فرنود حسنی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ فرنود حسنی
آرشیو وبلاگ
      مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات (IT Management)
نویسنده: فرنود حسنی - جمعه ۳۱ شهریور ۱۳۸٥

فرنود حسنی
www.farnood.com
mail@farnoo.com

و به قول شاعر: "پاييز اين پادشاه فصل ها" آغاز شد. فصلي ديگر از دفتر عمر، پيش روي من و شما باز شد. خواه نا خواه شروع پاييز براي بيشتر ما مرور مکرر سال ها خاطره است که با نام مهر پيوند خورده و ما را با خود به دنيايي از تجربه هاي شيرين و تلخ دوران کودکي و جواني دوران تحصيل مي برد. امروز اولين روز مهر و آغاز بهار علم آموزي است. شايد امروز صبح شما هم فرزند خود را راهي مدرسه کرده ايد و يا کودکان و جوانان بسياري را در حال حرکت به سوي مدرسه ديده باشيد. جمعيتي بالغ بر هجده ميليون نفر دوباره به پشت نيمکت هاي چوبي مدرسه ها رفتند تا سال تحصيلي جديد را آغاز کنند که از طرف خود و همکارانم در روزنامه فناوران براي همه آنها که در واقع سرمايه هاي انساني اين مرز و بوم هستند آروزي موفقيت مي کنم.

هجده ميليون عدد کوچکي نيست، هجده ميليون مخاطب، مشتري، ثروت نمي دانم نام آن را چه بايد گذاشت اما هر چه هست بسيار با ارزش و قابل تامل است. جمعيتي که شامل چندين نسل است و متشکل از فرهنگ ها و آداب و سنت هاي متنوعي است که همه در يک نظام جامع تحت عنوان آموزش و پرورش گرد هم مي آيند و شروع به فراگيري و کسب علم و دانش مي کنند. باور بر اين است که بالاترين پتانسيل توسعه در بحث آموزش منابع انساني نهفته است و اين مساله در يک فرآيند دراز مدت و برنامه ريزي شده و هدفمند صورت مي گيرد.

ايران با داشتن يکي از جوان ترين جمعيت هاي دنيا با فرصت ها و البته تهديد هاي فراواني در بحث توسعه منابع انساني خود مواجه است ورود سالانه حدود يک ميليون دانش آموز به سيستم آموزشي وخروج همين تعداد شرايط خاصي را با توجه به هزينه بر بودن اين فرآيند طولاني (حداقل دوازده سال) فراهم کرده است. اين در حالي است که پس ازاين مدت هم دانش آموختگان نظام آموزش و پرورش فاقد مهارت هاي لازم براي ورود به بازار کار متحول و در حال تغيير هستند لذا اين فشار همچنان در آموزش عالي گريبانگير کشور مي باشد و البته پس از آن به دليل عدم وجود تعادل مناسب بين نياز بازار کار و نيروي ماهر(!) خارج شده از نظام آموزش عالي اين فشار در حد مضاعفي رخ مي نمايد. مشکلات بسيار زيادي که در بدنه نظام آموزشي کشور وجود داشته و دارد هيچگاه نتوانسته وضعيت آموزش را در سراسر کشور به کيفيت مطلوبي برساند. علاوه بر تمام اين مشکلات که قصه غصه ها و تکرار مکررات است و همه مي دانيم که در اين نظام ناصحيح آموزش و پرورش که گويي قصد ندارد از مدار آزمون و خطا خارج شود و خود را به ابزار روز و دانش هاي نو مسلح کند  لااقل با بنده و شما چه کرد.

حرکت بر روال سنتي و خشک با روش هاي قديمي تدريس و سنجش و وجود نگرش هزينه يي بر بحث آموزش در کشور ما که در دوران پيش از دانشگاه مروج نمره مداري و پس از آن مدرک گرايي بود چنان ضربه اي را بر پيکره علم و دانش وارد آورده است که بازده اين شعله پرسوز علم آموزي در بين جوانان را به کورسويي مبدل کرده است. اين در شرايطي است که دنيا سوار بر اسب فناوري به تاخت پيش مي رود و ما مدام دوره مي کنيم شب را و روز را هنوز را. جايي که امروز ايستاده ايم به هيچ وجه اميدوار کننده نيست چرا که ما از پتانسيل هجده ميليوني خود هيچ استفاده اي نمي کنيم نمي خواهيم از اين انرژي براي ايجاد يک نهضت فرهنگي و تغيير در بافت علمي کشور بهره ببريم. هنوز الزامي براي توسعه همگام سواد ديجيتالي با سواد پايه احساس نکرده ايم. هنوز موضوع فناوري اطلاعات  براي مدارس و دانشگاههاي ما در کل ساختار آموزشي ما به يک فوق برنامه و تجمل شبيه است تا ضرورت. هنوز باور نداريم و در واقع نمي دانيم چگونه بايد دانش گسترده فناوري اطلاعات را به صورت عملي در روح درس هاي خشک و ميزهاي چوبي و کلاس هاي رنگ و رو رفته مدارس بدميم. هنوز هيچ سندي براي ضرورت بخشيدن به استفاده از فناوري اطلاعات در نظام آموزشي کشور نداريم و نمي دانيم که الفباي ديجيتالي را چگونه بايد به مدارس برد و آموخت.

الفباي ديجيتالي چيزي جز آموختن رمز و راز زيستن در دنياي ديجيتال نيست دنيايي که ما تجربه کرديم با دنياي کودکان امروز و مردان و زنان فرداي اين کشور متفاوت است بايد آنها را براي زيستن در اين دنياي جديد آماده کنيم و به آنها دانش و فرصت هاي کسب آن را بدهيم. ساختار آموزش و پرورش و به تبع آن آموزش عالي نياز مند بازنگري کلي براي تغيير ماهيت خود بر مبناي فناوري اطلاعات دارد تا رويکرد پژوهش محوري، انديشه مداري و تجربه محوري را جايگزين شيوه هاي خشک، کلاسيک و ناکارآمدي کند که روح پويايي و خلاقيت را از دانش آموزان و دانش جويان ما ربوده است. اميدواريم و آروز مي کنيم سال تحصيلي جديد براي اين بازار بزرگ انديشه و علم سال پرحاصل و پرتجربه اي باشد و شرايطي به وجود آيد تا با استفاده کاربردي از فناوري اطلاعات در بدنه نظام آموزشي کشور، فرهنگ نمره و مدرک خواهي به عزم و اراده اي دولتي و عمومي براي گسترش خلاقيت ها و انديشه هاي نو تبديل شود.

مهرتان مبارک
نویسنده: فرنود حسنی - پنجشنبه ۳٠ شهریور ۱۳۸٥

فرنود حسني
www.farnood.com
mail@farnood.com
يكي از مهمترين دستاوردها و مزيت‌هاي بانك‌هاي خصوصي نظير پارسيان، پاسارگاد، كارآفرين، سامان و... هماهنگي و همگامي برنامه‌هاي توسعه فيزيكي با توسعه مجازي است. يعني با مديريت مناسب و آينده نگرانه همزمان با راه اندازي شعب يا خدمات جديد زيرساخت‌هاي سخت‌افزاري و نرم افزاري و مخابراتي لازم را نيز تامين مي كنند و از اين طريق زمينه ارتباطي شعب جديد و خدمات جديد را با امكانات گذشته فراهم مي‌كنند. اين مزيت باعث شده است كه بانك‌هاي خصوصي كشور بتوانند مديريت بهتري روي پلاتفرم‌هاي بانكي خود داشته باشند چرا كه از قابليت انعطاف پذيري بالايي برخوردارند. بانك پاسارگاد به عنوان يكي از جديدترين بانك‌هاي خصوصي كشور تاكنون چندين شعبه در سراسر كشور افتتاح كرده است و از ابتداي فعاليت خود اقدام به ارائه خدمات بانكي بر مبناي فناوري‌هاي الكترونيكي كرده است. روش اجرايي بانك پاسارگاد با استفاده و بهره‌گيري از امكانات مدرن و پيشرفته تجهيز گرديده و تمام عمليات و فعاليت‌هاي بانك صد در صد مكانيزه بوده و در هر زمينه به صورت لحظه‌اي و پيوسته ‌ )online Real-time( ارائه مي‌گردد.
هرچند كه برخي از قسمت‌هاي وب سايت اطلاع رساني بانك پاسارگاد به
نشاني اينترنتي www.bankpasargad.com همچنان غيرفعال است اما از طراحي ساختاري خوبي برخوردار است و به نظر مي‌رسد مديريت و توجه مناسبي براي راه‌اندازي و نگهداري اين سايت لحاظ شده است.

خدمات نوين بانك پارسيان شامل پنج راه حل بانكداري اينترنتي، بانكداري مبتني بر تلفن همراه، بانكداري تلفني، بانكداري ايميلي و بانكداري مبتني بر خدمات كارت است. يكي از خدمات نوين بانكي كه امروزه بسيار مورد استفاده واقع شده است، استفاده از كارت‌هاي بانكي است. كارت‌هاي اعتباري و پيش پرداخت نمونه‌اي از متداول ترين نوع خدمات نوين بانكي است. استفاده از اين نوع خدمات نوين كارت، موجب افزايش رضايت مشتريان مي شود و ضمن تسهيل كار مشتري باعث كاهش بار كاري شعب مي‌شود. بانك پاسارگاد براي توسعه كاربري خدمات كارت ضمن تلاش براي پيوستن به شبكه تبادل اطلاعات بين بانكي اقدام به نصب و راه اندازي گسترده دستگاه‌هاي خودپرداز، ‌ POS و ‌ PIN PAD در شعب و مراكز فروش كرده است. همچنين در برنامه‌هاي آتي اين بانك ارائه كارت‌هاي اعتباري، پيش پرداخت، هديه و خريد نيز به چشم مي خورد واحد‌ ICT بانك پاسارگاد تمامي پروژه‌هاي خود در زمينه‌ ICT را از طريق شركت فناوري اطلاعات پاسارگاد انجام مي دهد و خدمات اين شركت شامل مباحث استراتژيك، ارتباطات و شبكه، سخت افزار، نرم‌افزار، امنيت، فرآيندها و سيستم‌هاي اطلاعاتي، خدمات و سرويس‌ها، مديريت امور كلان بانكي است. پيش بيني مي‌شود تلاش‌هاي بخش خصوصي براي رقابت و جذب هرچه بيشتر مشتري و تحريك مديران بانك‌هاي دولتي براي عقب نماندن از قافله توسعه بانكداري الكترونيك آينده درخشاني را در عرصه بانكداري كشور رقم خواهد زد. اما نكته اي كه نبايد از آن غافل شد لزوم توجه بيشتر هر دو بخش خصوصي و دولتي به بحث توسعه آموزش‌هاي همگاني و فرهنگ سازي براي افزايش كمي و كيفي كاربري خدمات بانكداري الكترونيك و اعتماد سازي براي مشتريان است.
نویسنده: فرنود حسنی - سه‌شنبه ٢۸ شهریور ۱۳۸٥

