فرنود حسنی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ فرنود حسنی
آرشیو وبلاگ
      مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات (IT Management)
نویسنده: فرنود حسنی - دوشنبه ٢۱ فروردین ۱۳٩۱

توسعه بانک های مجازی, حقیقت یا رویا؟

 

فرنود حسنی

شنیدن خبر عزم جدی دولت برای توسعه بانک های مجازی در سال های اخیر بارقه امیدی را در میان فعالان اقتصاد کشور به وجود آورد. همان زمان ها بود که همه از هم دیگر در مورد کارکردها و ساختار اینگونه بانک می پرسیدند و چرایی و چگونگی آن را بررسی می کردند.

جالب اینکه خلاهای قانونی و تعاریف اجرایی تاسیس بانک های مجازی به عنوان یک نهاد اقتصادی تازه تاسیس به همت و تلاش مدیران دو بانک آرین و امین با مدیریت دکتر زعفرانی و دکتر الهی آغاز شد و گام های بسیار خوبی نیز از سوی این دو نهاد برداشته شد.

این مهم به ویژه در خصوص بانک آرین که فاز پذیره نویسی را نیز با استقبال بسیار زیادی از سوی مردمی که هیچ شناختی از ساختار و عملکرد یک بانک مجازی نداشتند بیشتر جلوه کرد چرا که این بانک در شرایط فعلی نمی تواند حتی پاسخگوی سهام داران خود باشد.

زیرساخت های بانکداری الکترونیک ایران در سال های اخیر از جنبه کمی و کیفی رشد بسیار خوبی داشته است و امروز بانک مرکزی در شرایطی قرار دارد که می تواند از تمامی ظرفیت ها برای ایجاد و توسعه راه حل های پرداخت الکترونیک استفاده کند در چنین شرایطی تنها حلقه باقی مانده برای عملیاتی شدن بانکداری مجازی در ایران مقوله تایید هویت است که آن هم بر اساس اظهارات رییس اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی به زودی عملیاتی می شود.

شاید بد نباشد وضعیت امروز بانک های مجازی را نسبت به بانک های فیزیکی با شرایطی که بانک های خصوصی 13 سال پیش در برابر بانک های دولتی داشتند مقایسه کنیم. خوب به خاطر داریم که بانک های خصوصی برای پر کردن خلا رقابتی خود ناچار به استفاده گسترده از راه حل های بانکداری الکترونیکی کردند و همین عامل خواسته و ناخواسته زمینه ساز توسعه سهم بازار آنها و همچنین تحول بانک های دولتی شد.

آن روزها هم نگرانی های بسیاری در خصوص آینده بانکهای خصوصی و کارکردهای آنها در حوزه پولی و الکترونیکی وجود داشت اما زمان همه چیز را حل کرد و بانک های خصوصی پاسخ اعتماد مردم و دولت را به خوبی دادند و به راستی نقش بسیار سازنده ای در توسعه اقتصادی کشور بازی کردند.

ظهور اولین اینترنت بانک در ایران که توسط بانک سامان صورت گرفت همان زمان نیز حرف و حدیث های فراوانی به همراه داشت و جامعه ای که هنوز با اینترنت چندان اخت نگرفته بود با نگاهی به اعتماد به این فناوری جدید می نگریست اما تلاش های گسترده برای بهینه سازی سیستم ها از یک سو و سرمایه گذاری بسیار برای آموزش و فرهنگ سازی از سوی دیگر باعث شد تا امروز اینترنت بانک برای فعالان اقتصادی یک ضرورت حیاتی محسوب شود.

با این تجارب ارزشمند که در 13 سال گذشته نصیب نظام بانکی شده است عدم جدیت در توسعه بانک های مجازی خیلی مثبت ارزیابی نمی شود و به واقع باید مثل 13 سال پیش که مجوز تاسیس بانک های خصوصی صادر شد امروز هم با اعتماد به بزرگان و پیشکسوتان بانک های مجازی را ساخت تا کشور بتواند باز هم تجربه های جدیدی را در این عرصه به دست آورد.

