطور که در مقدمه اين مقاله ذکر شد رييس جمهور آينده ايران مجري برنامه چهارم توسعه کشور خواهد بود برنامه اي که با محوريت دانايي در صدد توسعه دانش در تمام امور اجرايي و برنامه ريزي هاي کلان اقتصادي، فرهنگي، اجتماعي و سياسي است.

بنابر اين توجه به اين موضوع مي تواند در تعيين سرنوشت برنامه چهارم توسعه بسيار موثر باشد. از اين رو شايسته است که جهت گيري و برنامه هاي کانديدا ها در مورد فناوري اطلاعات کاملا روشن باشد و در صورتي که رويکرد اينچنيني نسبت به اينترنت به عنوان يکي از مهمترين فناوري هاي اطلاعاتي و ارتباطي دارند آن را نه وسيله بلکه هدف بدانند و ديدگاه هاي خود را در اين مورد روشن سازند. از جمله انتظاراتي که مي توان در اين برهه به عنوان نياز هاي توسعه فناوري اطلاعات در کشور مطرح کرد عبارتند از:

1-توسعه کاربري اينترنت

2- ارزان شدن هزينه هاي استفاده از اينترنت

3- توسعه آموزش هاي مربوط به حوزه فناوري اطلاعات

4- ايجاد تغييرات زير ساختي در نظام هاي کهنه آموزشي پايه و عالي بواسطه استفاده از فناوري اطلاعات

5- کاهش هزينه هاي تحصيلات عالي با استفاده از فناوري اطلاعات

6- حذف نگرش هاي غير اصولي و قبض و بسط هاي موجود درباره کاربري اينترنت

7- برنامه هاي کلان توسعه فناوري اطلاعات براي ايران با اهداف مشخص

8- اشتغال زايي با استفاده از فناوري اطلاعات

9- توسعه عملي و اجرايي دولت الکترونيکي

10- توجه به مسائل حقوقي در زمينه اينترنت

11- نقش محوري ايران در اجلاس جامعه اطلاعاتي

12- ....

تحليلي بر رسانه انتخابات آينده

رشد و توسعه رسانه ها در ايران هميشه با چالش همراه بوده ، ورود هر يک از رسانه ها يا ابزارهاي رسانه اي  در دوره هاي مختلف زماني تبعات و جبهه گيري هاي عمومي و دولتي خاص خود را به همراه داشته است. روزنامه، راديو، تلويزيون، ويدئو، رايانه، اينترنت، ماهواره همگي در زمان خود براي استفاده با قبض و بسط هايي مواجه بودند به نوعي که فرهنگ کاربري آنها از پايين به بالا رشد کرده است. با اين شرايط و با توجه به محدوديت هاي فعلي که بر ماهواره در ايران مي شود و با توجه به موج نو گرايش به اين رسانه به نظر مي رسد رقابت هاي رسانه اي در انتخابات 1388 در عرصه ماهواره و با استفاده از شبکه هاي ماهواره اي فارسي زبان صورت بگيرد                                                                                                                                      .
نویسنده: فرنود حسنی - جمعه ٩ اردیبهشت ۱۳۸٤

نوشته شده توسط: فرنود حسنی            تماس با نویسنده:Manager_ict@yahoo.com         تاریخ ارسال:10 اردیبهشت 1384

 

حیطه وظایف و فعالیت هایی که امروزه برای واحدهای روابط عمومی الکترونیکی تعریف می شود سامل موارد مختلف و متعددی است که در حوزه های تبلیغات، بازاریابی، اطلاع رسانی، انتشاراتی و... انجام می پذیرد.

امروزه رسالتهای بازاریابی و روابط عمومی تا حدود زیادی به هم نزدیک شده اند به گونه ای که توسعه روابط عمومی الکترونیک بستر توسعه بازاریابی الکترونیکی را فراهم کرده است.

 

کارمندان و روابط عمومی الکترونیک

یکی از چالش های اساسی مدیران و سازمان در پیاده سازی موفقیت آمیز روابط عمومی الکترونیک چالش هایی است که آنها در مواجه با کارمندان پیش رو دارند. کارمندانی که به شیوه های سنتی عادت کرده اند و اکنون باید خود را با روش ها و ابزارهای جدیدی هماهنگ سازند . همانطور که می دانید هر روش و ابزار جدیدی با خود فرهنگ و نیازهای جدیدی به همراه دارد و برای مثمر ثمر واقع شدن در جریان اهداف و برنامه های سازمان ضروری است که فرهنگ برخورد و استفاده مناسب از تکنولوژی های جدید در میان کارمندان گسترش یابد این کار از طریق آموزش های متناوبی صورت می گیرد که فراخور زمان به کارمندان ارائه می شود.