فرنود حسني
www.farnood.com
mail@farnood.com

 

در جلسه شوراي عالي فناوري اطلاعات مقرر شد کارگروهي با عضويت صدا و سيما, آموزش و پرورش, وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و دبيرخانه شوراي عالي فناوري اطلاعات براي تدوين راهکارهاي فرهنگ سازي,اطلاع رساني و آموزش درحوزه فناوري اطلاعات از طريق شبکه هاي صداو سيما تشکيل شود."(فناوران 23/5/85)

پس از خواندن اين خبر نمي دانستم خوشحال باشم يا ناراحت؟! بعد از پنج سال که نوشتيم و گفتيم و درخواست کرديم که عزيزان, مسئولان مديران, بزرگواران, وقت تنگ است و کار بسيار, نمي دانم آيا اين خبر چند خطي مي تواند آبي را براي فناوري اطلاعات کشور گرم کند يا خير؟

اينکه بالاخره پس از پنج سال از توجه جدي به فناوري اطلاعات در ايران, جايي پيدا شد که رسانه ملي را مهمترين وسيله براي  فرهنگ سازي و آموزش عمومي بشناسد جاي خوشحالي است اما چرا حالا؟ مگر فرهنگ سازي چيزي وراي توسعه است که دوستان تازه به فکر افتاده اند مقرر فرمايند کارگروهي براي آموزش و فرهنگ سازي توسعه فناوري اطلاعات تشکيل شود؟!

چه معيار و اصولي براي انتخاب اعضاء اين کارگروه وجود داشته است؟ آيا ارگان هاي منتخب در پياده سازي فناوري اطلاعات براي خود موفق بوده اند که اکنون وظيفه آموزش و فرهنگ سازي آن را بر عهده مي گيرند؟ جايگاه آموزش عالي در اين بين چه مي شود و چرا بدنه دانشگاهي کشور که فعالترين بخش در حوزه آموزش فناوري اطلاعات است دراين کارگروه نماينده اي ندارد؟

در اينکه رسانه به عنوان پاشنه آشيل توسعه فرهنگي و آموزشي است شکي نيست, اما نکته مهمي که وجود دارد توجه به تعامل رسانه با مخاطب و نيازهاي وي در طول زمان و مکان است. شايد شش, هفت سال پيش در حوزه فناوري اطلاعات وجود چند ماهنامه و چند خبرکوتاه در روزنامه ها کفايت مي کرد اما چهار, پنج سال پيش که اولين هفته نامه فناوري اطلاعات را اندازي شد همگان خرده گرفتند که مطلب نيست و مهمان يکي, دو ماه است؛ ولي ديديم که ماند و در پي آن تقريبا همه روزنامه ها صفحه ويژه فناوري اطلاعات باز کردند و باز حرف ناگفته بسيار بود و امروز که هفتاد و ششمين شماره اولين روزنامه فناوري اطلاعات کشور را مي خوانيد ما با کمبود صفحه مواجه ايم نه کمبود مطلب!

فناوري اطلاعات علم محدودي نيست, دانش و صنعتي فرا رشته اي است که مخاطب و کاربر آن هر شخصي از هر رشته و شغلي خواهد بود بنابراين به عدد جمعيت کشور بلکه جهان مخاطب دارد و در شرايط حاضر رسانه تلويزيون با فراگيري و ضريب نفوذ بالا مي تواند بهترين گزينه براي توسعه آن محسوب شود.

اما نحوه استفاده از اين رسانه اگر توام با توان و ظرفيت فناوري اطلاعات نباشد نمي توان نتيجه مطلوبي حاصل کرد. با توجه به شرايط کنوني حاکم بر صنعت فناوري اطلاعات در دنيا و ايران و پيش بيني هاي مبتني بر آينده نگري راه اندازي عنوان پر طمطراق کارگروهي براي تدوين راهکارهاي فرهنگ سازي و برنامه سازي در شبکه هاي صدا و سيما به نظر بسيار با  تاخير و نگران کننده است که در خوش بينانه ترين حالت, باز هم پيچ و خم هاي اداري و چند جلسه راهبردي و مصوبه و در نهايت چند ساعتي هم برنامه تلويزوني ساخته مي شود.

اين بار هم مي گوييم و مي نويسيم که آقايان, مسئولان, مديران قانون دنياي آي تي مي گويد, هميشه خيلي زود دير مي شود! امروز اکتفا به چند گزارش و خبر در مورد فناوري اطلاعات در صدا و سيما براي اهالي فناوري اطلاعات و عموم مردم مقبول نيست. بياييد اين بار  ما از ديگران پيش تر باشيم و شبکه تلويزيوني تخصصي فناوري اطلاعات را راه اندازي کنيم و به وجود آن به عنوان يک ضرورت نگاه کنيم. اعتقاد نگارنده بر اين است که ظرفيت هاي برنامه سازي, اقتصادي,خبري, تبليغاتي, علمي- آموزشي, فرهنگي فناوري اطلاعات بر اساس نياز جامعه(مخاطب ميليوني) به مراتب بيش از اکثر برنامه هاي فعلي صدا و سيما است و لذا اين قابليت را فراهم مي آورد که به جاي نگاه محدود, به برپايي شبکه اي تخصصي براي فناوري اطلاعات توجه کنيم؛ چرا که اين کار هم در توان صدا وسيماي ايران است و هم يک ضرورت ملي به شمار مي رود.

 
نویسنده: فرنود حسنی - یکشنبه ٢٦ شهریور ۱۳۸٥

ملاحظات مديريتي و اجرايي پياده سازي

سيستم‌هاي برنامه‌ريزي منابع سازمان

Managerial Issues of Enterprise Resource Planning Systems (ERP)

فصل اول: سيستم‌هاي برنامه‌ريزي منابع سازمان
فصل دوم: مدول‌هاي سيستم‌هاي برنامه‌ريزي منابع سازمان و پيشينه توسعه آنها
فصل سوم: روش‌هاي انتخاب سيستم‌هاي برنامه‌ريزي منابع سازمان
فصل چهارم: مهندسي مجدد فرآيندهاي كسب و كار و تجربيات برتر
فصل پنجم: راهكارهاي پياده‌سازي سيستم‌هاي برنامه‌ريزي منابع سازمان
فصل ششم: مديريت پروژه‌هاي پياده‌سازي سيستم‌هاي برنامه‌ريزي منابع سازمان
فصل هفتم: پياده‌سازي و نگهداري سيستم‌هاي برنامه‌ريزي منابع سازمان
فصل هشتم: سيستم‌هاي هوش تجاري و سيستم‌هاي برنامه‌ريزي منابع سازمان
فصل نهم: سيستم‌هاي برنامه‌ريزي منابع سازمان و زنجيره تامين
فصل دهم: فناوري پيشرفته و امنيت سيستم‌هاي برنامه‌ريزي منابع سازمان
فصل يازدهم: روندهاي سيستم‌هاي برنامه‌ريزي منابع سازمان
اين كتاب تاليف آقاي ديويد السون استاد دانشگاه نبراسكا بوده
و توسط دکتر علي اکبرجلالي، مهندس زارع و مهندس سعيد روحاني ترجمه شده است و حاوي مطالعات موردي جالبي در خصوص پياده‌سازي سيستم‌هاي برنامه‌ريزي منابع سازمان مي‌باشد. قيمت كتاب 3000 تومان بوده و براي تهيه كتاب مي‌توانيد با شماره تلفن 6-77292585 تماس حاصل فرمائيد. در صورتيكه درخواست خريد خود را از طريق پست الكترونيك به آدرس info@vspco.com ارسال نماييد مي‌توانيد از 10 درصد تخفيف ويژه بهره‌مند شويد. در اين صورت حتماً شماره تماس خود را ذكر نموده تا براي ارسال كتاب با شما تماس برقرار گردد.
نویسنده: فرنود حسنی - چهارشنبه ٢٢ شهریور ۱۳۸٥

 

فرنود حسني
www.farnood.com
mail@farnood.com
باتوجه به پيش بيني هاي انجام شده کشور ما در پايان برنامه چهارم از لحاظ رشد كمى در آموزش عالى بايد به رشد دانشجويى ۳/۷ ميليون نفر برسد که قطعا با شرايط و ظرفيت هاي کنوني دست يابي به اين هدف غير ممکن است. لذا مسئولان براي پوشش اهداف تعيين شده تصميم گرفتند که از شيوه هاي مختلفي همچون آموزش هاي پودماني، فراگير و مجازي استفاده نمايند. صدور اولين مجوز تأسيس يك دانشگاه اينترنتى غيردولتى و غيرانتفاعى توسط وزارت علوم، تحقيقات و فناورى در سال ۱۳۸۰ صورت گرفت که اين مؤسسه آموزش عالى سرانجام جهت عملياتى شدن به دانشگاه علم و صنعت ايران ملحق شد و از آن طريق توانست در سال ۱۳۸۳ اقدام به پذيرش دانشجوى مجازى نمايد. علاوه بر دانشگاه علم وصنعت، زيرمجموعه مجازى دانشگاه شيراز در سال ۱۳۸۳ توسط وزير علوم، تحقيقات و فناورى افتتاح شد و اقدام به پذيرش دانشجو نمود. همچنين در همين سال ها آموزش مجازي در دستور كار دانشگاه تهران قرار گرفت و پروژه هاي تحت اين عنوان آغاز شد و در سال 1380 سايت آموزش مجازي دانشگاه تهران با ارائه 9 درس براي دانشجويان روزانه دانشگاه راه اندازي شد. هم اکنون دانشگاه هاي خواجه نصير و امير کبير نيز براي مقاطع ارشد تلاش هايي را براي توسعه دوره هاي آموزش مجازي در پيش گرفته اند. گذشته از مزيت هايي که آموزش هاي مجازي مي تواند داشته باشد بحث توسعه آموزش هاي مجازي در ايران با ضعف ها و کاستي هاي فراواني مواجه است که در اين مجال برخي از آنها را مورد مطالعه قرار مي دهيم.

1- هدفمندي آموزش هاي مجازي: با توجه به اينکه نص صريح برنامه چهارم مبني بر دستيابي به آمار هفت ميليوني تعداد دانشجويان است، اين شبه به وجود مي آيد که در توسعه آموزش هاي مجازي فقط جنبه هاي کمي اهميت دارند و بر جنبه کيفي تاکيد نمي شود و آگر شده معيار ها و اهداف آن روشن نيست.

