فرنود حسنی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ فرنود حسنی
آرشیو وبلاگ
      مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات (IT Management)
نویسنده: فرنود حسنی - چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۸٥

خوزستان یا «شکرستان» از دیرباز مهد تمدن و فرهنگ بوده و قابلیت‌های سرشاری در این زمینه داشته که تاریخ، گواه صادقی بر این مدعاست. شهرستان اهواز مرکز استان خوزستان است و از نظر جغرافیایی در21 درجه و 20 دقیقه عرض شمالی و 48 درجه و40 دقیقه طول شرقی قرار گرفته است و در بخش جلگه ای به ارتفاع 18 متر از سطح دریا واقع می باشد . مساحت شهر اهواز20477 هکتار است که فقط 6923 هکتارآن در بافت شهری قرار گرفته است جمعیت اهواز طبق آمار سرشماری سال 1365 شمسی بالغ بر 861970 نفر است اما اکنون از مرز یک میلیون نفر گذشته است . نفت و گاز مهمترین منابع طبیعی کشور برای اولین بار در این استان و در شهر مسجد سلیمان قریب به ۸۰ سال پیش کشف و استخراج شد، از آن موقع تا کنون حوزه‌های نفتی فراوانی دراین استان کشف و مورد بهره‌برداری قرار گرفته‌است که از مهمترین آنها حوزه‌های نفتی اهواز می‌‌باشند پالایشگاه آبادان و پتروشیمی بندر امام و ماهشهر و ... از جمله صنایع وابسته به نفت در این استان می‌‌باشد.

رود خانه کارون به همراه رودخانه‌های دز وکرخه و اروند و گتوند این استان را یکی از مساعدترین استان‌ها برای اجرای طرحهای کشاورزی نموده است و هم اکنون بزرگترین طرح تولید نیشکر و صنایع جانبی آن دراین استان درحال انجام است ارتباط این استان به آبهای آزاد ازطریق بندرهای آبادان و خرمشهر امکان دیگری از این استان برای تجارت آزاد می‌‌باشد. گرچه جنگ ایران و عراق به این بندرها صدمه‌های فراوانی وارد کرد اما این بندرها به‌تدریج به دنبال رسیدن به اوج فعالیت‌های خود هستند. خوزستان در هشت سال جنگ میان ایران و عراق اصلی‌ترین صحنه‌های کارزار بشمار می‌‌آمد اهواز به عنوان مرکز اين استان زرخيز، قلب تپنده اقتصاد جنوب کشور به شمار مي رود. موقعيت مکاني و امکانات و زيرساخت هاي اقتصادي اهواز آن را به منطقه اي استراتژيک و مرکز صنعتي و اقتصادي مهمي در کشور تبديل کرده است. وجود صنايع عظيم فولاد، نفت، پتروشيمي، گاز و... به همراه مزيت هاي بسيار مناسب براي کشاورزي به ويژه در مورد دو محصول مهم خرما و نيشکر، دسترسي به مرزهاي آبي و خاکي، برخورداري از چندين سد بزرگ و دو رودخانه پرآب کارون و کرخه و مزيت هاي بسيار زيادي در زمينه صنايع دستي و گردشگري همه باعث شده اند تا اهواز به عنوان يک منطقه مستعد براي تبديل شدن به قطب اقتصادي و تجاري در کشور شناخته شود.

 اما اکنون با توجه به برنامه چهارم توسعه آنچه که بيش از هر چيز مورد توجه برنامه ريزان و دولتمردان قرار گرفته اهميت توجه هر چه بيشتر طرح ها و برنامه هاي اقتصادي مبتني بر دانش محوري و اصول جهاني تجارت است. چرا که نفت و صنايع جانبي آن به عنوان يک منبع فناپذير نمي توانند جوابگوي نيازهاي اقتصادي اين استان و کشور در سال هاي آتي باشند.

موضوع اشتغال و کارافريني به عنوان يک بحث جدي گريبانگير اکثر شهر هاي کشور است و اهواز نيز از اين قاعده مستثني نيست مبحثي که به نظر مي رسد با پرداختن به الگو ها و مدل هاي جديد اقتصادي مبتني بر اقتصاد غيروابسته به نفت و بر پايه الگوهاي اقتصاد ديجيتالي قابل حل است.

 

پیشرفت های اخير کشور در زمينه فناوري اطلاعات باعث توسعه زيرساخت هاي مورد نياز براي گرايش به سوي اقتصاد ديجتالي و کسب و کار مبتني بر فناوري اطلاعات شده است. ايران به عنوان يک کشور در حال توسعه شاهد تلاش هاي مختلفي در زمينه کسب و کار الکترونيک و تجارت الکترونيک بوده است اما علي رغم همه اين تلاش ها که با وجود مشکلات متعدد صورت گرفته هنوز تا رسيدن به نقطه مطلوب فاصله زيادي بايد پيموده شود. برگزاري سمينار ها و کنفرانس و نمايشگاه هايي در اين زمينه زمينه بسيار مناسبي را براي آگاهي عموم مردم از پيشرفت هاي روز دنيا و تحولات صورت گرفته در داخل کشور فراهم مي کند و به کارشناسان و متخصصان اين حوزه امکان مي دهد به تعاطي افکار و فعاليت هاي جديد اقتصادي بپردازند.

رونق گرفتن اين گونه فعاليت ها در حوزه تجارت الکترونيک مي تواند باعث تقويت اقتصاد کشور در ابعاد داخلي و بين المللي شود و زمينه حل مشکلات مختلفي همچون بي کاري، ترافيک، سرقت و...را فراهم مي کند. اهواز به عنوان گلوگاه اقتصادي جنوب ايران مي تواند بستر مناسبي براي توسعه عملياتي تجارت الکترونيک به شمار رود . در راستاي اين ديدگاه سومين سمينار تجارت الکترونيکي اهواز در حالي برگزار مي شود که نسبت به دو سال گذشته از تجربه بيشتر و توجه بهتري از سوي شرکت ها، اساتيد و افراد علاقه مند برخوردار شده است. تداوم برگزاري اين سمينار و توسعه آن در نوع خود بي نظير است.

 

اهداف سمينار تجارت الکترونيک

·       آشنایی با مباحث نوین و نگرش های جدید، متدها و سیستم های جدید در زمینه تجارت الکترونیکی و معرفی چارچوب هایی برای بومی سازی در منطقه.

·       شناسایی پژوهشگران، محققان و دستاوردهای تحقیقاتی آنها درزمینه تجارت الکترونیکی.

·       انتقال تجارت نتایج تحقیقات و چالش های فراوری های سازمان.

·       ارتقای علمی مدیران، کارشناسان ومحققان درزمینه پیشرفت های تجارت الکترونیکی.

·       معرفی فعالان، کارشناسان و شرکت های مشاور در زمینه پیاده سازی سیستم های تجارت الکترونیکی و دولت الکترونیکی.

محورهاي تخصصي سمينار سوم اهواز

·       موانع و مشکلات دستیابی به کسب و کار الکترونیکی

Barriers to e-Business

·       جهت گیری کسب و کار سازمانی به سمت تجارت الکترونیکی

Business- Oriented e-commerce

·       توسعه کسب و کار الکترونیکی سازمانی

Development of e-commerce

·       کاربردها و استفاده های کسب و کار الکترونیکی

E-Business Applications

·       نرم افزارهای تخصصی تجارت الکترونیکی

E-Commerce Software

·       استراتژی و انجام تجارت الکترونیکی

E-Commerce Strategy and Implementation

·       اجتماع الکترونیکی

E-Communities

·       تدارکات الکترونیکی

E-Logistics

·       تهیه مواد الکترونیکی

E-Procurement

·       خدمات الکترونیکی

E-Services

·       زیرساخت های تجارت الکترونیکی در سازمان

Infrastructure for e-Commerce

·       سیستم های پرداخت تجارت الکترونیکی در اینترنت

Internet Payment Systems

·       مدیریت دانایی محور

Knowledge Management

·       بازاریابی در وب

Marketing on the Web

·       امنیت و اطمینان در تجارت الکترونیکی

Trust and Security for e-commerce

·       سازمان الکترونیکی

e- Government

·       روابط عمومی دیجیتالی

e- Public Relation

·       مدیریت زنجیره تأمین و اجرای الکترونیکی آن

Supply chain Management and e- fulfillment

·       سلامت الکترونیکی

e- Health

·       مبادله الکترونیکی داده ها و اینترنت

EDI (Electronic Data Interchange) and Internet

 

 

 

 

شعار سمينار:

شعار اصلي سمينار  با رويکرد دانايي محوري و اقتصاد دانش محوري، مديريت دانش سازماني است.

روز اول : آشنايي با مفاهيم، تجربه ها، پيشرفت هاي جهاني تجارت الکترونيک

روز دوم : آشنايي با توانمندي ها و تجربه هاي ملي تجارت الکترونيک

 

زمان برگزاري سمينار

 

سمينار تجارت الکترونيک اهواز در دو روز متوالي يعني 5 و 6 تير ماه برگزار مي شود.

 

 

ساختار سمينار

دبیر همایش :مهندس فرنود حسنی

دبیر علمی همایش : دکتر امير حامد رضايي

اعضای هیئت علمی: دکتر محمود زرگر ،دکتر مسعود خوینی،،دکتر سید جلال سعید نیا،دکتر رامین عرفانیان،مهندس بهرام دقیقی، مهندس محسن میرزایی، مهندس شهرام شریف، مهندس نادر تاجری، مهندس احمد عدالت،مهندس محمود رضا دلفیه، مهندس محمدرحیمی، مهندس سعید ممبینی، مهندس رکوعي، مهندس آسايش، مهندس کرمي

عناوين سخنراني هاي اصلي:

ضرورت رويکردهاي اقتصاد ديجتالي، دولت الکترونيک و رويکرد هاي استراتژيک توسعه تجارت الکترونيک، به کارگيری مدل سرآمدی پروژه در پروژه های کسب و کار الکترونيکی برای کاميابی جهانی سازمان ها، آشنايی با سيستم های بازاريابی B2B، سرآمدی و سيستم های اطلاعاتی، آمادگی برای ورود به سيستم های مجتمع تجارت الکترونيکی (همراه با امکانات ، ابزارو نيروی انسانی)، کاربري تجارت الکترونيک  و معرفي مرکز تجارت الکترونيک ايران، نقش معماري سازماني در توانمندسازي شرکت ها جهت بکارگيري تجارت الکترونيک، سرمايه گذاري در  فناوري اطلاعات، استراتژي هاي اثربخش رويکردي نوين در برنامه ريزي استراتژيک، معرفی مدل موفق در تجارت الکترونيکی ايران،

 

حاميان سمينار

روزنامه فناوران اطلاعات

ماهنامه عصر فناوري اطلاعات

گروه سايت هاي پرشين بلاگ

مرکز تجارت الکترونيک ايران

آژانس خبري فناوري اطلاعات

سايت خبري فاوانيوز

شرکت پارس سگال
شرکت واسط تجارت الکترونيک

آژانس مشاوره سرمايه گذاري آيکا

پورتال مديريت فناوري اطلاعات

مرکز توسعه و تبادل دانش IT

شرکت وست ويژن اينترنشنال

 

 

دبيرخانه سمينار:

وب سايت: www.ecahwaz85.com
تلفكس : 4-88844973 - 021   

نشاني پست الكترونيك : info@ecahwaz85.com

 
نویسنده: فرنود حسنی - دوشنبه ٢٩ خرداد ۱۳۸٥

 نويسنده: حمید رضا نیکدل
امروزه در جهان مدرن هنگامی که یک کسب و کار جدید راه اندازی می شود و یا محصولی جدید تولید می شود، هدایت تحقیقات بازاریابی جهت مشخص کردن محدوده مشتری بالقوه از اولویت های اصلی مدیران و صاحبان شرکت مربوطه است. پس از آنکه وسعت مجموعه مشتری یا مخاطب هدف و خصوصیات آن مشخص شد گام بعدی انتخاب یک رویکرد رسانه ای جهت تولید آگاهی بین مخاطبین است. این آگاهی که از خواندن مطالب مربوطه در مطبوعات و دیدن و شنیدن اخبار آن در رادیو تلویزیون تولید می شود، می تواند نهایتآ به گفتگوی دهان به دهان در بین مردم در مورد شرکت یا محصول مربوطه منجر شود و این امر اتفاق نمی افتد جز از طریق رسانه ها .

اما مشکل اینجاست که آن دقت و وسواسی که صاحبان کسب و کارها معمولآ در فعالیت های بازاریابی و تبلیغاتی خود صرف شناسایی مخاطب هدف خود می کنند را در تعیین رسانه های صحیح جهت ارتباط با مخاطب خود بکار نمی برند. به عبارت دیگر تحقیقات رسانه ای جهت تعیین رسانه های هدف امری است که گاهی از آن غفلت می شود. اگرچه یکی از وظایف روابط عمومی ها هدایت و نتیجه گیری از این تحقیقات و سپس استفاده از آن است اما متاسفانه گاهی شاهد نزول سطح این کار تا حد ارسال خبرهای مطبوعاتی (press release) به کلیه رسانه های آشنا هستیم. کاری که نه تنها پوشش خبری مناسبی را به دنبال نخواهد داشت بلکه معرف آن خواهد بود که فعالیت روابط عمومی مورد نظر از اصول ابتدایی حرفه ای نیز بی بهره است. مشاهده این اشتباه در کشور ما که از یک سو روابط عمومی جایگاه واقعی خود را پیدا نکرده است و از سوی دیگر تعداد رسانه های فعال خیلی زیاد نیستند شاید تعجب برانگیز نباشد اما در کشورهایی که تعداد رسانه ها بی شماری مشغول فعالیت هستند اصولآ یک فاجعه است. بعنوان مثال در آمریکای شمالی جمعآ بیش از 75000 رسانه وجود دارند که بالغ بر یک میلیون خبرنگار،عکاس، روزنامه نگار، سردبیر و تهیه کننده درآنها مشغول بکار هستند. به آسانی می توان دید که برقراری ارتباط با این خیل عظیم از اصحاب رسانه نه تنها غیر ممکن است بلکه اصولآ غیر ضروری است زیرا بسته به مورد و محتوای موضوع فقط تعداد محدودی از آنها اصولآ مرتبط می باشند. اما عدم شناخت برخی مدیران شرکتها و همچنین و دراختیار نداشتن تیم های زبده روابط عمومی سبب شده است که تصویر صحیحی از مجموعه رسانه های هدف در ذهن آنها شکل نگیرد.

اخیرآ تحقیقی در آمریکا بین صاحبان و مدیران کسب و کارها صورت گرفته است که نتایج آن حاکی از میزان آگاهی و شناخت آنها نسبت به فضای رسانه ای جامعه خود است. از مهمترین نتایج بدست آمده می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

- 11% از آنها از چند و چون رسانه ها بی اطلاعند و اصولا آنها را بی اهمیت می دانند.
- 19% دارای تصویر نادرست و غیرواقع بینانه در ذهن خود نسبت به رسانه ها هستند.
- 29% فکر می کنند مطبوعات کثیرالانتشار مهمترین رسانه ها هستند.
- 41% دارای درک صحیحی از پتانسیل موجود در بازار رسانه ای خود هستند.

اگر به این نکته دقت کنیم که آمار فوق متعلق به یکی از کشورهای پیشرو در حوزه روابط عمومی است آنگاه می توان تخمینی از وضع موجود در کشور خودمان داشت و به این نکته پی برد که تا چه حد در این حوزه جای کار وجود دارد. اما فارغ از آنکه آمار فوق چه وضعیتی در ایران خواهند داشت می توان برای هر یک از حالات فوق پیشنهادی ارائه داد. در ادامه به راهکارها یا پیشنهاداتی که در هر مورد می توان به صاحبان و مدیران کسب و کارها ارائه داد می پردازیم:

- دسته اول نسبت به محتوا و اهمیت رسانه ها و تاثیری که می تواند بر اعتبار و خوشنامی کسب و کار آنها داشته باشد بی اطلاع و بی علاقه هستند. در این حالت نیاز به یک شخص یا آژانس بعنوان مشاور روابط عمومی احساس می شود. این مشاورکه طبعآ می بایست نسبت به نوع کالا یا خدمات تجارت مربوطه بخوبی توجیه شود وظیفه آموزش مدیران تصمیم گیرنده در مورد چگونگی فضای رسانه ای موجود و در گام بعدی ارائه برنامه روابط عمومی منطبق با اهداف سازمان را بعده خواهد داشت.
-
- به تصور این گروه هر رسانه ای اعم از روزنامه، مجله و رادیو تلویزیون طبعآ در مورد محصول و یا خدمات کسب و کار آنها سخن خواهد گفت حال آنکه می دانیم در دنیای واقعی رسانه ها این مسئله صادق نیست و فارغ از آنکه یک کسب و کار چقدر بزرگ باشد هیج تضمینی وجود ندارد که رسانه ها خبرهای آن را پوشش دهند. یک آژانس روابط عمومی خبره می تواند ضمن تصحیح نگرش غلط فوق با انتخاب رسانه های هدف کل فعالیت ارتباط رسانه ای را جهت دار و همگرا نماید.
-
- عده ای از صاحبان کسب و کار فکر می کنند مطبوعات کثیرالانتشارلزومآ مهمترین مخاطبین آنها هستند . یک مشاور روابط عمومی در اینجا می تواند با بررسی مخاطب هدف محدوده موثر رسانه های هدف را بدست آورد . رسانه هایی که لزومآ روزنامه هایی کثیرالانتشار نیستند بلکه می توانند مجلات تخصصی، خبر نامه های دوره ای، خبرگزاری ها و یا وب سایت های مرتبط با موضوع باشند. این مشاور یا آژانس روابط عمومی با ارتباطات قوی رسانه ای خود می تواند خبر ها و مطالب کسب و کار کارفرمای خود را در زمان صحیح به رسانه صحیح ارسال نموده و پوشش خبری مناسب ایجاد کند.
- هنگامی که کارفرما خود درک صحیحی از پتانسیل رسانه های موجود دارد کار روابط عمومی مربوطه بسیار ساده خواهد بود زیرا تنها می بایست رسانه های هدف خود را انتخاب و با آنها همکاری کند و دیگر نیازی به پروسه گاهی پرزحمت متقاعد سازی کارفرما نیست.