ضرورت وجود بانک مجازی حقیقتی است که باید پذیرفت.
نویسنده: فرنود حسنی - دوشنبه ۱٤ فروردین ۱۳٩۱

مرکز توسعه اطلاعات کاربردی به عنوان تنها برگزار کننده سلسله همایش های تخصصی در حوزه بانکداری در خرداد ماه سال 1391 همایش بررسی نقش بانک های ایرانی در ارتقا تولید ملی را برگزار می کند.

به گزارش دبیرخانه کنفرانس, فرنود حسنی دبیر اجرایی این همایش با اعلام این خبر افزود: در راستای نامگذاری سال 1391 به عنوان تولید ملی و نقش غیر قابل انکار بانک ها در این موضوع در نشست شورای راهبردی, تصمیم به برگزاری این همایش گرفته شد تا به واسطه این همایش سیاست های کلان نظام بانکی برای حمایت از تولید ملی مطرح شود.

وی اظهار داشت حضور فعال بانک ها در عرصه تولید برای استفاده بهتر از ظرفیت های کشور یک ضرورت است و می توان با هدایت صحیح سرمایه های ملی در راستای اهداف کلان نظام در سال تولید ملی زمینه های ارتقا و بالندگی بسیاری از صنایع کشور را فراهم کرد.

حسنی افزود: با توجه به افزایش تحریم های بین المللی نامگذاری این سال به نام تولید ملی فرصت بسیار ارزشمندی برای بازنگری, بینه سازی و ارتقا صنایع در عرصه تولید است تا زمینه قطع وابستگی های کشور را در حوزه های مختلف پدید آورد که این مهم نیازمند همکاری نزدیک بانک ها و صنایع برای موفقیت در این آزمون سخت است.

شایان ذکر است  در این همایش تمامی بانک هایی که در عرصه حمایت از صنعت و تولید ملی خدمات و توانمندی هایی داشته باشند حضور جدی خواهند داشت و بانک هایی که اقدامات و برنامه های بهتری در این خصوص داشته باشند تندیس ویژه همایش را دریافت خواهند کرد.

 
نویسنده: فرنود حسنی - دوشنبه ۱٤ فروردین ۱۳٩۱

چالش های صنعت بانکداری برای امن سازی دیتا سنترها

داده از مهم ترین مولفه های عملیات هر سازمانی محسوب می شود. مرکز داده ها مکانی است که در آن داده ها نگهداری می شود. به دلیل اهمیت داده ها، مرکز داده ها باید از استانداردهای بالایی تبعیت کند تا بتواند در دسترس بودن داده، محرمانگی داده، صحت داده و عملکرد صحیح و پایدار سیستم هایی که این داده ها در آن میزبانی شده است را تضمین نماید.

دو نوع مرکز داده IDC  وEDC وجود دارد. مشتریان IDC کاربران اینترنتی هستند. هر نوع کاربر در اینترنت از کاربران خانگی تا کاربران سطح Enterprise می توانند از مشتریان IDC باشند و داده های خود را در IDC نگهداری کنند تا صحت و در دسترس بودن داده های آنها تضمین شود. EDC معمولا متعلق به یک سازمان می باشد که داده های خود را در آن نگهداری می کند. مثال بارز EDC ها مراکز داده مربوط به بانک هاست که اطلاعات حساب بانکی مشتریان خود را در آن نگهداری می کنند.

سرقت اطلاعات مالی و هویتی مشتریان بانکی یکی از بزرگترین اهداف افراد و گروه های تبهکار را در دنیای سایبر تشکیل می دهد. افزایش حملات هکری در طی سال های اخیر ضرورت تلاش برای ایمن سازی پایگاه های داده را بیش از پیش با اهمیت کرده است.

