در فاصله يک ماه تا اجلاس تونس، در بي خبري محض!!!!

نوشته شده توسط: فرنود حسنی                    تاريخ ارسال۲۷ مهر

در حالي که تنها يک ماه به برگزاري اجلاس بين المللي و پر اهميت جامعه اطلاعاتي در تونس باقي مانده است به جرات مي توان گفت کشور از آمادگي لازم براي شرکت در اجلاس برخودار نيست. اجلاس پيش رو شايد مهمترين اجلاس بين المللي در يک دهه اخير باشد که در آن اکثر کشور ها سعي مي کنند نقش پر رنگ تر و مهمتري به عهده بگيرند تلاش ها و فعاليت هاي جدي دو ماه اخير کشور تونس در سطوح عالي شامل پيام هاي رييس جمهور اين کشور براي اجلاس پيش مقدماتي ژنو و دعوت سفيران تونس از مقامات بلند پايه کشورهاي مختلف براي حضور در اجلاس و همچنين فعاليت هاي ساير کشور ها و سازمان هاي بين المللي در اين زمنيه نشان دهنده اهميت اين گردهمايي بين المللي براي دنياست. وقتي حضور و سخنراني آقاي خاتمي را در ژنو2003 ديديم بسيار دلگرم شديم که همت قوي و توجه جدي براي پي گيري اجلاس وجود دارد اما با گذشت زمان اين اميد کمرنگ تر شد تا زماني که پيش از اجلاس تهران نشستي براي هماهنگي در مورد اجلاس آسيا و اقيانوسيه در تهران برگزار شد و انجا بود که فهميدم دست مان چقدر خالي است. در روزي که انتظار مي رفت سالن آمفي تاتر مرکز تحقيقات مخابرات پر از علاقه مندان به مباحث جامعه اطلاعاتي باشد سمينار به اصطلاح هم انديشي که قرار بود در دو روز متوالي برگزار شود در نهايت ظهر همان روز بدون هيچ دستاوردي و با قرائت چند گزارش به کار خود پايان داد.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

ضعف کجا بود؟ چرا پس از دو سال دانشجويان و اساتيد دانشگاه، مديران بخش خصوصي، اکثر مديران دولتي و بخش قابل توجهي از جامعه مدني هنوز از مفاهيم و مبحث پايه و اهداف کلي اين اجلاس آگاهي نداشتند. وقتي در اجلاس تهران با دولت ها و بخش خصوص و جامعه مدني به خصوص کشورهاي شرق دور مواجه مي شديم و تلاش آنها را براي به کرسي نشاندن حرف خود مي ديديم از وضعيت خود که هنوز در برنامه ريزي برگزاري اجلاس مشکل داشتيم شرمسار مي شديم چه رسد به حضور و موضع گيري جدي در برابر مسائل مطرح شده.

طبق چهارچوبي که دبيرخانه اجلاس پيشنهاد کرده بود بنا بود بسياري از فعاليت هاي کاري کشور ها در قالب کارگروههاي 14 گانه انجام شود که اعضا اين کارگروهها نيز غالبا از ميان جامعه محقق و پژوهشگران و اساتيد دانشگاه انتخاب شده بودند اما در نهايت فقط دو کارگروه به فعاليت خود ادامه دادند آن هم نه به صورت مطلوب که در حد مقدورات و بيشنتر با هدف اطلاع رساني، يکي کارگروه جوانان و ديگري کارگروه راهبري اينترنت، شايد دليل آن را هم بتوان صرفا در علاقه مندي اعضا آن به اين موضوع جستجو کرد.

چرا نبايد کميسيون ملي جامعه اطلاعاتي که به عنوان نهاد مرتبط با اجلاس بود با مجموعه کاملي از کارگروهها شکل مي گرفت و به صورت جدي فعاليت مي کرد.

بي ترديد عدم اطلاع رساني مناسب از سوي بخش ها يا بهتر بگوييم افرادي  که به صورت جدي با اين مباحث درگير بودند و به صورت مستقيم در اجلاس حضور مي يافتند يکي از بزرگترين مشکلاتي بود که جامعه دانشگاهي و علاقه مند به موضوع با آن مواجه بود انتشار با تاخير گزارش ها و اسناد، عدم توجه جدي در جذب و به کارگيري علاقه مندان، عدم حمايت مناسب از فعالان و...باعث شده است که امروز حتي در مورد ضمانت اجرايي مفاد تصويب شده نيز به ترديد برسيم.

چرا بعد از دوسال يکي از مطرح ترين وب سايت هاي فعال در زمينه جامعه اطلاعاتي که توسط يکي از اساتيد دانشگاه مديريت مي شد بايد به مرز تعطيلي برسد و چرا از جامعه نخبگان و فعالان بخش خصوصي و جامعه مدني در تهيه بيانيه ها و اسناد استفاده نمي شود.

چرا گزارش هاي اجلاس ژنو2003 بايد در سال 2005 آن هم با تيراژ 1500 نسخه در اختيار فعالان قرار گيرد و گزارش هاي اجلاس خرداد ماه تهران در اواخر مهرماه از طريق سايت تکفا منتشر شود در حالي که همين اطلاعات درست يک هفته بعد از اجلاس در سايت UNSCAP به تفکيک قابل استفاده بود.

متاسفانه روحيه دولتي هم در امر برنامه ريزي، هم امور اجرايي و هم اطلاع رساني فعاليت هاي مربوط به اجلاس جامعه اطلاعاتي سرايت کرده و از اين رو باز هم با معضل علاقه مندي دولت به تصدي گري فناوري اطلاعات مواجه هستيم.

از کنار تمام اين موضوعات که بگذريم پس از چند ماه از شروع به کار دولت آقاي احمدي نژاد مي گذرد هنوز موضع گيري خاصي از سوي وزير محترم فناوري اطلاعات در مورد اجلاس نديده ايم اين در حالي است که بيشتر کشور ها سعي خواهند کرد در بالاترين سطح علمي و سياسي در چنين اجلاسي شرکت نمايند.

سوالهايي که به ذهن مي رسد پيرامون سرنوشت کميسيون ملي جامعه اطلاعاتي، خروجي فعاليت کارگروهها، اسناد و مصوبات و برنامه هاي اجلاس تونس و برنامه هاي مورد توجه دولت براي پياده سازي استانداردهايي است که در اجلاس مورد تاييد و تصويب ايران قرار گرفته است.

شايسته است که افراد فعال که تقريبا در تمام اجلاس به عنوان نماينده ايران حضور داشته اند اگر بناست در اجلاس تونس هم حضور پيدا کنند برنامه هاي خود را سريعتر براي آگاهي عموم اعلام کنند و  فرصتي را براي نقد و بررسي در اختيار فعالان اين عرصه قرار دهند.

همچنين اميدواريم که با توجه به اهميت اجلاس شخص آقاي احمدي نژاد موضوع را مورد توجه و پي گيري قرار دهند تا فعاليت هاي ايران در اجلاس رنگ و بوي جدي تري بيابد.

 

 

/ 0 نظر / 5 بازدید