توسعه بهداشت وبي

فرنود حسني

توسعه کاربري اينترنت در ايران که البته متاثر از روند رو به رشد بين المللي آن است شرايطي را به وجود آورد که بر اساس آن گروه هاي مختلفي از جامعه به ويژه نسل جوان گرايش بسياري براي دسترسي به اطلاعات از اين طريق پيدا کردند چرا که اينترنت و وب با مختصات و ويژگي هاي خود به عنوان رسانه هايي مطرح بودند که ارتباط بدون واسطه همه افراد را با دنياي بيرون فراهم مي کردند.

موج گرايش ايراني ها به استفاده از وب در سه حوزه از تبلور بيشتري برخوردار بود. اولي مربوط به حضور و استفاده از چت روم ها بود، دومي اختصاص به وبلاگ نويسي داشت و سومي عضويت و فعاليت در سايت ها يا شهرهاي مجازي بود. اين سه حوزه زمينه و بستر بسيار خوب و روشني را براي توسعه ارتباطات و فرصت هاي مناسبي را براي طرح ديدگاه ها و انديشه هاي مختلف فراهم مي کردند به گونه اي که تک تک اين ابزارها حکم يک رسانه انفرادي با حوزه نشري جهاني را داشتند.

سياستي که دولت در سال هاي اخير براي کنترل اين روند در نظر گرفته متاسفانه آنگونه که بايد و شايد نقش و اثري فرهنگي و ترويجي را دنبال نکرده است. پس از جريان فيلترينگ که تا کنون ميلياردها ريال براي کشور هزينه به وجود آورده است طرح جديد دولت براي ساماندهي سايت ها و وبلاگ هاي اينترنتي سوال هاي بسياري را در اذهان فعالان اين حوزه به وجود آورده است که اساسا ماهيت و هدف ساماندهي چيست؟ آيا اين شيوه بر خلاف اسناد و مفادي نيست که در اجلاس جامعه اطلاعاتي بر روي آن توافق شده است؟

آنچنانکه در سايت ساماندهي دات کام ارگان الکترونيکي ستاد ساماندهي سايت هاي اينترنتي آمده است هر سايتي که در مدت تعيين شده ثبت و معرفي نشود مسدود خواهد شد. بنابر اين اعلاميه چنين استنباط مي شود که  پس به زودي بسياري از سايت ها و وبلاگ ها که در ايران فعاليت نمي کنند ولي به زبان فارسي توليد محتوا مي کنند يا در نگاهي کلي تر همه سايت هايي که در وب هستند و در سايت مذکور ثبت نشده اند به زودي مسدود خواهند شد.

به عنوان نمونه بسياري از وبلاگنويس ها که اساس وبلاگ را به عنوان ابزاري براي طرح ديدگاه هاي تخصصي يا حرف ها و مسائل شخصي مي کنند بايد تمامي اطلاعات خود را ثبت نمايند و اين مسئله قطعا با نارضايتي و عدم تمايل اين افراد همراه خواهد بود.

آيين نامه ساماندهي که اساس آن تاکيد بر شناسايي تمامي مديران سايت ها و وبلاگ هاي فارسي است شرايطي را به وجود مي آورد که هيچ سايتي بدون کسب مجوز فعاليت از وزارت ارشاد ديگر نمي تواند فعاليت کند و در واقع با اين روش بهداشت عمومي در اينترنت ايراني برقرار مي شود گواينکه پيشتر در پروژه اينترنت بهداشتي(فيلترينگ هوشمند و بسيار قوي)  سايت هاي مورد نظر دولت با دقت تمام مسدود شده بودند و توسعه چنين طرحي براي بهداشتي کردن اينترنت در حالي که پيش بيني مي شود شرايط و مشکلات فراواني براي صدور مجوز فعاليت سايت ها به وجود مي آيد، جز کند کردن و محدود کردن سرعت رشد وب فارسي نتيجه اي در بر نخواهد داشت و اين سدي در برابر جامعه مجازي ايران در جهت قرارگرفتن در جريان توسعه جهاني اينترنت و رقابت هاي تجاري ،اقتصادي، علمي و خبري است.

 

/ 2 نظر / 13 بازدید

فقط كليپ هاي خنده دار و برنامه براي كامپيوتر http://vitamin2007.mihanblog.com

فرشته

موفق باشيد من هم دانشجوی فناوری اطلات هستم سايت جالبی بود