هر چند که متاسفانه علی رغم تبلیغات و آموزش های بسیار هنوز هم زمینه های رخنه و نفوذ به مراکز اطلاعاتی بانک ها از سوی خود کاربران و مشتریان فراهم می شود اما به هر صورت مساله امن سازی دیتاسنتر ها و مراکز داده های بانکی امری حیاتی است که البته نیاز به سرمایه گذاری های فراوان در شاخه های نرم افزاری, سخت افزاری و فرهنگی و آموزشی دارد.

نکته دیگر افزایش کارکردهای اجتماعی و شبکه ای در دنیای وب و اینترنت است. این امر هم تامین امنیت دیتاسنترها را به مساله ای بسیار مهم تبدیل کرده است زیرا هکرهای زیادی هستند که به سرقت اطلاعات شبکه های اجتماعی مجازی و سوءاستفاده از آنها علاقه نشان می دهند و آنها را برای دسترسی به حساب های بانکی کاربران یا حتی خرید و فروش و کسب درآمد مورد استفاده قرار می دهند. متخصصان معتقدند تامین امنیت دیتاسنترها را دیگر نباید یک صرف هزینه کلان و ضروری دانست، بلکه این کار یک سرمایه گذاری مناسب برای کنترل یکی از شاخص های مهم ریسک در بانکداری است که با اعتبار سازمان رابطه مستقیم دارد.

بررسی ها  نشان می دهد بیش از نیمی از شرکت های تجاری   تامین امنیت دیتاسنترهای خود را یک اولویت بسیار مهم و درجه اول می دانند. اما در کنار این اولویت ها، مسائل مهم دیگری هم برای آنها مطرح است که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد. یکی از این اولویت های مدیریت اطلاعات ناهمگن و نامتجانسی است که باید برای بصری سازی آنها در وب اقدام کرد. مدیریت پلتفرم های ذخیره سازی اطلاعات نیز چالش جدی دیگری است که عدم استفاده از ابزار مدیریت یکپارچه و بی توجهی به سودآوری آن را تشدید می کند. یک مشکل مهم دیگر هم آن است که برخی شرکت ها بدون آنکه درک درستی از میزان تقاضای کاربران وب داشته باشند، دست به ظرفیت سازی برای ذخیره اطلاعات و خرید ابزار ذخیره سازی اطلاعات می زننند. این در حالی است که برای این کار برنامه ریزی دقیق ضروری است.

اما نکته مهم در حوزه امنیت دیتا سنترها نگاه غلط شرکت ها به مقوله امنیت است. به همین دلیل تا زمانی که مدیران این شرکت ها فاقد نگاه استراتژیک بوده و به بهانه کاهش هزینه های ضروری و صرفه جویی ، صرف بودجه در حوزه امنیت را به حداقل می رسانند، مشکلات امنیتی حل نخواهد شد. مدیران شرکت ها باید صرف بودجه در حوزه فناوری اطلاعات به ویژه مراکز داده  را یک سرمایه گذاری بدانند و نه هزینه کردن. با این رویکرد و. تغییر این نگرش به طور قطع زمینه ارتقای سطح امنیت در دنیای دیتاسنترها فراهم خواهد شد.

 
نویسنده: فرنود حسنی - دوشنبه ۱٤ فروردین ۱۳٩۱

ضرورت اعتبار سنجی در نظام بانکی ایران

 فرنود حسنی

‌ اعتباری سنجی نظریه ای رسمی ‌است که توسط موسسه‌های اعتبار ‌سنجی درباره اعتبار مشتریان حقیقی و حقوقی بانک ها و موسسات مالی اعتباری مطرح می شود و امکان شناخت بیشتر بانک ها را نسبت به وضعیت و توان مالی افراد جهت بازپرداخت تسهیلات دریافتی و دریافت خدمات بیشتر فراهم می کند. رتبه‌سنجی در حقیقت بینش لازم را برای شناخت ریسک اعتباری یک بنگاه اقتصادی در تعامل با مشتریان را فراهم می‌سازد.

