آيا عکس ها سرنوشت انتخابات را تعيين مي کنند؟

فرنود حسني

مهلت تبليغات انتخاباتي به سر رسيد و فردا روزي است که هم وطنان بايد براي نمايش نگرش ها و خواست هاي خود پاي صندوق هاي راي بروند. در طول جريان تبليغات انتخاباتي شاهد نکته هايي بوديم که بر قالب بودن روش تبليغات سنتي در ايران تاکيد مجددي داشت.

آنچه در 26 دوره اخير انتخابات به عنوان متد تبليغاتي شاهد بوديم استفاده بي حد و حصر و غير کاربردي از پوسترهاي کوچک و بزرگ تبليغاتي است که با بزرگنمايي تصوير کانديداها و شعارهاي سه بخشي همراه بوده است.

واقعيت اين است که اين شيوه اطلاع رساني به کلي منسوخ و غير کاربردي است و گذشته از هزينه هاي بسيار فراواني که براي دولت و مردم به همراه دارد کارايي و اثر مناسبي براي ايجاد شناخت و آگاهي مردم نسبت به ديدگاه ها و برنامه هاي کانديداهاي شورا يا مجلس ندارد.

با توجه به اين شرايط به نظر مي رسد کشور نياز جدي به ايجاد تحول فرهنگي در بهره برداري صحيح و درست از رسانه ها براي تبليغات انتخاباتي دارد. تنوع رسانه ها از نظر کمي و کيفي مي تواند اين فرصت را به همه کانديداها بدهد تا به بيان ديدگاه ها و نظرات خود بپردازند.

وقتي از بلوغ رسانه اي و بلوغ سياسي در جامعه اطلاعاتي سخن مي گوييم قطعا مي توان يکي از معيارهاي آن را در اعتماد و اعتقاد مردم به رسانه ها براي آگاهي از برنامه هاي افراد و گروهها دانست که به واسطه فضاي باز رسانه اي و با هدفمندي مبتني بر استراتژي هاي تبليغاتي نوين ميسر خواهد شد.

در اين شرايط وقتي از يک نظام توسعه يافته سياسي صحبت به ميان مي آيد رفتارهاي تبليغي و رسانه اي موثر در جهت هدايت آرا عمومي مستلزم وجود برنامه هاي اصولي و هدفمندي است که به دور از نمايش هاي ظاهري و با محتوايي علمي و در قالب کمي به مردم تصوير روشني از آينده بدهد تنها در اين شرايط است که مي توان انتظار داشت انتخابات از نظر کيفي نيز اثر و هدفمندي لازم را دنيال کند و مردم در گزينش هاي خود با انديشه و آگاهي کامل به گروه يا فرد مورد نظر راي دهند بدون اينکه تصاوير و پوسترهاي متعدد و سردرگم کننده تاثيري در انتخاب آنها داشته باشد.

/ 5 نظر / 4 بازدید
گذرگاه جهانی

خود را به جهان معرفي كنيد ايا نمي خواهيد براي خود وب سايت داشته باشيد؟تا كي وبلاگ ؟ فروش ويژه هاست و دومين و خدمات سايت از جمله طراحي شركت گذرگاه جهاني اماده ارائه بهترين سرويس هاي وب سايت با قيمت هاي عالي و فوق العاده تامين امنيت سايت ها و سرور زير نظر بزرگترين تيم امنيتي ايران و تيم چهارم جهان تيم امنيتي دلتا يك ساله 4000 تومان (براي اولين بار دار ايران) www.takserver.ir http://hosting.deltasecurity.ir دريچه اي رو به پيشرفت شما منتظر حضورتان در جمع روشن فكران گذرگاه جهاني هستيم info@takserver.ir

مهدی

خوش عکسی حق مسلم ماست

اميد جهانشاهی

سلام. شما را متقابلا لينک کردم. احساس خوبی دارم نسبت به اين انتخابات. فکر می کنم مردم اشتباه دور قبل را نکنند. سر بزن.

مینا

سلام در مورد دروغ گویی های آقای علی اکبری در جریان هستید

فاطمه

قشنگ بود.