تمام این کارها به دلیل نقش جدیدی است که انشان و تکنولوژی به عنوان مکمل یکدیگر پیدا کرده اند. گسترش فرهنگ تکنولوژی پذیری در میان کارمندان روابط عمومی باعث تعالی جایگاه سازمان در میان مردم شده و ذهنیت مثبتی از سازمان در آنها بر جای می گذارد. کارمندان روابط عمومی الکترونیک در پاسخگویی به نامه های الکترونیکی، نمابر ها، تلفن ها، اطلاع رسانی از طریق سایت سازمان و... نهاست سرعت و دقت را به خرج خواهند داد تا مراجعه کننده تمامی اطلاعات مورد نظرش را به دست آورد. در اختیار داشتن کارمندان علاقه مند و حرفه ای می تواند شما را در بهره برداری از قوه خلاقیت آنها یاری دهد.

 

روابط عمومی الکترونیک هویت مجازی سازمان

توسعه فناوری اطلاعات و دنیای وب عرصه های جدیدی را برای رقابت بین سازمان ها گشوده است. از این رو تمامی سازمان ها باید در دنیای مجازی به دنیال کسب اعتبار و هویت تازه ای باشند چرا که اصول و چهارچوب های کاری آن با دنیای واقعی متفاوت است.در صورت پر رنگ بودن نقش و هویت مجازی سازمان شما در عصر اطلاعات و ارتباطات وجود جایگاه سازمان نیز بالاتر و پر اهمیت تر خواهد شد. وِيژگی دنیای کسب و کار مجازی در این است که دست یابی به شهرت و هویت مطلوب ممکن است در طی چندین سال حاصل شود ولی از دست دادن اعتبار در عرض چند دقیقه صورت خواهد گرفت یکی از مهمترین دلایل اهمیت دست یابی به هویت معتبر مجازی برای سازمان عدم شناخت مردمی که در دنیای مجازی وب اقدام به خرید و معامله می کنند از سازمان شماست لذا باید از شیوه ها و ترفندهای موجود در جذب و جلب اطمینان و نظر ایشان به شرکت و ترغیب در جهت خرید اول و خریدهای بیشتر صورت گیرد.

روابط عمومی الکترونیک به عنوان اولین واحدی که مردم در دنیای مجازی به هنگام ارتباط با سازمان با آن برخورد می کنند می تواند نقش تعیین کننده و بسیار مهمی را در طراحی و ایجاد یک ذهنیت شایسته و مناسب حال سازمان به انجام برساند برای این کار ضروری است که مدیران ار تمام ظرفیتهای اطلاع رسانی و تبلیغی و ابزارهای تکنولوژيکی موجود برای طراحی و معرفی هویت جدید در دنیای مجازی استفاده کنند                                                                                                                                        .

 
نویسنده: فرنود حسنی - دوشنبه ٥ اردیبهشت ۱۳۸٤

نوشته شده توسط: فرنود حسني                  تماس با سردبير:Manager_ict@yahoo.com     تاريخ ارسال: 6 ارديبهشت 1384

اگر تا کنون در پروژه هاي مختلف فعاليت کرده باشيد يا در جلسات مقدماتي يک مناقصه حضور پيدا کرده ايد حتما عبارتRFP بارها به گوش شما خورده شايد هم در آگهي هاي مناقصه يا در روزنامه ها و مجلات اين عبارت را شنيده باشيد.RFP يا درخواست طرح پيشنهادي خلاصه اي از عبارت سه کلمه اي           Request for Proposal مي باشد.

زماني که يک شرکت قصد دارد يک پروژه داخلي انجام دهد يا پروژه اي را به منابع بيروني سازمان ارجاع دهد به پيمانکار نياز پيدا مي کند شرکت براي برگزاري مناقصه و جمع آوري پيشنهادات پيمانکاران مختلف بايد درخواست طرح پيشنهادي خود را تهيه کند. RFP به شرکت ها کمک مي کند به تشريح جزييات مورد نظر و نياز خود در اسناد مناقصه بپردازند و از اين طريق بتوانند بهترين پيمانکار را شناسايي نمايند. در واقع تهيه RFP  روش رسمي تشريح اسناد يک پروژه مي باشد که به شرکت هاي پيمانکار کمک مي کند چگونه طرح خود را تهيه و پاسخ لازم را ارائه دهند و بدينوسيله آنها را از روش بررسي طرح ها با خبر مي سازد. با تهيه راهنماهاي لازم کار شرکت ها براي مقايسه پيشنهادات بسيار ساده مي شود چراکه چهارچوب کلي در دفترچه هاي راهنماي مناقصه منتشر و به صورت يکسان در اختيار تمامي متقاضيان مناقصه قرار ميگيرد.