اساس کار اعتبار سنجی بر مبنای داده کاوی بنیان نهاده شده است و در فرآیند اعتبار سنجی مشتریان بر اساس شاخص ها و ویژگی های مختلفی مورد ارزیابی و رتبه بندی قرار می گیرند. این رتبه یا امتیاز در واقع نمایانگر اعتبار مالی مشتری است که بانک می تواند بر اساس آن نسبت به ارایه خدمات به مشتری خیلی سریع تر و دقیق تر تصمیم گیری کند. در حال حاضر در ایران دو موسسه اعتبار سنجی دارای مجوز هستند که موسسه اطلاع رسانی اعتباری و اعتبار سنحی ایرانیان برای اولین بار نمونه عملیاتی فعالیت اعتبار سنجی را در بانک سامان و بیمه سامان پیاده سازی کند.

بی شک توسعه این نظام فواید بسیار زیادی برای نظام بانکی کشور به همراه دارد که از جمله آنها می توان به افزایش شفافیت, صحت و دقت در عملیات اعتباری بانک ها اشاره کرد و همچنین کاربرد نظام سنجش اعتبار راه کار مناسبی برای جلوگیری از به وجود آمدن مطالبات سررسید معوق در نظام بانکی است.

چالش های بسیاری در راه توسعه این سامانه ها در ایران وجود دارد که شاید مهمترین آن انتقال داده ها و کاربردی کردن آنها برای اهداف سیستم های اعتبار سنجی است. در حال حاضر بانک های مختلف کشور از سیستم های نرم افزاری متعدد و متنوعی استفاده می کنند که استخراج داده از آنها را بسیار دشوار و پیچیده کرده است و وجود سامانه های اعتبارسنجی زمینه به اشتراک گذاری اطلاعات و همچنین افزایش ظرفیت های کنترلی را فراهم می آورد.

وجود سامانه های قوی اعتبارسنجی در صنعت بانکداری و حتی صنعت بیمه کشور زمینه بهینه سازی مدیریت جریان پولی کشور و افزایش شفافیت اقتصادی را فراهم می کند و به مدیران و تصمیم گیران اقتصادی فرصت می دهد تا با دید بازتر و نگاه دقیق تری اقدام به مدیریت و پیش بینی آینده سازمان خود کنند.

اما به هر حال توسعه این شیوه منافع اقتصادی بسیاری را برای کشور و نظام بانکی به همراه دارد که بی شک برای پیاده سازی آن باید برنامه ریزی و سرمایه گذاری لازم انجام شود و در این راه خطیر تعامل بیشتر بانک ها با موسسات اعتبار سنجی امری بدیهی و ضروری است که در این صورت ما شاهد به وجود آمدن فرهنگ جدیدی در نظام بانکی ایران خواهیم بود.

 

 

 
نویسنده: فرنود حسنی - دوشنبه ۱٤ فروردین ۱۳٩۱

 

نسل آینده شبکه های اجتماعی مبتنی بر اقتصاد دیجیتال

امروزه فناوری اطلاعات و ارتباطات به عنوان یکی از بستر‌های نوین به سرعت در حال تاثیر گذاری بر زندگی بشر است. این تاثیر در همه وجوه اجتماعی دیده می‌شود. از آن جمله تاثیر شدید فناوری اطلاعات بر اقتصاد است. در اقتصاد جدید که مبتنی بر شبکه‌های رایانه ای است محیط کسب و کار در حال تبدیل به  محیطی دیجیتالی (رقمی) است. چنین اقتصادی را با عناوینی همچون اقتصاد شبکه‌ای یا اقتصاد دیجیتال[1] نیز نامیده‌اند. اقتصاد دیجیتال که تحت عنوان اقتصاد اینترنتی، اقتصاد نوین یا اقتصاد مبتنی بر شبکه نیز نامیده می‌شود به اقتصادی اطلاق می‌گردد که قسمت اعظم آن بر پایه فناوری های دیجیتال شامل شبکه‌های ارتباطی، رایانه‌ها، نرم‌افزارها و سایر فناوری های اطلاعاتی است.

