توسعه بانک های مجازی, حقیقت یا رویا؟

توسعه بانک های مجازی, حقیقت یا رویا؟

 

فرنود حسنی

شنیدن خبر عزم جدی دولت برای توسعه بانک های مجازی در سال های اخیر بارقه امیدی را در میان فعالان اقتصاد کشور به وجود آورد. همان زمان ها بود که همه از هم دیگر در مورد کارکردها و ساختار اینگونه بانک می پرسیدند و چرایی و چگونگی آن را بررسی می کردند.

جالب اینکه خلاهای قانونی و تعاریف اجرایی تاسیس بانک های مجازی به عنوان یک نهاد اقتصادی تازه تاسیس به همت و تلاش مدیران دو بانک آرین و امین با مدیریت دکتر زعفرانی و دکتر الهی آغاز شد و گام های بسیار خوبی نیز از سوی این دو نهاد برداشته شد.

این مهم به ویژه در خصوص بانک آرین که فاز پذیره نویسی را نیز با استقبال بسیار زیادی از سوی مردمی که هیچ شناختی از ساختار و عملکرد یک بانک مجازی نداشتند بیشتر جلوه کرد چرا که این بانک در شرایط فعلی نمی تواند حتی پاسخگوی سهام داران خود باشد.

زیرساخت های بانکداری الکترونیک ایران در سال های اخیر از جنبه کمی و کیفی رشد بسیار خوبی داشته است و امروز بانک مرکزی در شرایطی قرار دارد که می تواند از تمامی ظرفیت ها برای ایجاد و توسعه راه حل های پرداخت الکترونیک استفاده کند در چنین شرایطی تنها حلقه باقی مانده برای عملیاتی شدن بانکداری مجازی در ایران مقوله تایید هویت است که آن هم بر اساس اظهارات رییس اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی به زودی عملیاتی می شود.

شاید بد نباشد وضعیت امروز بانک های مجازی را نسبت به بانک های فیزیکی با شرایطی که بانک های خصوصی 13 سال پیش در برابر بانک های دولتی داشتند مقایسه کنیم. خوب به خاطر داریم که بانک های خصوصی برای پر کردن خلا رقابتی خود ناچار به استفاده گسترده از راه حل های بانکداری الکترونیکی کردند و همین عامل خواسته و ناخواسته زمینه ساز توسعه سهم بازار آنها و همچنین تحول بانک های دولتی شد.

آن روزها هم نگرانی های بسیاری در خصوص آینده بانکهای خصوصی و کارکردهای آنها در حوزه پولی و الکترونیکی وجود داشت اما زمان همه چیز را حل کرد و بانک های خصوصی پاسخ اعتماد مردم و دولت را به خوبی دادند و به راستی نقش بسیار سازنده ای در توسعه اقتصادی کشور بازی کردند.

ظهور اولین اینترنت بانک در ایران که توسط بانک سامان صورت گرفت همان زمان نیز حرف و حدیث های فراوانی به همراه داشت و جامعه ای که هنوز با اینترنت چندان اخت نگرفته بود با نگاهی به اعتماد به این فناوری جدید می نگریست اما تلاش های گسترده برای بهینه سازی سیستم ها از یک سو و سرمایه گذاری بسیار برای آموزش و فرهنگ سازی از سوی دیگر باعث شد تا امروز اینترنت بانک برای فعالان اقتصادی یک ضرورت حیاتی محسوب شود.

با این تجارب ارزشمند که در 13 سال گذشته نصیب نظام بانکی شده است عدم جدیت در توسعه بانک های مجازی خیلی مثبت ارزیابی نمی شود و به واقع باید مثل 13 سال پیش که مجوز تاسیس بانک های خصوصی صادر شد امروز هم با اعتماد به بزرگان و پیشکسوتان بانک های مجازی را ساخت تا کشور بتواند باز هم تجربه های جدیدی را در این عرصه به دست آورد.

ضرورت وجود بانک مجازی حقیقتی است که باید پذیرفت.

/ 2 نظر / 34 بازدید
sahar

سلام مطالبتون جالب و مفیدن. خوشحال میشم منو با اسم IT Specialists لینک کنین. اگه شما خواستین منم شما لینک می کنم. ممنون.[لبخند]

مریم

سلام ببخشید ممکنه به من کمک کنید یه تحقیق برای دانشگاه در مورد مدیریت وفناوری اطلاعات در مورد یکی از ارگانهای دولتی دارم میشه اگر مطللی دارید برای من بفرستید یا رو ی سایت قرار دهید خدا بهتون اجر بده