هيچگونه استاندارد مشخصي براي تهيهRFP وجود ندارد اما نهاد هاي دولتي معمولاً چهارچوب هايي را براي هدايت کردن مسير طرح هاي پيشنهادي اعمال مي کنند.

شرکت هاي پيمانکار مناقصه ها با خواندن RFP و نوشتن طرح پيشنهادي خود به تشريح توانايي هاي خود براي تامين نياز ها و  درخواست هاي لحاظ شده و تعيين شده براي چهارچوب پروژه مي کنند.

هنگام نوشتن طرح پيشنهادي شرکت متقاضي شرکت در مناقصه بايد با دقت تمام از راهنمايي ها و چهارچوب تعيين شده درRFP را دنبال کند تا از دور شدن از مسير اصلي پروژه اجتناب کند.

محتواي يک طرح پيشنهادي شامل موارد زير است:

ü       خلاصه مديريتي- خلاصه اي از تمام پروژه که در يک يا چند صفحه اطلاعات کلي و لازم را در اختيار خواننده مي گذارد.

ü       شرح ضرورت- تشريح ضرورت انجام پروژه و تاثيرات آن در کسب و کار

ü       تشريح پروژه-  تشريح چگونگي اجرا و ارزيابي پروژه

ü       اطلاعاتي در مورد سازمان

ü       برنامه زماني پروژه

ü       بودجه

ü       نتايج پروژه

نکته قابل توجه اين که شرايط شرکت هاي کوچک با شرکت ها و سازمان هاي بزرگ براي تهيه طرح هاي پيشنهادي تفاوت مي کند نوشتن طرح براي يک شرکت کوچک به محض اعلام نياز بسيار ساده تر از نوشتن طرح براي يک پروژه بزرگ دولتي است و نياز به مطالعات و بررسي ها و امکان سنجي هاي گسترده دارد.

يک EFP مي تواند در دو صفحه يا در حجم يک کتاب تهيه و منتشر شود نمونه هاي بسياري از RFP ها در وب وجود دارد که مي توانيد با جستجو آنها را بيابيد.

 

چگونه يک RFP براي پروژه هاي وب بنويسيم

 

شايد يکي از بزرگترين دلايل اشتباهات که موجب مشکلاتي بين مشتري ها و شرکتهاي توسعه دهنده خدمات اينترنت و وب هستند اطلاعات ناکافي در درخواست طرح پيشنهادي نوشته شده باشد.

معمولا براي مشتري ها بيان اينکه  دقيقا چه چيزي مي خواهند و از انجام يک پروژه چه انتظاراتي دارند بسيار ساده است اما قسمت دشوار کار براي آنها نوشتن و مکتوب کردن اين نياز هاست. اغلب اتفاق مي افتد که مشتري ايده هاي کوچکي در مورد آنچه مي خواهد و نياز دارد به شما ارائه مي دهد. مثلاً اگر قرار است براي او يک وب سايت طراحي کنيد او يک ديد کلي نسبت به آنچه مي خواهد به دست آورد دارد اما در بيان جزييات ايده هايش عاجز است.

گاهي اوقات مشتري از نداشتن ايده و ديدگاه خاصي آگاه است و گاهي مي داند که چه مي خواهد ولي تجربه توسعه دهندگان را در آن شاخه خاص بيش تر از خود مي داند.

آماده کردن يک RFP با هدف دريافت طرح  هاي مطالعه شده و سنجيده براي پروژه هاي شماست. با اين کار شما مي توانيد در زمان بر خوردن به پروژه هاي گران و پيچيده با آرامش و دقت و ديد بازتري تصميم گيري نماييد.

بخش بزرگي از مسئله تهيه RFP   دشواري نوشتن همه جزييات و امکانات مورد نظر قبل از داشتن ايده اي خاص نسبت به آنچه نياز داريم و چگونگي عملکرد پروژه در وب است.