چالش افزایش حجم اطلاعات از یک سو و مقوله افزایش سرعت پردازش اطلاعات از سوی دیگر به علاوه افزایش تعداد کاربران و سرعت بالای دسترسی آنها به اطلاعات در سرتاسر جهان شرایط را در دنیای وب به سمتی پیش برد که دیگر شرکت ها به تنهایی قادر به تامین حجم بسیار زیاد اطلاعات کارآمد و مورد نیاز برای میلیون ها کاربران با زبان ها, فرهنگ ها و دیدگاه های مختلف نبودند و به همین خاطر اندک اندک فناوری های وب رویکرد شرکت محوری را تغییر دادند و راهبرد کاربر محوری را در پیش گرفتند. در این رویکرد تمامی شرایط و بسترها برای راحتی کاربران فراهم شد تا زمینه تعامل و حضور فعال آنها را در خلق و انتشار محتوا فراهم آورد و اینگونه شد که ظرف مدت کوتاهی وب ماهیت جدیدی به خود گرفت و توانست جریان دو طرفه ای را برای ارتباط مدوام بین شرکت ها و کاربران فراهم آورد.  در این تعریف و نگرش جدید از وب, این کاربران هستند که با شعار اشتراک اطلاعات می توانند مطالب مورد نظر خود را بخوانند, ویرایش کنند, به سایر دوستان معرفی کنند؛ این رویداد و پدیده جدید وب 2.0 نام گرفت.

در سال های اخیر مفهوم وب اجتماعی (وب 2.0) در حال ساختن راه جدیدی برای بازاریابی است که مردم را به سوی یک گفتمان آنلاین هدایت می کند. این روزها بیشترین نوع تبلیغات قابل اعتماد برای مردم توصیه هایی است که از سوی افراد دیگر برای خرید کالاها ارایه می شود. بر این اساس امکان مانیتورینگ کاربران از جنبه محل های حضور آنها و موضوعات مورد علاقه ایشان فراهم می شود.

بر اساس این تعریف وب 2.0 می تواند جنبه های مختلفی را شامل شود که می تواند در سه شاخه خلاصه شود؛ برنامه های کاربردی, برنامه های توانمند ساز و تاثیرات اجتماعی که در شکل زیر می توان این ساختار را مشاهده کرد.

ما در عصر رسانه های اجتماعی به سر می بریم و از این رو گزینش راهبردی برای حرکت در این فضای جدید کسب و کار بسیار حیاتی و ضروری است. رسانه های اجتماعی موقعیت های بسیار خوبی را برای انجام تحقیقات بدون هزینه در محیط مجازی فراهم می آورند. این تحقیقات به شرکت ها کمک می کند تا اهداف خود را انتخاب کنند و میزان بازگشت سرمایه خود را محاسبه کنند.

منظور اصلی از بازاریابی اجتماعی این نیست که خیلی سریع بتوان به کسب و کار پرداخت بلکه بازاریابی اجتماعی زیرساخت ها و فرایندهایی را برای شرکت فراهم می کند تا در نهایت هوادران و دوستداران یک برند به خریداران محصولاتش تبدیل شوند.

به عبارت بهتر بازاریابی با رسانه های اجتماعی آگاهی نسبت به برند را افزایش می دهد و موجب فروش در آینده می شود.