بهرحال تحت هر شرایطی اگر نیاز به ارتباط با مخاطب از کانال روابط عمومی حس شده باشد یک پای ماجرا رسانه ها و ژورنالیست ها می باشند که برقراری ارتباط با آنها و سپس کنترل و حفظ این ارتباط از مهمترین گام های کلیدی هر برنامه روابط عمومی است. اینکه بسته به مورد رسانه های هدف کدام ها هستند مهمترین نکته ای است که اگر از آن غفلت شود نتیجه کار یک فعالیت غیر حرفه ای است که نه تنها پوشش خبری مناسبی را بدنبال نخواهد داشت بلکه می تواند به قیمت کاهش اعتبار شرکت و سازمان مربوطه و همچنین آژانس یا مشاور روابط عمومی مربوطه تمام شود و در این حالت نمی توان از اصحاب رسانه انتظار داشت همکاری مناسبی با سیستمی داشته باشند که درک صحیح و روشنی از رسانه ها و تقسیم بندی آنها ندارد.
نویسنده: فرنود حسنی - پنجشنبه ٢٥ خرداد ۱۳۸٥


همه ما با هر حرفه و مقام وموقعيتی روزی متولد می شويم و روزی هم از صحنه روزگار خارج می شويم. آنچه می ماند يادها و خاطره ها و دوستی هاست...دوستی با دوستان حرفه ای لذت بخش و انگيزش زاست.
مراسم تولد چهارسالگی پرشین بلاگ-فرنود حسنی در کنار دکتر بوترابی
نویسنده: فرنود حسنی - چهارشنبه ٢٤ خرداد ۱۳۸٥

نويسنده: محمود عروج زاده
منبع: هفته نامه بزرگراه فناوري
جاي خوشحالي نيست، اما ناچاريم «پول الكترونيك» را در صدر پروژه‌هاي نافرجام عرصه فناوري اطلاعات كشورمان بنشانيم.

پول الكترونيك از دو منظر، گسترش بنيادين و ماندگار در عرصه فناوري اطلاعات يك كشور را موجب مي‌شود:

1. با پيدايش پول الكترونيك، و به‌دنبال آن رواج دادوستد برخط، كاربران خواهند توانست ساده‌ترين و در عين حال جدي‌ترين شكل استفاده از شبكه را تجربه كنند، يعني خريد و تهيه ملزومات ساده و اساسي زندگي روزمره، و رتق‌وفتق مسایل و امور فردي و جمعي از طريق اينترنت؛ و اين نكته يعني اينكه شبكه به مرور تبديل به بخشي اساسي و گريزناپذير از زندگي عامه خواهد شد. اساسا اگر بناست كه براي فناوري اطلاعات و ارتباطات، نقشي تسهيل‌كننده با هدف آسايش و رفاه شهروندان قایل باشيم، آيا مصداق روشن‌تر و واضح‌تري در اين زمينه خواهيم يافت؟ با اين ديدگاه، مي‌توان مدعي شد هيچ پديده ديگري تا اين حد توان رسوخ فناوری اطلاعات در زندگي تك‌تك شهروندان را ندارد، چرا كه استفاده از آن تبدیل به ابزاري حياتي شده است.

2. پيش‌نيازها و پيامدهايي كه در مقياس يك كشور بر راه‌اندازي پول الكترونيك مترتب است، جنبه ديگري از نقش كارساز اين پروژه را در اندازه‌هاي ملي عيان مي‌كنند.

به‌كارگيري حقيقي پول الكترونيك در كشور، مستلزم تغيير شكل اساسي در نظام متعارف مالي- اقتصادي كشور و بسترسازي مناسب براي آن است تا بتوان اين پديده تازه را در جاي‌جاي مجموعه عظيم گردش مالي به جريان انداخت. طبيعي است كه نمي‌توان انتظار تحول ساختاري در اين نظام سنتي و ديرپا براي پذيرفتن اين پديده تازه را توقعي ساده و سبك شمرد، و مقاومت‌هاي انساني، ساختاري و سيستمي، و مالي را ناديده گرفت، يعني همان عوامل منفي كه به‌طور عمده تلاش‌ها براي جايگزيني اين فناوري را خنثي مي‌كند، اما در نهایت توفيق اين پروژه را به‌طور قطع مي‌توان نقطه عطف مهمي در عملياتي كردن اين فناوري، و سوق دادن آن به‌سوي كاربردهاي عمومي دانست.

با اين ديدگاه نيز مي‌توان پذيرفت كه اين فناوري از آزموني مهم، سربلند خارج شده، و توانايي اين فناوري در تغيير شكل دادن به يك نظام بزرگ و كهن مالي- پولي، لاجرم به معناي قوت و ستبري اين فناوري در كشور است. بدين ترتيب ديگر نبايد آن را يك فناوري حاشيه‌اي و بي‌خاصيت يا تجملي يا... خواند، در واقع در چنين شرايطي، اين فناوري به بلوغ خود رسيده و مي‌توان جامعه را به معناي دقيق بهره‌مند از اين فناوري، و مديريت جامعه را به‌صورت حقيقي، آگاه به توانايي‌هاي آن دانست.

با اين مقدمات، نبايد «پول الكترونيك» را تنها يك جزء ساده از مجموعه فناوري اطلاعات و ارتباطات دانست، زيرا چنين ديدگاهي لاجرم در گسترش اصولي، عميق، و حقيقي فناوري در جهت پيشرفت جامعه، ناتوان خواهد بود، يا دست‌كم به توسعه نامتوازن و ناقص آن منجر خواهد گرديد.

ديدگاهي در مسير «فناوري اطلاعات و ارتباطات براي توسعه» شاهد پيروزي را خواهد ديد كه «پول الكترونيك» را بسان حلقه‌اي اساسي در سير گسترش فناوري اطلاعات و ارتباطات، و بلكه در مقام شاه‌كليد توسعه آن بداند.
نویسنده: فرنود حسنی - دوشنبه ٢٢ خرداد ۱۳۸٥


چرا پرشين بلاگ را دوست دارم!؟

براي صحبت در اين مورد بايد کمي مقدمه چيني کنم.هميشه سه  شعار را در حرفه خود مد نظر قرار داده ام :

1)هميشه اولين بهترين نيست   2) هميشه بيشترين بهترين نيست    3) هميشه پويا ترين بهترين است.

من فکر مي کنم در شرايط جهان امروز که به شدت متاثر از اقتصاد و توسعه دانش و فناوري است و هر کسي فراخور سطح علمي، زندگي و حرفه خود به نحوي تحث تاثير اين سه عنصر قرار دارد. رسيدن به يک رويکرد اقتصادي دانش محور مبتني بر فناوري که از ويژگي پويايي نيز برخوردار باشد مي تواند بهترين برگ برنده براي توسعه و تعالي باشد.

اعتقاد دارم پرشين بلاگ تا حدود زيادي اين رويکرد را دنبال کرده و براي پر رنگ تر شدن آن تلاش مي کند. آنچه براي من با اهميت تر است توجه پرشين بلاگ به اصل هم افزايي است. بر اساس اين اصل پرشين بلاگ علاوه بر توسعه کمي و کيفي فعاليت هاي خود به افزايش اعتباري، کمي و کيفي کاربران خود نيز کمک مي کند( علاوه بر اينکه فعاليت وبلاگ ها به صورت ذاتي بر تئوري هم افزايي استوار است). اصل و ذات رسيدن به اين ديدگاه( هم افزايي) در برنامه جدي پرشين بلاگي ها بر  تحقيق و توسعه(R&D) نهفته است و علت آن هم رقابتي شدن بازار وبلاگنويسي در سال هاي اخير است که باعث تسريع در اين روند شد.

از گفته هاي بالا اينطور نتيجه مي گيرم که شايد پرشين بلاگ اولين وبلاگ سرويس نباشد شايد پرشين بلاگ بيشترين کاربر را نداشته باشد اما بر اساس تمام اصول حرفه اي که به‌آنها اعتقاد دارم پرشين بلاگ پوياترين است پس بهترين است. من در پويايي شجاعت ريسک پذيري براي رسيدن به تجربه هاي گرانقيمت را مي بينم و بنابراين معتقدم اگر مجموعه اي به پويايي برسد حتي اگر گاهي اوقات دچار خطا هم بشود از ساير رقبا پيش خواهد بود. چراکه در دنياي امروز آگاهي از چگونه اشتباه کردن(راه خطا) ارزشمند تر از چگونه درست انجام دادن(راه صحيح) است.

از صميم قلب به همه دوستان پرشين بلاگي تولد اين مجموعه را تبريک مي گويم و آرزو مي کنم پرشين بلاگ هميشه بر مدار پويايي و هم افزايي حرکت کند چرا که اين رمز موفقيت هر کسب و کاري در دنياي امروز است.

فرنود حسني

وبلاگ مديريت فناوري اطلاعات

 
نویسنده: فرنود حسنی - شنبه ٢٠ خرداد ۱۳۸٥

منبع: ژورنال تبليغات

در مدیریت تبلیغات، مجموعه عملیات برنامه ریزی شده برای تبلیغ کردن یک موسسه یا کالاهای آن.
برنامه تبلیغاتی” توسط یک “دفتر تبلیغاتی” (یا یک شخص یا گروه که وظایف دفتر تبلیغاتی را انجام می دهد) تدوین و اجرا می شود و در واقع، سازمان بندی داخلی دفتر تبلیغاتی برای اجرای برنامه تبلیغاتی است.

نکته در الگوی سیستمی مدیریت تبلیغات، برنامه تبلیغاتی، عنصر نیست، بلکه خروجی عنصر دفتر تبلیغاتی است. مثلا یک دفتر تبلیغاتی فرضی، که دارای سازمان داخلی متشکل از شش مدیریت است، یک ورودی شرح وظایف تبلیغات و یک خروجی برنامه تبلیغاتی دارد.
هر برنامه تبلیغاتی بسته به اوضاع و نوع بازار و مخاطبان تبلیغات ممکن است به روش مخصوص به خود انجام شود . اما به طور کلی، براساس الگو سازی سیستمی و تعریف دفتر تبلیغاتی، در همه برنامه تبلیغاتیها مراحل کم وبیش مشابهی طی می شوند که عبارتند از :
1 . ارزیابی "بازار" که در آن مشخص می شود بازار یا مشتریان کالای عرضه شدنی چه خصوصیاتی دارد، عکس العمل رقبای تبلیغاتی با مشاهده و آگاهی از برنامه تبلیغاتی چگونه پیش بینی می شود،
"سهم از بازار" فعلی آگهی دهنده چقدر است و چه عواملی را می توان به عنوان عوامل بزرگ و کوچک فهرست کرد که در تعیین استراتژی ارزیابی بازار کاربرد داشته باشد، نیز ممکن است از آمارهای موسسات پژهشی تبلیغات استفاده شود.
2 . تعیین "هدفهای تبلیغات" که در آن وظایف هر یک از قسمتهای "دفتر تبلیغاتی" طرح ریزی می شود ، مثلا "سهم از بازار" مطلوب و مورد درخواست آگهی دهنده چقدر است ؟
3 . محاسبات و تعیین "بودجه تبلیغات" که در آن، با توجه به مراحل قبلی تعیین می گردد که چه بودجه ای برای تبلیغات ، بازدهی بیشینه ایجاد می کند ،مثلا مراجعه به درب منزل مشتریان ، تقریبا به بودجه ای نیاز ندارد ، اما تبلیغات در تلویزیون بسیار گران است.
4 . طرح ریزی "گروه خلاقیت" که شامل تدوین برنامه برای کار گروه خلاقیت است، مهمترین اشتباهها در این مرحله انجام می شود و اشتباه در این مرحله ممکن است منجر به بدهکار شدن و ورشکست شدن گردد.
5 ." طرح ریزی رسانه ها" یا انتخاب رسانه. در این مرحله به دقت مشخص می شود که با توجه به داده های چهار مرحله قبل، از چه رسانه هایی و چه مقدار "فضا" و "زمان"، و چند نوبت تکرار باید استفاده شود.
6 . طرح ریزی گروه "طراحی نسخه" در این مرحله، شرح وظایف و برنامه کار طراحان هنری نسخه تعیین می گردد.
7 . آزمایش و باز بینی پیش از انتشار نسخه. در این مرحله از شیوه های مختلف "نظرسنجی" استفاده می شود. تا مشخص گردد که آیا از نسخه ها استقبال خواهد شد؟ و استقبال چگونه خواهد بود ؟ همچنین در این مرحله ، ممکن است برخی از امور به مراحل قبلی بازگردانده و از نو اجرا شوند .
8 . طرح ریزی برای "گروه تولید" در این مرحله، نسخه ها و دستورالعلها، به گروه تولید داده می شود تا متون چاپ، برنامه های رادیویی و تلویزیونی، آگهی های خیابانی، آگهی های پستی و غیره تولید یا به اجرا گذاشته شوند.ممکن است امور اجرایی ای مرحله خارج از موسسه انجام شود که احتمالا هیچ تخصصی در تبلیغات ندارند .
9 . پس از اجرای مراحل قبلی ، کار به پاین نمی رسد و بسته بو نوع قرارداد برای برنامه تبلیغاتی ممکن است اموری همچون نظارت ،تصحیح خطاها ، گسترش دادن برنامه تبلیغاتی مقابله با برنامه تبلیغاتی رقبای تازه ، و غیره انجام شود ، نگاه کنید به پژوهش تبلیغات .
نکته: در کلیه مراحل برنامه تبلیغاتی یک گروه به نام گروه هماهنگی ، امور مربوط به مدیریت کلی و هماهنگ سازی گروههای مختلف را به عهده دارد . همچنین ، گروه یا شخصی ، امور پاسخگویی به ارباب رجوع را به عهده دارد که ممکن است در کار گروههای دیگر نیز تاثیر داشته باشد.نویسنده: فرنود حسنی - چهارشنبه ۱٧ خرداد ۱۳۸٥

فرنود حسنی روزنامه اعتماد ملی ۱۶ خرداد ۸۵

پس‌ از آشنايي‌ كلي‌ با چالش‌هاي‌ كلان‌ اجرايي‌، زيرساخت‌ها و توانمندي‌هاي‌ داخلي‌ در زمينه‌ بانكداري‌ الكترونيك‌ قصد داريم‌ در اين‌ مطلب‌ و مطالب‌ آتي‌ به‌ بررسي‌ وضعيت‌ موجود بانكداري‌ الكترونيك‌ در بانك‌هاي‌ كشور خواهيم‌ پرداخت‌ به‌ عنوان‌ نخستين‌ دستاوردهاي‌ بانك‌ ملت‌ در زمينه‌ بانكداري‌ الكترونيك‌ را مورد بررسي‌ قرار مي‌دهيم‌.
تاريخچه‌
بانك‌ ملت‌ با سرمايه‌ يك‌ هزار و 239 ميليارد ريالي‌، همگام‌ با فناوري‌ نوين‌ و گسترش‌ اتوماسيون‌ در خدمات‌ بانكداري‌، در زمينه‌ توسعه‌ نيروي‌ انساني‌ علاوه‌ بر افزايش‌ كمي‌ مساعي‌ لازم‌ و آموزش‌ مستمر را در جهت‌ ارتقاي‌ كيفي‌ نيروي‌ انساني‌ از جنبه‌هاي‌ تخصصي‌ و غيره‌ بكار گمارده‌ است‌.
اطلاع‌رساني‌ اينترنتي‌  
بانك‌ها به‌ اين‌ دليل‌ كه‌ با مردم‌ به‌ عنوان‌ مشتري‌ سروكار دارند و در واقع‌ ادامه‌ حيات‌ اقتصادي‌ هر بانكي‌ مستلزم‌ توجه‌ به‌ حفظ‌ مشتريان‌ و تشويق‌ ايشان‌ به‌ افزايش‌ سرمايه‌ گذاري‌هاست‌ لذا بايد برنامه‌هاي‌ ويژه‌ اي‌ را براي‌ افزايش‌ آگاهي‌ و بالارفتن‌ توجه‌ مردم‌ در بهره‌ گيري‌ از خدمات‌ و همچنين‌ برنامه‌هاي‌ بانك‌ به‌ اجرا درآورند از جمله‌ فعاليت‌هايي‌ كه‌ براي‌ تقويت‌ اطلاع‌ رساني‌ از سوي‌ بانكها مي‌تواند صورت‌ بگيرد راه‌اندازي‌ و مديريت‌ سايتي‌ است‌ كه‌ بتواند مجموعه‌ مطلوبي‌ از اطلاعات‌ و خدمات‌ را به‌ مشتريان‌ ارائه‌ دهد.
بانك‌ ملت‌ با درك‌ اين‌ موضوع‌ مجموعه‌ مناسبي‌ از اطلاعات‌ و خدمات‌ را در سايت‌ به‌ نشاني‌ »گ‌غ .ل‌ضف‌ف‌ظقفق‌ضض‌ .ننن«
گرد آورده‌ است‌. نكته‌ قابل‌ توجه‌ وجود نسخه‌ زبان‌ انگليسي‌ سايت‌ و همچنين‌ نسخه‌ فلش‌ براي‌ آن‌ است‌. بانك‌ ملت‌ از طريق‌ سايت‌ اينترنتي‌ خود اطلاعات‌ و خدمات‌ متنوعي‌ شامل‌ معرفي‌ بانك‌، محصولات‌ بانك‌، اخبار، آخرين‌ نرخ‌ ارز، شكايات‌، افكارسنجي‌ و بانكداري‌ الكترونيكي‌ زير ارائه‌ مي‌نمايد.  

