وایمکس چیست؟

نیاز به ارتباط با جهان اطلاعات و همچنین بی نیاز کردن کاربران از محدودیتهای مکانی و زمانی سال هاست مد نظر کارشناسان علم کامپیوتر و بخصوص مهندسین اینترنت است. وایمکس و استاندارد 802.16 برای شبکه های شهری را می توان آخرین راه حل برای پاسخ گویی به این نیازها دانست.

وایمکس (
WiMAX) اصطلاحی ابداعی است که مخفف کلماتی است که به معنای قابلیت تبادل و استفاده اطلاعات در سطح جهانی برای دستیابی از طریق ماکروویو (Worldwide Interoperability for Microwave Access) می باشد.

تکنولوژی وایمکس با بردی برابر 50 کیلومتر و سرعت دسترسی معادل 70 مگا بیت بر ثانیه، در حال تکامل بخشیدن به فناوری باند پهن فعلی است. تقطه ضعف بزرگ باند پهن فعلی آن است که به دلیل نیاز به سیم کشی، نمیتوانند همه مناطق را پوشش دهند. زیرا امکان سیم کشی در همه جا وجود ندارد. فناوری وایمکس آمده تا این مشکل را مرتفع کند.

وایمکس می تواند امکان دسترسی به باند پهن را برای مشترکان معمولی و تجاری به صورت بی سیم فراهم کند. به طور خلاصه وایمکس سرویس اینترنت از طریق امواج رادیویی است که از سرویس دهنده به محل دریافت کننده منتقل می شود. شبکه های بنا شده با فن آوری وایمکس جز شبکه های بی سیم شهری محسوب می شود که به راحتی می تواند با وجود منطقه وسیعی که ایستگاههای وایمکس تحت پوشش قرار می دهند امکان استفاده از اینترنت پرسرعت را برای سازمانها، شرکت های تجاری و منازل مسکونی فراهم آورد.

از جمله ویژگی های وایمکس این است که علاوه بر داده، صدا و تصویر را نیز به خوبی پشتیبانی می کند و سرویسی که ارائه شود، دارای محدودیت حجمی و زمانی نیست. مهمترین ویژگی و مزیت وایمکس قابلیت سیار بودن آن است که موجب می شود بدون نیاز به هیچ واسطه سیمی مانند خطوط تلفن، ارتباطات را وارد لپ تاپ ها، رایانه های دستی و در نهایت گوشی های تلفن همراه کند.

/ 6 نظر / 25 بازدید
mahtab akbari

فقر و بيكاري و حقوق پرداخت نشده ، عدم امنيت شغلي دردهاي جامعه كارگري در رژيم ولايت فقيه است براي احقاق حقوق كارگران زحمت كش روز عيد كارگران ، روز جهاني كارگر 11 ارديبهشت به حمايت از آنها برخيزييم درآستانه 11 ارديبهشت براي هرچه گسترده تر كردن اعتراضات به سايت ايران كارگر مراجعه كنيدwww.irankargar.com وعده ما تظاهرات روز كارگر

صائب

با سلام چنانچه مایل به تبادل لینک هستید لینک ما را با عنوان طراحی سایت و آدرس http://www.tamweb.ir در سایتتان قرار دهید و به ما اطلاع دهید تا لینک شما را قرار دهیم. خوشحال میشیم وب لاگ شما را به بازدیدکنندگان وب سایتمون معرفی کنیم

عماد هنرپرور

سلام فرنودجان من وبلاگم رو به طور کامل به نشانی جدیدی منتقل کرده ام، لینک شما رو هم در وبلاگ جدید گذاشته ام. ممنون میشم اگر شما هم لینک وبلاگ جدیدم رو جایگزین بفرمایید. اردات

سیما

سلام وبلاگ خوبی دارید. یک سایت خوب برای پیدا کردن مقالات تخصصی به شما معرفی می کنم. پایگاه اینترنتی ایران نمایه www.irannamaye.ir در این سایت بیش از یک میلیون مقاله تمام وجود دارد. همچنین جستجوی عناوین و ثبت نام در آن رایگان می باشد.

سیما

سلام وبلاگ خوبی دارید. یک سایت خوب برای پیدا کردن مقالات تخصصی به شما معرفی می کنم. پایگاه اینترنتی ایران نمایه www.irannamaye.ir در این سایت بیش از یک میلیون مقاله تمام وجود دارد. همچنین جستجوی عناوین و ثبت نام در آن رایگان می باشد.