رسانه اجتماعی در یک معنای وسیع بر محتوای خلق شده از سوی کاربران در محیط وب تاکید دارد که هر شخصی با هر ویژگی شخصیتی, رفتاری, تحصیلی, سنی و جنسیتی می تواند آن را به سادگی ایجاد و منتشر کند. اینکه مردم در محیط آنلاین چگونه در مورد برند شما قضاوت می کنند مساله ای است که نمی توانید به سادگی از کنارش عبور کنید و بهترین ابزار برای تاثیر بر این قضاوت ها و مدیریت دیدگاه های افراد استفاده از رسانه های اجتماعی است. از این رو این وظیفه سازمان هاست تا با تهیه انواع بسترها و خدمات تمام نیازهای مشتریان را پاسخگو باشند.

رسانه های اجتماعی در جهان امروز در حال تبدیل شدن به مراکزی در وب برای عضویت و ارتباط گروه های مختلف مردم هستند که عموماً نیز به موضوعات خاصی علاقه مشترک دارند. این سایت ها بر اساس فلسفه ساده ای بنا شده اند: حضور داشتن در جایی که مخاطبان شما وقت صرف می کنند. این حضور به چند طریق به شرکت ها کمک می کند:

1-      در معرض دید مشتریان هدف قرار گرفتن

2-      امکان تعامل با مشتریان هدف

3-      به اشتراک گذاری هویت سازمانی و تجاری شرکت

این سایت ها به شرکت ها فرصتی برای قرارگرفتن در جریان گفتگوهایی را می دهد که در محیط وب در خصوص برند شرکت انجام می شود. چرا که رسانه های اجتماعی ابزار بسیار ساده ای برای انتشار محتوا و اظهار نظر مردم درباره خوبی ها و بدی های برندها هستند و قرار گرفتن در جریان این گفتگوها و اظهار نظرها بسیار مهم و ارزشمند محسوب می شود.

بنگاه های تجاری با استفاده از رسانه های اجتماعی می توانند تعداد زیادی از مردم را بدون پرداخت هزینه های سرسام آور تبلیغاتی در اختیار داشته باشند همچنین استفاده از وبلاگ ها و شبکه های اجتماعی تجاری می تواند باعث افزایش بازدیدکنندگان سایت شود که این مساله زمینه ساز افزایش Page Rank سایت و در نهایت هدایت ترافیک کاربری بیشتری بر روی سایت بنگاه تجاری خواهد شد.

رسانه های اجتماعی به کسب و کار ها اجازه می دهند تا ارتباط مستقیم و صمیمانه تری با مردم داشته باشند. در واقع کارکرد رسانه های اجتماعی یک عملکرد اختصاصی را برای هر کاربرد به همراه دارد و چه چیزی می تواند بهتر از این باشد که بتوان با مردم ارتباط مستقیم و مناسبی را برقرار کرد. طبقه بندی بازار در این محیط بسیار انتخابی تر است چرا که مردم می توانند اقدام به قراردادن خود در طبقه بندی ها و گروه های مختلف کنند و این مساله به شرکت ها فرصت می دهد به پخش اطلاعات بپردازد.[1] Digital Economy
نویسنده: فرنود حسنی - دوشنبه ۱٤ فروردین ۱۳٩۱

مجموعه سه جلدی حقوق فناوری اطلاعات در حوزه حقوق تجارت الکترونیک منتشر شد. مجموعه حقوق فناوری اطلاعات در حوزه حقوق تجارت الکترونیک به قلم طاهر حبیب‌زاده دانشجوی سال آخر دکترای حقوق دانشگاه منچستر انگلستان و در راستای رفع خلأهای حقوقی موجود در سیستم حقوقی ایران در این حوزه با مطالعه تطبیقی بین حقوق ایران، انگلیس، آمریکا، اتحادیه اروپا و مقررات آنسیترال منتشر شده است. 
 