همچنين بايد خاطر نشان کرد که توسعه پروژه هاي تحت وب چند سالي است که به صورت جدي مطرح شده اند و از اين رو نبايد تعجب کرد که  بسياري از مشتريان اين گونه پروژه ها دانش و تجربه لازم را براي نوشتن انواع RFP براي اينگوه پروژه ها نداشته باشند.

نوشتن RFP براي ساختن يک پل و يا نصب کردن شبکه کاملا با RFP هاي پروژه هاي تحت وب فرق مي کند.

مطلوب ترين حالت براي يک شرکت يافتن يک مشاور زبردست است تا قبل از نوشتن RFP تصوير و تشريحي نسبت به آنچه پروژه بايد داشته باشد بوجود آورد.

يک مشاوره خوب مي تواند منجر به نوشته شدن يک RFP خوب شودکه در نهايت باعث تسهيل در روند اجراي پروژه به نفع هر دو طرف خواهد شد.

من دو مرحله براي روند اجراي طرح پيشنهاد مي کنم در مرحله اول به جستجوي شرکت هايي بپردازيد که بتوانند در مناقصه RFP شما شرکت کنند. ترجيح بر اين است که 3 يا 4 شرکتي که فکر مي  کنيد بتوانند از عهده اين کار برايند را انتخاب کنيد.

براي اين کار لازم است مجموعه اي از اطلاعات اجمالي که شرکت هاي علاقه مند به همکاري با شما ممکن است به آنها نياز پيدا کنند را تهيه کنيد. اين اطلاعات ابتدايي بايد بر روي اهداف و ديدگاه ها تاکيد کند-

مثلاً شما مي خواهيد سايتتان چه کاري انجام دهد؟ دلايل شما براي راه اندازي يک وب سايت چيست؟ لازم نيست خيلي طولاني درباره اين مسائل توضيح دهيد متني مانند نمونه زير کفايت مي کند:

شرکت............به دنبال يک همکاري براي ساختن يک وب سايت با ويژگي هاي زير دارد: ساختن و تقويت کردن نام تجاري....... در دنيا، فروش محصولات...................، قابليت پشتيباتي مشتريان شرکت. شرکت هاي علاقه مند مي توانند با...............................تماس بگيرند.

 

شرکت خود و فعاليت ها و محصولات آن را معرفي کنيد و مقداري اطلاعات در باره زماني که در ذهن خود براي پرژه در نظر گرفته ايد را اعلام کنيد و منابعي را که قصد داريد براي پروژه صرف کنيد معرفي کنيد.

با افرادي که پاسخي براي شما ارسال مي کنند صحبت کنيد و با کساني که مايل به دريافت اطلاعات بيشتر هستند ملاقات داشته باشيد. در اين شرايط شما مي توانيد کار تهيه RFP خود را آغاز نماييد.شما بايد تعداد شرکت کنندگان در مناقصه را به 3 تا 4 شرکت محدود کنيد.

طرح هاي پيشنهادي بايد شامل بخش هاي زير باشند:

 • خلاصه مديريتي که شامل شرح مختصري از مسير اجراي پروژه و هزينه ها مي باشد.
 • اطلاعات شرکت به همراه جزييات مالي
 • تصديق نامه هايي از مشتريان قبلي که براي آنها پروژه هايي انجام داده ايد به همراه اطلاعات تماس و وب سايت هاي مربوط به آنها
 • تشريحي از روند توسعه
 • روش ارائه پيش نويس
 • کنترل کيفيت
 • آزمايش
 • تيم اجرايي و پتانسيل هاي آنها
 • برنامه زمان بندي
 • جزييات هزينه ها و پرداخت ها
 • زمان و شرايط

اطمينان حاصل کنيد که در RFP برنامه زمان بندي مناسبي را براي طرح پيشنهادي و يا روند اجرايي پروژه تنظيم کرده ايد. چيزي شبيه به نمونه زير:

 • 10 ارديبهشت- اتمام زمان دريافت درخواست هاي همکاري
 • 20 ارديبهشت- بررسي صلاحيت ها
 • 22 ارديبهشت- تهيه ليستي از شرکت کنندگان منتخب مناقصه
 • 30 ارديبهشت- ارسال RFP به شرکت هاي منتخب
 • 15 خرداد- بررسي پاسخ هاي رسيده
 • 20 خرداد- گزينش برنده منقصه
 • 22 خرداد- نخستين جلسه براي کار بر روي پروژه
 • 30 خرداد- آغاز به کار فعاليت شرکت منخب بر روي پروژه
 • 20 تير – گزارش پيشرفت مرحله اول
 • 10 مرداد- گزارش پيشرفت مرحله دوم
 • 30 مرداد- پايان کار پروژه و گزارش نهايي

ممکن است برنامه زمان بندي شما از جزييات بيشتري نيز برخوردار باشد ولي به هر حال بايد اطلاعات کلي لازم را در اختيار شرکت همکار خود قرار دهيد.