2-  شهريه هاي بالاي آموزشي: علي رغم اينکه انتظار مي رود آموزش هاي مجازي به علت کاهش هزينه هاي سربار دانشگاه و دولت با هزينه کمتري قابل اجرا باشد اما گاهي اوقات هزينه تحصيل در آن از دوره هاي مشابه روزانه نيز فراتر مي رود. در اين شرايط به نظر مي رسد اين دوره ها فقط با رويکرد درآمدزايي توسعه يافته اند.
3- نحوه گزينش دانشجويان: هيچ شاخص و معيار رقابتي مشخصي براي گزينش علاقه مندان به تحصيل در اين دانشگاه ها تعريف نشده است و تنها ملاک قبولي در گزينش و ورود به اين دانشگاه ها توان پرداخت شهريه است. به همين خاطر سطح علمي اين دانشگاه ها به شدت ضعيف است.

4- عدم آشنايي استادان و دانشجويان:  در حالي که هنوز اساتيد مناسبي براي تدريس در دوره هاي روزانه فناوري اطلاعات در اختيار نداريم راه اندازي چندين دانشگاه مجازي که معمولاً ظرفيت پذيرش آنها چند برابر دوره هاي روزانه است جاي سوال دارد. همچنين به علت بديع بودن محيط آموزشي براي دانشپذيران در ايران بسياري از آنها حتي نمي توانند خود را با کيفيت موجود منطبق سازند.

5- محدود بودن امكانات و زيرساختهاي مخابراتي و شبكه‌اي: به علت ضعف زيرساختي امکان استفاده از بسياري از ويژگي هاي استاندارد در دوره هاي آموزش الکترونيکي در ايران ميسر نمي باشد و غالباً به دروس متني اکتفا مي شود و امکاناتي مثل صدا، فيلم هاي آموزشي، چت متني و صوتي و... غيرقابل استفاه هستند.

6- استخدام دانشجويان مجازي: يکي از بزرگترين نگراني هاي دانشجويان اينگونه دانشگاه ها قيد عنوان مجازي در مدارک تحصيلي آنهاست که براي استخدام آنها مشکلاتي را ايجاد کرده است در اين شرايط سوال اينجاست که آيا بين کيفيت اين دوره ها با دوره هاي روزانه تفاوت وجود دارد يا خير؟

7- ضعف فرهنگ سازي: متاسفانه نگرش رايج به اين دوره ها (که حاصل مدرک گرايي است)  مبني بر بي زحمت بودن تحصيل در اين دوره هاست، در حالي که به اعتقاد نگارنده اين ماهيت آموزش است که متحول شده نه ماهيت تحصيل، بنابراين دانشجوي مجازي نبايد خود را فارغ از الزام مطالعات و تحقيقات مختلف ببيند.

با اين تفاسير در شرايط حاضر دوره هاي مجازي آموزش با متد فعلي نمي تواند جوابگوي نياز واقعي جامعه باشد و جز افزودن عده بسياري فارغ التحصيل کم تخصص، بيکار و متوقع(به دليل پرداخت شهريه کلان) و هدر دادن سرمايه هاي ملي باري از دوش کشور برنخواهد داشت.
نویسنده: فرنود حسنی - یکشنبه ۱٩ شهریور ۱۳۸٥

 

فرنود حسني
www.farnood.com
mail@farnood.com
بازار آموزش در ايران به دلايل مختلفي همچون نرخ بالاي بيکاري، بالابودن جمعيت جوان و ضعف آموزش هاي آکادميک، به يکي از بهترين و پر ارزشترين بازار ها تبديل شده است. چالش اصلي آموزش هاي غيرآکادميک در ايران از يک سو حول محور آمورش هاي آمادگي براي کنکورهاي مقاطع مختلف آموزشي است که بنا به دلايل ذکر شده هيجان و جديت زيادي در بين اقشار مختلف جامعه به ويژه حوانان براي تحصيل در مقاطع مختلف تحصيلي فناوري اطلاعات وجود دارد  و از اين رو تقاضاي بسيار بالايي براي شرکت در دوره هاي آموزشي مربوط به آن ديده مي شود از سوي ديگر آموزش تخصص هاي فناوري اطلاعات به ويژه در زمينه هاي نرم افزاري و سخت افزاري از رونق خوبي برخوردار است. به گونه اي که بسياري از مشتريان اين دوره ها را فارغ التحصيلان مقاطع مختلف رشته هاي فناوري اطلاعات تشکيل مي دهند و اين موضوع را مي توان هم منفي و هم مثبت تلقي کرد. منفي از آن جهت که چرا علي رغم طي دوره هاي مشابه در دانشگاه باز هم نياز به مراجعه به کلاس هاي آزاد است و مثبت از آن جهت که مي توان موضوع را به توجه مردم براي به روز بودن نسبت به علوم جديد فناوري اطلاعات نسبت داد چرا که علي رغم ضعف هاي ساختاري در آموزش هاي غيرآکادميک محتواي اين دوره ها به روز تر و کاربردي تر از دروس دانشگاهي هستند.

در حال حاضر با آمار غير رسمي در سراسر کشور حدود هزار آموزشگاه به فعاليت مي پردازند که از دوره مختتلف از مراحل پايه تا پيشرفته فناوري اطلاعات را آموزش مي دهند. از دلايل توسعه اين آموزشگاه ها مي توان موج مدرک گرايي( که به عنوان افت اصلي آموزش شناخته مي شود) و تلاش افراد و سازمان ها براي همگامي با تحولات روز دنيا را نام برد.

اما نکته قابل توجه و تامل اينجاست که راه اندازي آموزشگاه هاي فناوري اطلاعات و موضوع تدوين محتوا و استانداردهاي آموزشي بر اساس چه معيارها و ضوابطي تعيين و سنجيده مي شود؟

اين در شرايطي است که به دليل دشواري ورود به دانشگاه براي همه افراد و همچنين بالابودن هزينه هاي تحصيل آکادميک در ايران حجم بسياري از متقاضيان آموزش هاي فناوري اطلاعات از روشهاي غيرآکادميک استفاده مي کنند و به دليل عدم آگاهي و شناخت مناسب با مشکلاتي مواجه مي شوند. برخي از مسائل قابل توجه در زمينه آموزش هاي غيردانشگاهي به شرح زير هستند:

1-      نحوه گزينش اساتيد

در شرايط حاظر هيچگونه استانداردي براي انتخاب يا تربيت اساتيد جهت آموزش در موسسات وجود ندارد و گاهي اوقات فارغ التحصيل يک دوره مدرس همان دوره در ترم بعد مي شود. بسياري از اساتيد فعال در اين آموزشگاه ها يا فقط بر جنيه هاي تئوريک مسلط هستند و در کار عملي ضعيف هستند و يا علي رغم تسلط فني بالا قابليت آموزش و ارائه درس را ندارند.

2-      تدوين محتواي آموزشي

تدوين محتواي آموزشي در دوره هاي غير دانشگاهي بر اساس معيارهاي مشخص و طبق نيازهاي تمامي دانشپذيران نيست و در نتيجه بسياري از سرمايه هاي مادي و معنوي به هدر مي رود چرا که آموزش از کيفيت مناسب برخوردار نخواهو بود.

3-      روشها و ابزار ارائه آموزش

با توجه به ضرورت تلفيق آموزش با فناوري بسياري از آموزشگاه ها نمي توانند از فناوري هاي و روشهاي مناسب آموزشي استفاده کنند و کلاس ها بيشتر با رويکرد تئوريک و غير کارا دنبال مي شود.

4-      شيوه هاي ارزيابي

به دليل ضعف هاي اشاره شده و عدم نگرش کيفي به آموزش ارزيابي اين دوره ها فاقد استانداردهاي دقيق و کاربردي است.

5-      ضوابط و استانداردهاي آموزشي

با توجه به اين مشکلات به نظر مي رسد در رويکرد کلان نيز براي توسعه آموزشهاي غيرآکادميک حوزه فناوري اطلاعات استراتژي و نياز سنجي مناسبي تعيين و انجام نشده است.

با اين تفاسير و با توجه به اهميت آموزش هاي غيرآکادميک در بازآموزي و بهسازي آموزش براي پويايي بخشيدن به جريان دانش فناوري اطلاعات در کشور است لازم است نظام هدفمندي براي هدايت پتانسيل هاي موجود تدوين و اجرا گردد.
نویسنده: فرنود حسنی - سه‌شنبه ۱٤ شهریور ۱۳۸٥

فرنود حسني

www.farnood.com
mail@farnood.com

اگر مروري بر مدل هاي توسعه کشور در سه دهه اخير بکنيم مي توانيم تاثير پذيري عميق دانشگاه هاي کشور را از الگوهاي انتخاب شده درک کنيم در سال هاي دهه شصت به به دليل تحريم هاي بين المللي و شرايط جنگي کشور و همچنين تفکر خودکفايي، شعار "کشاورزي محور توسعه" بسيار شنيده مي شد در آن سال ها رشته هاي کشاورزي و تا حدودي پزشکي توسط دانشگاه هاي بسياري راه اندازي شد و با جذب تعداد زيادي دانشجو در اين رشته ها سعي شد تا نيازهاي جامعه از داخل رفع شود. پس از پايان جنگ و با آغاز سال هاي سازندگي در دهه هفتاد و گرايش توسعه اقتصادي کشور به الگوهاي مبتني بر توسعه صنعتي، رشته هاي دانشگاهي مربوط به عمران، صنايع و مشابه آن بسيار مورد توجه قرار گرفتند و درهاي پذيرش دانشگاهها به سوي داوطلبان اين رشته ها گشوده شد. از اوايل دهه هشتاد و با تصويب قانون برنامه چهارم توسعه کشور که مبتني بر الگوي دانايي محوري طراحي شده بود و همزمان به توسعه فناوري اطلاعات در ايران اقدامات بسياري از سوي دانشگاه هاي مختلف کشور براي راه اندازي دوره هاي تخصصي فناوري اطلاعات در مقاطع کارشناسي و کارشناسي ارشد صورت گرفت. آنچه مي توان به عنوان برايند اين سه دوره موثر بر روند آموزشهاي آکادميک ايران عنوان کرد عدم نتيجه گيري مناسب و مشکل هميشگي کمي نگري به جاي کيفي نگري است چرا که دولت به عنوان بزرگترين قدرت در زمينه آموزش هاي آکادميک هيچگاه نتوانست رابطه مستقيمي بين نيازهاي جامعه ، کيفيت آموزش و تعداد فارغ التحصيلان به وجود آورد در نتيجه هم اکنون با هزاران فارغ التحصيل بيکار يا فاقد تخصص لازم در رشته هاي مختلف مواجه هستيم. مشکلي که به نظر مي رشد به زودي به سراغ رشته هاي حوزه فناوري اطلاعات نيز خواهد آمد. در حال حاضر در زمينه آموزش هاي آکادميک فناوري اطلاعات با چند مشکل اساسي مواجه هستيم که قطعاً يافتن راه حل هاي مناسب براي آنها مي تواند فناوري اطلاعات کشور را به مسيري خوب و مناسب هدايت کند و در غير اين صورت چيزي جز تجربه هاي تلخ گذشته و هدر رفتن سرمايه هاي مادي و معنوي نخواهيم داشت. برخي از اين مشکلات عبارتند از:

1-      ضعف ساختاري دوره ها

بسياري از دوره هاي آموزش فناوري اطلاعات بر اساس شرايط و نياز بسيار سريع و بدون مطالعات کارشناسي دقيق تدوين و طراحي شده اند در چنين شرايطي نه از جنبه محتوايي و نه از جنبه عملي به هيچ وجه از کارايي لازم برخوردار نيستند.