در این کتاب کلیات حقوق فناوری اطلاعات با تکیه بر حقوق تجارت الکترونیک مورد بررسی قرار گرفته و زمینه‌های مختلف حقوقی در حوزه حقوق فناوری اطلاعات از جمله جرائم رایانه ای، حقوق مالکیت فکری و معنوی، معاملات تکنولوژی کامپیوتری و اهداف کلی آنها و نیز تجارت الکترونیک به عنوان یکی از زمینه‌های پیشرو در گستره فناوری اطلاعات مورد بررسی تفصیلی قرار داده شده است.اطلاعات بیشتر در خصوص این کتب در وب‌سایت به نشانی www.teclaw.ir قابل مشاهده است.

 
مطالب اخیر ما چطور کار می‌کنیم؟ راهنمای پرداخت قبض جریمه و سایر قبوض کاش همه مثل شیر کار کنیم شکل گیری مفهوم جدیدی از اسپانسری ورزشی در حمایت بانک سامان از والیبال ملی موردکاوی راهبردهای بانک سامان در عرصه مسئولیت‌های اجتماعی نقش کارکنان بانک در تحقق و رشد EPS روند آینده رقابت و تقسیم بازار در نظام بانکی ایران بانکداری در شبکه های اجتماعی استاندارد بین‌المللی20071 ISO/IEC چالش‌های سودآوری و رشد در سازمان‌های قائم به ذات
کلمات کلیدی وبلاگ بانکداری الکترونیکی (٢٠) مدیریت فناوری اطلاعات (۱٤) ایران (٧) مدیریت (٦) بانک (٦) برند (٥) برندسازی (٥) شبکه اجتماعی (٤) امنیت اطلاعات (٤) تجارت الکترونیکی (٤) اینترنت (٤) معرفی کتاب (٤) بازاریابی (٤) تبلیغات (۳) بانک سامان (۳) مدیریت ارتباط با مشتریان (۳) آموزش فناوری اطلاعات (۳) باشگاه مشتریان (٢) والیبال (٢) مسئولیت اجتماعی (٢) آینده نگری (٢) روابط عمومی (٢) نوروز (٢) مدیریت استراتژیک (٢) وب سایت (٢) استخدام (٢) اپل (٢) فناوری اطلاعات (٢) سازمان (٢) اقتصاد (٢) نمایشگاه (٢) هویت بصری برند (٢) ویوان نیوز (٢) re-branding (۱) نرم افزار خبرنامه الکترونیکی (۱) زنجیره تامین (۱) پرسپولیس (۱) پروژه (۱) فناوری (۱) گوگل (۱) بیمه (۱) آزادی (۱) ایرنسل (۱) انسان (۱) سود (۱) گردشگری الکترونیک (۱) رسانه های دیجیتال (۱) میهن (۱) پیام نوروزی (۱) دانمارک (۱) شبکه (۱) موتورهای جستجو (۱) زبان فارسی (۱) کسب وکار (۱) قبض (۱) brand (۱) قبض جریمه (۱) مسئولیت پذیری (۱) آینده پژوهی (۱) تخفیف (۱) سخت افزار (۱) ارسال ایمیل گروهی (۱) داده کاوی (۱) سهام (۱) هوش تجاری (۱) بانکداری (۱) استراتژی (۱) موبایل (۱) الکامپ (۱) پرداخت قبض (۱) استیو جابز (۱) eps (۱) جابز (۱) نشان تجاری (۱) بازاریابی ایمیلی (۱) بانک آینده (۱) ویوان فیس (۱) vivanface (۱) سمپلینگ (۱) حقوق فناوری اطلاعات (۱) شهرت نام تجاری (۱)
