معرفي دو نرم افزار كنترل پروژه :

منبع : اينترنت                تماس با سردبير:manager_ict@yahoo.com       تاريخ ارسال 24 دي 1383

نرم افزارهايي كه در دنيا با آنها امورات برنامه ريزي و كنترل پروژه مي چرخد بسيارند ولي در ايران عمدتاً دو نرم افزار پريماورا و مايكروسافت پروجكت در پروژه ها (بسته به بزرگي و كوچكي آنها) بكار مي روند :

1) (
Primavera Project Planner ( P3

اين نرم افزار كاملترين و قدرتمندترين ابزار مديريت پروژه در جهان شناخته شده است.
P3 قادر است پروژه هاي تا سقف 100000 فعاليت را به همراه منابع بامحدودیت سازماندهي کند .به كمك ابزار هاي انعطاف پذير ‍‍P3 از قبيل 24 كد فعاليت، 16 كد بخشهاي اطلاعاتي دلخواه، 10 كد پروژه، 19مرحله مرتب سازي داده ها و 28 مرحله فيلتر به همراه 31 تقويم براي برنامه ريزي فعاليتها مي توان اطلاعات پروژه را در قالبهاي گوناگون دسته بندي و تجزيه وتحليل كرد. اين نرم افزار براي مديران پروژه توسط طراحاني كه خود مدير پروژه بوده اند، تهيه شده است.
به كمك
P3‌ مي توانيد شبكه فعاليتها را سريعاً در قالب گرافيكي تهيه كنيد و همچنين امكان انتخاب نوع فعاليت را به شما ميدهد.
P 3 سازمان دهي اطلاعات پروژه را آسان نموده است و مي تواند شرايط مورد نظر شما را به فعاليتها تحويل كند.
Version جديد P3 تحت عنوان P3e كه مخفف Primavera Project Planner Enterprise مي باشد به بازار آمده كه به شكل ساختاري با ويرايش گذشته ان متفاوت است . با توجه به آنكه كمپاني پريماورا تمامي پشتيباني هاي خود را از ويرايش قبلي اين نرم افزار برداشته است ؛بزودي P3e كاملاً جاي P3 را خواهد گرفت.
پس جماعت
Planner بشتابيد براي يادگيري P3e .
سايت اينترنتي اين نرم افزار www.primavera.comبوده كه در آن مي توانيد مطالب متنوع و جديدي پيرامون اين نرم افزار و ساير محصولات شركت
Primavera مربوط به مديريت پروژه بيابيد.


2)
MSP) Microsoft Project )

اين نرم افزار؛ مديريت پروژه تمام مراحل يك پروژه از برنامه‌ريزي تا تكميل و انتقال گزارش‌هاي نهايي را در بر مي گيرد،
MSP نيز ابزاري ارزشمند است براي:
الف) سازماندهي طرح ها ب)زمان بندي كارها ج)اختصاص منابع و هزينه‌ كارها
د) تنظيم طرح براي برآورد كردن محدوديتها و
ه) آماده كردن گزارشها براي انتقال طرح نهايي به همه كساني كه بايد طرح مورد نظر را اجراكنند .
بعد از آغاز پروژه
MicrosoftProject را براي كارهاي در دست اقدام، به شرح زير مي‌توان به كار برد.
كنترل عملكرد واقعي
برنامه‌ريزي روي جدول زماني پروژه
اصلاح طرح براي روبه رويي با احتمالات
ارايه گزارش‌هاي، در نتيجه مطلوب

در پروژه هايي كه بيش از 9999 فعاليت دارند بايد از
P3e بايد استفاده نمود.
به جدّ ؛ توصيه مي شود قبل از يادگيري
P3e به يادگيري MSP بپردازيد.
ويرايش آخر آن تحت عنوان
MicrosoftProject 2002 با قابليتهاي جديد به بازار آمده است.
در سايتهاي اينترنتي زير اطلاعات جديد و ارزشمندي از اين نرم افزار مي يابيد:

microsoft.com/office/project

msprojectpartner.com
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

مديريت پروژه

مديريت پروژه؛ به كار گيري دانش؛ مهارت‌ها؛ ابزار و تكنيك‌هاي لازم در اداره جريان اجراي فعاليت‌ها به منظور رفع نيازها و تامين انتظارات متوليان از اجراي پروژه مي‌باشد. استقرار يك نظام هدف‌مند در خصوص مديريت پروژه‌ها؛ قادر است دانش لازم جهت هدايت و مديريت آن‌ها را در صنعت مربوطه ايجاد نموده؛ علاوه بر برنامه‌ريزي و هدايت كارها؛ ميزان نزديكي عمليات به اهداف سازماني را مشخص نمايد.
يك كارخانه توليد لاستيك، يك طرح سدسازي، يك خط لوله گاز يا نفت خام، طرح معرفي يك محصول تازه، تأسيس يك دانشگاه، انجام يك عمل جراحي ؛ انجام يك طرح آموزشي يا فرهنگي و صدها مثال ديگر نمونه‌هاي كوچك و بزرگي از طرحها؛ تأسيسات و سازمانهايي هستند كه اجرا، اداره و بهره‌برداري آنها جز با بكاربستن تكنيكهاي " مديريت پروژه "امكان پذير نبوده و اتكا به شيوه هاي مديريت سنتي جهت انجام بهينه آنها كفايت نمي نمايد.
در سال‌هاي ابتدايي قرن بيست و يكم؛ كشور ما از جمله كشورهايي است كه به تأسي از كشورهاي در حال توسعه؛ با اولويت بخشيدن به رشد توسعه و سازندگي؛ ساخت و بهره‌برداري از پروژه‌هاي مختلف عمراني را در عرصه‌هاي مختلف اقتصادي- صنعتي در دستور كار خود قرار داده است. به گونه‌اي كه بيش از يك دهه است تلاش می شود ؛ سهم بودجه عمراني دولت نسبت به بودجه جاري سالانه پيشي گيرد و از اين رهگذر اولويت اصلي اقتصادي كشور؛ توجه به ساخت و تدارك پروژه‌هاي زيربنايي مختلف اعم از نفت و گاز؛ پتروشيمي؛ توسعه برق؛ آب و فاضلاب ؛ سدها و نيروگاهها و… قرار گرفته است.
هر چند مسابقه افتتاح و كلنگ‌زني پروژه‌هاي مختلف؛ با وجود بيش از نه هزار پروژه نيمه تمام ملی و چهل و پنج هزار پروژه نيمه تمام استانی و محلی در كشور- كه موجب اتلاف ؛ استهلاك و عدم اسفاده از ميلياردها دلار سرمايه مي‌گردد- از جمله مهمترين ايرادهاي استراتژيك مديريت كلان كشور در مسير فوق‌الذكر به شمار مي‌رود؛ مشكلات ديگري نيز در اين رهگذر به چشم مي‌خورند.
طولاني شدن بسيار زياد زمان اجراي پروژه‌ها ؛ ضعف مشهود كيفي پروژه‌هاي اجرا شده؛ هزينه‌ تمام شده بسيار بالاي پروژه‌ها نسبت به برآوردهاي اوليه؛ فقدان استراتژي اجراي قوي جهت انجام پروژه‌ها ؛ ضعف آموزش در جهت بهره‌برداري از پروژه‌هاي اجرا شده و… را مي‌توان به عنوان بخشي از زنجيره مشكلات مهم پروژه‌هاي كشور ارزيابي نمود.
هر چند عدم تخصيص اعتبارات در زمان مناسب نقش بسيار مهمي را در طولاني شدن پروژه‌ها ايفا مي‌كند و هر چند توجه به ساخت داخل ممكن است در ابتداي امر به پائين آمدن كيفيت تجهيزات ساخته شده و طولاني شدن زمان اجراي پروژه‌ها بيانجامد ؛ اما به اعتقاد نگارنده ؛ منشاء عمده مشكلات و معضلات فوق‌الذكر ؛“فقدان بينش صحيح مديريت پروژه” مي‌باشد.
پروژه‌هاي كشور عموماً به همان روش سنتي و برنامه‌ريزي نشده اداره شده و فقدان ديد سيستماتيك در ارتباط با به كار بستن مجموعه تكنيك‌هاي مديريت پروژه؛ سبب شده؛ همه ساله مديران ارشد اجرايي كشور؛ ميلياردها دلار خسارت به منافع ملي وارد سازند.
“برنامه‌ريزي و مديريت جامع پروژه‌ها” به عنوان كليد طلايي ساماندهي و مديريت بهتر پروژه‌هاي كشور مي‌تواند سهم عمده‌اي را در بر طرف ساختن مشكلات حاد پروژه‌هاي كشور ايفا نمايد. از همين رهگذر؛ حاكميت نگاه استراتژيك به مقوله “مديريت پروژه” و پياده‌سازي يك سيستم يكپارچه “برنامه‌ريزي و مديريت پروژه” در هر يك از پروژه‌هاي كشور مي‌تواند هدف مذكور را محقق سازد                                                                                                                                        .

/ 1 نظر / 6 بازدید
Heydari

سلام با آرزوی موفقيت برای شما مطالبتان خوب و بسيار عالی است . موفق و پيروز باشيد .