2-      عدم آگاهي دانشجويان

در مواجه با اکثر افرادي که فناوري اطلاعات را به عنوان رشته تحصيلي خود بر مي گزينند نمي توانيد انگيزه و هدف اصلي ايشان را درک نماييد چرا که گزينش آنها نه از روي آگاهي بلکه متاثر از موج ايجاد شده نسبت به رشته فناوري اطلاعات است. در اين شرايط دانشجو نمي تواند انتظارات خود را با اصول استاندارد هماهنگ سازد اين ناآگاهي از ورود به دانشگاه، هنگام تحصيل و پس از فارغ التحصيلي با وي همراه خواهد بود و او را از درک ساده ترين مسائل علمي و عملي عاجز مي سازد.

3-      نبود اساتيد حرفه اي در اين حوزه

تعجيل بسيار زياد دانشگاه ها براي راه اندازي دوره هاي فناوري اطلاعات علي رغم عدم وجود اساتيد متخصص در اين خوزه مهمترين مشکل فناوري اطلاعات ما است. در اين شرايط دروس آنطور که بايد و شايد ارائه نمي شوند و فراگيري همراه با سعي و خطاست نه از روي اسلوب و قاعده مشخص آموزشي.

4-      توجه به کميت با جاي کيفيت

دانشگاه هاي کشور پيش از اينکه به افزايش کيفيت هر يک از دوره هاي آموزشي فکر کنند مدام در صدد افزايش دوره ها يا افزايش تعداد دانشجويان  به ويژه در دوره هاي آزاد هستند. اين مسئله به شدت روي کيفيت آموزش ها و سطح علمي فارغ التحصيلان موثرخواهد بود.

5-      زبان انگليسي

زبان دنياي علم و به خصوص 86 درصد علو حوزه فناوري اطلاعات انگليسي است اين در حالي است که به خاظر ضعف شديد آموزش پايه اي زبان بسياري از دانشجويان فناوري اطلاعات از کمترين تخصص در زبان انگليسي برخوردارند.

6-      نبود منابع مناسب آموزشي

يکي از مشکلاتي که گريبانگير دانشجويان و اساتيد فناوري اطلاعات است عدم وجود منابع مناسب و استاندارد آموزشي است. اين مشکل وقتي پررنگ تر مي شود که بدانيم نيم عمر علوم حوزه فناوري اطلاعات حدود 12 ماه است و به همين دليل پويايي بسيار زيادي در اين حوزه وجود دارد و توليد منابع بسيار دشوار است.
نویسنده: فرنود حسنی - یکشنبه ۱٢ شهریور ۱۳۸٥

از ابتدای شکل گیری بحث توسعه فناوری اطلاعات در ایران تلاش های بسیاری در حوزه های مدیریتی علمی و آموزشی صورت گرفت اما یکی از حوزه هایی که تاثیر بسیار زیادی در پیشرفت جدی فناوری اطلاعات ایران داشت و شاهد افت و خیز ها و تلاش های فراوانی در آن بودیم حوزه رسانه های اینترنتی و مکتوب بود که در قالب سایت و نشریات ماهیانه و هفتگی اقدام به انتشار مطالب متنوع خبری و علمی می کردند. حوزه فناوری اطلاعات در چند سال اخیر به حدی گسترده شد که دیگر هفته نامه جوابگوی آن نبود و نیاز به وجود یک نشریه روزانه در آن به شدن احساس می شد تا اینکه روزنامه فناوران اطلاعات تقریبا از اوایل تابستان 85 راه اندازی شد.
فناوران اطلاعات به عنوان اولین روزنامه حرفه ای برای حوزه تخصصی فناوری اطلاعات آینده روشن و موفقی را پیش رو دارد. پیشنهاد می کنم این روزنامه را تهیه و مطالعه کنید و برای اطلاعات بیشتر از سایت آن در 
http://www.itmen.ir
 بازدید کنید.
نویسنده: فرنود حسنی - جمعه ۱٠ شهریور ۱۳۸٥

فرنود حسني

www.farnood.com
mail@farnood.com
"بیش از یک میلیارد نفر، از هرگونه خدمات اساسی در زمینه آموزش محروم هستند و بیش از4.5 میلیلرد تن از وسایل ارتباطی پایه و بنابراین دسترسی به فن آوری های جدید محروم مانده اند."

در بررسی شاخص ها و عوامل موثر بر مدل جدید توسعه مبتنی بر دانایی محوری در هر جامعه ای نقش و جایگاه آموزش به عنوان یکی از مهمترین ارکان هدایت کننده جریان گرایش جوامع به سمت دانش مداری غیر قابل چشم پوشی است در این بین مهمترین ابزار و سرمایه جامعه برای دستیابی به توسعه، سرمایه های انسانی می باشد و آشکار است که قرار گرفتن این سرمایه های عظیم و بالقوه در مسیر کلی جریان هدفمند توسعه دانایی محور برای تبدیل شدن به نیروهای بالفعل و کارا در سیستم دانش مدار جامعه در گرو آموزش های مبتنی بر استاندارد های توسعه در این مدل است.

با توجه به گزينش مدل توسعه دانايي محور به عنوان الگوي توسعه کشور در برنامه چهارم بايد نگرشي زيرساختي به موضوع داشت از اين رو يکي از شاخص هاي مهم در توسعه اطلاعاتي جوامع و گرايش آنها به الگوي توسعه دانايي محور مسئله آموزش لايه هاي مختلف جامعه است که مي توان آن را از جنبه هاي مختلفي همچون آموزش فناوري، آموزش مبتني بر فناوري و فناوري هاي آموزشي مورد بررسي قرار داد.

توسعه فناوري اطلاعات بر آموزش نيز موثر بوده و بنابراين در بررسي زیر ساختهای آموزشی در این نوع جوامع چهار جنبه مختلف متاثر از فناوري اطلاعات مورد ارزيابي قرار مي گيرد که شامل محور زمان و مکان و جنبه هاي کمي و کيفي آموزش خواهد بود، به عبارت دیگر ابزار و لوازم، دوره هاي آموزشي، منابع آموزشي و نيروي انساني آموزش گيرنده و آموزش دهنده همگي در راستاي اين چهار محور دچار تغييراتي مي شوند. در بعد زمانی وقتی از توسعه آموزش در یک جامعه دانایی محور صحبت می کنیم استانداردها و متد هایی مد نظر خواهد بود که جریان آموزش را در مسیری هدفدار و با تکیه بر اصول و امکان سنجی ها و نیاز سنجی ها در هر دوره زمانی و برای هر شرایط سنی تامین نماید. روند یکنواخت و هدفدار در این نوع از آموزش ها از جریان های مقطعی و بدون برنامه جلوگیری می کند و آموزش را در بالاترین سطح کیفی و با بیشترین راندمان در اختیار دانش پذیران قرار می دهد. همچنین وقتی در بعد توسعه مکانی به جریان توسعه آموزشهای مبتنی بر دانایی محوری بپردازیم مطالعه و گزینش سیستم های آموزشی با تکیه بر اصول و فناوریهای نوین در امر آموزش امری ناگزیر است. از بعد کمي، تعداد و در واقع تنوع مدل هاي آموزشي و از بعد کيفي سطح علمي مورد توجه قرار مي گيرد. در همه اين موارد آنچه مهم است تلاش براي ايجاد تطابق بين نيازهاي جامعه و دوره هاي آموزشي است.

کشور ما در حال حاظر دوران گذار خود را از موج توسعه فناوري اطلاعات طي مي کند و طبيعي است که بر اثر اين موج با چالش هاي مختلفي مواجه گردد. حوزه آموزش کشور نيز از اين قاعده مستثني نبوده و  به تبع توسعه فناوري اطلاعات دچار تحولاتي شده است.

اما براي اينکه پس از دوران گذار به ثبات مناسبي برسيم شايسته است به خوبي با چالش ها و مشکلات و ضعف ها آشنا شويم با اين هدف قصد داريم در سه يادداشت آتي به بررسي مسئله آموزش هاي آموزش آکادميک فناوري اطلاعات در ايران، فناوري اطلاعات و آموزش هاي غيرآکادميک  و آموزش هاي مجازي در ايران بپردازيم.
نویسنده: فرنود حسنی - چهارشنبه ۸ شهریور ۱۳۸٥

 

کلید واژه‌ها: فناوری اطلاعات، بانکداري الکترونيک، امنيت

فرنود حسني
www.farnood.com

mail@farnood.com

کسب و کار بانکداري مانند هر چيز ديگري در عصر ارتباطات الکترونيکي موضوع چالش برانگيزي شده است. در نتيجه، امروزه مشتريان بانک‌ها گزينه‌هاي بيشتري نسبت به گذشته در اختيار دارند و مي‌تواند:

الف) به موسسات مالي سنتي که داراي ساختمان‌هاي موسوم به شعبه هستند مراجعه و خدمات مورد نياز خود را به صورت حضوري دريافت کند. اين دسته از موسسات از روش‌های سنتي در انجام فعاليت‌هاي خود استفاده مي‌كنند. آنها بر ارتباطات فيزيكي تاكيد داشته و محصور در قيد‌هاي زماني و مكاني هستند. لذا از مزاياي فناوري اطلاعات هيچ  بهره‌اي نمي‌برند.

ب) به موسساتي مالي و اقتصادي (نيمه سنتي) که داراي ساختار فيزيکي هستند اما با اين وجود خدمات بانکداري مبتني بر اينترنت را نيز ارائه مي‌کنند. اينگونه موسسات، سازمان‌هايي هستند كه براي اجراي برخي از فعاليت‌هاي خود از فناوري اطلاعات بهره مي‌گيرند ولي در اجراي برخي ديگر از فرآيندهاي خود از روش‌هاي سنتي استفاده مي‌كنند اين سازمان‌ها علي رغم استفاده برخي از كاربردهاي مبتني بر فناوري اطلاعات هنوز در قيد‌هاي زماني و مكاني محصور هستند. به عنوان مثال اگرچه داراي وب سايت مي‌باشند و از آن طريق ارتباط با ذينفعان را برقرار مي‌كنند، اما هنوز در ساختمان و مكان جغرافيايي مشخص  مستقر بوده و برخي ديگر از تعاملات خود را در آن مكان انجام مي‌دهند.