دوستان من Iran Brand News Iran Market News اخبار IT اخبار اقتصادی ایران آذر آموزش ارتباطات و مدیریت رسانه ارزش افزوده استخدام و کاریابی آگهی رایگان آموزش تجارت الکترونيک آموزش زبان انگلیسی آموزش مديريت فناوري اطلاعات ايران آي تي ايران جديد ايران مهر ايزو 9000 آينده نگر برندسازی (Branding) به انديش پایگاه جامع اطلاع رسانی مدیران پندهای مدیریت و فناوری اطلاعات تولید ناب جدیدترین اخبار فناوری اطلاعات چهارراه تبليغات خاطرات يک مدير دانشجويان IT تهران جنوب دانشجويان IT شيراز دانشجويان IT صنعتي شريف دانشجويان IT قزوين دانشجويان IT مشهد دانشجويان ايراني هلند دانشجويان فناوری اطلاعات بيرجند دکتر بزرگمهر دنياي مجازي راه حلی برای آینده راهنمای خرید کالا و خدمات روزنامه فناوران اطلاعات روزنوشت رویدادهای مدیریت و فناوری اطلاعات زرتشت زمان بی کرانه، ايران جاودانه سامانه آموزش الکترونیکی رهنما سايت و موتورهاي جستجو سورس کد سينا ديلي شرکت فناوری اطلاعات سامان شوش سيتي صنایع ۸۴ علمي و پژوهشي فرهنگ سازمانی فرهنگ لغات مدیریت و فناوری اطلاعات فرهنگ، مدیریت، و کسب و کار در ایران فناوري اطلاعات فناوری اطلاعات گرگان فناوری اطلاعات و ارتباطات فورم دانشجويان IT مشهد قوانين تجارت، کسب و کار و سرمايه گذاري كاردانان کارگاه های مدیریت و فناوری اطلاعات کامپيوتر و فناوري اطلاعات کايزن کتاب های مديريت و فناوري اطلاعات کتابهای مدیریت و فناوری اطلاعات کتب رایگان کامپیوتری کمیته علمی مدیریت دولتی کنفرانس بانکداری الکترونیکی گـــــــروه آمـــوزش ابتدایــــی گروه مديريت پارس درگاه گروه مدیریت فناوری اطلاعات گشت و گذار در اینترنت لحظه ها را با تو بودن 2 لیست قیمت ماني ثابت ماهنامه عصر فناوري اطلاعات متدولوژی شش سیگما محصولات و خدمات فناوری اطلاعات مدرسه هوشمند ایرانی مدل های موفقیت در مدیریت مديران برتر مديرستان مديريت بازرگاني مديريت تحول مديريت حلقه مفقوده مديريت دانش مديريت دانش سازماني مديريت صنايع و بهره وري مديريت کيفيت مديريت منابع انساني مديريت نوين مدیران ایران مدیریت بانکداری الکترونیکی مدیریت برتر مدیریت تجارت الکترونیک مدیریت تحول مدیریت دانش مدیریت روابط عمومی الکترونیکی مدیریت زنجيره تأمين مدیریت نگهداری و تعمیرات برپایه تجارت مدیریت نوین مرکز مشاوره مديريت مشاغل مدیریت و فناوری اطلاعات مطالب جالب پيرامون مديريت مقالات انجمن علمی مدیریت بازرگانی مقاله های علمی درباره مدیریت و اموزش مهندس عماد هنرپرور مهندسي صنايع مهندسي صنايع و مقالات دروس آن مهندسی صنايع تهران جنوب مهندسی صنایع مهندسی صنایع نشتی از افکار روزانه نگاهی بر تجارت اينترنتی نوین بانک هنر هشتم هوش مصنوعي وب سايت شخصي فرنود حسني وب نوشته های...از شهرستان دشتی وبلاگ اميد جهانشاهی وبلاگ شخصی فرنود حسنی وبلاگ فرزاد حسنی وبلاگ کارکنان بانک صادرات وبلاگ گروهی کتابداران ایران ویوان نیوز(اخبار برند) اخبار برند برند نرم افزار تولید خبرنامه الکترونیکی نرم افزار تولید خبرنامه الکترونیکی نرم افزار ارسال ایمیل گروهی نرم افزار تولید خبرنامه الکترونیکی، ایمیل مارکتینگ و ارسال ایمیل گروهی پرداخت قبض جریمه پرداخت قبض پرتال زیگور طراح قالب