تمرکز مناسب بر روي شرکت هاي پيشنهاد دهنده در مناقصه مي تواند باعث پوشش کامل اهداف و ديدگاههاي شما در RFP  شود بهترين کار براي دستيابي به اين منظور محدود نکردن شرکت هاي مزبور است تا بتوانند با ذهنيت بازتري راه حل هاي مناسب را براي پروژه شما پيشنهاد کنند                                                                                                                                       .
نویسنده: فرنود حسنی - شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۸٤

نوشته شده توسط: مهندس امیریان         تماس با سردبیر:manager_ict@yahoo.com                تاریخ ارسال: 3 اردیبهشت 1384

توسعه اجتماعي فرآيندي است كه از طريق آن وابستگي هاي اجتماعي، اقتصادي و رواني
هم در گروه‌ها و هم در افراد تغيير يابد. ارتباطات بر اين فرآيند اثر عمده دارد. دامنه ارتباطات از تبادل اخبار و پيام به مراتب فراتر است. در واقع، ارتباطات فعاليتي فردي و گروهي است كه به طور عميق در محيط اجتماعي ريشه دارد و انتقال و اشتراك نظرات، عقايد و اطلاعات را دربرمي‌گيرد.
بر پايه نظرات كميسيون بين‌المللي يونسكو دربررسي مشكلات ارتباطات، نقش و وظيفه ارتباطات در جامعه موضوعات زير را دربرمي‌گيرد. (استوور، 1375، ص 26)

1ـ اطلاعات: گردآوري، نگهداري، پردازش و توزيع اخبار، داده‌ها، عكس‌ها، پيام‌ها، نظرات، اظهار نظرهايي براي شناخت و پاسخ به شرايطي محيطي، ملي، بين‌المللي است. به طور اختصار، اطلاعات به افراد اجازه مي‌دهد تا در زمينه مسائل مربوطه، تصميم مقتضي و متناسب ايجاد كنند.

2ـ جامعه پذيري: ايجاد مجموعه مشترك از دانش كه به افراد اجازه و توانايي دهد تا
 در جامعه عضو موثري باشند. از اين طريق، انسجام اجتماعي، مشاركت و درگير شدن فعالانه
در زندگي اجتماعي ارتقاء يابد.

3ـ انگيزش: برقراري اهداف و خواسته‌هاي جامعه و ترغيب و تشويق افراد به منظور پيگيري اهداف توافق شده.

4ـ بحث: تبادل حقايق و اطلاعات لازم به منظور روشن كردن نظرات متفاوت و ايجاد علاقه و اشتياق در امور عمومي جامعه.

5ـ آموزش و پرورش: انتقال اطلاعات لازم براي رشد و پرورش افكار، ساخت و پرورش شخصيت و فراگيري مهارت ها.

6ـ فرهنگ: ارائه امور فرهنگي و هنري و حفظ ميراث فرهنگي گذشته، ترغيب در ايجاد اهداف فرهنگي براي آينده و تشويق در ايجاد ارزش‌‌هاي هنري و تخيلات و خلاقيت‌ها.

7ـ سرگرمي‌ها: اشاعه و ارائه نمايش، رقص، هنر، ادبيات، موزيك، كمدي و ورزش به منظور تفريح و لذت بردن.

8ـ‌ يكپارچگي: انتقال پيام‌هاي متنوع و گسترده لازم به منظور كمك به مردم در شناخت، درك و قدرداني از يكديگر و اتحاد در تعهدات اجتماعي عام.

