مشاهده فهرست شرکت ها و سازمان‌هاي موفق و برتر جهان حاکي از آن است که شرکت هاي فعال در صنعت فناوري اطلاعات داراي سهم بيشتري از اين فهرست هستند و مقام‌هاي بالاي آن را نيز در اختيار دارند. به گزارش سرويس نگاهي به وبلاگ‌هاي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، بلاگر "دنياي مديريت" به نشاني http://managementworld.blogfa.com  در ادامه نوشته است: شناخت و استفاده از تجربيات اين مديران مي‌تواند در مديريت سازمان کوچک ما نيز موثر باشد .

اين بلاگر در ادامه به معرفي برخي از اين مديران پرداخته و نوشته است: "بيل گيتس" ، رييس مايكروسافت و ثروتمندترين مرد دنيا، در ليست پيشگامان تجارت 25 سال اخير به خاطر رهبري سرسختانه، نوآوري‌ها و تمايلات بشردوستانه‌اش در مقام اول قرار دارد. وي همواره نيروي محرك صنعت نرم‌افزار بوده است. او برنامه‌نويسي را در سن 13 سالگي شروع كرد و براي اين كه بتواند وقت بيشتري را صرف مايکروسافت - كه در سال 1975 با كمك پال آلن تأسيس شد - كند، هاروارد را در سال سوم ترك كرد. درسال 1998 با سازمان قضايي آمريكا و 20 ايالت ديگر، در يكي از بزرگ‌ترين دادرسي‌هاي ضد تشكيل اتحاديه‌هاي بزرگ صنايع در آمريكا وارد جدال شد. اظهار مي‌شد كه مايكروسافت از قدرت انحصار خود در بازار سيستم‌هاي عامل و نيز مرورگرهاي وب سوءاستفاده كرده است. اما در نهايت پس از چهار سال درگيري شديد، در نوامبر 2002 به توافق رسيدند و گيتس همواره از اين مساله با عنوان «مصالحه‌ دشوار ولي عادلانه» ياد مي‌كند. گيتس از همان شيوه رهبري مصمم خود كه مايكروسافت را بر لبه خطر نگه داشته بود، براي تاسيس موسسات خيريه استفاده كرد. موسسه‌ او و همسرش بيش از 27 ميليون دلار به پيشگامان سلامت، بهداشت و آموزش جهاني تخصيص داده است. در ادامه مي‌خوانيد:‌ "جف بزوس" هم در دوران رشد اينترنت به موفقيت‌هايي دست يافت. مدير آمازون در ليست تهيه شده از سوي نويسندگان مجله Fortune در رتبه هفدهم قرار دارد. او آمازون را در 1994 و در شرايطي كه كمتر كسي با اينترنت آشنا و به پتانسيل‌هاي تجاري نهفته در آن پي نبرده بود، تأسيس كرد.

بر اساس اين نوشته، از ديگر افرادي كه براي اولين بار در زمينه اينترنت سرمايه‌گذاري كرده‌اند، مي‌توان از "جيم کلارک" ( رتبه 15 و اولين مدير نتسکپ ) ، "شوان فانينگ" ( رتبه 24 و موسس نپستر ) و نيز "مگ وايتمن" ( رتبه 16 و مدير اي بي و اولين زن ميلياردر جهان ) نام برد. اين بلاگر نوشته است:‌ نام "اندي گراو" ، اولين رييس اينتل (سازنده تراشه‌هاي پنتيوم) در جايگاه يازدهم اين ليست به چشم مي‌خورد. "لو گرسترير" نيز به عنوان مدير آي بي ام ، اين كمپاني را از ورشكستگي نجات داد و آن را به يك شركت سود‌آور تبديل كرد كه از شهرت و فروش بالايي برخوردار است. "استيو جابز" ( رتبه6)، سهام‌دار ، موسس و مدير اپل کامپيوتر به همراه "مايکل دل" ( رتبه 8)، بنيان‌گذار شركت دل ، نقش مهمي را در معرفي كامپيوتر به عموم مصرف‌كنندگان ايفا كرده و مسير ارتباطات و تجارت دنيا را تغيير دادند....