تعاريف ارائه شده براي ERP

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 گزينش از: بهساد            تماس با سردبير:manager_ict@yahoo.com         تاريخ ارسال:5/8/83

شايد ارائه تعاريفي  براي ERP بتواند به شناخت بهتر اين مجموعه كمك نمايد.

 "ERPرا مي توان به عنوان نرم افزاريکپارچه اي تعريف نمود که داراي اجزا و يا ماژولهايي براي برنامه ريزي، توليد،فروش، بازاريابي، توزيع، حسابداري، مديريت منابع انساني، مديريت پروژه، مديريتموجودي، مديريت خدمات و نگهداري و تعميرات، مديريت حمل و نقل و بازرگاني الکترونيکاست. معماري و ساختارERPبگونه اي است که يکپارچگي و جامعيتاطلاعات سطح سازمان را فراهم نموده و جرياني روان از اطلاعات بين بخشهاي مختلفسازمان فراهم مي آورد."

روشي براي برنامهريزي و کنترل موثر تمامي منابع مورد نياز براي دريافت، توليد، ارسال و پاسخگويي بهنيازهاي مشتريان، در شرکتهاي توليدي، توزيعي و خدماتي."

"ERPيک بسته نرم افزاري تجاري است کههدف آن يکپارچگي اطلاعات و جريان اطلاعات بين تمامي بخشهاي سازمان از جمله مالي،حسابداري، منابع انساني، زنجيره عرضه و مديريت مشتريان است."

 "سيستمهايERPسيستمهاي اطلاعاتي قابل تغيير وتنظيمي هستند که اطلاعات و فرايندهاي مبتني بر اطلاعات در سازمان را در درونواحدهاي سازماني و بين آنها يکپارچه مي نمايد."

 "ERPيک پايگاه داده، يک برنامه کاربردي  و يک واسط يکپارچه در تمامي سازمان است."

"ERPسيستمهايي مبتني بر کامپيوتر هستندکه براي پردازش تراکنشهاي سازمان طراحي شده اند و هدف آنها تسهيل برنامه ريزي،توليد و پاسخگويي به موقع به مشتريان در محيطي يکپارچه است."

 "ERPيک بسته نرم افزاري  استانداردمشتمل بر چندين ماژول مرتبط و يکپارچه است که کليه فرآيندهاي تجاري يک سازمان رااعم از توليد ، منابع انساني ، مالي ، بازاريابي و فروش و ... پشتيباني مي نمايد ومنجر به يکپارچگي وظايف ( Functions ) در سازمان مي شود."

* "يک راه حلسيستمي مبتني بر فناوري اطلاعات است که منابع سازمان را توسط يک سيستم به همپيوسته، به سرعت و با دقت و کيفيت بالا در کنترل مديران سطوح مختلف سازمان قرار ميدهد تا به طور مناسب فرايند برنامه ريزي و عمليات سازمان را مديريت نمايد."

* ERPبه مثابه ستون فقراتاطلاعاتي يک سازمان از لحاظ بانک هاي اطلاعاتي و فرآيندهاي سازماني محسوب شده و بهمنزله نرم افزاري براي پشتيباني فرآيندهاي داخلي سازمان است.

از لحاظ شماتيك مي توان ساختار زير را براي ERP طراحي نمود. البته اين ساختار در سال 98 توسط آقاي Davenport ارائه شده است.

آنچه در تعريف اول ارائه شده و ساير تعاريف مهم است، توجه و تمرکز بيشتر بر روي عبارت Enterprise در اختصار ERP است تا توجه به عبارات ديگر اختصار از جمله Planning و Resource. چراکه اين سيستم فراتر از برنامه ريزي عمل کرده و با وجود تمرکز بر روي منابع سازمان، عناصري فراتر ازآن را پوشش مي دهد.

آنچه که در اين تعاريف بيش از همه نمود دارد، يکپارچگي و استاندارد بودن سيستم ERP است و همين دو جنبه مهم از ERP آنرا از ساير سيستمهاي اطلاعاتي يکپارچه متمايز مي سازد. در آينده بصورت مفصل در مورد تفاوت ERP با سيستمهاي اطلاعاتي يكپارچه موجود در بازار و بخصوص بازار نرم افزاري ايران بحث خواهد شد                                                                                                             

 

 

/ 4 نظر / 5 بازدید
راحله

سلام. ايشون و شما به من لطف دارين. من هم برای شما آرزوی موفقيت می کنم. مويد باشيد.

Navid

Salam omidvaram ke mano b khater Dashte bashin man Navid daneshjuie Modiriate Kish Hastam ke Shoma dar kenare Khoonsardi az kenatre Mail haie man Migzarin . Montazere in hastam ke javab mail haie shoma ro beshnavam :>

iranamoozesh

تالار آموزش تجارت الکترونيک ايران ... منتظر شما هستيم

sadeghi

سلام با تشکر از مقاله های خوبتان.