حساب‌ جاري‌ الكترونيك‌
يكي‌ از بزرگترين‌ و گسترده‌ ترين‌ كارهاي‌ صورت‌ گرفته‌ از سوي‌ بانك‌ ملت‌ راه‌اندازي‌ سيستم‌ حساب‌ جاري‌ الكترونيك‌ ملت‌ با نام‌ اختصاري‌ » جام‌« است‌. جام‌ شامل‌ حساب‌هاي‌ قرض‌ الحسنه‌ جاري‌ است‌ كه‌ كليه‌ چك‌هاي‌ صادره‌ عهده‌ آن‌ حساب‌ در تمامي‌ شعب‌ مجهز به‌ سامانه‌ جام‌ در سراسر كشور و همان‌ لحظه‌ ارائه‌ چك‌ پرداخت‌ مي‌شود و تمامي‌ وجوه‌ واريزي‌ به‌ حساب‌ در لحظه‌ واريز، به‌ مانده‌ حساب‌ اضافه‌ مي‌گردد در نتيجه‌ دارنده‌ حساب‌ جام‌ مي‌تواند همزمان‌ با واريز وجه‌ از آن‌ استفاده‌ نمايد. خدمات‌ جام‌ در سراسر كشور ارائه‌ مي‌گردد.

خدمات‌ ويژه‌ حساب‌ جاري‌ الكترونيك‌  
دارندگان‌ حساب‌ جام‌ مي‌توانند بدون‌ مراجعه‌ به‌ شعب‌ و در تمامي‌ اوقات‌ شبانه‌ روز از طريق‌ اينترنت‌ و تلفنبانك‌ جام‌ و پيام‌ كوتاه‌ تلفن‌ همراه‌ از خدمات‌ ذيل‌ بهره‌ مند گردند. اين‌ سه‌ ويژگي‌ درنظر گرفته‌ شده‌ براي‌ سامانه‌ جام‌ باعث‌ افزايش‌ كارايي‌ آن‌ شده‌ است‌.

تلفنبانك‌
دريافت‌ مانده‌ و سه‌ گردش‌ آخر حساب‌، دريافت‌ صورتحساب‌ از طريق‌ دستگاه‌ دورنگار، پرداخت‌ قبوض‌ )در تهران‌(، كسب‌ اطلاع‌ از گردش‌ بخصوص‌ در سامانه‌ تلفنبانك‌ جام‌، 120 خط‌ تلفن‌ پيش‌ بيني‌ شده‌ است‌ كه‌ دارندگان‌ حساب‌ جام‌ در هر ساعت‌ شبانه‌ روز مي‌توانند موجودي‌،گردش‌ و صورتحساب‌ 30 گردش‌ آخر حساب‌ خود را از طريق‌ اين‌ تلفن‌ها و بدون‌ نياز به‌ مراجعه‌ به‌ شعبه‌ دريافت‌ كنند.

پيام‌ كوتاه‌ تلفن‌ همراه‌  
دريافت‌ مانده‌ و سه‌ گردش‌ آخر حساب‌، پرداخت‌ قبوض‌ )در تهران‌( و كسب‌ اطلاع‌ از گردش‌ بخصوص‌ را از طريق‌ پيام‌ كوتاه‌ تلفن‌ همراه‌ كسب‌ كرد.

بانكداري‌ اينترنتي‌ بانك‌
بانك‌ ملت‌ به‌ مشتريان‌ اينترنتي‌ خود اين‌ امكان‌ را مي‌دهد تاصورت‌ حساب‌هاي‌ خود را مشاهده‌ كنند و قبوض‌ برق‌ تلفن‌ ؤابت‌ مربوط‌ به‌ تهران‌ را پرداخت‌ كنند. هر يك‌ از مشتريان‌ براي‌ بهره‌مندي‌ از اين‌ امكانات‌ بايد از شعبه‌ مربوطه‌ شناسه‌ و گذرواژه‌ خود را دريافت‌ نمايند.

نخستين‌ اتوبانك‌ كشور  
اين‌ اتوبانك‌ كه‌ در خيابان‌ شريعتي‌ تهران‌ راه‌اندازي‌ شده‌ است‌ داراي‌ دو دستگاه‌ خود پرداز مخصوص‌ عابر و چهار دستگاه‌ خود پرداز ويژه‌ سواره‌، آماده‌ ارائه‌ خدمات‌ بانكي‌ به‌ مشتريان‌ است‌ و يك‌ كارشناس‌ فني‌ براي‌ رفع‌ عيب‌ و پول‌ گذاري‌ در اين‌ دستگاه‌ها در محل‌ مستقر خواهد بود و بدين‌ ترتيب‌ اين‌ پايگاه‌ در طول‌ 24 ساعت‌ شبانه‌ روز به‌ مشتريان‌ سرويس‌ خواهد داد.
اداره‌ كل‌ خدمات‌ نوين‌ بانك‌ ملت‌ از راه‌اندازي‌ خدمات‌ بانكداري‌ اينترنتي‌ آن‌ بانك‌ در اين‌ پايگاه‌ ش-بانه‌روزي‌ در آي-نده‌اي‌ نزديك‌ خبر داده‌ و اعلام‌ كرده‌ كه‌ شش‌ پايگاه‌ ديگر به‌ جمع‌ پايگاه‌هاي‌ شبانه‌ روزي‌ بانك‌ ملت‌ در سطح‌ تهران‌ افزوده‌ خواهد شد.
نویسنده: فرنود حسنی - سه‌شنبه ۱٦ خرداد ۱۳۸٥

بر اساس جدیدترین آمار، وضعیت شبکه دیتای کشور که از سوی شرکت فناوری اطلاعات (دیتای سابق) منتشر شد، تعداد کاربران اینترنت در داخل کشور تا پایان فروردین ماه سال جاری به 11 میلیون 260 هزار نفر رسید.

این در حالی است که بر اساس آخرین آمار منتشره توسط شرکت فناوری اطلاعات در تیرماه سال گذشته 7 میلیون و 350 هزار کاربر در کشور به ثبت رسیده اند.

بر اساس این گزارش هم‌چنین میزان پهنای باند IP مصرفی در سال های 80 تا بهمن سال گذشته معادل قریب به 7/1 گیگابایت برآورد شده است.دیتا و برنامه پنج ساله چهارم


اما آن‌چه که در برنامه پنج ساله چهارم برای توسعه شبکه دیتای کشور پيش بينی و هدف گذاری شده به این شرح است.
بر این اساس ضريب نفوذ كاربران اينترنت 30درصد (معادل 22042847 نفر ) و ضريب نفوذ كاربران ديتا نیز 43درصد (معادل31594747 نفر) پیش بینی شده است.

بر اساس این گزارش افزايش تعداد 22 ميليون كاربر اينترنت در برنامه پنج ساله چهارم و نحوه دسترسی ایشان به شبکه جهانی اینترنت نیز به این شرح خواهد بود.

1- 25درصدکاربران (5584390نفر) از طريق PAP ها به شبکه دسترسی خواهند داشت.
2- 2 – 75درصداز کاربران (16458457 نفر) از طريق ISP ها به شبکه دسترسی خواهند داشت.


پورت های پر سرعت


بر اساس برنامه ریزی ها تا پايان برنامه پنج ساله چهارم تعداد پورت های پرسرعت به یک میلیون و 500 هزار پورت خواهد رسید.

بر این اساس تعداد یک میلیون و 240 هزار و 975 پورت در برنامه چهارم بر عهده بخش خصوصي(PAPها) گذاشته شده است.


هم‌چنین تعداد 275 هزار و 254 پورت توسط استان ها به این شرح انجام می پذیرد:
1- تعداد 262,147 پورت مورد نياز برای مشترکان متوسط
2- تعداد 13,107 پورت مورد نياز برای مشترکان بزرگمسدود سازی 54 هزار خط

اما بر اساس آمار شرکت فناوری اطلاعات، این شرکت تعداد 53 هزار و 999 خط تلفن که در زمينه فعاليت های غير مجاز تلفن خارج از کشور Termination فعاليت داشتند از تاريخ 1/10/82 شناسايی و مسدود کرد.

بر این اساس هم‌چنین حجم ترافيک وارده در انتهای سال 83 به نسبت سال 82 قریب به 163 ميليون دقيقه افزايش داشته است.

تعداد مجوزهای صادره به بخش خصوصی

بر اساس این گزارش تعداد مجوزهای صادره به بخش خصوصی تا انتهاي سال 84 به این شرح اعلام شد.نحوه محاسبه تعداد كاربران اينترنت


نحوه محاسبه تعداد کاربران اینترنت در ایران همواره از جمله مواردی است که برای بسیاری نا مشخص بوده است. اما شرکت فناوری اطلاعات در جدیدترین گزارش عملکرد خود نحوه محاسبه تعدا کاربران را به این شرح اعلام کرده است.


منبع: بزرگراه فناوري
نویسنده: فرنود حسنی - شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۸٥

مديريت زمان" مديريت بهينه برنامه‌ها و فعاليت‌هايي است كه در بستر زمان صورت مي‌پذيرد و با فراگيري آموزه‌هاي "مديريت زمان"، به مديريت شخصي در ارتباط با زندگي فردي و سازمان دست مي‌يابيم. به گزارش سرويس نگاهي به وبلاگ‌هاي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، بلاگر "مديران برتر" به نشاني http://www.manager-d107.blogfa.com  در باره‌ي‌ مديريت زمان، با آوردن اين جمله كه "نفت هرچه باشد طلا نيست!" نوشته است: شايد فكركنيد، مي‌خواهيم شوخي كنيم. زيرا از قديم به ما عكس اين مطلب را گفته‌اند! و ادبيات ايراني پر است از سخنان نغز و دلنشيني كه نسبت به ارزش و قدر و منزلت وقت بيان داشته‌اند. آري، من هم با شما موافقم ولي شايد توجه كرده باشيد كه متأسفانه اين گفتارها، چندان در نحوه زندگي مردم ما تأثير نكرده است! اين بلاگر ادامه داده است: اشتباه نكنيد! اين بار قرار نيست با مقاله اي از سري بحث‌هاي آسيب شناسي اجتماعي مواجه شويد! بلكه روي سخن با شما خواننده عزيز است كه به قدرت عظيم و سرمايه گران‌بهايي كه در وجودتان نهاده شده، واقفيد. بر اين اساس اگر وقت و زمان، گرانبهاست، به خاطر ارزشمند بودن انسان است و الا چگونه مي‌تواند به خودي خود ارزشمند باشد؟ در اين صورت با ما موافق خواهيد بود اگر بگوييم: اي انسان! وقت طلا نيست؛
تو گران‌بهاتريني
...
در ادامه مي‌خوانيد:‌ در اينجا مي‌خواهيم با مفهوم
صحيح "مديريت زمان" آشنا شويم كه مقصود از آن مديريت بر زمان نيست؛ بلكه مقصود مديريت بهينه برنامه‌ها و فعاليت‌هايي است كه در بستر زمان صورت مي‌پذيرد. بر اين اساس با فراگيري آموزه‌هاي "مديريت زمان" به مديريت شخصي(Self Management ) در ارتباط با زندگي فردي و سازمان دست مي‌يابيم. بنابراين رويكرد، "زمان" عاملي است با قابليت انعطاف نامحدود براي دسته‌بندي بهينه فعاليت‌ها كه مي‌تواند در خدمت افزايش توانمندي انسان قرار گيرد.  اين بلاگر با طرح اين پرسش كه " چند بار در طول زندگي احساس كمبود وقت كرده و آرزو كرده‌ايد كه اي كاش در هر روز بجاي 24 ساعت، 48 ساعت وقت مي‌داشتيد؟" ادامه داده است:‌ حال، اگر به شما بگويند آرزوي شما برآورده شده، چه احساسي خواهيد داشت؟ كليد تحقق اين آرزوي شما در آموزه‌هاي علم مديريت زمان است! اين علم به شما مي‌آموزد كه چگونه مي‌توانيد بخشي از اوقات خود را آزاد كنيد؛ دقيقاً مثل موقعي كه با كمبود فضا مواجهيم و با يك مديريت صحيح نسبت به لوازم و اشيا به فضايي باز دست مي‌يابيم! يعني همان عملي كه در شركت‌هاي بزرگ موجب ميليون‌ها دلار صرفه‌جويي و سود مي‌شود!

در اين نوشته آمده است: يكي از مهم‌ترين مسايل انسان در هر شرايطي، هر سن و سالي و با هر مذهب و اعتقادي، مساله "موفقيت" (Success) است. تمام دانشمندان و محققان نيز در تلاشند تا انسان را در موضوعات مختلف ياري رسانند تا بتواند مسايل مختلف خود را حل كند. تازه خودشان نيز در اين تلاش علمي و تحقيقي به دنبال كسب موفقيتند!  بر اساس اين نوشته، اولين نكته‌اي كه بايد در اين خصوص توجه كنيم اين است كه موفقيت تابع فرآيند است: (Process of Success) و ما بايد اركان اين فرآيند را در يك تحقيق جامع و گسترده در زندگي شخصي و سازماني خود به دست آوريم. نكته دوم به تعريف موفقيت مربوط مي شود: "موفقيت عبارت است از نيل رضايت‌مندانه به اهداف از پيش تعيين شده در زمان معين". بر اساس اين تعريف، اگر در زندگي خود هدفي نداشته باشيم، موفقيتي هم نخواهيم داشت و به قول يك مثل غربي، باد موافق براي كشتي بدون مقصد بي معناست! در گام دوم بر اساس يك تحليل علمي بايد فاصله خود تا اهدافمان را تعيين و مسيري كه ما را به وضعيت مطلوب مي رساند، شناسايي كنيم.

اين بلاگر نوشته است: اينك بايد توجه داشيته باشيم يكي از عواملي كه موجبات رضايت ما را درفرآيند موفقيت تامين مي كند، مساله "زمان" تحقق هدف است. پس بايد با طراحي يك برنامه زمان بندي شده زمان دقيق تحقق اهدافمان را به دست آوريم و از اينجاست كه پاي مديريت زمان در فرآيند موفقيت به ميان مي‌آيد. به كارگيري آموزه‌هاي اين علم موجب مي‌شود كه ما زمان كافي براي پرداختن به برنامه هاي خود به دست آوريم تا به موقع و با هزينه معقول اهدافمان را محقق كنيم.  در ادامه مي‌خوانيد: مهمترين اصل در اين ميان، اولويت بخشيدن به فعاليت‌ها و تقسيم آنها به امور فوري و ضروري است كه در اين صورت امور غيرفوري و غيرضروري خود به خود از زندگي ما حذف مي شوند. همچنين در طراحي يك برنامه مناسب، با توجه به رسالت و بينشي كه براي خود تعيين مي كنيم، اولاً نيازمند انتخاب و ثانياً اتخاذ تصميمات استراتژيك هستيم. آموزه هاي علم مديريت استراتژيك نيز از اينجا وارد فرآيند موفقيت مي‌شود و ده‌ها تئوري و روش و شيوه ارايه مي‌دهد تا برنامه‌اي كه مسير ما را به سوي اهدافمان تعيين مي كند، كار آمدتر شود.  اين بلاگر نوشته است:‌ پس از تعيين هدف و تعيين مسير بر اساس طراحي يك برنامه زمان بندي شده با استفاده از تكنيك‌هاي مختلف برنامه‌ريزي، نوبت به اجراي برنامه مي‌رسد كه خود محل بحث ده‌ها تئوري و روش اجرايي است. اما يك نكته كليدي در اين مرحله اين است كه در حين اجرا و پس از هر دوره زماني، بايد دست‌آوردهاي خود را ارزيابي و نتيجه‌ي آن را در برنامه اعمال كنيم. اين امر موجبات تصحيح رفتار خود و برنامه هايمان را فراهم مي‌كند كه در نتيجه اجراي آنها، قله اهدافمان فتح گردد. در ادامه آمده است: اينك با بررسي دقيق فرآيند موفقيت، به يك نتيجه بسيار مهم و اساسي دست مي‌يابيم و آن اينكه با انجام همه اين فعاليت‌ها و در واقع با اعمال مديريت شخصي به بخشي از توانمندي‌هاي بيكران خويش مي‌رسيم و با تحقق اهدافمان، گوهر گرانبهاي خود را در بستر شيرين "موفقيت" مي يابيم! ...
نویسنده: فرنود حسنی - چهارشنبه ۱٠ خرداد ۱۳۸٥

