رويکرد نوين به حوزه کسب و کار فناوري اطلاعات ايران

در

شرکت واسط تجارت الکترونيک

شرکت واسط تجارت الکترونيک با مديريت  آقاي رامين عرفانيان يکي از پيشگامان توسعه زيرساخت هاي تجارت الکترونيک در وب مي باشد تلاش هاي واسط تجارت الکترونيک در چند سال گذشته باعث گسترش فرهنگ کسب و کار الکترونيکي در ايران شده است.

 بيشتر فعالان حوزه وب اين شرکت را با سايت معروف و قديمي آن به نام واسطه (www.vaseteh.com)  مي شناسند. شركت واسط تجارت الكترونيك فعاليت خود را ابتدا با سايت واسطه آغاز كرد و در زمان بسيار محدودي آن را گسترش داد.  شركت واسط تجارت الكترونيك  ايده نيازمنديهاي به هنگام روزنامه پيام همشهري   را  سايت خود براي اولين بار پياده كرد كه با استقبال فراواني روبرو شد. سايت واسطه با داشتن بيشترين تعداد اطلاعات (رکورد) جديد روزانه (بالاتر از 200،000 آگهي در ماه) در ميان سايت های مشابه درخاورميانه و با داشتن بازديد كننده‎گان بسيار  در ايران و با هدف تکوين و توسعه تجارت الکترونيکی و ايجاد مکانی مناسب برای داد و ستد الکترونيکی، طراحی و در اختيار هموطنان قرار گرفته است. كم كم آگهي هايي كه در مورد حراجي انواع كالاها بود به آن اضافه شد اما با توجه به نياز ها و تحولات بازار فناوري اطلاعات ايران اين شرکت در چند سال اخير رويکرد هاي جديدي را براي توسعه خدمات خود به اين بازار در قالب پروژه هاي مختلفي در پيش گرفته است.

بر اساس طرح کلان بازارهای فناوری اطلاعات IT Strategy  که توسط  آقاي  عرفانيان توسعه داده شده است يک سايت اصلي و مرکزي که پورتالي براي ارائه انواع راه حل هاي اقتصادي در عرصه فناوري اطلاعات است با نام ITbazar.ir  راه اندازي شده است. در اين سايت کاربران بر اساس نيازهاي خود به سايت مفيدي هدايت خواهند شد.

يکي از بهترين فعاليت‎هاي اين پروژه عظيم که اثرات آن در سال هاي آتي به بار خواهد نشست سايت بازار کار ايران است که در نشاني www.itjobs.ir قرار دارد و به کاربران خود با هدف شايسته سالاري و شايسته گزيني اين امكان را فراهم مي آورد كه به سهولت و در عرض چند دقيقه بتوانند كار مورد نظر خود را جستجو كرده و يا كارمند مورد نظر خود را بيابند. در ادامه اين استراتژی سايت های ITPapars.ir و ITProjects.ir دوران نسخ های بتای خود را می گذرانند و به زودی سايت های ITExperts.ir  و ITConsulting.ir نيز به جرگه اين سايت ها خواهند پيوست.

سايت بعدي که يک فروشگاه ساز بزرگ اينترنتي است در نشاني www.eshop.vasteh.com به همه مردم در سراسر دنيا اين امکان را مي دهد با استفاده از يک سرويس آزمايش شده و حرفه اي اقدام به راه اندازي فروشگاه هاي الکترونيکي خود بکنند بدون اينکه دغدغه مسائل نرم افزاري و امنيتي را داشته باشند. اين سايت تمام امكانات يك فروشگاه سنتي را به صورت اينترنتي دارا بود و حتي چيزي فراتر از آن بود چرا كه امكان ارسال سفارش مشتري را به اقصي نقاط كشور با همكاري اداره پست و پيك بادپا فراهم مي‎آورد.

بخش ديگري از اين پروژه اختصاص به سايت پروژه هاي فناوري اطلاعات دارد که به کاربران و فعالان حوزه فناوري اطلاعات امکان مي دهد اقدام به معرفي پروژه هاي خود براي جذب پيمانکار و يا گزينش پروژه براي ارائه خدمات کنند اين سايت توسعه دهنده فرهنگ برون سپاري پروژه ها در زمينه فناوري اطلاعات خواهد بود و شاخص هاي خوبي را از بازار فناوري اطلاعات ايران به دست خواهد آورد. يکي از غني ترين سايت هاي اين مجموعه که ماموريت آن توليد محتوا در حوزه فناوري اطلاعات است ITPaper.ir  نام دارد که براي گسترش و تبادل دانش فناوري اطلاعات قصد دارد مجموعه کاملي از علوم مختلف فناوري اطلاعات را آماده و در اختيار کاربران خود قرار دهد.

پس از آن سايتهاي ITpaper و ITpriject هم به ليست سايتها پيوست كه در خصوص مقاله در زمينههاي مختلف به خصوص تجارت الكترونيكي و فناوري اطلاعات بود. و همچنين پل ارتباطي بين افرادي بود كه مجري پروژه هاي مختلف بودند و كساني كه سفارش اين پروژه ها را داشتند. گفتني است قريب به پنجاه پروژه ديگر از قبيل  IT buy & sale ،ITcarpet، itadsir، ، ictbazar، ITMAILL و ... به زودي فعاليت هاي عملياتي خود را آغاز خواهند کرد. واسط تجارت الکترونيک علاوه بر انجام فعاليت هاي ذکر شده بر اساس اهداف و ماموريت هاي خود در فعاليت هاي علمي نظير سمينارها و نمايشگاه هاي حوزه فناوري اطلاعات شرکت مي کند و همچنين براي ايجاد جو همکاري و تلاش همگاني با شرکت ها و مراکز و افراد مختلف همکاري خود را به صورت استراتژيک دنبال مي کند.