نقش بالقوه ارتباطات در توسعه در دو سطح مشاهده مي‌شود: فرد و گروه. در سطح فردي، نگرش انسان به تغيير نياز دارد، يعني اگر هدف اين است كه توسعه اجتماعي ممكن و انعطاف پذير باشد، داشتن جهت يا گرايش ضروري است. بايد توجه كرد كه تغيير اجتماعي سريع در افراد كاملا سنتي، خيلي ناگوار خواهد بود، زيرا گروه ها و مقامات اجتماعي، مانع تغيير مي‌شوند. بدون «تحريك رواني» افراد سنت گرا در رهايي خود از نظم اجتماعي كه بر رفتارشان حاكم است، احساس سختي مي‌كنند. بدون «انتقال فكر و نظر» به ديگران افراد سنتي مشكل مي‌توانند وضع و موقعيت ديگران را تشخيص دهند. رشد اجتماعي به داشتن توانايي استفاده از استدلال نياز دارد تا تشخيص داده شود كه در تصميم‌گيري انسان به شانس و اقبال تكيه نكند و در اين مورد، انسان بايد نسبت به سودمند بودن تغيير خوش‌بين باشد. به طور اختصار، رشد اجتماعي افراد نسبت به خود. جهان محيطي‌شان موجب تغيير در نگرش آنان نمي‌شود. در اين صورت، افراد جهان را به صورت ثابت و لايتغير در نظر نمي‌گيرند و متوجه خواهند شد كه جهان قابل شناخت و اداره كردن است، منتها بر اساس قواعد منطقي است كه افراد مي‌توانند آنها را فرا مي‌گيرند. (پيشين، 27و28)

از جمله وسايل عمده اي كه از طريق آنها مي توان به تحرك رواني، احساس يگانگي، استدلال و اعتماد به نفس رسيد آموزش و پرورش است و در اين موارد، تكنولوژي اطلاعات
 مي تواند نقش عمده اي داشته باشد. رشد تكنولوژي اطلاعات در كشورهاي كمتر توسعه يافته، بخصوص در زمينه وسايل ارتباط جمعي و وسايل كمك آموزشي سمعي و بصري موجب
 فرصت هاي تازه اي در آموزش و پرورش مي شوند. ارتباطات به ايجاد «محيط آموزشي»
منجر مي گردد كه در آن هم خود وسيله و هم موضوع بحث است. به عنوان وسيله موجب مي شود تا تعداد زيادي از مردم، بخصوص در مناطق روستايي، به مهارت هاي اوليه مجهز شوند. به عنوان موضوع يا پيكره اطلاعات به مردم اجازه مي دهد تا با يكديگر بهتر ارتباط برقرار كنند و از مراودات اجتماعي بيشتر بهره مند شوند.

بين تكنولوژي اطلاعات و آموزش، روابط روشن و متقابلي وجود دارد. ابتدا اينكه اطلاعات و ارتباطات مكمل توسعه خردمندانه است. دوم اينكه وجود اطلاعات بسيار زياد و مجموعه آنها در طبقه بندي هاي تخصصي موجب شده تا افراد به طور قابل ملاحظه اي به دانش و كاربرد آن دسترسي يابند. سوم اينكه تسهيلات پخش راديويي در بسياري از كشورها موجب تدوين برنامه هاي آموزشي خلاق گرديده و بعضي برنامه هاي آموزشي رسمي، مكمل دروس مدرسه يا دانشگاه
شده اند. چهارم، تكنولوژي اطلاعات، بخصوص وسايل ارتباط راه دور موجب مي شوند تا كيفيت آموزشي از طريق وسايل سمعي و بصري در مدرسه بالا رود.

در نهايت، موسسات آموزشي در برنامه هاي تربيتي خود، روي ارتباطات موثر تاكيد مي كنند، درحالي كه فرآيند آموزش، خود به عنوان يك تجربه در امر ارتباطات شناخته شده است.

علاوه بر تسريع در تغيير نگرش و دربرگرفتن آموزش، ارتباطات همچنان در ايجاد يكپارچگي و انسجام افراد و گروه هاي جامعه موثر است. از نظر افراد، رو به رو شدن با وسايل ارتباط جمعي و افزايش فعاليت ارتباطي، به نظر مي رسد كه به موازات هم پيشرفت كنند. بالا رفتن سطح دانش از طريق وسايل ارتباط جمعي موجب مي شود كه افراد به فكر افتند تا از طريق روابط اجتماعي آنچه را كه فراگرفته اند با سايرين در ميان گذارند و آنان را در دانش به دست آمده، سهيم كنند.

نقش وسايل ارتباط جمعي در ايجاد يكپارچگي در گروه از گذشته هاي بسيار دور
 شناخته شده است. سابقه اين موضوع به سال 1840 بر مي گردد. توكوويل، معتقد بود كه مطبوعات موجب روشن شدن افكار عمومي خواهد شد و توافق عام براي برقراري دموكراسي ضروري است.