 
 فرنود حسني‌ - روزنامه اعتماد ملي   9 خرداد85

تحولات‌ اقتصادي‌ در سطح‌ بين‌الملل‌ و توسعه‌ فناوري‌هاي‌ اطلاعاتي‌ و ارتباطي‌ در نقطه‌ اي‌ كانوني‌ زمينه‌ شكل‌گيري‌ شيوه‌ جديدي‌ از مديريت‌ و فعاليت‌هاي‌ اقتصادي‌ را براي‌ بنگاه‌هاي‌ تجاري‌ فراهم‌ كرد كه‌ به‌ كسب‌ و كار الكترونيك‌ شهرت‌ يافت‌. توسعه‌ كسب‌ و كار مبتني‌ بر فناوري‌هاي‌ اطلاعاتي‌ و ارتباطي‌ نيازمند لوازم‌ و زيرساخت‌هاي‌ مختلفي‌ است‌ كه‌ شايد بتوان‌ مهم‌ترين‌ آنها را توسعه‌ بانكداري‌ الكترونيك‌ عنوان‌ كرد.
بانكداري‌ الكترونيك‌ شامل‌ انواع‌ كانال‌هاي‌ ارتباطي‌ ميان‌ بانك‌ و مشتري‌ )حقيقي‌ و حقوقي‌( مي‌شود. برخي‌ از سرويس‌هاي‌ آن‌ شامل‌: 1- بانكداري‌ مبتني‌ بر وب‌ و اينترنتي‌2- بانكداري‌ مبتني‌ بر فناوري‌ تلفن‌هاي‌ همراه‌ 3- بانكداري‌ مبتني‌ بر تلفني‌ 4- بانكداري‌ كيوسكي‌ 5- بانكداري‌ به‌ كمك‌ فكس‌ 6- پيام‌ كوتاه‌ 7- بانكداري‌ مبتني‌ بر دستگاه‌ خودپرداز 8- بانكداري‌ مبتني‌ بر دستگاه‌هاي‌ 9 ح‌ج‌چ - بانكداري‌ مبتني‌ بر كارت‌هاي‌ هوشمند و...مي‌شود.
بانكداري‌ الكترونيك‌ با اشاعه‌ ابزارهاي‌ دريافت‌ و پرداخت‌ الكترونيكي‌ باعث‌ كاهش‌ وابستگي‌ مبادلات‌ روزانه‌ به‌ پول‌ نقد و چك‌ و در نهايت‌ كاهش‌ هزينه‌هاي‌ مربوط‌ به‌ چاپ‌، نگهداري‌ اسكناس‌ مي‌شود.
در چند دهه‌ اخير با گسترش‌ ابزارهاي‌ ارتباطي‌ و اطلاعاتي‌ حجم‌ تجارت‌ الكترونيك‌ در رقابت‌ با تجارت‌ به‌ شيوه‌ سنتي‌ از رشد و تحول‌ مناسبي‌ برخوردار بوده‌ است‌. در تحقيقي‌ كه‌ موسسه‌ فارستر انجام‌ داده‌ پيش‌بيني‌ شده‌ كه‌ در فاصله‌ سال‌هاي‌ 2002تا 2006 به‌ طور متوسط‌ هر سال‌ 5 در صد به‌ حجم‌ مبادلات‌ تجاري‌ از طريق‌ بسترهاي‌ الكترونيكي‌ افزوده‌ مي‌شود و مبلغ‌ آن‌ از 2293 دلار در سال‌ 2002 به‌ بيش‌ از 12837 ميليارد دلار در سال‌ 2006 خواهد رسيد.
با توجه‌ به‌ تاؤير گسترده‌ و عميق‌ تجارت‌ الكترونيك‌ در سيطره‌ بر بازارهاي‌ جهاني‌ همچنين‌ نظر به‌ اهميت‌ مبادلات‌ پولي‌ و اعتباري‌ در هر فعاليت‌ تجاري‌ - اقتصادي‌ مي‌طلبد كه‌ ابزارها و بسترهاي‌ انتقال‌ و تبادل‌ پول‌ نيز همگام‌ و همسان‌ با توسعه‌ تجارت‌ الكترونيك‌ از رشد مناسب‌ و مطلوب‌ برخوردار شوند. در اين‌ بين‌ بانك‌ها نيز براي‌ جذب‌ مشتريان‌ بيشتر و ايجادگسترش‌ و تنوع‌ در خدمات‌ خود بيكار نبوده‌ اند و به‌ سرعت‌ خود را با فناوري‌هاي‌ ارتباطات‌ و اطلاعات‌ همگام‌ و همسو كرده‌اند. بانك‌ها در عرصه‌ تحولات‌ تجاري‌ توجه‌ جدي‌ را براي‌ ايجاد تحولات‌ ساختاري‌ در نظام‌هاي‌ دريافت‌ و پرداخت‌ پول‌ و ايجاد تسهيلات‌ در روند خدمات‌رساني‌ به‌ مشتري‌ كرده‌اند در واقع‌ مي‌توان‌ ادعا كرد يكي‌ از دلايل‌ اقبال‌ عمومي‌ به‌ تجارت‌ الكترونيك‌ توجه‌ مديران‌ بانك‌ها به‌ اهميت‌ و لزوم‌ اين‌ پديده‌ بوده‌ است‌ كه‌ در نتيجه‌ به‌ گرايش‌ و توجه‌ جدي‌ آنها براي‌ فراهم‌ كردن‌ ساختار بانكداري‌ با شيوه‌ الكترونيك‌  انجاميده‌ است‌.  
طي‌ گزارشي‌ تحقيقاتي‌ كه‌ توسط‌ موسسه‌  گ‌كل‌غق‌ضث‌ ضل‌ضئ‌ )از مراكز برجسته‌ تجزيه‌ و تحليل‌ اطلاعات‌ بانكداري‌ در اروپا( ارائه‌ شده‌  آمار افرادي‌ كه‌ از سيستم‌هاي‌   عق‌غفق‌ضإ-| در هشت‌ كشور فرانسه‌، آلمان‌، ايتاليا، هلند، اسپانيا، سوئد، سوئيس‌ و انگليس‌ استفاده‌ كرده‌اند از 4\5 ميليون‌ نفر در سال‌ 1999 به‌ بيش‌ از 21 ميليون‌ نفر در سال‌ 2004 خواهد رسيد. آنچه‌ خدمات‌ بانك‌ها را در استفاده‌ از سيستم‌هاي‌  عق‌غفق‌ضإ-| متفاوت‌ از روش‌هاي‌ مرسوم‌ مي‌كند گسترش‌ كمي‌ و كيفي‌ در خدمات‌ به‌ مشتري‌ است‌ به‌ عبارت‌  ديگر   عق‌غفق‌ضإ-| اين‌ امكان‌ را به‌ مشتري‌ مي‌دهد تا از خدمات‌ گسترده‌تر و متنوع‌تري‌ برخوردار باشد. ضمن‌ اينكه‌ بعد زماني‌ و مكاني‌ تاؤيري‌ در كاهش‌ و يا افزايش‌ خدمات‌ رساني‌ به‌ مشتري‌ نخواهد داشت‌. همچنين‌ مشتري‌ مي‌تواند بدون‌ حضور فيزيكي‌ در شعب‌ بانك‌ از هر محلي‌ فعاليت‌هاي‌ مالي‌ خود را كنترل‌ كند.
در اين‌ مقاله‌ قصد داريم‌ وضعيت‌ توسعه‌ بانكداري‌ الكترونيك‌ در ايران‌ را مورد ارزيابي‌ قرار دهيم‌.
لزوم‌ ايجاد اتوماسيون‌ بانكي‌ در ايران‌
آغاز حركت‌ و توجه‌ جدي‌ به‌ بحث‌ اتوماسيون‌ سيستم‌ بانكي‌ ايران‌ در اوايل‌ دهه‌ هفتاد و در زمان‌ مرحوم‌ دكتر نوربخش‌ شكل‌ گرفت‌. در آن‌ سال‌ها با توجه‌ به‌ اينكه‌ جنگ‌ تحميلي‌ به‌ تازگي‌ تمام‌ شده‌ بود و مشكلات‌ و معضلات‌ اقتصادي‌ فراواني‌ از پس‌ آن‌ گريبانگير سيستم‌ اقتصادي‌ كشور به‌ ويژه‌ نظام‌ سنتي‌ بانكداري‌ شده‌ بود تصميم‌ بر اين‌ شد كه‌ با اصلاح‌ ساختار سيستم‌ بانكي‌ كشور زمينه‌ شكوفايي‌ و بهينه‌سازي‌ اقتصاد كشور را فراهم‌ كنند. بانك‌ مركزي‌ جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌ با هدف‌ بهبود سرويس‌دهي‌ بانك‌ها به‌ مشتريان‌ و استفاده‌ بهينه‌ از بودجه‌هاي‌ تخصيصي‌ داده‌ شده‌ به‌ پروژه‌هاي‌ انفورماتيك‌ بانك‌ها، تصميم‌ به‌ اجراي‌ طرح‌ اتوماسيون‌ بانكي‌ گرفت‌. اين‌ طرح‌ شامل‌ بهينه‌سازي‌ روش‌هاي‌ بانكداري‌، اتوماسيون‌ شعب‌، سرپرستي‌ها و تهيه‌ يك‌ سيستم‌ نمونه‌ نرم‌افزاري‌، سخت‌افزاري‌ و مخابراتي‌ براي‌ استفاده‌ بانك‌هاي‌ كشور بود.
در همين‌ راستا در سال‌ 1372 و به‌ دعوت‌ رئيس‌ كل‌ وقت‌ بانك‌ مركزي‌، دكتر مصطفي‌ الهي‌ كه‌ از كارشناسان‌ و اساتيد برجسته‌ حوزه‌ فناوري‌ اطلاعات‌ ايران‌ به‌ شمار مي‌رود عمليات‌ مطالعاتي‌ و اجرايي‌ توسعه‌ اتوماسيون‌ بانكي‌ در ايران‌ را آغاز كرد. بنا بر تصميم‌ بانك‌ مركزي‌، شركت‌ ملي‌ انفورماتيك‌ و سپس‌ شركت‌ خدمات‌ انفورماتيك‌ در قالب‌ دو شركت‌ با توجيه‌ اقتصادي‌ ايجاد درآمد، تهيه‌ سيستم‌ها و تجهيزات‌، جذب‌ و استخدام‌ نيروهاي‌ متخصا و استفاده‌ از توانمندي‌هاي‌ داخلي‌ ماموريت‌ كار را به‌ عهده‌ گرفتند. شركت‌ ملي‌ انفورماتيك‌ به‌ عنوان‌ يك‌ شركت‌ مادر ) وق‌ضك‌قكئ عق‌غط‌ف‌كپ‌ ( شركت‌هاي‌ بزرگي‌ همچون‌، خدمات‌ انفورماتيك‌، داده‌پردازي‌ ايران‌ كارت‌ اعتباري‌ ايران‌ و... نقش‌ مهمي‌ در شكل‌گيري‌ فرآيند اتوماسيون‌ بانكي‌ كشور به‌ عهده‌ گرفت‌.
مالكيت‌ شركت‌ ملي‌ انفورماتيك‌ به‌ صورت‌ سهامي‌ و طبق‌ شرايط‌ زير است‌:
5\47 درصد بانك‌ مركزي‌، 75\21 درصد بانك‌ ملي‌، 21 درصد بانك‌ صادرات‌، 75\4 درصد بانك‌ صنعت‌ و معدن‌ و افراد حقيقي‌ 5 درصد.

اهداف‌ اتوماسيون‌ بانكي‌ در ايران‌
مهم‌ترين‌ هدف‌ انجام‌ اتوماسيون‌ عمليات‌ بانكي‌ كاهش‌ و در نهايت‌ حذف‌ الزام‌ و اجبار مردم‌ براي‌ مراجعه‌ به‌ شعبه‌ بانك‌ها براي‌ امور مختلف‌ بانكي‌ قلمداد شده‌ است‌. با توسعه‌ اتوماسيون‌ بانكي‌ يكي‌ ديگر از اهداف‌ مهم‌ يعني‌ تبديل‌ شدن‌ مشتري‌ به‌ مشتري‌ بانك‌ و نه‌ صرفا مشتري‌ شعبه‌ ميسر گشت‌.
همچنين‌ حذف‌ رفت‌ و آمدهاي‌ غير ضروري‌ در شهر و تاؤير به‌ سزاي‌ آن‌ در كاهش‌ ترافيك‌ و همچنين‌ حذف‌ پول‌ نقد از مبادلات‌ تجاري‌ روزمره‌ مي‌تواند از جمله‌ ساير اهدف‌ توسعه‌ بانكداري‌ الكترونيك‌ در ايران‌ به‌ شمار رود.
موارد ديگر شامل‌ افزايش‌ توان‌ اجرايي‌ سيستم‌ بانكي‌، تسريع‌ اجراي‌ عمليات‌ بانكي‌، يكپارچگي‌ و تمركز اطلاعات‌ بانك‌، صرفه‌جويي‌ در وقت‌ و هزينه‌ مشتريان‌، قطع‌ وابستگي‌ جغرافيايي‌ و زماني‌ مشتريان‌، بالا رفتن‌ امنيت‌ مبادلات‌ و تراكنش‌ها، بالا رفتن‌ همگام‌ كيفيت‌ و كميت‌ خدمات‌ بانكي‌ و...

اتوماسيون‌ جامع‌ بانكي‌ در ايران‌
با گسترش‌ امكانات‌ و ابزارهاي‌ شركت‌ خدمات‌ انفورماتيك‌، راه‌ براي‌ طراحي‌ و ارائه‌ يك‌ راه‌حل‌ جامع‌ )ق‌كغل‌مف‌كح‌ ف‌ضل‌كخ ( اتوماسيون‌ بانكي‌ هموار شد. اين‌ راه‌حل‌ كه‌ از لايه‌ها و اجزا مختلف‌ نرم‌افزاري‌، سخت‌افزاري‌ و مخابراتي‌ تشكيل‌ شده‌ اين‌ امكان‌ را در اختيار بانك‌هاي‌ كشور قرار مي‌ داد تا خود را به‌ ابزارهاي‌ لازم‌ جهت‌ خودكارسازي‌ امور داخلي‌ خود مجهز نمايند. با استفاده‌ از اين‌ راه‌حل‌ همچنين‌ بانك‌ها قادر خواهند بود تا خدمات‌ جديدي‌ را با استفاده‌ از ابزارهاي‌ الكترونيك‌ به‌ مشتريان‌ خود ارائه‌ نمايند.
طرح‌ جامع‌ اتوماسيون‌ بانكي‌ اولين‌ بار در سال‌ 1376 تحت‌ عنوان‌ پروژه‌ حساب‌هاي‌ سيبا در بانك‌ ملي‌ ايران‌ پياده‌سازي‌ شد. با آغاز بهره‌برداري‌ از اين‌ راه‌حل‌ بسياري‌ از محدوديت‌هاي‌ موجود در سيستم‌ بانكي‌ براي‌ ارائه‌ خدمات‌ به‌ مشتريان‌ از ميان‌ رفته‌ و امكان‌ ارائه‌ طيف‌ تازه‌اي‌ از خدمات‌ براي‌ بانك‌ ملي‌ ايران‌ فراهم‌ شد.
پس‌ از بانك‌ ملي‌ ايران‌ ديگر بانك‌هاي‌ كشور نيز ضمن‌ استقبال‌ از اين‌ طرح‌ به‌ جمع‌ استفاده‌كنندگان‌ از اين‌ راه‌حل‌ پيوستند. در حال‌ حاضر بانك‌هاي‌ ملي‌ ايران‌، صادرات‌ ايران‌، كشاورزي‌، كارآفرين‌، پارسيان‌ و صنعت‌ و معدن‌ تحت‌ پوشش‌ اين‌ طرح‌ قرار دارند.

شبكه‌ خؤح‌د
با وجود همه‌ فعاليت‌ها و تلاش‌هاي‌ انجام‌ شده‌ در زمينه‌هاي‌ توسعه‌ نرم‌ افزاري‌ و سخت‌ افزاري‌ و آموزشي‌ هميشه‌ يك‌ نياز مهم‌ و حياتي‌ به‌ عنوان‌ زيربستر ارتباطي‌ كه‌ شامل‌ امكانات‌ مخابراتي‌ امن‌ و قابل‌ اتكا باشد براي‌ اجراي‌ طرح‌ جامع‌ اتوماسيون‌ سيستم‌ بانكي‌ احساس‌ مي‌شد. بررسي‌ها و مطالعات‌ صورت‌ گرفته‌ شده‌ در دهه‌ گذشته‌ نشان‌ داد كه‌ زيرساختارهاي‌ موجود در سطح‌ كشور پاسخگوي‌ نيازهاي‌ اين‌ طرح‌ نيست‌ و تنها راه‌ رسيدن‌ به‌ شبكه‌اي‌ مطمئن‌ با قابليت‌هاي‌ لازم‌، ايجاد يك‌ شبكه‌ مخابراتي‌ اختصاصي‌ است‌. با در نظر گرفتن‌ شرايط‌ كشور از نظر جغرافيايي‌ و زيربناي‌ مخابراتي‌ موجود و ارزيابي‌ فناوري‌ مخابراتي‌ روز و بر اساس‌ قابليت‌ دسترسي‌، سهولت‌ توسعه‌ در محدوده‌ جغرافيايي‌ مورد نظر و نيز توجيهات‌ اقتصادي‌، سيستم‌ مخابراتي‌ ماهواره‌اي‌ ) ف‌ضق‌غقگ‌ظخ ظگ‌مل‌گ‌ظك‌ؤ ف‌ف‌ضقح‌ وگ‌ظد( خؤح‌د  به‌ عنوان‌ شبكه‌ اختصاصي‌ مناسب‌ بانكي‌ انتخاب‌ شد و در مرحله‌ بعد تجهيزات‌ لازم‌ براي‌ برپايي‌ اين‌ سيستم‌ تهيه‌ و به‌ دست‌ كارشناسان‌ متخصا شركت‌ نصب‌ و راه‌اندازي‌ گرديد.  
بخشي‌ از خصوصيات‌ و مزاياي‌ سيستم‌ خؤح‌د ، اقتصادي‌ بودن‌، كيفيت‌ بسيار خوب‌ ارتباطات‌ داده‌ها، قابليت‌ اعتماد )ضريب‌ اعتماد بيش‌ از 95\99 درصد(، سهولت‌ و سرعت‌ در تغيير پيكربندي‌ سيستم‌، پشتيباني‌ سرعت‌ها و پروتكل‌هاي‌ متفاوت‌ ارتباطي‌، قابليت‌هاي‌ گسترده‌ ايمني‌ تبادل‌ اطلاعات‌، سرعت‌ در نصب‌ و راه‌اندازي‌ پايانه‌ها، سرعت‌ در كشف‌ و رفع‌ عيب‌، گسترش‌پذيري‌، خدمات‌ متنوع‌ مخابراتي‌، مديريت‌ متمركز و امكان‌ نظارت‌ بر عملكرد لحظه‌اي‌ شبكه‌ و كشف‌ موارد اشكال‌ احتمالي‌ است‌.
بهره‌برداري‌ از اين‌ شبكه‌ با نصب‌ موفقيت‌آميز دو ايستگاه‌ اصلي‌ و پشتيباني‌ در سال‌ 1373 آغاز گرديد و علاوه‌ بر دو ايستگاه‌ مركزي‌ ياد شده‌ كه‌ در تهران‌ مستقر است‌، با نصب‌ و بهره‌برداري‌ از ايستگاه‌ مركزي‌ سوم‌ در جزيره‌ كيش‌ در سال‌ 1378 اين‌ شبكه‌ گسترش‌ يافته‌ و از نظر ظرفيت‌ و همچنين‌ ضريب‌ ايمني‌ و پشتيباني‌ لحظه‌اي‌ ايستگاه‌هاي‌ مركزي‌ از يكديگر به‌ امكانات‌ بيشتري‌ مجهز شده‌ است‌. تاكنون‌ بيش‌ از 3300 دستگاه‌ پايانه‌  خؤح‌د در سراسر كشور نصب‌ شده‌، مورد بهره‌برداري‌ بانك‌ها و برخي‌ سازمان‌هاي‌ ديگر قرار گرفته‌ است‌.  