ج) مي‌تواند يک بانک مجازي ( سازمان مجازي ) را که ساختماني براي سرويس‌دهي عمومي و حضوري ندارد و فقط به صورت برخط به فعاليت مي‌پردازد انتخاب نمايد. سازمان مجازي سازماني مبتني بر شبكه است كه با استفاده از آخرين فناوريهاي ارتباطي و اطلاعاتي مانند اينترنت و اينترانت مراودات و همكاري با اشخاص و سازمان‌هاي ديگر را خارج از فضا، زمان و مرزهاي فيزيكي امكان پذير مي‌سازد. بنابراين از  قيدهاي فيزيكي آزاد  خواهد بود.

دنياي بانکداري الکترونيک بسيار گسترده است. در ادامه خواهيم ديد که منظور از بانک الکترونيکي چيست؟ مزايا و معايب بانکداري الکترونيک کدام است؟ ما به تشريح امنيت و مشکلات مربوط به آن خواهيم پرداخت همچنين با نحوه رفع اين مشکلات آشنا خواهيم شد و تلاش مي‌کنيم با موضوعات مختلفي همچون معماري بانک‌هاي اينترنتي، نقش ارائه دهندگان سرويس‌هاي کاربردي، فرآيند جستجو براي اطلاعات اقتصادي در وب و...آشنا شويم.

ادامه این مقاله را در شماره شهریور (13) ماهنامه عصر فناوری اطلاعات مطالعه کنید.
نویسنده: فرنود حسنی - سه‌شنبه ٧ شهریور ۱۳۸٥

فرنود حسني
www.farnood.com
mail@farnood.com

از ابتداي سال 84
و با افزايش توجه حوزه‌هاي مختلف اقتصادي، به ويژه در بخش خصوصي، به بحث اينترنت و راه اندازي پايگاه‌هاي وب، فعاليت‌هاي بسيار خوب و قابل تقديري انجام شده است اين تلاش‌ها باعث شكل گيري جريان فرهنگي مثبتي در عرصه تجارت و بازرگاني شده است . بخش‌هاي اقتصادي و بازرگاني كشور به خوبي اهميت مساله تجارت جهاني و گرايش به توسعه فعاليت‌ها در دنياي بدون مرز اينترنت را درك كرده‌اند و سعي دارند با امكانات موجود، آغازگر راهي پر زحمت و سخت باشند. تجارت الكترونيكي در ايران همانند كودك نوپايي است كه هنوز در مرحله رشد و تجربه است و براي رسيدن به دوران بلوغ خود نيازمند تلاش‌ها و فعاليت‌هاي زيادي است. ترويج فرهنگي و علمي و توسعه زيرساختي در كشور از جمله ملزومات توسعه تجارت الكترونيكي محسوب مي‌شود.

در اين ميان، سايت‌هاي فارسي زباني كه به‌رغم مشكلات و محدوديت‌هاي فراوان در اين عرصه فعاليت مي‌كنند خواه ناخواه درصد بالايي از كار فرهنگي لازم براي توسعه تجارت الكترونيكي را انجام مي‌دهند و از اين رو بايد از حمايت‌هاي لازم براي ادامه روند فعاليت‌هاي خود بهره مند باشند. از جمله سايت‌هايي كه از ساختار فني و اجرايي مناسبي هم بهره مي‌برد و فعاليت‌هاي بديعي را در نوع خود براي كشور انجام داده است، سايت نمابازار است. اين سايت كه در نشاني اينترنتي www.namabazar.com قابل دسترسي است راه‌حل‌هاي مختلفي را براي تجارت الكترونيكي ارايه مي‌كند و از اين طريق محصولات مختلفي را به مشتريان خود عرضه مي‌كند كه عبارتند از: راه‌اندازي فروشگاه اينترنتي، كاتالوگ اينترنتي و عكاسي ديجيتال، راه اندازي غرفه در نمابازار، نماينده فروش محصولات نمابازار در اينترنت، طراحي بنر و اجراي فلش، ارتقا، در وب و بازاريابي الكترونيكي و مشاوره IT.

روزنامه فناوران اطلاعات با هدف تشويق فعاليت‌هاي سايت‌هاي فارسي زبان به خصوص سايت‌هايي كه با برنامه ريزي‌هاي اقتصادي، عملكرد مناسبي از خود در وب نشان داده اند و همچنين براي آگاهي عمومي از فعاليت‌ها و تجربيات حاصل شده در اين عرصه، گفت‌وگويي با مهندس شايسته مدير اجرايي سايت نمابازار ترتيب داده كه در ادامه مي‌خوانيد.

براي شروع بحث، لطفا درباره خود و نحوه ورودتان به اين عرصه توضيح مختصري بدهيد.

من حدودا 13 سال در تجارت خريد و فروش و پخش واردات و صادرات فعاليت داشته ام و بعد از آن تقريبا از سال 79 با توجه به اينكه در رشته الكترونيك تحصيل كرده بودم جذب امكانات وب و اينترنت شدم. تصميم داشتم تجربيات و دانشي را كه در طي سال‌ها به‌دست آورده بودم با امكانات اينترنت هماهنگ كنم و در اختيار هموطنان فارسي زبانم قرار دهم. از همان زمان به مطالعه الگوهاي موفق تجارت الكترونيكي در جهان پرداختم و تاكنون تجربياتي در زمينه‌هاي تجاري و ايجاد محيط‌هاي مجازي براي كسب و كارها و زمينه‌سازي براي حضور توليدكنندگان و بازرگانان ايراني داشته‌ام. توفيق اوليه سبب شد تا از اين تجارت و موضوعات مربوط به آن بهره‌مند شويم.

از چه زمان و به چه علت تصميم گرفتيد اين سايت را راه‌اندازي كنيد؟ آيا پيش از آن هم بر روي سايت خاصي كار مي‌كرديد؟

از همان سال 1379 كه عمق نفوذ اينترنت در ايران بيش‌تر شد، به نظر مي‌رسيد كه مي‌شود كسب و كارهاي اينترنتي را راه اندازي كرد و در كنار مطالعه مساله فني رشد اين قضيه را هم زير نظر داشتيم تا بتوانيم بخشي از بازار را در ايران به‌دست آوريم.

در سال 1381 يك هسته تحقيقاتي فني و تجاري براي حضور موثر تجاري در وب تشكيل داديم. در آن سال‌ها عضو خيلي از ليدهاي تجاري بوديم و يك سري كارهاي بازرگاني كه انجام مي‌داديم ما را با روال تجارت الكترونيكي و اسناد الكترونيكي آشنا كرد كه باعث ايجاد چند سايت كوچك شد و كمك كرد تا به فعاليت بيش‌تري بپردازيم.

علت انتخاب اين نام براي سايت چه بود؟ كمي در مورد سايت و ساختار كاري و اجرايي آن بگوييد و بفرماييد كه چه اهدافي را از راه اندازي و فعاليت در اين سايت دنبال مي‌كنيد؟

ما تعداد زيادي نام را طي ماه‌ها با تيمي كه تشكيل داده بوديم بررسي كرديم اين نام بايد ويژگي‌هاي مختلفي را دربرمي‌گرفت كه در نهايت بر سر اين نام به توافق رسيديم.

سايت ما 12 بخش و 53 زيربخش دارد. در هر صفحه اصلي بخش، كاربران مي‌توانند به سادگي كالاي مورد نظر خود را انتخاب كنند. در هر صفحه در بخش محصولات 20 كالا قرار گرفته است، با قيمت و عكس كوچك آن و بعد از كليك توضيحات با عكس بزرگ‌تر مي‌آيد و در همان صفحه چند كالاي پيشنهادي و مكاني براي اظهار نظر براي آن كالا نيز وجود دارد. گوشه سمت راست نيز تماما درباره نكاتي است كه ممكن است كاربر با آنها مواجه شود و همين‌طور طرز خريد بسيار راحت است. هم كاربر عضو و هم غير عضو به‌راحتي مي‌توانند خريد كنند.

راهنماي پويا كه به‌صورت تصوير و صدا وجود دارد نحوه خريد را توضيح مي‌دهد. در گوشه سمت راست صفحه تمام محصولات با تعداد آنها ذكر شده و همين‌طور در تمامي زير بخش‌ها توضيحات لازم براي دسترسي آسان‌تر كاربر ارايه شده است. در بالاي صفحه يك قسمت به‌نام نمايشگاه وجود دارد كه در آن توليدكننده‌ها مي‌توانند اسم، آدرس و كليه سيستم‌هاي خودشان را معرفي كنند و محصولاتشان را به نمايش بگذارند. از آنجا كه اينترنت تجارت را شفاف كرده، هدف ما هم فراهم آوردن محيطي سالم براي معرفي محصولات و خدمات با كيفيت به مصرف كنندگان جست‌وجوگر و تبادل اطلاعات خوب به زبان فارسي در جهان است تا مردم حق انتخاب بيش‌تري براي خريد جنس داشته باشند. ما قصد نداريم جاي بازار سنتي را بگيريم بلكه تلاش ما ارايه راهي متفاوت و استفاده بهينه است. هدف ما استفاده راحت هموطنان از اين ابزار است و اين براي ما اهميت فوق العاده اي دارد.

براي راه اندازي و نگهداري اين سايت چند نفر به شما كمك كردند؟ در حال حاضر چند نفر به صورت پاره وقت يا تمام وقت روي اين سايت كار مي‌كنند؟

در ابتدا براي طراحي سايت 7 نفر بوديم و بعد از اينكه سايت از حالت آزمايش درآمد حدودا 40 نفر در سطوح مختلف به ما پيوستند كه بيش از 30 نفر آنها تمام وقت و بقيه پاره وقت به اين سايت ياري مي‌رسانند.

سايت شما به طور نسبي در طول روز چه تعداد بازديد كننده دارد؟ با توجه به سرمايه گذاري‌هاي انجام شده آيا اين تعداد براي شما راضي كننده است؟

سايت در روز به طور ميانگين 5 تا 7 هزار بازديد كننده دارد و اين تعداد بازديد نسبت به نفوذ اينترنتي كشور براي يك سايت خوب است ولي براي ما راضي كننده نيست. در هر حال دنبال تدوين راهكارهايي هستيم تا تعداد بيش‌تري از هموطنان از سايـت استفاده كنند.