 

بعدها دانشمندان ديگري از قبيل «لازارسفلد» و «مرتون» نوشتند كه وسايل ارتباط جمعي «تقويت معيارها و ارزش هاي اجتماعي است.» «جانو ويتز» نقش مطبوعات هفتگي و كوچك محلي را در برقراري ساخت و زيربناي اجتماعي را مطالعه كرده و متوجه شد كه توافق هاي گروهي و رشد سريع شهرها با توسعه وسايل ارتباط جمعي همزمان بوده است.

وسايل ارتباط جمعي براي ايجاد يكپارچگي افراد جامعه يك وسيله لازم است، ولي كافي نيست. وسايل ارتباط جمعي صرفا يك ابزار هستند و به وجود زيربناي اجتماعي، خطوط حمل و نقل جديد، زبان ملي مشترك و سواد بستگي دارد.

بعد ديگر توسعه اجتماعي «فرهنگ» است و منظور خلاقيتي است كه از طريق آن، انسان
 به طبيعت مي افزايد. ارتباط خود منتقل كننده فرهنگ و پايه اي براي توسعه جامعه و ملت است.

وسايل ارتباط جمعي، وسايلي فرهنگي هستند كه مي توانند در هر حال در ابعاد مختلف موثر باشند. وسايل ارتباط جمعي از يك طرف مي توانند فرهنگ بومي يك جامعه و ارتباط آن را با گذشته حفظ كند و از طرفي ديگر، مي تواند موجب سرخوردگي مردم شود و باعث از بين رفتن يا حداقل تضعيف فرهنگ بومي جامعه گردد. در نتيجه تصويري را ارائه دهد كه مهاجم و غريبه باشد. اين حالت، «تهاجم فرهنگي» ناميده شده است و بيشتر نشان دهنده سبك زندگي و ارزش هاي ناسازگار است                                                                                                                                     .
مطالب اخیر ما چطور کار می‌کنیم؟ راهنمای پرداخت قبض جریمه و سایر قبوض کاش همه مثل شیر کار کنیم شکل گیری مفهوم جدیدی از اسپانسری ورزشی در حمایت بانک سامان از والیبال ملی موردکاوی راهبردهای بانک سامان در عرصه مسئولیت‌های اجتماعی نقش کارکنان بانک در تحقق و رشد EPS روند آینده رقابت و تقسیم بازار در نظام بانکی ایران بانکداری در شبکه های اجتماعی استاندارد بین‌المللی20071 ISO/IEC چالش‌های سودآوری و رشد در سازمان‌های قائم به ذات
کلمات کلیدی وبلاگ بانکداری الکترونیکی (٢٠) مدیریت فناوری اطلاعات (۱٤) ایران (٧) مدیریت (٦) بانک (٦) برند (٥) برندسازی (٥) شبکه اجتماعی (٤) امنیت اطلاعات (٤) تجارت الکترونیکی (٤) اینترنت (٤) معرفی کتاب (٤) بازاریابی (٤) تبلیغات (۳) بانک سامان (۳) مدیریت ارتباط با مشتریان (۳) آموزش فناوری اطلاعات (۳) باشگاه مشتریان (٢) والیبال (٢) مسئولیت اجتماعی (٢) آینده نگری (٢) روابط عمومی (٢) نوروز (٢) مدیریت استراتژیک (٢) وب سایت (٢) استخدام (٢) اپل (٢) فناوری اطلاعات (٢) سازمان (٢) اقتصاد (٢) نمایشگاه (٢) هویت بصری برند (٢) ویوان نیوز (٢) re-branding (۱) نرم افزار خبرنامه الکترونیکی (۱) زنجیره تامین (۱) پرسپولیس (۱) پروژه (۱) فناوری (۱) گوگل (۱) بیمه (۱) آزادی (۱) ایرنسل (۱) انسان (۱) سود (۱) گردشگری الکترونیک (۱) رسانه های دیجیتال (۱) میهن (۱) پیام نوروزی (۱) دانمارک (۱) شبکه (۱) موتورهای جستجو (۱) زبان فارسی (۱) کسب وکار (۱) قبض (۱) brand (۱) قبض جریمه (۱) مسئولیت پذیری (۱) آینده پژوهی (۱) تخفیف (۱) سخت افزار (۱) ارسال ایمیل گروهی (۱) داده کاوی (۱) سهام (۱) هوش تجاری (۱) بانکداری (۱) استراتژی (۱) موبایل (۱) الکامپ (۱) پرداخت قبض (۱) استیو جابز (۱) eps (۱) جابز (۱) نشان تجاری (۱) بازاریابی ایمیلی (۱) بانک آینده (۱) ویوان فیس (۱) vivanface (۱) سمپلینگ (۱) حقوق فناوری اطلاعات (۱) شهرت نام تجاری (۱)