مركز شتاب‌
بانك‌ مركزي‌ جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌ از سال‌ 1381 با هدف‌ ايجاد، راه‌اندازي‌ و راهبري‌ سوئيچ‌ ملي‌ گام‌هاي‌ موؤري‌ در جهت‌ تحقق‌ اتصال‌ شبكه‌ پرداخت‌ بانك‌ها به‌ يكديگر و نهايتا ايجاد زمينه‌ براي‌ انجام‌ مبادلات‌ بين‌ بانكي‌ به‌ صورت‌ الكترونيكي‌ برداشته‌ است‌. اين‌ تحولات‌ باعث‌ گرديد تا با جديت‌ و همت‌ شبكه‌ بانكي‌، تمامي‌ بانك‌هاي‌ كشور از طريق‌ مركز »شتاب‌« به‌ عنوان‌ نقطه‌ اتصال‌ مياني‌ تمامي‌ بانك‌ها و موسسات‌ اعتباري‌ در شبكه‌ الكترونيكي‌ بين‌ بانكي‌ به‌ تبادل‌ تراكنش‌ها پرداخته‌ و ايده‌ »شبكه‌ واحد پرداخت‌« را تحقق‌ بخشند.  
سوئيچ‌ ملي‌ در فاز اول‌ اتصال‌ شبكه‌ كارت‌ بانك‌ها و در فازهاي‌ بعدي‌ تبادل‌ كليه‌ تراكنش‌هاي‌ بين‌ بانكي‌ شامل‌ چك‌ها، حواله‌ها و اوراق‌ بهادار را مد نظر دارد. عضويت‌  در مركز مزبور تابع‌  مقررات‌ حاكم‌  بر مركز شتاب‌  مصوب‌ خرداد ماه‌ 1381 مي‌باشد. عملكرد مركز شتاب‌ در زمينه‌ تسويه‌ بين‌ بانكي‌، رفع‌ مغايرات‌، آمار عملكرد شبكه‌ بانكي‌ در زمينه‌ كارت‌، خودپرداز، پايانه‌ فروش‌ و پايانه‌ شعب‌  از بخش‌ آمار و داده‌هاي‌ عملكرد قابل‌ دسترسي‌ است‌.
با ايجاد مركز شتاب‌، كارت‌ همه‌ بانك‌هاي‌ عضو در اين‌ مركز با رعايت‌ استانداردها بر روي‌ پايانه‌هاي‌ فروش‌ )ح‌ج‌چ ( و دستگاه‌هاي‌ خودپرداز )ث‌خؤ ( نصب‌ شده‌، توسط‌ ساير بانك‌ها نيز قابل‌ استفاده‌ است‌. با استفاده‌ از امكانات‌ شبكه‌ شتاب‌ كليه‌ دارندگان‌ كارت‌ اعضا اين‌ شبكه‌ در حال‌ حاضر مي‌توانند از هريك‌ از دستگاه‌هاي‌ خودپرداز متصل‌ به‌ اين‌ شبكه‌ وجه‌ دريافت‌ وجه‌ نموده‌، موجودي‌ خود را دريافت‌ نمايند و يا با استفاده‌ از پايانه‌هاي‌ فروش‌ متصل‌ به‌ شتاب‌ اقدام‌ به‌ خريد خدمات‌ و كالا نمايند. در نتيجه‌ با سرمايه‌گذاري‌ بهينه‌ در شبكه‌هاي‌  ح‌ج‌چ و  ث‌خؤ در سطح‌ كشور، بانك‌ها قادر به‌ استفاده‌ از سرمايه‌گذاري‌هاي‌ انجام‌ شده‌ يكديگر هستند و مركز شتاب‌ تمام‌ كنترل‌هاي‌ مورد نياز را به‌ عمل‌ مي‌آورد و پاياپاي‌ لازم‌ بين‌ بانك‌ها را انجام‌ مي‌دهد. تاكنون‌ بانك‌هاي‌ ملي‌ ايران‌، صادرات‌، كشاورزي‌، توسعه‌ صادرات‌، ملت‌، پارسيان‌، سامان‌ و كارآفرين‌ به‌ عضويت‌ رسمي‌ اين‌ مركز در آمده‌اند و عضويت‌ ساير بانك‌ها در دست‌ اقدام‌ است‌. در حال‌ حاضر مشتريان‌ اين‌ بانك‌ها با استفاده‌ از كارت‌ خود مي‌توانند خدمات‌ مورد نياز را از تجهيزات‌ نصب‌ شده‌ ساير بانك‌هاي‌ عضو در سرتاسر كشور دريافت‌ كنند. در ادامه‌ اين‌ پروژه‌ فعاليت‌ هاي‌ فني‌ شركت‌ به‌ موازات‌ اقدامات‌ بانك‌ مركزي‌ جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌ براي‌ اتصال‌ شبكه‌ شتاب‌ به‌ مركز سوئيچينگ‌ منطقه‌ خليج‌ فارس‌ )خ|جئئپ ( از طريق‌ بحرين‌ در جريان‌ است‌. با برقراري‌ ارتباط‌ ميان‌ شبكه‌ شتاب‌ و  خ|جئئپ امكان‌ ارتباط‌ و تراكنش‌ ميان‌ بانك‌هاي‌ عضو شتاب‌ با بانك‌هاي‌ 10 كشور عربي‌ عضو  خ|جئئپ فراهم‌ مي‌شود.

وظايف‌ سيستم‌ شتاب‌
مسيريابي‌ تراكنش‌ها و هدايت‌ به‌ سيستم‌ كارت‌ بانك‌ مربوط‌، ؤبت‌ تراكنش‌ها  و وقايع‌ سيستم‌، ايجاد تراكنش‌ اصلاحيه‌ در صورت‌ عدم‌ انجام‌ تراكنش‌ اصلي‌ و تسويه‌ پايان‌ روز بين‌ بانك‌هاي‌ عضو از وظايف‌ سيستم‌ شتاب‌ به‌ شمار مي‌رود.

شكل‌گيري‌ شبكه‌ شتاب‌ از آغاز تا امروز
در حقيقت‌ تقريبا از سال‌ 1379 سيستم‌ شتاب‌ يا همان‌ شبكه‌ تبادل‌ اطلاعات‌ بانكي‌ پايه‌ريزي‌ شد، ولي‌ در عمل‌ از مرداد ماه‌ سال‌ 1381 اين‌ طرح‌ به‌ مرحله‌ اجرا در آمد.  در ابتداي‌ شكل‌گيري‌ اين‌ شبكه‌، بانك‌ صادرات‌ ايران‌ و بانك‌ كشاورزي‌ آغازگر اين‌ اتصال‌ شبكه‌اي‌ بودند.  به‌ گفته‌ كارشناسان‌ امور بانكي‌، در حال‌ حاضر سوئيچ‌ واسط‌ ميان‌ كليه‌ بانك‌ها به‌ بانك‌ مركزي‌ متصل‌ است‌ و دارندگان‌ كارت‌ هوشمند در صورت‌ اتصال‌ به‌ دستگاه‌هاي‌ پذيرنده‌ كارت‌ مي‌توانند فارغ‌ از اينكه‌ در بانكي‌ حساب‌ داشته‌ يا نداشته‌ باشند، خدمات‌ گرفته‌ و در نهايت‌ تسويه‌ حساب‌هاي‌ في‌مابين‌ اين‌ شبكه‌ها برعهده‌ يك‌ گروه‌ است‌ كه‌ در ابتداي‌ شكل‌گيري‌ بانك‌ صادرات‌ اين‌ تسويه‌ حساب‌ها را انجام‌ مي‌داد، اما از ابتداي‌ سال‌ 1382 در حقيقت‌ ماهيت‌ اين‌ سوئيچ‌ واسط‌ كه‌ به‌ عنوان‌ سوئيچ‌ مياني‌ شناخته‌ مي‌شود، در اختيار بانك‌ مركزي‌ قرار گرفت‌.  از آن‌ تاريخ‌ به‌ بعد بانك‌هاي‌ مختلف‌ كشور براساس‌ الزاماتي‌ كه‌ از سوي‌ بانك‌ مركزي‌ از نظر قانون‌ و دستورالعمل‌ و نيز فني‌ و اجرايي‌ مطرح‌ بود، به‌ تدريج‌ به‌ شبكه‌ تبادل‌ اطلاعات‌ بانكي‌ پيوستند.  در حال‌ حاضر شبكه‌ شتاب‌ يا همان‌ شبكه‌ تبادل‌ اطلاعات‌ بانكي‌ 12 عضو دارد كه‌ شامل‌ همه‌ بانك‌هاي‌ تجاري‌، دولتي‌، خصوصي‌ و حدود دو موسسه‌ داراي‌ مجوز از بانك‌ مركزي‌ است‌. به‌ اعتقاد صاحبنظران‌ به‌ طور كلي‌ شكل‌گيري‌ بانكداري‌ الكترونيك‌ بر مبناي‌ آن‌ است‌ كه‌ همه‌ مشتريان‌ بانك‌ها بتوانند در شعب‌ متصل‌ به‌ يكديگر خدمات‌ بگيرند و با اتصال‌ به‌ اين‌ شبكه‌ قابليت‌ آن‌ وجود دارد كه‌ با پايانه‌هاي‌ نصب‌ در شعب‌ خدمات‌ بانك‌هاي‌ مختلف‌ به‌ ساير بانك‌ها نيز ارايه‌ شود.   
محمدرضا محموديان‌ رئيس‌ اداره‌ خدمات‌ كارت‌ بانك‌ صادرات‌ ايران‌ درخصوص‌ شعبي‌ كه‌ در اين‌ شبكه‌ گسترده‌ وصل‌ هستند و نحوه‌ فعاليت‌ آنها مي‌گويد: »در حقيقت‌ شعبه‌اي‌ به‌ مفهوم‌ قبلي‌ آن‌ به‌ اين‌ شبكه‌ ارتباطي‌ ندارد، بلكه‌ يك‌ دستگاه‌ كه‌ به‌ اصطلاح‌ دستگاه‌ پذيرنده‌ كارت‌ ناميده‌ مي‌شود و شامل‌ ماشين‌هاي‌ خودپرداز و ث‌خؤ ، پايانه‌هاي‌ پول‌ يا  ح‌ج‌چ يا پايانه‌هاي‌ فروش‌ بدون‌ داشتن‌ بخش‌ چاپ‌ صورتحساب‌ )كه‌ در شعب‌ به‌ عنوان‌ پايانه‌هاي‌  ط‌ضك‌ ق‌غك‌ مورد استفاده‌ قرار مي‌گيرد( است‌.«  

مزاياي‌ شبكه‌ شتاب‌
با استفاده‌ از اين‌ شبكه‌ شتاب‌ مراجعه‌ مشتريان‌ به‌ بانك‌ها كاهش‌ يافته‌ و آنان‌ مي‌توانند خدمات‌ بانكي‌ را بعد از وقت‌ اداري‌ و در تمامي‌ ساعات‌ شبانه‌ روز دريافت‌ كنند.  دكتر پژويان‌ استاد اقتصاد دانشگاه‌ علامه‌ طباطبايي‌ اعتقاد دارد: »در صورتي‌كه‌ هزينه‌ زمان‌ از دست‌ رفته‌ مشتريان‌ را در پشت‌ باجه‌هاي‌ بانكي‌ محاسبه‌ كنيم‌، استفاده‌ از كارت‌هاي‌ هوشمند در سيستم‌ بانكداري‌ الكترونيك‌ دستاورد پولي‌ بزرگي‌ نيز محسوب‌ مي‌شود.« ايرج‌ نديمي‌ مخبر كميسيون‌ اقتصادي‌ مجلس‌ شوراي‌ اسلامي‌ و رئيس‌ كميته‌ سياست‌هاي‌ تجاري‌ درخصوص‌ مهم‌ترين‌ دستاوردهاي‌ استفاده‌ از شبكه‌ شتاب‌ مي‌گويد: »امروزه‌ نمي‌توانيم‌ مشتريان‌ بانك‌ها را به‌ همان‌ شيوه‌ سنتي‌ معطل‌ فعاليت‌هاي‌ باجه‌اي‌ كنيم‌ و بانكداري‌ الكترونيك‌ يك‌ خواسته‌ منطقي‌ براي‌ مشتريان‌ بانك‌ها محسوب‌ مي‌شود. از اين‌ رو نبايد ترديد كرد كه‌ بانكداري‌ الكترونيك‌ امروزه‌ از خواسته‌هاي‌ اصلي‌ همه‌ مشتريان‌ بانك‌ها است‌.« به‌ اعتقاد وي‌ هر اندازه‌ مراجعه‌ شهروندان‌ را در ساعات‌ خاصي‌ به‌ باجه‌هاي‌ خاص‌ و بانك‌هاي‌ محدود كاهش‌ دهيم‌ در عمل‌ به‌ جلب‌ رضايتمندي‌ و جذب‌ نقدينگي‌ و سرعت‌ خدمات‌دهي‌ كمك‌ كرده‌ايم‌أ ضمن‌ اينكه‌ از تراكم‌ جمعيتي‌ در شعب‌ بانك‌ها نيز كاسته‌ مي‌شود.
در اين‌ خصوص‌ محموديان‌ رئيس‌ اداره‌ خدمات‌ كارت‌ بانك‌ صادرات‌ ايران‌ در زمينه‌ حجم‌ و تراكم‌ كاري‌ در بانك‌ها مي‌گويد: »در حال‌ حاضر به‌ طور متوسط‌ روزانه‌ بيش‌ از 220 هزار تراكنش‌ مالي‌ در بانك‌ صادرات‌ ايران‌ از طريق‌ شبكه‌ شتاب‌ شكل‌ مي‌گيرد و از نظر حجم‌ مالي‌ و آماري‌ اين‌ شبكه‌ بسيار موفق‌ عمل‌ كرده‌ است‌.« به‌ گفته‌ وي‌ مزاياي‌ استفاده‌ از شبكه‌ بي‌شمار است‌. همين‌ كه‌ يك‌ مشتري‌ بانك‌ صادرات‌ مي‌تواند علاوه‌ بر 550 باجه‌ دستگاه‌ خودپرداز بانك‌ صادرات‌ ايران‌ در حدود 2500 نقطه‌ كشور و از ساير بانك‌ها نيز خدمات‌ بانكي‌ مورد نياز خود را دريافت‌ كند، خود مزاياي‌ بزرگي‌ به‌ شمار مي‌رود.  به‌ بيان‌ ديگر، استفاده‌ از شبكه‌ شتاب‌ براي‌ مشتريان‌ بانك‌ها رفاه‌ و دسترسي‌ بيشتري‌ را به‌ همراه‌ دارد.  