چه محصولات و يا خدماتي را در سايت خود ارايه مي‌كنيد؟

محصولاتي كه در سايـت معرفي مي‌شوند عبارت‌اند از: لوازم خانگي الكتريكي، لوازم آشپزخانه، صوت و تصوير، تجهيزات الكترونيكي و كامپيوتري، پوشاك مردانه، زنانه، بچه گانه، لوازم آرايشي و بهداشتي، عطر و ادكلن، لوازم بدن‌سازي و تناسب اندام، لوازم ورزشي، مواد غذايي، لوازم‌التحرير و اداري، كتاب و محصولات فرهنگي، فرش و منسوجات، نرم‌افزار سي‌دي و دي‌وي‌دي، تلفن همراه، كارت اينترنت، ساعت و جواهرات، اسباب بازي، وسايل دكور، چرخ خياطي، وسايل بازي و ابزار و وسايل مسافرت. همچنين از خدمات سايـت مي‌توان به طراحي و مشاوره و ساخت سايت‌هاي تجاري، تهيه كاتالوگ الكترونيكي براي توليد كنندگان و تجار با اسم و آدرس، پشتيباني و نگهداري و به روز رساني، ارسال نامه‌هاي الكترونيكي و بازار يابي از طريق ايميل، ارتقاي در وب و ارسال جنس با پست جمهوري اسلامي ايران اشاره كرد.

كمي در مورد نحوه ساخت و الگوهايي كه در ساخت سايت استفاده كرده‌ايد توضيح دهيد.

بسياري از خرده فروشي‌هاي آنلاين را مورد مطالعه قرار داديم و همچنين با بررسي بازار ايران و نوع فرهنگ رسانه‌اي ايران و تجربياتي كه در اين زمينه داشتيم طرح سايت را ريختيم كه الان نسخه 5 مورد    بررسي و بازبيني قرار گرفته است. همچنين در نمابازار همواره بر روي ايده‌هاي جديد باز است و همواره در حال پروراندن ايده‌هاي جديد هستيم. تيم نمابازار از دو تيم نرم افزاري و عملياتي ساخته شده است كه هر تيم با هماهنگي در كنار هم قرار گرفته‌اند.

آيا سايت شما به درآمدزايي رسيده است؟ اگر پاسخ مثبت است، آيا كفاف هزينه‌هاي صرف شده را مي‌دهد يا خير؟ اگر امكان دارد اعداد و ارقام مربوط به هزينه‌ها را اعلام فرماييد.

سايـت به در آمدزايي رسيده است ولي چون ما مرتبا در حال توسعه نرم افزاري و خدمات هستيم، هزينه‌هاي بالايي صرف آنها مي‌شود. به هر حال ما به ديد يك سرمايه گذاري بلند مدت به آن نگاه كرديم و توقعي غير از اين هم نداشتيم.

چه برنامه‌ها و اهدافي براي درآمدزايي در گذشته داشته‌ايد؟ براي آينده چه فكري كرده‌ايد؟ لطفا مشكلاتي را كه سر راه شما براي درآمدزايي وجود دارد ذكر كنيد؟

درآمدزايي نمابازار از فروش اجناس و تبليغات رسانه‌اي است. چون نمابازار كلا يك سايـت فروشگاهي است درآمد حاصل آن از فروش هم برنامه‌ريزي شده است ولي مشكلات زيادي نيز وجود دارد مانند ارسال كالا، پرداخت و همچنين درنظر گرفتن يك مكان بزرگ براي اين نوع فروشگاه‌ها. اين بسترها را مسوولان مي‌توانند در اختيار اين نوع كسب و كار بگذارند. بسياري از همكاران ما كه فروشگاه اينترنتي هم داشته‌اند، نتوانسته‌اند به‌خاطر اين نوع مشكلات دوام بياورند و يا كار را به‌خوبي انجام دهند.

به هر حال، كشور هم به چند دليل نياز بسياري به اين كسب وكار دارد از جمله ترافيك، آلودگي هوا، قيمت تمام شده اجناس، سهولت در خريد، اشتغال جوانان و ....

ما اگر 10 درصد در كشور در اين زمينه سرمايه گذاري كنيم علاقه مندان و جوانان زيادي جذب اين نوع كارها مي‌شوند.

براي بازاريابي، تبليغات و بهينه سازي سايت خود از چه برنامه‌ها و الگوهايي استفاده كرده‌ايد؟

ما براي كار خودمان مطالعه دامنه‌داري انجام داديم و استراتژي‌هايي براي ارتقاء در وب به‌كار گرفتيم كه از مهم‌ترين آنها ارتقاء در موتورهاي جست‌وجو بوده است و به طور خاصي روي موتور جست‌وجوي گوگل مطالعه مي‌كنيم و سرمايه گذاري مستقل انجام داده‌ايم. همچنين از استراتژي ثبت در دايركتوري‌ها و نيز از روش‌هاي سنتي استفاده مي‌كنيم و به‌صورت دامنه‌دار در اين زمينه مشغول مطالعاتي هستيم.

چه سايت‌هايي را رقيب خود مي‌دانيد و در برابر آنها چه ارزش افزوده اي به كاربران خود ارايه مي‌كنيد؟

اعتقاد ما بر اين اساس است كه هر كس در وب فارسي يك ريال هم خرج كند شريك ما است و اكثر اين دوستان كه از نزديك هم مي‌شناسيم‌شان و اكثرا از پيشتازان اين تكنولوژي محسوب مي‌شوند از روي عشق وافر به وطن و علاقه به تكنولوژي تعاملي وب دوست داشته‌اند كه هموطنانشان را در تجربه خود سهيم كنند و مسوولان و مشتريان بايد به فكر اين باشند كه اين دوستان را ياري دهند چون در حال شكل گيري هستند. در ايران اين فناوري بايد به صورت پولي در آيد. دوره زماني شكل گرفتن اين تكنيك‌ها حدودا 3 سال است. كمي صبر و حوصله مي‌خواهد. ارزش‌هايي كه براي مشتريانمان فراهم مي‌كنيم بسيار متنوع است و مسلما مشتري‌مداري در سرلوحه كارهاي ما قرار دارد. طيف اقلام متنوع، سهولت در خريد، استفاده كاربردي و سريع فرستادن كالا به طرق مختلف سبب مي‌شود مشتري در سايـت به راحتي خريد كند. ديگر امكانات تجاري شامل عكس‌ها و توضيحات با قيمت‌هاي مناسب، شناوري آسان، به‌صورتي كه مشتري مي‌تواند با كمترين كليك خريد كند، راهنماي كامل پشتيباني خريد در زماني كوتاه و ارايه تسهيلات و ارسال براي شهرستاني‌ها است ضمن اينكه مشتري مي‌تواند كالاي خود را اگر در سايـت هم نباشد از طريق ديگر خريداري كند. ما مشتريان را محتوا ساز سايت مي‌دانيم و از نظرات آنها استفاده مي‌كنيم.

تا چه حد با كاربران خود آشنا هستيد؟ چگونه از نياز‌ها و امكانات مطلوب آنها با خبر مي‌شويد؟

مديريت سايت همواره پنجره‌اش را رو به مشتري باز گذاشته و همواره به پشت گرمي اين مشتريان فعاليت مي‌كنيم. نيازهاي مشتري را هم از طريق بازاريابي و همچنين پيغام و پيشنهادي كه در قسمت پايين معرفي هر محصول گذاشته شده درمي‌يابيم.

آيا از شرايط فعلي راضي هستيد؟ چه پيشنهاد‌هايي براي بهتر شدن وضع عمومي سايت‌هاي اينترنتي فارسي زبان داريد؟

بازار نسبت به شرايط جديد مقاومت مي‌كند و اين كار را دشوار كرده است. به هر حال مي‌گويند جهان در انتظار نتايج است و از رنج كارتان براي ديگران تعريف نكنيد بلكه نتيجه عمل را به آنان نشان دهيد. پيشنهادم براي سايت‌هاي ديگر اين است كه بيش‌تر برروي محتواي با كيفيت و متناسب با درخواست‌هاي مشتري و بازار ايران برنامه‌ريزي كنند و به طريقه اجرايي و عملياتي شدن آن بپردازند تا سايت‌هاي تجاري ما فقط مقاصد تجاري داشته باشند. البته بايد اضافه كنم كه اگر تجار ايراني كه سال‌ها براي به‌دست آوردن بازارهاي هدف خود تلاش كرده‌اند و مي‌خواهند كه آنها را از دست ندهند بايد تجارت الكترونيكي را بشناسند و سراغ آن بروند چرا كه در كشورهاي توسعه يافته و در حال توسعه، اين يك امر عادي شده است. طبق اهداف برنامه چهارم توسعه تعداد كاربران اينترنت بايد به 30 ميليون افزايش يابد و از الان بايد به فكر برنامه ريزي بود. اين تعداد كاربر كم نيست. اميدواريم بيش‌تر به اين مساله توجه شود.

در پايان لطفا اگر نكته ناگفته‌اي باقي مانده است، مطرح فرماييد.

به نظر من در چنين سامانه‌هايي نيروي انسان خيلي اهميت دارد و آموزش و پرورش و همچنين دانشگاه‌ها براي حضور كساني كه بتوانند در آينده جذب چنين كارهايي بشوند بايد برنامه ريزي كنند. در اين مراكز، نوآوري، خلاقيت و ارزش آفريني بايد تقويت شود و همچنين تجار و توليد كنندگان بايد توسط فني حرفه اي و وزارت بازرگاني آموزش‌هايي در حد كار با كامپيوتر و آشنايي با اين بازارها و الگوهاي مناسب ببينند و امور آنها براي حضور مستمر در تجارت جهاني تسهيل شود.

 
نویسنده: فرنود حسنی - دوشنبه ٦ شهریور ۱۳۸٥

فرنود حسني
www.farnood.com
mail@farnood.com
سعيد ابوطالب:"طرح استفاده مديريت‌شده از ماهواره، شامل 11ماده و يک مقدمه که حدود سه ماه قبل تهيه و دو هفته پيش در کميسيون فرهنگي مجلس تصويب شد، اواخر شهريور يا اوايل مهرماه در صحن علني مطرح و به احتمال بسيار زياد تصويب مي‌شود."(فناوران 21/5/85)

 

ماهواره به عنوان يکي از موثرترين و قوي ترين رسانه هاي بين المللي و همچنين پراستفاده ترين فناوري هاي ارتباطي و اطلاعاتي در جامعه اطلاعات جهاني محسوب مي شود. موضوع محدوديت ها و ممنوعیت هاي استفاده از گیرنده‌های ماهواره‌ای در ايران بحث تازه‌ای نیست و اولين تلاش هاي کنترلي تقريبا در اوايل دهه هفتاد، قانونی به تصویب رسید که مطابق آن متخلفان به پرداخت جریمه‌ای ۳۰۰ هزار تومانی محکوم می‌شدند و پس از کنترل ماهواره با قبض و بسط هاي فراواني روبرو بود، در جديدترين اقدام کميسيون فرهنگي مجلس با تصويب طرحي زمينه تصويب آن را در صحن علني مجلس فراهم کرده است.

