ضرورت اعتبار سنجی در نظام بانکی ایران

ضرورت اعتبار سنجی در نظام بانکی ایران

 فرنود حسنی

‌ اعتباری سنجی نظریه ای رسمی ‌است که توسط موسسه‌های اعتبار ‌سنجی درباره اعتبار مشتریان حقیقی و حقوقی بانک ها و موسسات مالی اعتباری مطرح می شود و امکان شناخت بیشتر بانک ها را نسبت به وضعیت و توان مالی افراد جهت بازپرداخت تسهیلات دریافتی و دریافت خدمات بیشتر فراهم می کند. رتبه‌سنجی در حقیقت بینش لازم را برای شناخت ریسک اعتباری یک بنگاه اقتصادی در تعامل با مشتریان را فراهم می‌سازد.

اساس کار اعتبار سنجی بر مبنای داده کاوی بنیان نهاده شده است و در فرآیند اعتبار سنجی مشتریان بر اساس شاخص ها و ویژگی های مختلفی مورد ارزیابی و رتبه بندی قرار می گیرند. این رتبه یا امتیاز در واقع نمایانگر اعتبار مالی مشتری است که بانک می تواند بر اساس آن نسبت به ارایه خدمات به مشتری خیلی سریع تر و دقیق تر تصمیم گیری کند. در حال حاضر در ایران دو موسسه اعتبار سنجی دارای مجوز هستند که موسسه اطلاع رسانی اعتباری و اعتبار سنحی ایرانیان برای اولین بار نمونه عملیاتی فعالیت اعتبار سنجی را در بانک سامان و بیمه سامان پیاده سازی کند.

بی شک توسعه این نظام فواید بسیار زیادی برای نظام بانکی کشور به همراه دارد که از جمله آنها می توان به افزایش شفافیت, صحت و دقت در عملیات اعتباری بانک ها اشاره کرد و همچنین کاربرد نظام سنجش اعتبار راه کار مناسبی برای جلوگیری از به وجود آمدن مطالبات سررسید معوق در نظام بانکی است.

چالش های بسیاری در راه توسعه این سامانه ها در ایران وجود دارد که شاید مهمترین آن انتقال داده ها و کاربردی کردن آنها برای اهداف سیستم های اعتبار سنجی است. در حال حاضر بانک های مختلف کشور از سیستم های نرم افزاری متعدد و متنوعی استفاده می کنند که استخراج داده از آنها را بسیار دشوار و پیچیده کرده است و وجود سامانه های اعتبارسنجی زمینه به اشتراک گذاری اطلاعات و همچنین افزایش ظرفیت های کنترلی را فراهم می آورد.

وجود سامانه های قوی اعتبارسنجی در صنعت بانکداری و حتی صنعت بیمه کشور زمینه بهینه سازی مدیریت جریان پولی کشور و افزایش شفافیت اقتصادی را فراهم می کند و به مدیران و تصمیم گیران اقتصادی فرصت می دهد تا با دید بازتر و نگاه دقیق تری اقدام به مدیریت و پیش بینی آینده سازمان خود کنند.

اما به هر حال توسعه این شیوه منافع اقتصادی بسیاری را برای کشور و نظام بانکی به همراه دارد که بی شک برای پیاده سازی آن باید برنامه ریزی و سرمایه گذاری لازم انجام شود و در این راه خطیر تعامل بیشتر بانک ها با موسسات اعتبار سنجی امری بدیهی و ضروری است که در این صورت ما شاهد به وجود آمدن فرهنگ جدیدی در نظام بانکی ایران خواهیم بود.

 

 

 

/ 0 نظر / 57 بازدید