شتاب‌ از زبان‌ آمار
بانك‌هاي‌ عضو شتاب‌ در دوره‌ زماني‌ 10 ماه‌ اول‌ سال‌ 1384، اسناد بانكي‌ به‌ ارزش‌ 3 هزارو 318 ميليارد و 312 ميليون‌ و 27 هزار و 627 ريال‌ مبادله‌ كردند. اين‌ ميزان‌ از نظر حجم‌ مبادلات‌ تقريبا سه‌ برابر حجم‌ مبادلات‌ انجام‌ گرفته‌ در سال‌ 1383 مي‌باشد.
آمار رسمي‌ بانك‌ مركزي‌ نشان‌ مي‌دهد حجم‌ اسناد بانكي‌ مبادله‌ شده‌ در سال‌ 84 تقريبا 150 درصد افزايش‌ داشته‌ است‌. شتاب‌ بايا مبادله‌ اسناد بانكي‌ در 10 ماهه‌ سال‌ گذشته‌ 88 ميليارد و 43 ميليون‌ و 544 هزار و 275 ريال‌ كارمزد از شبكه‌ بانكي‌ دريافت‌ كرد. همچنين‌ در ده‌ ماه‌ اول‌ سال‌ 1384، 45 هزار و 534 مغايرت‌ بين‌ بانكي‌ از طريق‌ شبكه‌ شتاب‌ برطرف‌ شده‌ است‌

 
نویسنده: فرنود حسنی - سه‌شنبه ٩ خرداد ۱۳۸٥

 

 شماره 10 شامل مطالبی به این عناوین می باشد :

سخن سردبیر،

 چشم انداز مدیریت در عصر فناوری اطلاعات،

سخنی با شما به مناسبت تولد يک سالگي عصر فناوري اطلاعات،

ساخت وب سایت های سمنتیک برای دولت الکترونیک،

تحول مدل های کسب وکار در عصر فناوری اطلاعات،

 نقش فناوری اطلاعات در مهندسی مجدد،

چالش های اجرای ERP ،

 بررسی مدیریت کیفیت فراگیر از دیدگاه IT ،

 تسخیر بازار با طراحی واقع گرایانه پایگاه اینترنتی،

مقدمه ای بر پرداخت الکترونیکی، معماری و برنامه ریزی تولید محصولات نرم افزاری،

 الگوهای طراحی و ضرورت استفاده از آن ها (2) ،

سازمان های مجازی راهکاری جهت نیل به چابکی در سازمان های تولیدی

 انواع حملات در شبکه های کامپیوتری2،

حفاظت از حریم شخصی و امنیت اطلاعات کاربران وب سایت ها،

 رویه های امنیتی سیستم های اطلاعاتی و استانداردهای موجود،

 رفع اشکال شبکه ویندوز ایکس پی توسط ping , ip confing ،

 نگاهی به اینترنت اکسپلورر7، iRAM

 گیگابایت تحولی در ابزارهای ذخیره سازی،

نمابازار - بازار تجارت الکترونیک

 فناوری ذخیره سازی سامسونگ

براي کسب اطلاعات بيشتر به سايت ماهنامه عصر فناوري اطلاعات به نشاني  www.infotechera.com  مراجعه کنيد.
نویسنده: فرنود حسنی - دوشنبه ۸ خرداد ۱۳۸٥

آشنايي با تجارت الكترونيك پيش نيازي براي ورود شركت‌هاي ايراني به سازمان تجارت جهاني است

« با توجه به درخواست ايران به عضويت در سازمان تجارت جهاني WTO و برآوردهاي به عمل آمده در مورد حجم معاملات الكترونيكي در آينده، آشنايي با تجارت الكترونيك پيش نيازي براي ورود شركت‌هاي ايراني به سازمان تجارت جهاني است.» فرنود حسني، دبير همايش تجارت الكترونيك اهواز، در گفت و گو با خبرنگار جامعه اطلاعاتي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) - منطقه خوزستان - توضيح داد: « هدف اين همايش معرفي سيستم‌ها، روش‌ها، تنگناها، راهبردها و به اجرا درآوردن رويكرد‌هاي تجارت الكترونيك در سازمان‌ها و بنگاه‌هاي خصوص و دولتي است.»

وي اظهار داشت: « هم اينك 25 درصد از معاملات انجام شده در جهان، از طريق الكترونيكي و به روش تجارت الكترونيك انجام مي‌شود. پيش‌بيني‌ها نشان مي‌دهد كه در 20 سال آينده حجم تجارت الكترونيك به 80 درصد معاملات برسد كه اين موضوع نشان دهنده لزوم توجه به بحث تجارت الكترونيك است.»  حسني عنوان كرد: « سومين سمينار سالانه تجارت الكترونيكي اهواز پنجم و ششم تيرماه امسال در هتل بين‌المللي پارس اهواز برگزار مي‌شود.»

دبير همايش تجارت الكترونيك اهواز بيان كرد: « آشنايي مديران شركت‌ها و سازمان‌ها با تجارت الكترونيك سبب كاهش هزينه‌ها، افزايش بهره‌وري و قابليت‌هاي سازمان مي‌شود.» وي يادآور شد:« اين همايش به همت سازمان بازرگاني خوزستان، شركت مگا وابسته به سازمان نوسازي صنايع ايران و شركت توسعه نيشكر و صنايع جانبي برگزار مي‌شود.»

حسني اظهار داشت: « اين همايش شامل سخنراني‌هاي اساتيد و مسئولان حوزه تجارت الكترونيك، ارائه مقالات دريافت شده و همچنين معرفي پروژه‌هاي انجام شده در تجارت الكترونيك است.»

وي عنوان كرد: « در حاشيه اين همايش، نمايشگاه و كارگاره‌هاي آموزشي تخصصي تجارت الكترونيك در بخش‌هاي مختلف اين حوزه برگزار مي‌شود.» حسني خاطرنشان كرد: « متاسفانه دستگاه‌هاي مرتبط با مبحث تجارت الكترونيك خوزستان مانند بانك‌ها، سازمانهاي مالي اعتباري و شركت‌هاي خدمات دهنده اينترنت از برگزاري اين همايش بزرگ در خوزستان حمايت نكرده اند.» دبير همايش تجارت الكترونيك اهواز گفت: « علاقمندان براي اطلاع از چگونگي ارسال و قالب مقالات ارسالي و همچنين راه‌هاي شركت در همايش مي‌توانند با مراجعه به پايگاه اطلاعاتي  www.EcAhwaz85.com  اطلاعات بيشتر را دريافت كنند.»

کد خبر: 8502-01418
نویسنده: فرنود حسنی - دوشنبه ۸ خرداد ۱۳۸٥

1- توانایی ارزیابی نیازها                    

2- توانایی خلق یک دیدگاه                

3- توانایی ایجاد یک طرح                 

4- توانایی ساختن یک تیم             

5- توانایی تمرکز بر منابع                 

6- توانایی مدیریت طرح ها

7-  توانایی اجرای مراحل مدیریت تغییر 

8-  توانایی رهبری و ایجاد انگیزه 

9-  توانایی برقراری ارتباط موثر

10-  توانایی پیگیری و سنجش عملکرد

برگرفته از وبلاگ مديريت نوين

 
نویسنده: فرنود حسنی - یکشنبه ٧ خرداد ۱۳۸٥

رابرت دانهام" مدير پيشين سيستم‌هاي كامپيوتري "موتورولا" و بنيان‌گذار برنامه‌ي سراسري پرورش مديران اجرايي چهارده اشتباه فاحش مديران ارشد را بدون توجه به صنعت مورد اشاره قرار داده است. به گزارش سرويس نگاهي به وبلاگ‌هاي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، بلاگر "مديريت تحول" به نشاني http://jalilkhani.blogfa.com  به " چهارده اشتباه فاحش مديران ارشد " به نقل از "رابرت دانهام" اشاره كرده است كه عبارتند از:
* گوش ندادن:
به سخنان كاركنان خود توجه نمي‌كنيد بلكه فقط با آنها صحبت مي‌كنيد. نتيجه اين شيوه، فقدان تعهد، وفاداري و احساس تعلق و نيز افزايش انزجار و دلسردي كاركنان است.
* افراط در تعهد:
اگر نتوانيد كاركناني پرورش دهيد كه در مواقع لازم بتوانند پاسخ منفي دهند، به جاي يك استراتژي موفقيت آميز، با كار بيش از حد، دستاورد اندك، نارضايتي مشتري و «قهرماناني مرده» دست به گريبان خواهيد بود

*دل خوش كردن به آمار و ارقام:
آمار و ارقام تنها نتيجه‌ي فرعي تصميمات شما هستند. انجام اقداماتي به منظور تغيير اعداد، بدون توجه به عوامل پديد آورنده اين اعداد (از جمله پيشنهادهاي ارزشمند، اجراي عالي، رضايت مشتري و انگيزه و اشتياق كاركنان) و نيز بدون توجه به مديريت اين عوامل، در نهايت به نتايجي مخرب مي‌انجامد.
* پذيرش تعهدهاي مبهم و نامشخص يا پرهيز از تعهد:
توافق‌هاي مبهم و نامعين و فقدان استانداردي روشن براي ايجاد و پذيرش تعهد و مديريت آن، به اتلاف نيرو و كناره‌گيري كاركنان مي‌انجامد. همچنان كه پرهيز از پذيرش تعهد و مسووليتي روشن نيز همين نتايج را در پي خواهد داشت.
* توجه به مشتري در اولويت آخر:
انجام وظيفه بدون توجه به واكنش مشتري به آنچه انجام شده و چگونگي انجام آن, رضايت مشتري را سلب مي‌كند.
* ترس و بي ميلي نسبت به ارزيابي عملكرد:
گفت‌وگوي صادقانه و مستقيم، يك مهارت ارزشمند است كه انجام آن مستلزم مقداري جرات و شهامت است. مديران ارشد بايد ياد بگيرند كه زمينه‌هاي ارايه بازخور مستقيم و به موقع عملكرد را فراهم كنند.
* تيم سازي، فقط به شكل صوري:
تيم‌ها تنها گروه‌هايي از افراد نيستند كه با هم كار مي كنند، مهارت‌هاي ايجاد تيم‌هاي واقعي با عملكردي مطمئن و اثر بخشي، بايد آموخته شوند و واقعيت اين است كه كمتر كسي از اين مهارت‌ها برخوردار است؛ ايجاد تعهد، توانايي شنيدن، مديريت روحيه، مبارزه و غلبه بر كاستي ها، مديريت رضايت مشتري، برنامه‌ريزي اثر بخش، استانداردهاي مشترك واضح و روشن، اصول اخلاقي معين، حضور و موجوديت و منفعل نبودن.
* خالي بودن چنته مديريت:
مديريت اثر بخش مستلزم دامنه‌اي از مهارت‌هاست و اغلب مديران همه‌ي مهارت‌ها و توانايي‌هاي لازم را ندارند. كليدي‌ترين اين توانايي‌ها عبارتند از تيم سازي, توانايي ايجاد تعهد، توانايي شنيدن، مديريت روحيه، مبارزه و غلبه بر کاستي‌ها، مديريت رضايت مشتري، برنامه‌ريزي اثربخش، استانداردهاي مشترک واضح و روشن، اصول اخلاقي معين، حضور و موجوديت و منفعل نبودن

* دستور دادن به جاي درخواست كردن و ايجاد تعهد:
احساس تعلق و تعالي در افرادي كه صرفا فرمان پذيرند، ديده نمي‌شود و معمولا دستور دادن به امتناعي همراه با آزردگي مي‌انجامد. در واقع آنچه كه در پي آن هستيم, احساس تعلق به سازمان، غرور و دلبستگي است و اينها وقتي ايجاد مي‌شود كه فرد نسبت به آنچه انجام مي دهد، متعهد باشد.
* ناتواني در ايجاد اعتماد يا غلبه بر عدم اعتماد:
اعتماد، احساسي مبهم برخواسته از سوابق قبلي نيست. ايجاد اعتماد، بازسازي و حفظ اعتماد موجود، مهارت‌هاي ارزشمندي هستند كه كمتر در رفتار مديران مشاهده مي‌شوند و بايد آموخته شوند.
* نداشتن طرح كاري روشن:
يك هدف كمي يا بيانيه چشم انداز، تنها بخش‌هايي از يك طرح كاري هستند. طرح كاري مستلزم يك استراتژي روشن, نقش‌ها و مسووليت‌هاي روشن، ارزش و اهميت كافي براي مشتريان و تيمي آماده و توانمند براي اجرا است.
* چون من گفتم:
شدت عمل تنها به دستور دادن منتهي مي‌شود نه جلب احترام و تعهد ديگران. شدت عمل، قدرت و نشاط سازمان را نابود مي‌كند و كاركنان را ضعيف و شكست خورده رها مي‌سازد.
* متعهد نبودن به يادگيري:
ما بايد ياد بگيريم كه از اشتباهاتمان، موفقيت‌هايمان و تجارب‌مان بياموزيم. ما بايد ياد بگيريم كه چگونه از ديگران بياموزيم؛ به ويژه از آنها كه ريسك كرده‌ و موفقيت و شكست را تجربه كرده‌اند.
* بدبيني و عيب جويي نسبت به مديريت:
افراد داراي حرفه مديريت، مديران و به طور كلي فرهنگ موجود، اغلب به شيوه‌اي عيب جويانه و به نحوي استهزا‌آميز به مديريت مي‌نگرند. براي تعيين استاندارد مهارت‌هاي مديريتي و برنامه‌هاي اثر بخش تعهد لازم است. رابرت دانهام با بيش از بيست سال تجربه به عنوان مدير اجرايي و پرورش دهنده مديران اجرايي در اين مسير بر تعيين دقيق زيربناها و مهارت‌هاي عملي، تعهد، اعتماد، ارزش و رضايت, به عنوان پايه‌هاي مديريت موثر و رهبري شركت تاكيد مي‌كند....

 
نویسنده: فرنود حسنی - شنبه ٦ خرداد ۱۳۸٥

به نقل از روزنامه شرق مورخ سوم خرداد ماه 1385 : سومين سمينار سالانه تجارت الكترونيكى اهواز با حمايت اداره بازرگانى استان خوزستان و مركز تجارت الكترونيكى ايران وابسته به سازمان گسترش و نوسازى صنايع ايران در تاريخ ۵ و۶ تيرماه سال جارى در هتل بين المللى پارس اهواز برگزار مى شود.

راهبرد اصلى اين همايش سالانه ارائه آخرين دستاوردها، پيشرفت ها، تنگنا ها و روش هاى به كارگيرى و اجراى رويكرد تجارت الكترونيكى در عرصه كار و تجارت سازمان هاى برتر ايرانى و به خصوص منطقه خوزستان است.

تجارت الكترونيكى فرآيند بى نظيرى است كه مى تواند به عنوان اصلى ترين استراتژى و دغدغه مديران جهت پياده سازى و همسويى با مديريت مبتنى بر دانش سازمانى محسوب شود.تجارت الكترونيكى در نفس خود سود بيشتر، هزينه كمتر و قابليت بهره ورى مضاعف را به سازمان مجرى اعطا مى كند. به قول بانيان اين پديده يك دلار هزينه كن صد دلار برداشت كن.

گفتنى است اين همايش سالانه با حضور مديران، كارشناسان و تصميم سازان شركت ها و سازمان هاى منطقه برگزار مى شود. از برنامه هاى جانبى اين سمينار مى توان به نمايشگاه تخصصى، كارگاه هاى آموزشى و نشست هاى ويژه اشاره كرد. علاقه مندان براى كسب اطلاعات بيشتر مى توانند به سايت www.ecahwaz85.com مراجعه كنند.

http://www.sharghnewspaper.com/850303/html/media.htm#s416916

 
نویسنده: فرنود حسنی - شنبه ٦ خرداد ۱۳۸٥

یه روز مسوول فروش ، منشی دفتر ، و مدير شرکت برای ناهار به سمت سلف قدم می ‏زدند... يهو يه چراغ جادو روی زمين پيدا می کنن و روی اون رو مالش ميدن و جن چراغ ‏ظاهر ميشه... جن ميگه: من برای هر کدوم از شما يک آرزو برآورده می کنم... منشی می ‏پره جلو و ميگه: «اول من ، اول من!... من می خوام که توی باهاماس باشم ، سوار يه ‏قايق بادبانی شيک باشم و هيچ نگرانی و غمی از دنيا نداشته باشم»... پوووف! منشی ‏ناپديد ميشه... بعد مسوول فروش می پره جلو و ميگه: «حالا من ، حالا من!... من می ‏خوام توی هاوايی کنار ساحل لم بدم ، يه ماساژور شخصی و يه منبع بی انتهای آبجو ‏داشته باشم و تمام عمرم حال کنم»... پوووف! مسوول فروش هم ناپديد ميشه... بعد جن به ‏مدير ميگه: حالا نوبت توئه... مدير ميگه: «من می خوام که اون دو تا هر دوشون بعد از ‏ناهار توی شرکت باشن»!

 نتيجهء اخلاقی اينکه هميشه اجازه بده که رئيست اول صحبت کنه !
نویسنده: فرنود حسنی - شنبه ٦ خرداد ۱۳۸٥


تثبيت نقش ويژه روابط عمومي در سازمان، تعيين اهداف، مشخص كردن نيازها و علايق مخاطبان، تعيين پيام‌ها، تدوين استراتژي اطلاع‌رساني، مطابقت برنامه‌ها با جدول زمانبندي شده يا شرايط مردم، تدوين برنامه مكتوب و زمان‌بندي شده، گام‌هاي اساسي در موفقيت برنامه‌هاي روابط عمومي هستند. به گزارش سرويس نگاهي به وبلاگ‌هاي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، بلاگر "برنامه‌ريزي روابط عمومي" به نشاني http://shokri.eprsoft.com  در نوشتاري با عنوان "برنامه‌ريزي در يك روابط عمومي كارآمد" به 7 گام اساسي براي موفقيت برنامه‌هاي يك روابط عمومي اشاره كرده است. اين نوشته را در ادامه مي‌خوانيد: برنامه‌هاي روابط عمومي زماني با موفقيت روبرو مي شود كه 7 گام اساسي را طي كند. برخي از گام‌ها اساسي هستند و بايد حتما مورد توجه قرار گيرند برخي نيز زياد مهم نيستند. اين گام‌ها به شرح ذيل معرفي ميشوند:

* تثبيت نقش ويژه روابط عمومي در سازمان
اين مرحله، اساسي‌ترين و بديهي‌ترين مرحله در
فرآيند اطلاع رساني موفق است. هدايت و مديريت افكار عمومي بايستي به عنوان يكي از كاركردهاي اساسي به روابط عمومي سپرده شود. روابط عمومي بايستي از موقعيت مناسب حرفه‌اي برخوردار شود و همان جايگاهي را كه نشريات و روزنامه‌ها و روابط‌عمومي سازماني در توسعه ايفا مي‌كنند داشته باشد. لذا در برنامه‌هاي توسعه مورد توجه ويژه قرار گيرد. اعضاي روابط عمومي بايستي از مهارت‌هاي ارتباطات و انگيزه لازم برخوردار باشند.