دوستان من Iran Brand News Iran Market News اخبار IT اخبار اقتصادی ایران آذر آموزش ارتباطات و مدیریت رسانه ارزش افزوده استخدام و کاریابی آگهی رایگان آموزش تجارت الکترونيک آموزش زبان انگلیسی آموزش مديريت فناوري اطلاعات ايران آي تي ايران جديد ايران مهر ايزو 9000 آينده نگر برندسازی (Branding) به انديش پایگاه جامع اطلاع رسانی مدیران پندهای مدیریت و فناوری اطلاعات تولید ناب جدیدترین اخبار فناوری اطلاعات چهارراه تبليغات خاطرات يک مدير دانشجويان IT تهران جنوب دانشجويان IT شيراز دانشجويان IT صنعتي شريف دانشجويان IT قزوين دانشجويان IT مشهد دانشجويان ايراني هلند دانشجويان فناوری اطلاعات بيرجند دکتر بزرگمهر دنياي مجازي راه حلی برای آینده راهنمای خرید کالا و خدمات روزنامه فناوران اطلاعات روزنوشت رویدادهای مدیریت و فناوری اطلاعات زرتشت زمان بی کرانه، ايران جاودانه سامانه آموزش الکترونیکی رهنما سايت و موتورهاي جستجو سورس کد سينا ديلي شرکت فناوری اطلاعات سامان شوش سيتي صنایع ۸۴ علمي و پژوهشي فرهنگ سازمانی فرهنگ لغات مدیریت و فناوری اطلاعات فرهنگ، مدیریت، و کسب و کار در ایران فناوري اطلاعات فناوری اطلاعات گرگان فناوری اطلاعات و ارتباطات فورم دانشجويان IT مشهد قوانين تجارت، کسب و کار و سرمايه گذاري كاردانان کارگاه های مدیریت و فناوری اطلاعات کامپيوتر و فناوري اطلاعات کايزن کتاب های مديريت و فناوري اطلاعات کتابهای مدیریت و فناوری اطلاعات کتب رایگان کامپیوتری کمیته علمی مدیریت دولتی کنفرانس بانکداری الکترونیکی گـــــــروه آمـــوزش ابتدایــــی گروه مديريت پارس درگاه گروه مدیریت فناوری اطلاعات گشت و گذار در اینترنت لحظه ها را با تو بودن 2 لیست قیمت ماني ثابت ماهنامه عصر فناوري اطلاعات متدولوژی شش سیگما محصولات و خدمات فناوری اطلاعات مدرسه هوشمند ایرانی مدل های موفقیت در مدیریت مديران برتر مديرستان مديريت بازرگاني مديريت تحول مديريت حلقه مفقوده مديريت دانش مديريت دانش سازماني مديريت صنايع و بهره وري مديريت کيفيت مديريت منابع انساني مديريت نوين مدیران ایران مدیریت بانکداری الکترونیکی مدیریت برتر مدیریت تجارت الکترونیک مدیریت تحول مدیریت دانش مدیریت روابط عمومی الکترونیکی مدیریت زنجيره تأمين مدیریت نگهداری و تعمیرات برپایه تجارت مدیریت نوین مرکز مشاوره مديريت مشاغل مدیریت و فناوری اطلاعات مطالب جالب پيرامون مديريت مقالات انجمن علمی مدیریت بازرگانی مقاله های علمی درباره مدیریت و اموزش مهندس عماد هنرپرور مهندسي صنايع مهندسي صنايع و مقالات دروس آن مهندسی صنايع تهران جنوب مهندسی صنایع مهندسی صنایع نشتی از افکار روزانه نگاهی بر تجارت اينترنتی نوین بانک هنر هشتم هوش مصنوعي وب سايت شخصي فرنود حسني وب نوشته های...از شهرستان دشتی وبلاگ اميد جهانشاهی وبلاگ شخصی فرنود حسنی وبلاگ فرزاد حسنی وبلاگ کارکنان بانک صادرات وبلاگ گروهی کتابداران ایران ویوان نیوز(اخبار برند) اخبار برند برند نرم افزار تولید خبرنامه الکترونیکی نرم افزار تولید خبرنامه الکترونیکی نرم افزار ارسال ایمیل گروهی نرم افزار تولید خبرنامه الکترونیکی، ایمیل مارکتینگ و ارسال ایمیل گروهی پرداخت قبض جریمه پرداخت قبض پرتال زیگور طراح قالب