بر اساس اين طرح که البته رويکردهاي جديدي (و تا حدودي تعديل يافته تر) را نسبت به قوانين پيشين مي توان در آن ديد، علي رغم افزايش جريمه هاي نقدي متخلفان،  بزرگترين نهاد اطلاع رساني کشور که سازمان صدا و سيما باشد موظف مي شود در عرض شش ماه با راه اندازي سه کانال جديد تلويزيوني اقدام به پخش کنترل شده برنامه هاي ماهواره اي بنمايد.

اينکه به هر حال بعد  از سالها مسئولان فرهنگي به اين بينش رسيده اند که ماهواره ديگر يا آفت محسوب نمي شود و مي توان از آن به عنوان ابزاري مفيد در توسعه اطلاعاتي جامعه بهره برد جاي بسي خوشحالي است. اما سوال حائز اهميت اين است که آيا به گمان مسئولان رويکرد "تحديدي" هنوز هم جوابگوي مقابله با سرعت نفوذ فناوري در جامعه خواهد بود يا خير؟ آيا بهتر نبود جنبه هاي ارشادي،‌فرهنگي و حتي حمايتي اين مصوبه تقويت مي شد تا مردم رويکرد هاي درست و عقلايي کاربرد اين فناوري را بيشتر و بهتر بشناسند.

به نظر مي رسد تعيين ضرب العجل شش ماه براي صدا و سيما جهت تاسيس سه کانال تلويزيوني بدون تعيين معيارها و ظوابط مشخص و مطالعه شده کاري عجولانه باشد در حالي که اين سازمان عظيم و پردرآمد که در حدود 30 کانال تلوزيوني استاني، ملي و بين المللي در اختيار دارد خود هم از جنبه مالي و هم منابع انساني صاحب توانمندي لازم براي بهينه سازي و بازنگري در شيوه هاي توليد برنامه است. به عبارت بهتر اگر صدا و سيما کمي بيش تر به ديدگاه هاي مخاطبان و نيازهاي آنها توجه نمايد و در اصول برنامه سازي متوجه استانداردهاي جهاني باشد مي تواند سهم بسيار زيادي از مخاطبان عمومي و اختصاصي برنامه هاي تلويزيوني را به خود اختصاص دهد و باعث گرايش مردم به برنامه هاي مناسب ساخت داخل شود. پس بهتر است مسئولان گاهي اوقات قوانين محدود کننده را متوجه ارگان هاي فعال در موضوع کنند( و از اين طريق زمينه هدايت بهتر سرمايه هاي ملي را فراهم آورند) تا مردمي که خواسته و ناخواسته به مقايسه مي پردازند و بهترين را انتخاب مي کنند

نکته ديگري که انتظار مي رفت در اين مصوبه مورد بررسي قرار گيرد بحث توجه به شبکه هاي ماهواره اي فارسي زبان خصوصي است که مي توانند در چهارچوب قوانين کشور به فعاليت بپردازند. به نظر مي رسد يکي از بزگترين دلايل ضعف برنامه هاي صدا و سيماي ايران که نمي تواند مخاطب داخلي و خارجي را اقناع کند و باعث گرايش ايشان به شبکه هاي خارجي شود عدم وجود جو رقابت براي ارائه کيفيت مناسب تر است.

با اين تفاسير احساس مي شود مصوبه مديريت کاربري ماهواره هنوز جاي کار بيشتري دارد تا به گونه اي واقع بينانه تر با نيازهاي روز جامعه و استانداردهاي اطلاع رساني در جامعه جهاني اطلاعات منطبق شود.

 
نویسنده: فرنود حسنی - شنبه ٤ شهریور ۱۳۸٥

در اين شماره مقالات متنوعي با عناوين زيز به چشم مي خورد:

راهکارهای توسعه فناوری اطلاعات در حمل و نقل جاده ای ایران- EIC
هسته مرکزی نگرش آغازین (قسمت دوم)
بررسی جایگاه دولت های الکترونیک کشورهای مختلف جهان
مدیریت الکترونیکی ارتباط با مشتری (قسمت دوم)
مفاهیم بازاریابی و شبکه در نبرد با هرم و شبه شبکه
بانکداری اینترنتی و چالش های امنیتی
سیستم های پرداخت الکترونیکی (قسمت سوم)
ارزیابی متدولوژی های طراحی معماری نرم افزار
فناوری های ارتباطی
ADSL و WiMax
کاربردهای هوش تجاری
انتشار دانش در وب
استراتژی حفاظت از اطلاعات در شبکه های کامپیوتری (قسمت اول)
استاندارد
GPEG 2000 (قسمت دوم)
مادربرد
GA-965P-DS3 (گيگابايت)
محاسبه نفر- ساعت پروژه های نرم افزاری براساس روش Use-Case Point
خیال پرداز رویایی ( آلن کی
)
نویسنده: فرنود حسنی - شنبه ٤ شهریور ۱۳۸٥

فرنود حسني

www.farnood.com
mail@farnood.com
چهارشنبه اول شهريور در حالي که مردم تهران پس از يک روز تعطيل ميان هفته اي به محل کار خود مراجعه کردند با قطع برق در سراسر شهر مواجه شدند. تحت اين شرايط ترافيک غيرقابل انتظاري در تهران به وجود آمد. صف هاي طويلي در بانک ها شکل گرفت، فعاليت آژانس هاي مسافرتي مختل شد و فعاليت هاي کاري اکثر ادارات و شرکت ها متوقف ماند. اين دومين قطع برق سراسري در چند سال اخير است. دفعه پيش به دليل رخ دادن اين اتفاق در شب و يک روز تعطيل رويداد محسوسي اتفاق نيافتاد و اثرات آن مثل قطع برق روز چهارشنبه مشهود و مختل کننده نبود.

برق به عنوان يکي از انواع انرژي هاي حياتي در هر اقتصادي محسوب مي شود و اهميت آن تا حدي است که جزو مهمترين شاخص هاي محاسبه توسعه يافتگي کشورها توان توليد و حجم مصرف برق در آنهاست.

آنچه که در روز چهارشنبه به عنوان يک روز کاري آخر هفته در ادارات دولتي و بانک ها و... به علت قطع برق شاهد بوديم اتفاقي قابل تامل و مهم است. با توجه به اينکه کشور در حال گذار به سوي توسعه خدمات و فعاليت هاي عمومي در بستر فناوري هاي اطلاعاتي و ارتباطي است و اين موضوع خواه نا خواه به وجود انرژي برق وابسته و مرتبط است جا دارد اهميت مساله را از رويکرد اقتصادي و لزوم کاربرد سيستم هاي جامع خدمات مبتني بر دولت الکترونيک، بانکداري الکترونيک و امثال آن مورد بررسي قرار دهيم. سيستم هاي خدمات رسان عمومي مبتني بر فناوري اطلاعات که در اصطلاح به آنها سيستم هاي با مسئوليت بحراني گفته مي شود در سال هاي اخير با سرعت زيادي بر روي وب توسعه يافته اند و به قدري حساس و مهم هستند که خارج شدن آنها از مدار سرويس دهي به هر دليلي مثل زلزله، آتش سوزي و قطع برق ضررهاي اقتصادي جبران ناپذيري بر پيکره اقتصادي آن کشور وارد مي آورد. نظير اتفاقي که چند ماه قبل نيز به قطع سراسري برق در ايالت هاي مختلف آمريکا شد که بر طبق برآوردهاي انجام شده ضرر اقتصادي اين اتفاق بالغ بر چند ميليون دلار براي دولت آمريکا بود. اهميت مسئله قطع برق و تاثيرات منفي آن بر اقتصاد را مي توان از چند بعد مختلف مورد توجه قرار داد.

همانطور که ديجيتالي شدن سرويس هاي اقتصادي در توسعه و پيشرفت جوامع موثر است وابستگي بيش از حد به سيستم ها، بدون پيش بيني شرايط بحراني مي تواند ضررهاي جبران ناپذيري به همراه داشته باشد.

به عنوان نمونه توسعه استفاده از دستگاههاي ذخيره برق در مراکز حساس مثل سرورهاي اصلي بانک ها و اداره هايي که اتصال آنها ضروري است و همچنين گزينش راه حل هاي خدمات مبتني بر سيستم هاي افلاين نظير کيف پول هاي الکترونيکي که امکان برداشت پول از خودپرداز را در حالت قطع اتصال به مرکز براي مشتري فراهم مي کند.

پيش بيني اين شرايط از جنبه امنيت مجازي و فيزيکي نيز بسيار ضروري است و در سيستم هاي با مسئوليت بحراني قابل توجه است.

در شرايط حاضر و با توجه به تلاش هاي فراواني که در اقصي نقاط کشور براي توسعه فناوري اطلاعات صورت مي گيرد و به هر حال ديري نمي پايد که قسمت بسياري از امور جاري در ادارات و ارگان هاي مختلف به صورت ديجتالي درخواهد آمد بنابراين لازم است پيش از هر اتفاقي در شرايط گذار از روش هاي سنتي به سيستم هاي نوين پيش بيني هاي لازم براي فعاليت و اتصال آنها در شرايط بحراني صورت گيرد.
نویسنده: فرنود حسنی - چهارشنبه ۱ شهریور ۱۳۸٥

فرنود حسني

www.Farnood.com

mail@Farnood.com

يکي از مسائل اساسي در توسعه فناوري در هر جامعه اي، ايجاد پيش زمنيه هاي مناسب فکري و فرهنگي براي پذيرش آگاهانه و مطابق با نياز آن فناوري است. رويکرد فرهنگ سازي براي کاربري و توسعه فناوري نه تنها از بعد عمومي جاي تامل و کار بسيار دارد بلکه از جنبه مديريت کلان جامعه نيز نيازمند توجه و فراگيري و توسعه است. چرا که در عصر فناوري اطلاعات چهارچوب فرهنگ ها مبتني بر الگوهاي تعاملي شکل مي گيرد و مي توان آن را از بعد بالا به پايين و پايين به بالا بررسي کرد.

کشور ما نيز در سال هاي اخير از رشد و  توسعه بسيار سريع فناوري هاي گوناگون اطلاعاتي و ارتباطي بي نصيب  نبوده است و خواسته و ناخواسته از مواهب فناوري هاي وارداتي بهره مند شده است که در نتيجه اين مسئله طبيعتا با چالش هايي نيز مواجه گشته است که باعث شده ما هيچ گاه نتوانيم از فناوري هاي روز دنيا چنان که بايد و شايد استفاده اصولي و عمومي نماييم و در نتيجه فناوري يا در حوزه نخبگان باقي مانده يا به مصارف غيرمعقول و گاه زيرزميني ختم شده است.