* تعيين اهداف روابط عمومي
به چه نتيجه‌اي مي‌خواهيد برسيد؟ اهداف سازماني
شما چيست؟ اهداف روابط عمومي چيست؟ انتخاب با شماست. شما مي‌توانيد اهدافتان را هرچقدر كه مي‌خواهيد آرماني در نظر بگيريد. كليد ارايه كار شما در يك مسووليت حفظ شور و نشاط و انگيزه بالا است. در اهداف خود اغراق نكنيد، زيرا بزرگ‌نمايي در اهداف باعث مي‌شود ريشه‌هاي تعهد و انگيزه خشك شود و انرژي مثبتي كه جهت دستيابي به اهداف آرماني در حين كار ايجاد مي شود به راحتي از بين برود.
بهترين روش براي مشخص كردن اهداف روابط عمومي
برگزاري جلسات طوفان فكري است. نظرات اعضا جلسه بر روي تخته فهرست شوند. جلسات طوفان فكري به روابط عمومي اين امكان را مي‌دهد كه اهداف خود را مطابق با نظرات تمام اعضا تطابق دهد و در جهت توسعه اهداف متناسب با سليقه‌هاي گوناگون گام بردارد.

* مشخص كردن نيازها و علايق مخاطبان
سازمان شما علاقمند است پيام‌هاي آن به دست چه
كساني برسد؟ جواب اين سوال در سازمان‌هاي مختلف تفاوت مي‌كند. اما آنچه مهم است علايق و نيازهاي كاركنان در سازمان، مخاطبان بالقوه، جامعه نيازمند به اطلاعات علمي كتابخانه‌اي، دانشگاهيان، انجمن‌هاي صنفي و تشكل‌هاي حرفه‌اي مرتبط با سازمان و رسانه‌هاي گروهي از جمله مخاطبان هستند كه اهداف، نيازها و علايق آنها در ارتباط با سازمان بايستي مشخص شود.

* تعيين پيام‌هاي روابط عمومي
پيام شما چيست؟ شما مي خواهيد چه چيزي را به
مخاطبان خود بفهمانيد؟ در هر حال پيام‌ها در موقعيت‌ها و سازمان‌هاي مختلف با هم تفاوت دارند.

* تدوين استراتژي اطلاع‌رساني
استراتژي‌ها و راهبردها، عنصر كليدي برنامه شما
هستند. استراتژي‌ها شما را در يافتن علايق مخاطبان شما و انتقال پيام به آن‌ها كمك مي‌كند. به نحوي كه اساس برنامه روابط عمومي به شمار مي‌رود. به طور خلاصه مي‌توان فهرستي از استراتژي‌هاي يك برنامه روابط عمومي را به شرح ذيل برشمرد:

الف) توسعه‌ي مستمر اطلاعات روابط عمومي
ب) استفاده از طيف گسترده رسانه‌هاي گروهي براي انتقال پيام
ج) تبليغ و ترفيع موقعيت سازمان به عنوان يك منبع
سازمان مفيد اجتماعي و مسووليت پذير در جامعه د) برقراري و توسعه ارتباط با رسانه‌ها
ه) معرفي جايگاه و موقعيت سازمان به عنوان يكي از
... (متناسب با سازمان مربوطه تفاوت دارد)
و) هماهنگي بيشتر با ساير اعضاي کليدي سازمان


* مطابقت برنامه‌ها با جدول زمانبندي شده يا شرايط مردم
براي ايفاي نقش موثر به عنوان يك روابط عمومي
متعهد، شما بايد بدانيد كه در واحدتان چه چيزي مايه‌ي رضايتمندي است؟ هنگام صحبت كردن از جايگاه روابط عمومي، اغلب از اين موضوع گله‌مندند كه من نمي دانستم اين رويداد برنامه‌ريزي شده بود! دو اشتباه بزرگ كه در برنامه‌ريزي‌هاي روابط عمومي‌ها به چشم مي‌خورد اين است كه نمي‌دانند چگونه مسووليت‌هاي محول شده، برنامه‌ريزي شده است و ديگر اينكه وقت زيادي جهت اجراي برنامه‌هاي در اختيار ندارند. مدير روابط عمومي جهت دستيابي به موفقيت در برنامه‌هاي اطلاع رساني بايستي در برقراري ارتباط موفق باشد. بررسي، پرس‌و‌جو و تحقيق كند. شما نيز بايد بدانيد چه چيزي برنامهريزي شده و چه رويدادهايي در انتظار است. بعد از اينكه اطلاعات لازم را كسب كرديد، بايستي اعتبار و قابليت لازم را براي دسترسي به اطلاعاتي كه مورد نياز عمليات شماست ايجاد كنيد. در جهت كسب اعتبار و احترام براي روابط عمومي همراه با تمامي موقعيت‌ها و امتيازاتي كه مي‌تواند به آن دست پيدا كند، كوشا باشيد. شما بايد در پي گسترش حرفهاي جايگاه روابط عمومي باشيد، تا جايي كه همه بگويند: ما به كمك شما جهت ارتقا موقعيت و اعتبار فلان طرح يا پروژه نيازمنديم. چنين موقعيتي زماني محقق ميشود كه هيئت مديره و مقامات ارشد سازمان، خود را در قبال روابط‌عمومي متعهد بدانند.

* تدوين برنامه مكتوب و زمان‌بندي شده
يك برنامه مكتوب با يك جدول زمانبندي شده تكميل
ميشود. بهترين برنامهها، برنامههاي سالانه هستند كه به شما به طور موثري محدوديت‌ها را نشان ميدهند.
نویسنده: فرنود حسنی - چهارشنبه ۳ خرداد ۱۳۸٥

 

عنوان نمايشگاه: دوازدهمين نمايشگاه بين المللي الكترونيك ، كامپيوتر و تجارت الكترونيك

محل برگزاري: نمايشگاه بين المللي تهران

تاريخ برگزاري: 3027 تيرماه 1385

ساعت بازديد: 10 صبح الي 17 بعدازظهر

برگزار كننده: شركت سهامي نمايشگاههاي بين المللي ج.ا.ا

نام مدير نمايشگاه :آقاي فراهاني

نام مدير اجرايي :آقاي جمشيدي - خانم دارابي

تلفن و دورنگار:

تلفن:   22662819 – 21912589- 22662835 - 21912885

دورنگار:  3 – 22662672

سايت اينترنتي: www.iranfair.com 

پست الكترونيك: exhibition@iranfair.com

آخرين مهلت جهت ارسال درخواست 85/03/27

الف : هر متر مربع فضاي سرپوشيده داخلي

ناحيه A : هشتصدو پنجاه هزار 850.000 ريال ( حداقل 48 M2 )

ناحيه B : هفتصد و پنجاه هزار 750.000 ريال ( حداقل 48 M2 )

ناحيه C : ششصد هزار ريال 600.000 ريال ( حداقل 12 M2 )

ناحيه D : چهارصدو پنجاه هزار 450.000 ريال ( حداقل 12 M2 )

ب:هزينه هرمترمربع فضاي سرپوشيده داخلي بدون غرفه سازي

80/000 ريال كمتر از هزينه فضا با غرفه سازي (حداقل 24 M2 )

ج : هرمترمربع فضاي باز داخلي 400.000 ريال (حداقل30 M2 )

کالاهای قابل ارائه

ارائه و پشتيباني سخت افزاري Mainframe

ارائه و پشتيباني نرم افزارهاي خارجي SE

توليد و ارائه رايانه هاي Mainframe

توليد و ارائه دستگاههاي جانبي

توليد و ارائه خدمات و ملزومات

طرح هاي انفورماتيكي

توليد و پشتيباني نرم‌افزارهاي سفارش مشتري

ارائه و پشتيباني بسته‌هاي نرم‌افزاري و CD اطلاعاتي توليد داخل

خدمات شبكه‌هاي اطلاع‌رساني

شبكه داده ها

مشاوره و نظارت بر اجراي طرح‌هاي انفورماتيكي

خدمات پشتيباني

 
نویسنده: فرنود حسنی - چهارشنبه ۳ خرداد ۱۳۸٥

كتاب " خدمات مشتري" نوشته "كانگ بي" و ترجمه "نادر صابري وند" توسط انتشارات "ورق" روانه بازار كتاب شد مشتري، اصلي‌‏ترين واژه مورد استفاده در سازمان هاي پويا و موفق است. تمام برنامه ريزي طراحي، فرايندها و مهندسي مجدد بر حول محور مشتري صورت مي‌‏گيرد. امروزه مشتري ايفا كننده نقش اصلي در سازمان‌‏هاست و حياط و بقاي آن در دست مشتري است. پويايي و سوددهي كسب و كار در گرو رفتار ذي‌‏نفعان اصلي هر سازماني يعني مشتري است .

" گانگ بي " در كتاب "خدمات مشتري" در 18 فصل به راه تعالي، رسالت سازماني ، مديريت ، اندازه‌‏گيري و سنجش ، انگيزش ، بازنمايي فكري ، شادمان سازي ، علائم رسيدن به كمال و سه گناه نابخشودني پرداخته است.لازم به ذكر است ،كتاب "خدمات مشتري" در 139 صفحه، شمارگان 3000 جلد و با قيمت 1500 تومان توسط انتشارات "ورق" روانه بازار كتاب شده است.

 
نویسنده: فرنود حسنی - سه‌شنبه ٢ خرداد ۱۳۸٥

مشاهده فهرست شرکت ها و سازمان‌هاي موفق و برتر جهان حاکي از آن است که شرکت هاي فعال در صنعت فناوري اطلاعات داراي سهم بيشتري از اين فهرست هستند و مقام‌هاي بالاي آن را نيز در اختيار دارند. به گزارش سرويس نگاهي به وبلاگ‌هاي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، بلاگر "دنياي مديريت" به نشاني http://managementworld.blogfa.com  در ادامه نوشته است: شناخت و استفاده از تجربيات اين مديران مي‌تواند در مديريت سازمان کوچک ما نيز موثر باشد .

اين بلاگر در ادامه به معرفي برخي از اين مديران پرداخته و نوشته است: "بيل گيتس" ، رييس مايكروسافت و ثروتمندترين مرد دنيا، در ليست پيشگامان تجارت 25 سال اخير به خاطر رهبري سرسختانه، نوآوري‌ها و تمايلات بشردوستانه‌اش در مقام اول قرار دارد. وي همواره نيروي محرك صنعت نرم‌افزار بوده است. او برنامه‌نويسي را در سن 13 سالگي شروع كرد و براي اين كه بتواند وقت بيشتري را صرف مايکروسافت - كه در سال 1975 با كمك پال آلن تأسيس شد - كند، هاروارد را در سال سوم ترك كرد. درسال 1998 با سازمان قضايي آمريكا و 20 ايالت ديگر، در يكي از بزرگ‌ترين دادرسي‌هاي ضد تشكيل اتحاديه‌هاي بزرگ صنايع در آمريكا وارد جدال شد. اظهار مي‌شد كه مايكروسافت از قدرت انحصار خود در بازار سيستم‌هاي عامل و نيز مرورگرهاي وب سوءاستفاده كرده است. اما در نهايت پس از چهار سال درگيري شديد، در نوامبر 2002 به توافق رسيدند و گيتس همواره از اين مساله با عنوان «مصالحه‌ دشوار ولي عادلانه» ياد مي‌كند. گيتس از همان شيوه رهبري مصمم خود كه مايكروسافت را بر لبه خطر نگه داشته بود، براي تاسيس موسسات خيريه استفاده كرد. موسسه‌ او و همسرش بيش از 27 ميليون دلار به پيشگامان سلامت، بهداشت و آموزش جهاني تخصيص داده است. در ادامه مي‌خوانيد:‌ "جف بزوس" هم در دوران رشد اينترنت به موفقيت‌هايي دست يافت. مدير آمازون در ليست تهيه شده از سوي نويسندگان مجله Fortune در رتبه هفدهم قرار دارد. او آمازون را در 1994 و در شرايطي كه كمتر كسي با اينترنت آشنا و به پتانسيل‌هاي تجاري نهفته در آن پي نبرده بود، تأسيس كرد.

بر اساس اين نوشته، از ديگر افرادي كه براي اولين بار در زمينه اينترنت سرمايه‌گذاري كرده‌اند، مي‌توان از "جيم کلارک" ( رتبه 15 و اولين مدير نتسکپ ) ، "شوان فانينگ" ( رتبه 24 و موسس نپستر ) و نيز "مگ وايتمن" ( رتبه 16 و مدير اي بي و اولين زن ميلياردر جهان ) نام برد. اين بلاگر نوشته است:‌ نام "اندي گراو" ، اولين رييس اينتل (سازنده تراشه‌هاي پنتيوم) در جايگاه يازدهم اين ليست به چشم مي‌خورد. "لو گرسترير" نيز به عنوان مدير آي بي ام ، اين كمپاني را از ورشكستگي نجات داد و آن را به يك شركت سود‌آور تبديل كرد كه از شهرت و فروش بالايي برخوردار است. "استيو جابز" ( رتبه6)، سهام‌دار ، موسس و مدير اپل کامپيوتر به همراه "مايکل دل" ( رتبه 8)، بنيان‌گذار شركت دل ، نقش مهمي را در معرفي كامپيوتر به عموم مصرف‌كنندگان ايفا كرده و مسير ارتباطات و تجارت دنيا را تغيير دادند....

 
نویسنده: فرنود حسنی - دوشنبه ۱ خرداد ۱۳۸٥

آمار سايت(Site Statistics)
آمار و وضعيت سايت از نظر ترافيك، بازديد كننده ها و مشخصات آنها وضعيت كاربران Online در سايت، صفحات بازديد شده ، مدت زمان بازديد هر صفحه و ... كه اين آمار بصورت ساعتي، روزانه، ماهيانه و سالانه گزارش داده مي شود.
آي اس پي(ISP )
شركتي كه خدمات اينترنت را ارائه مي دهد
آي پي(IP )
مخفف عبارت اينترنت پروتكل است و  شماره اختصاصي است که به هر كامپيوتر هنگام تماس با اينترنت از طريق شرکت خدمات دهنده اينترنت اختصاص مي يابد.

 

هر ماشين بر روی اينترنت دارای يک آدرس منحصر بفرد IP است. سرويس دهندگان اينترنت دارای آدرس های IP ثابت ( ايستا) بوده که تغيير نخواهد کرد. کامپيوتری که با استفاده از آن به اينترنت متصل می گرديد ، دارای يک IP متغير بوده که توسط ISP مربوطه  به شما  اختصاص داده می شود. آدرس IP تخصيص يافته در طول مدت اتصال به اينترنت ( يک جلسه کاری ) ثابت بوده و تغيير نخواهد کرد. آدرس IP نسبت داده به شما در آينده و تماس مجدد با ISP ممکن است تغيير نمايد.  مراکز ISP برای هر يک از پورت های خود يک IP ايستا را نسبت می دهند. بديهی است در آينده  با توجه به پورت مورد نظر که در اختيار شما قرار داده می شود، ممکن است آدرس IP  نسبت به قبل متفاوت باشد.
هر ماشين موجود در اينترنت دارای يک شماره شناسائی منحصر بفرد است.  اين شماره شناسائی ، آدرس IP)Internet Protocol)  ناميده می گردد.  پروتکل فوق مشابه يک زبان ارتباطی مشترک برای گفتگوی کامپيوترهای موجود در اينترنت است .  پروتکل ، به مجموعه قوانينی اطلاق می گردد که با استناد به آن گفتگو و تبادل اطلاعاتی  بين دو کامپيوتر ميسر خواهد شد. IP دارای فرمتی بصورت :211.27.65.138 است . بخاطر سپردن آدرس های IP به منظور دستيابی به کامپيوتر مورد نطر، مشکل است . بدين منظور هر  کامپيوتر دارای  نام انحصاری خود شده و از طريق سيستمی ديگر ، آدرس IP به نام درنظر گرفته شده برای  کامپيوتر ، نسبت داده می شود
در آغاز شکل گيری اينترنت ، تعداد کامپيوترهای موجود در شبکه بسيار کم بود و هر کاربر که قصد استفاده از شبکه را داشت ، پس از اتصال به شبکه از آدرس IP کامپيوتر مورد نظر برای برقراری ارتباط استفاده می کرد. روش فوق ماداميکه تعداد کامپيوترهای ميزبان کم بودند، مفيد واقع گرديد ولی همزمان با افزايش تعداد کامپيوترهای ميزبان در شبکه اينترنت ، کارآئی روش فوق بشدت افت و غيرقابل استفاده گرديد. به منظور حل مشکل فوق از يک فايل ساده متنی که توسط " مرکز اطلاعات شبکه " (NIC) پشتيبانی می گرديد ، استفاده گرديد.بموازات رشد اينترنت و ورود کامپيوترهای ميزبان بيشتر در شبکه ، حجم فايل فوق افزايش و بدليل ساير مسائل جانبی ، عملا" استفاده از روش فوق برای برطرف مشکل " تبديل نام به آدرس " فاقد کارآئی لازم بود. درسال 1983 ، سيستم DNS(Domain Name System) ارائه گرديد. سيستم فوق  مسئول تطبيق نام به آدرس، بصورت اتوماتيک است . بدين ترتيب کاربران اينترنت به منظور اتصال به يک کامپيوتر ميزبان ، صرفا" می تواتند نام آن را مشخص کرده و با استفاده از DNS ، آدرس IP مربوطه آن مشخص تا زمينه برقراری ارتباط فراهم گردد.