در چنين شرايطي مي توان موضوع را از دو جنبه مورد کند و کاو قرار دارد، اولي از بعد مديريت کلان اجتماعي است که در اختيار دولت و سياست گذاران فرهنگي است و ويژگي آن مقابله با ورود فناوري و کاربرد آن تا رسيدن به درجه اي از اطمينان و منافع تاييد شده است که نمونه آن در بحث هاي چالش برانگيزي همچون استفاده از ويدئو در سالهاي دهه 60، ماهواره در سالهاي دهه 70 و اينترنت در سالهاي دهه 80 ملموس است و دومي از بعد عمومي- اجتماعي است که به علت عدم توسعه مناسب فرهنگي- آموزشي هر گونه فناوري در بدو ورود به کشور به صورت صحيح يا کامل مورد استفاده قرار نمي گيرد و در نتيجه تاثير مورد انتظار و مطلوب که مطابق با استانداردهاي بين المللي است اتفاق نمي افتد.

در خبرها مي خوانيم که به زودي قريب به پانزده ميليون ايراني تلفن همراه خواهند داشت يا نزديک به ده ميليون نفر به اينترنت دسترسي پيدا خواهند کرد يا مردم ايران براي تبريک يک مناسبت چندين ميليون پيام کوتاه ارسال کرده اند و يا ايران به يکي از بزرگترين بازارهاي تلفن همراه آسيا تبديل شده است . اين خبرها نمونه اي از گزارشهاي کمي است که مديران مختلف براي تشريح فعاليت هاي خود از آنها استفاده مي کنند اما هيچگاه در گزارش هاي ايشان اطلاعاتي مبني بر تاثير مثبت(يا منفي) استفاده از اين فناوري بر پيکره اقتصادي و اجتماعي و از همه مهمتر فرهنگي کشور ارائه نشده است.

آيا توسعه شبکه تلفن همراه تا 15ميليون خط يا توسعه دسترسي به اينترنت تا مرز ده ميليون (يا بيشتر)مي تواند نويد کاهش سفرهاي غير ضروري شهري باشد؟ آيا باعث افزايش اطلاع رساني و کارايي اقتصادي سازمان ها و شرکت هاي دولتي و خصوصي کشور شده است؟آيا توسعه فناوري به کمک اشتغالزايي آمده است؟آيا...؟ اين پرسش هاي بي پاسخ شرايط را به گونه اي فراهم مي کند که مثلاً امروز پس از چند سال هنوز هيچ مسئولي خود را پاسخگوي کيفيت نامطلوب تلفن همراه کشور نمي داند و مردم مدام بايد منتظر وعده هاي متعدد ايشان باشند.

بنابراين مي توان استنباط کرد که کليد توسعه فرهنگي هر فناوري در رسيدن مردم و دولت به تعامل دو سويه است با اين ديدگاه که دولت در ارائه و توسعه فناوري به مردم با ديد کلان و بر اساس نيازهاي جامعه اقدام کند و پيش از توسعه فناوري به ابعاد آموزشي و کاربري آن بپردازد و مردم نيز فناوري را به مثابه يک نياز گزينش و بهره برداري کنند نه به عنوان يک ابزار تجملي و مد روز، که در واقع اين بزرگترين آفت توسعه فناوري( بدون کار فرهنگي) در ايران است.
مطالب اخیر ما چطور کار می‌کنیم؟ راهنمای پرداخت قبض جریمه و سایر قبوض کاش همه مثل شیر کار کنیم شکل گیری مفهوم جدیدی از اسپانسری ورزشی در حمایت بانک سامان از والیبال ملی موردکاوی راهبردهای بانک سامان در عرصه مسئولیت‌های اجتماعی نقش کارکنان بانک در تحقق و رشد EPS روند آینده رقابت و تقسیم بازار در نظام بانکی ایران بانکداری در شبکه های اجتماعی استاندارد بین‌المللی20071 ISO/IEC چالش‌های سودآوری و رشد در سازمان‌های قائم به ذات
کلمات کلیدی وبلاگ بانکداری الکترونیکی (٢٠) مدیریت فناوری اطلاعات (۱٤) ایران (٧) مدیریت (٦) بانک (٦) برند (٥) برندسازی (٥) شبکه اجتماعی (٤) امنیت اطلاعات (٤) تجارت الکترونیکی (٤) اینترنت (٤) معرفی کتاب (٤) بازاریابی (٤) تبلیغات (۳) بانک سامان (۳) مدیریت ارتباط با مشتریان (۳) آموزش فناوری اطلاعات (۳) باشگاه مشتریان (٢) والیبال (٢) مسئولیت اجتماعی (٢) آینده نگری (٢) روابط عمومی (٢) نوروز (٢) مدیریت استراتژیک (٢) وب سایت (٢) استخدام (٢) اپل (٢) فناوری اطلاعات (٢) سازمان (٢) اقتصاد (٢) نمایشگاه (٢) هویت بصری برند (٢) ویوان نیوز (٢) re-branding (۱) نرم افزار خبرنامه الکترونیکی (۱) زنجیره تامین (۱) پرسپولیس (۱) پروژه (۱) فناوری (۱) گوگل (۱) بیمه (۱) آزادی (۱) ایرنسل (۱) انسان (۱) سود (۱) گردشگری الکترونیک (۱) رسانه های دیجیتال (۱) میهن (۱) پیام نوروزی (۱) دانمارک (۱) شبکه (۱) موتورهای جستجو (۱) زبان فارسی (۱) کسب وکار (۱) قبض (۱) brand (۱) قبض جریمه (۱) مسئولیت پذیری (۱) آینده پژوهی (۱) تخفیف (۱) سخت افزار (۱) ارسال ایمیل گروهی (۱) داده کاوی (۱) سهام (۱) هوش تجاری (۱) بانکداری (۱) استراتژی (۱) موبایل (۱) الکامپ (۱) پرداخت قبض (۱) استیو جابز (۱) eps (۱) جابز (۱) نشان تجاری (۱) بازاریابی ایمیلی (۱) بانک آینده (۱) ویوان فیس (۱) vivanface (۱) سمپلینگ (۱) حقوق فناوری اطلاعات (۱) شهرت نام تجاری (۱)
دوستان من Iran Brand News Iran Market News اخبار IT اخبار اقتصادی ایران آذر آموزش ارتباطات و مدیریت رسانه ارزش افزوده استخدام و کاریابی آگهی رایگان آموزش تجارت الکترونيک آموزش زبان انگلیسی آموزش مديريت فناوري اطلاعات ايران آي تي ايران جديد ايران مهر ايزو 9000 آينده نگر برندسازی (Branding) به انديش پایگاه جامع اطلاع رسانی مدیران پندهای مدیریت و فناوری اطلاعات تولید ناب جدیدترین اخبار فناوری اطلاعات چهارراه تبليغات خاطرات يک مدير دانشجويان IT تهران جنوب دانشجويان IT شيراز دانشجويان IT صنعتي شريف دانشجويان IT قزوين دانشجويان IT مشهد دانشجويان ايراني هلند دانشجويان فناوری اطلاعات بيرجند دکتر بزرگمهر دنياي مجازي راه حلی برای آینده راهنمای خرید کالا و خدمات روزنامه فناوران اطلاعات روزنوشت رویدادهای مدیریت و فناوری اطلاعات زرتشت زمان بی کرانه، ايران جاودانه سامانه آموزش الکترونیکی رهنما سايت و موتورهاي جستجو سورس کد سينا ديلي شرکت فناوری اطلاعات سامان شوش سيتي صنایع ۸۴ علمي و پژوهشي فرهنگ سازمانی فرهنگ لغات مدیریت و فناوری اطلاعات فرهنگ، مدیریت، و کسب و کار در ایران فناوري اطلاعات فناوری اطلاعات گرگان فناوری اطلاعات و ارتباطات فورم دانشجويان IT مشهد قوانين تجارت، کسب و کار و سرمايه گذاري كاردانان کارگاه های مدیریت و فناوری اطلاعات کامپيوتر و فناوري اطلاعات کايزن کتاب های مديريت و فناوري اطلاعات کتابهای مدیریت و فناوری اطلاعات کتب رایگان کامپیوتری کمیته علمی مدیریت دولتی کنفرانس بانکداری الکترونیکی گـــــــروه آمـــوزش ابتدایــــی گروه مديريت پارس درگاه گروه مدیریت فناوری اطلاعات گشت و گذار در اینترنت لحظه ها را با تو بودن 2 لیست قیمت ماني ثابت ماهنامه عصر فناوري اطلاعات متدولوژی شش سیگما محصولات و خدمات فناوری اطلاعات مدرسه هوشمند ایرانی مدل های موفقیت در مدیریت مديران برتر مديرستان مديريت بازرگاني مديريت تحول مديريت حلقه مفقوده مديريت دانش مديريت دانش سازماني مديريت صنايع و بهره وري مديريت کيفيت مديريت منابع انساني مديريت نوين مدیران ایران مدیریت بانکداری الکترونیکی مدیریت برتر مدیریت تجارت الکترونیک مدیریت تحول مدیریت دانش مدیریت روابط عمومی الکترونیکی مدیریت زنجيره تأمين مدیریت نگهداری و تعمیرات برپایه تجارت مدیریت نوین مرکز مشاوره مديريت مشاغل مدیریت و فناوری اطلاعات مطالب جالب پيرامون مديريت مقالات انجمن علمی مدیریت بازرگانی مقاله های علمی درباره مدیریت و اموزش مهندس عماد هنرپرور مهندسي صنايع مهندسي صنايع و مقالات دروس آن مهندسی صنايع تهران جنوب مهندسی صنایع مهندسی صنایع نشتی از افکار روزانه نگاهی بر تجارت اينترنتی نوین بانک هنر هشتم هوش مصنوعي وب سايت شخصي فرنود حسني وب نوشته های...از شهرستان دشتی وبلاگ اميد جهانشاهی وبلاگ شخصی فرنود حسنی وبلاگ فرزاد حسنی وبلاگ کارکنان بانک صادرات وبلاگ گروهی کتابداران ایران ویوان نیوز(اخبار برند) اخبار برند برند نرم افزار تولید خبرنامه الکترونیکی نرم افزار تولید خبرنامه الکترونیکی نرم افزار ارسال ایمیل گروهی نرم افزار تولید خبرنامه الکترونیکی، ایمیل مارکتینگ و ارسال ایمیل گروهی پرداخت قبض جریمه پرداخت قبض پرتال زیگور طراح قالب