آمیخته بازاریابی
به معنی مجموعه زمینه ها یا مقوله های مهم در بررسیها, تصمیم گیری ها و ارزیابی های مربوط به بازاریابی یک بنگاه است که شناخت آنها برای مدیران در هنگام تصمیم گیری ضرورت دارد.آمیخته بازاریابی شامل مقوله های زیر است.

1- کالا یا محصول                                                       Product

 

2- بسته بندی                                                      Packaging

 

3- قیمت                                                                      Price

 

4- تبلیغات و پیشبرد فروش                                       Promotion

 

5- توزیع                                                      Place Distribution

 

6- روابط عمومی                                             Public Relations

 

7- قدرت حاکم بر بازار                                                    Power

 

8- مردم                                                                     People

آ اس پ(ASP )
استفاده از اينترنت و وب از سال 1994 وارد مرحله جديدی شده استدر ابتدا از وب به منظور ارائه و توزيع اطلاعات توسط دانشگاهيان و محققين  استفاده می گرديد .  به  موازات افزايش کاربران اينترنت  ، استفاده از وب در ساير موارد خصوصا" امور تجاری نيز با استقبال مواجه گرديد.
آمازون يکی از سايت هائی است که از سال 1995 با رويکردی کاملا" تجاری در عرصه  وب مطرح شده است. سايت فوق شامل بانک اطلاعاتی مربوط به ميليون ها کالا و محصولاتی است که کاربران اينترنت می توانند در هر زمان از امکانات آن بهره مند و اقدام به خريد کالا نمايند. سايت Ebay يکی ديگر از سايت هائی است که با رويکردی تجاری ، خدمات و کالای مورد نظر را در اختيار علاقه مندان قرار می دهد.
همزمان با گرايشات  فوق ، مدلی جديدی از فعاليت های تجاری با نام ASP)Application Service Provider) در عرصه اينترنت ظهور پيدا کرد. مراکز فوق روش جديدی برای ارائه نرم افزار و خدمات نرم افزاری را مطرح نمودند. مراکز ASP در طی ساليان اخير و همزمان با گسترش اينترنت و وب به شدت فراگير شده و به عنوان مدلی جديد برای ارائه خدمات و سرويس های نرم افزاری مطرح شده اند .
تعريف يک ASP
مراکز
ASP ، به شرکت ها و موسساتی اطلاق می گرددکه سرويس هائی را از طريق اينترنت ارائه می نمايند. اين نوع مراکز دارای ويژگی های زير می باشند :

محيط لازم برای اجرای يک نرم افزار را فراهم می نمايد.
مسئوليت پشتيبانی و نگهداری سرويس دهندگان  نرم افزاری را برعهده دارد.
پرسنل و کارمندان خاصی را به منظور نگهداری نرم افزارها استخدام می نمايد.
امکان دستيابی به برنامه را از طريق اينترنت فراهم می نمايد.
هزينه های مربوط به فضا و نگهداری را از موسسات مربوطه دريافت خواهد کرد.
مزايای ASP
مدل
ASP دارای مزايای عمده ای نسبت به ساير رويکردهای سنتی است :
هزينه پايين برای سازمانها و موسسات تجاری  کوچک
پهنای باند مورد نياز برای اجرای برنامه ها به امکانات ASP بستگی خواهد داشت .
مدل ASP امکان ايجاد زيرساخت های لازم برای حمايت از يک نرم افزار را حتی المقدور کاهش می دهد. مثلا" اگر برنامه ای به بانک های اطلاعاتی اوراکل و يا MS-SQL نياز داشته باشد ، می بايست امکانات لازم برای پشتيبانی از برنامه و بانک اطلاعاتی فراهم گردد.
پرداخت هزينه توسط سازمان ها  به مراکز ASP با توجه به شرايط متعدد و رعايت مشتری صورت می پذيرد.
نمونه هائی از مراکز ASP
مراکز
ASP با توجه به نوع خدمات ارائه شده دارای انواع متفاوتی می باشند. خدمات ارائه شده توسط مراکز فوق شامل موارد زير است :
ميزبانی وب . مراکز ارائه دهنده سرويس فوق با تهيه سخت افزار، نرم افزار و پهنای باند لازم امکان ميزبانی وب سايت های موسسات ، سازمانها و يا افراد را فراهم می نمايند .مراکز فوق بابت ميزبانی وب سايت ها ، هزينه هائی را بصورت ماهانه و يا سالانه دريافت و ممکن است بر روی يک ماشين صدها سايت را مستقر نمايند.

خدمات پست الکترونيکی . اکثر مراکز ASP که خدمات ميزبانی وب را ارائه می دهند ، سرويس خدمات پست الکترونيکی را نيز با استفاده از يکی از روش های موجود  در اختيار متقاضيان قرار می دهند.
موسسات و سازمانهائی که تمايل به راه اندازی وب سايت  داشته باشند، می توانند از پتانسيل های ارائه شده توسط مراکز ASP استفاده نموده و برای شروع کار ضرورتی به فراهم نمودن تمام امکانات توسط سازمان و يا موسسه مربوطه نخواهد بود. در گذشته سازمان هائی که تمايل به راه اندازی سايت داشتند، می بايست خود راسا" اقدام به تهيه و آماده سازی امکانات زير می نمودند :
تهيه خط ارتباطی با اينترنت با پهنای باند قابل قبول

تهيه روتر
تهيه يک يا چندين سرويس دهنده برای سرويس دهنده وب و يا سرويس دهنده خدمات پست الکترونيکی
استخدام کارشناسان مورد نظر برای نصب و مديريت نرم افزار و سخت افزار
امروزه با تولد مراکز ASP ، اکثر سازمان ها و موسسات می توانند از بستر و پتانسيل های فراهم شده توسط اين نوع مراکز استفاده نمايند. بديهی است مراکز ASP مسئوليت پشتيبانی و نگهداری را برعهده خواهند داشت .  استفاده از مراکز فوق برای راه اندازی وب سايت دارای مزايای عمده ای از منظر موسسات و شرکت هائی است که قصد راه اندازی  يک وب سايت را دارند :
مراکز ASP عموما" دارای پهنای باند قابل قبولی بوده و موسسات و سازمان ها  نگران پهنای باند نخواهند بود .
در صورت بروز مشکل ، کارشناسان مجرب شاغل در مراکز ASP به صورت شبانه روزی و بلافاصله مشکل را حل خواهند کرد.
در صورت نياز به فضای بيشتر برای ميزبانی وب ، می توان به سرعت اقدام لازم را انجام داد.
مراکز ASP دارای امکانات مناسب برای Backup و بازيابی اطلاعات بوده و امنتيت اطلاعات تضمين می گردد.

ASP چه امکاناتی را فراهم نمايد؟
مراکز
ASP به تمام نيازهای طرح شده توسط موسسات و سازمانها پاسخ مثبت خواهند داد.  قبل از انتخاب ASP مورد نظر برای ميزبانی وب وساير خدمات مورد نظر ، می بايست برای سوالات زير پاسخ لازم را اخذ کرد :

 کاربران چگونه به نرم افزار دستيابی پيدا خواهند کرد؟ آيا دستيابی به برنامه از طريق يک "مرورگر" و يا يک برنامه خاص ديگر می باشد؟ در صورتی که  دستيابی به برنامه از طريق مرورگر می باشد ، کاربران می بايست دارای چه نوع تجربه و يا دانشی باشند؟
به مشکلات  و سوالات کاربران به چه صورت پاسخ داده خواهد شد؟ در صورتی که  پرسنل و يا کارکنان سازمانی که از خدمات مراکز ASP استفاده می نمايند دارای سوال و يا مشکلی در رابطه با برنامه باشند ، به سوالات آنان چگونه پاسخ داده می شود؟ آيا مرکز ASP آموزش های لازم را ارائه می دهد ؟
نحوه امنيت داده ها به چه صورت است ؟ نحوه دستيابی به داده ها توسط پرسنل مراکز ASP به چه صورت است ؟ آيا برای دستيابی به داده ها توسط پرسنل سازمان ها و موسسات لايه حفاظتی تعريف می گردد؟ آيا امکان اخذ گزارشات متنوع در رابطه با افرادی که به برنامه و داده ها دستيابی پيدا کرده اند، وجود دارد ؟ مرکز ASP در رابطه با تهديدات خارجی چه سياستی را دنبال می نمايد؟ در صورت خرابی سخت افزار ، وضعيت ايمن بودن داده ها به چه صورت است ؟
ارتباط ايجاد شده بين کاربر و مرکز ASP به چه صورت است ؟ داده ها در زمان درخواست کاربر از طريق مرکز ASP در اختيار گذاشته خواهد شد. آيا از يک روش امنيتی نظير : رمزنگاری ، يک شبکه VPN استفاده می شود؟
نحوه استقرار برنامه بر روی سرويس دهنده به چه صورت است ؟ آيا داده ها بر روی يک سرويس دهنده اختصاصی ذخيره می گردند؟ آيا برای ذخيره سازی داده ها از يک ماشين مشترک استفاده می گردد؟
در صورت بروز اشکال و غيرفعال شدن ماشين مربوطه ، مرکز ASP برای فعال نمودن سرويس دهنده (Online) از چه سيستم های جايگزينی استفاده می نمايد؟
در صورت بروز اشکال برای  هارد ديسک و يا از کارافتادن نرم افزار ، مرکز ASP از چه سياست هائی برای Recovery استفاده می نمايد.
در صورت بروز حوادث غير مترقبه نظير آتش سوزی ، مرکز ASP چه مدت زمانی را صرف بازسازی خود خواهد کرد ؟ سرويس های مورد نظر پس از گذشت چه زمانی مجددا" فعال خواهند شد. ؟
مالکيت داده ها و اطلاعات با کيست ؟ با اين که مشخص است که مالکيت داده ها و اطلاعات سازمان و يا موسسه مربوطه است ، ولی می بايست مورد فوق با صراحت در قرارداد با مراکز ASP قيد گردد.
در صورت تغيير مرکز ASP ، به چه صورت می توان داده های موجود بر روی مرکز ASP فعلی را خارج نمود؟ در اين راستا سوالات متعدد ديگری نيز وجود دارد که هر سازمان و يا موسسه با توجه به شرايط اختصاصی خود می تواند آنها را با مرکز ASP  مطرح نمايد.

آی پی تلفنی VOIP
 IP تلفنی ، ارسال مکالمات تلفنی بر روی يک شيکه مبتنی بر داده است . به نکنولوژی فوق VoIP)Voice-over IP) نيز گفته می شود. امروزه مکالمات گسترده ای از طريق شبکه های مبتنی بر داده ( نظير اينترنت )  انجام می شود
مطالب اخیر ما چطور کار می‌کنیم؟ راهنمای پرداخت قبض جریمه و سایر قبوض کاش همه مثل شیر کار کنیم شکل گیری مفهوم جدیدی از اسپانسری ورزشی در حمایت بانک سامان از والیبال ملی موردکاوی راهبردهای بانک سامان در عرصه مسئولیت‌های اجتماعی نقش کارکنان بانک در تحقق و رشد EPS روند آینده رقابت و تقسیم بازار در نظام بانکی ایران بانکداری در شبکه های اجتماعی استاندارد بین‌المللی20071 ISO/IEC چالش‌های سودآوری و رشد در سازمان‌های قائم به ذات
کلمات کلیدی وبلاگ بانکداری الکترونیکی (٢٠) مدیریت فناوری اطلاعات (۱٤) ایران (٧) مدیریت (٦) بانک (٦) برند (٥) برندسازی (٥) شبکه اجتماعی (٤) امنیت اطلاعات (٤) تجارت الکترونیکی (٤) اینترنت (٤) معرفی کتاب (٤) بازاریابی (٤) تبلیغات (۳) بانک سامان (۳) مدیریت ارتباط با مشتریان (۳) آموزش فناوری اطلاعات (۳) باشگاه مشتریان (٢) والیبال (٢) مسئولیت اجتماعی (٢) آینده نگری (٢) روابط عمومی (٢) نوروز (٢) مدیریت استراتژیک (٢) وب سایت (٢) استخدام (٢) اپل (٢) فناوری اطلاعات (٢) سازمان (٢) اقتصاد (٢) نمایشگاه (٢) هویت بصری برند (٢) ویوان نیوز (٢) re-branding (۱) نرم افزار خبرنامه الکترونیکی (۱) زنجیره تامین (۱) پرسپولیس (۱) پروژه (۱) فناوری (۱) گوگل (۱) بیمه (۱) آزادی (۱) ایرنسل (۱) انسان (۱) سود (۱) گردشگری الکترونیک (۱) رسانه های دیجیتال (۱) میهن (۱) پیام نوروزی (۱) دانمارک (۱) شبکه (۱) موتورهای جستجو (۱) زبان فارسی (۱) کسب وکار (۱) قبض (۱) brand (۱) قبض جریمه (۱) مسئولیت پذیری (۱) آینده پژوهی (۱) تخفیف (۱) سخت افزار (۱) ارسال ایمیل گروهی (۱) داده کاوی (۱) سهام (۱) هوش تجاری (۱) بانکداری (۱) استراتژی (۱) موبایل (۱) الکامپ (۱) پرداخت قبض (۱) استیو جابز (۱) eps (۱) جابز (۱) نشان تجاری (۱) بازاریابی ایمیلی (۱) بانک آینده (۱) ویوان فیس (۱) vivanface (۱) سمپلینگ (۱) حقوق فناوری اطلاعات (۱) شهرت نام تجاری (۱)
دوستان من Iran Brand News Iran Market News اخبار IT اخبار اقتصادی ایران آذر آموزش ارتباطات و مدیریت رسانه ارزش افزوده استخدام و کاریابی آگهی رایگان آموزش تجارت الکترونيک آموزش زبان انگلیسی آموزش مديريت فناوري اطلاعات ايران آي تي ايران جديد ايران مهر ايزو 9000 آينده نگر برندسازی (Branding) به انديش پایگاه جامع اطلاع رسانی مدیران پندهای مدیریت و فناوری اطلاعات تولید ناب جدیدترین اخبار فناوری اطلاعات چهارراه تبليغات خاطرات يک مدير دانشجويان IT تهران جنوب دانشجويان IT شيراز دانشجويان IT صنعتي شريف دانشجويان IT قزوين دانشجويان IT مشهد دانشجويان ايراني هلند دانشجويان فناوری اطلاعات بيرجند دکتر بزرگمهر دنياي مجازي راه حلی برای آینده راهنمای خرید کالا و خدمات روزنامه فناوران اطلاعات روزنوشت رویدادهای مدیریت و فناوری اطلاعات زرتشت زمان بی کرانه، ايران جاودانه سامانه آموزش الکترونیکی رهنما سايت و موتورهاي جستجو سورس کد سينا ديلي شرکت فناوری اطلاعات سامان شوش سيتي صنایع ۸۴ علمي و پژوهشي فرهنگ سازمانی فرهنگ لغات مدیریت و فناوری اطلاعات فرهنگ، مدیریت، و کسب و کار در ایران فناوري اطلاعات فناوری اطلاعات گرگان فناوری اطلاعات و ارتباطات فورم دانشجويان IT مشهد قوانين تجارت، کسب و کار و سرمايه گذاري كاردانان کارگاه های مدیریت و فناوری اطلاعات کامپيوتر و فناوري اطلاعات کايزن کتاب های مديريت و فناوري اطلاعات کتابهای مدیریت و فناوری اطلاعات کتب رایگان کامپیوتری کمیته علمی مدیریت دولتی کنفرانس بانکداری الکترونیکی گـــــــروه آمـــوزش ابتدایــــی گروه مديريت پارس درگاه گروه مدیریت فناوری اطلاعات گشت و گذار در اینترنت لحظه ها را با تو بودن 2 لیست قیمت ماني ثابت ماهنامه عصر فناوري اطلاعات متدولوژی شش سیگما محصولات و خدمات فناوری اطلاعات مدرسه هوشمند ایرانی مدل های موفقیت در مدیریت مديران برتر مديرستان مديريت بازرگاني مديريت تحول مديريت حلقه مفقوده مديريت دانش مديريت دانش سازماني مديريت صنايع و بهره وري مديريت کيفيت مديريت منابع انساني مديريت نوين مدیران ایران مدیریت بانکداری الکترونیکی مدیریت برتر مدیریت تجارت الکترونیک مدیریت تحول مدیریت دانش مدیریت روابط عمومی الکترونیکی مدیریت زنجيره تأمين مدیریت نگهداری و تعمیرات برپایه تجارت مدیریت نوین مرکز مشاوره مديريت مشاغل مدیریت و فناوری اطلاعات مطالب جالب پيرامون مديريت مقالات انجمن علمی مدیریت بازرگانی مقاله های علمی درباره مدیریت و اموزش مهندس عماد هنرپرور مهندسي صنايع مهندسي صنايع و مقالات دروس آن مهندسی صنايع تهران جنوب مهندسی صنایع مهندسی صنایع نشتی از افکار روزانه نگاهی بر تجارت اينترنتی نوین بانک هنر هشتم هوش مصنوعي وب سايت شخصي فرنود حسني وب نوشته های...از شهرستان دشتی وبلاگ اميد جهانشاهی وبلاگ شخصی فرنود حسنی وبلاگ فرزاد حسنی وبلاگ کارکنان بانک صادرات وبلاگ گروهی کتابداران ایران ویوان نیوز(اخبار برند) اخبار برند برند نرم افزار تولید خبرنامه الکترونیکی نرم افزار تولید خبرنامه الکترونیکی نرم افزار ارسال ایمیل گروهی نرم افزار تولید خبرنامه الکترونیکی، ایمیل مارکتینگ و ارسال ایمیل گروهی پرداخت قبض جریمه پرداخت قبض پرتال زیگور طراح قالب