مديران نامدار IT در ميان 25 مدير برتر تجارت جهان

گزينش از: ايتنا                     تماس با سردبير:manager_ict@yahoo.com       تاريخ ارسال:۱۴ فروردين ۱۳۸۴
 Gates، رئيس مايكروسافت و ثروتمندترين مرد دنيا، به همراه تعدادي ديگر از مديران شركت‌هاي بزرگ در عرصه IT، در ليست پيشگامان تجارت 25 سال اخير به خاطر رهبري سرسختانه، نوآوري‌ها و تمايلات بشردوستانه قرار دارند.به گزارش سي‌ان‌ان، Gates، رئيس مايكروسافت و ثروتمندترين مرد دنيا، در ليست پيشگامان تجارت 25 سال اخير به خاطر رهبري سرسختانه، نوآوري‌ها و تمايلات بشردوستانه‌اش در مقام اول قرار دارد.
Gates، همواره نيروي محرك صنعت نرم‌افزار بوده است. او برنامه‌نويسي را در سن 13 سالگي شروع كرد و براي اين كه بتواند وقت بيشتري را صرف Microsoft -كه در سال 1975 با كمك Paul Allen تأسيس شد- كند، هاروارد را در سال سوم ترك كرد.درسال 1998 با سازمان قضايي آمريكا و 20 ايالت ديگر، در يكي از بزرگ‌ترين دادرسي‌هاي ضد تشكيل اتحاديه‌هاي بزرگ صنايع در آمريكا وارد جدال شد. اظهار مي‌شد كه مايكروسافت از قدرت انحصار خود در بازار سيستم‌هاي عامل و نيز مرورگرهاي وب سوءاستفاده كرده است. اما در نهايت پس از چهار سال درگيري شديد، در نوامبر 2002 به توافق رسيدند و گيتس همواره از اين مسئله با عنوان «مصالحه‌ دشوار ولي عادلانه» ياد مي‌كند.گيتس از همان شيوه رهبري مصمم خود كه مايكروسافت را بر لبه خطر نگه داشته بود، براي تأسيس مؤسسات خيريه استفاده كرد. موسسه‌ او و همسرش بيش از 27 ميليون دلار به پيشگامان سلامت، بهداشت و آموزش جهاني تخصيص داده است.
Jeff Bezos هم در دوران رشد اينترنت به موفقيت‌هايي دست يافت. مدير Amazon.com در ليست تهيه شده توسط نويسندگان مجله Fortune در رتبه هفدهم قرار دارد. او Amazon.com را در 1994 و در شرايطي كه كمتر كسي با اينترنت آشنا و به پتانسيل‌هاي تجاري نهفته در آن پي نبرده بود، تأسيس كرد.از ديگر افرادي كه براي اولين بار در زمينه اينترنت سرمايه‌گذاري كرده‌اند، مي‌توان از Jim Clark، رتبه 15 و اولين مدير Netscape، و نيز Shawn Fanning، رتبه 24 و مؤسس Napster، و نيز Meg Whitman، مدير eBay و اولين زن ميليلردر جهان (رتبه 16) نام برد.
نام Andy Grove، اولين رئيس Intel (سازنده تراشه‌هاي پنتيوم) در جايگاه يازدهم اين ليست به چشم مي‌خورد. Lou Gerstrier نيز به عنوان مدير IBM، اين كمپاني را از ورشكستگي نجات داد و آن را به يك شركت سود‌آور تبديل كرد كه از شهرت و فروش بالايي برخوردار است.
Steve Jobs (رتبه 6)، سهام‌دار، مؤسس و مديرApple Computer به همراه Michael Dell (رتبه 8)، بنيان‌گذار شركت DELL، نقش مهمي را در معرفي كامپيوتر به عموم مصرف‌كنندگان ايفا كرده و مسير ارتباطات و تجارت دنيا را تغيير دادند.اما نوآوري و رهبري قدرتمند تجاري به فضاي سايبر محدود نشد. افرادي چون Jack Welch (رتبه سوم)، اولين مدير جنرال الكتريك، Lee Lacocca (نفر پنجم)، نخستين رئيس Chrysler و نيز Herb Kelleher رتبه هفتم و مدير Southwest Airlines، همگي از راهكار‌هاي محكم و سرنوشت‌ساز براي تقويت شركت‌هاي خود بهره بردند.
Sam Walton (رتبه دوم)، مؤسس و مدير فقيد فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي Wal-Mart، با به كار‌گيري سيستم‌هاي نوين براي كنترل دارايي‌ها، خرده‌فروشي را دچار تحولاتي بنيادين كرد. او از اداره يك فروشگاه در نيوپورت ايالت آركانزاس، به اداره بزرگ‌ترين فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي در جهان دست يافت.
دو تن از رهبران توليد خبر نيز در دنياي تجارت مطرح شده‌اند: Ted Turner (رتبه 14)، مؤسس CNN و Katherine Graham (رتبه 21 )، مدير فقيد Washington Post. با آن كه تخصص اين دو شركت به خبر و روزنامه‌نگاري پيشرفته برمي‌گردد، آگاهي از رمز و راز اين حرفه، نام اين دو مدير را در چنين فهرستي به ثبت رسانده است.در حالي كه بيشتر افراد مذكور، به دليل دستاورد‌هاي جديد خود در اين فهرست‌ها جاي گرفته‌اند، Michael Milken (نفر دوازدهم) و Kenneth Lay (رتبه 23)، به خاطر ايجاد تغييرات در قلمرو تجارت، به اين ليست راه يافته‌اند.
دارايي‌هاي شخصي Milken در دهه 80 باورنكردني بود. او با فروش اوراق بهادار در شرايط ريسك اقتصادي بالا، بخش مالي شركت‌ها را زير و رو كرد. تغييرات سريع اقتصادي و رقابت شركت‌ها در دهه 80، حاصل اختراع او مي‌باشد. او در سال 1990 به دليل سوءاستفاده و تقلب در اوراق بهادار به دو سال زندان، پرداخت صد‌ها ميليون دلار جريمه و كناره‌‌گيري از تجارت اين اوراق محكوم شد. او هم‌اكنون با رهايي از سرطان، بخشي از سرمايه باقي‌مانده‌اش را وقف مؤسسات مبارزه با سرطان كرده است.
Lay نيز به عنوان مدير اسبق شركت Enron، سرمشق پاسخگويي و مسئوليت به شمار مي‌رود. رسوايي شركت Enron، پس از اعلام ورشكستگي در سال 2001 و بررسي بازرسان و بيكار شدن 4000 كارمند، در كنگره امريكا مطرح شد تا سرآغازي براي تغيير قوانين حسابداري و اقتصادي ايالات متحده شود.
مختـرعين بزرگ
رهبراني چون Warren Buffett (رتبه 4)، مدير شركت Berkshire Hathaway، Alan Greenspan (رتبه 9)، مدير بانك Federal Reserve و Edwards Deming (رتبه 22)، از مشاورين اقتصادي ايالات متحده نيز مسير تجارت كنوني را تغيير داده‌اند.Buffett با سرمايه‌گذاري در شركت‌هاي كم‌ارزش‌گذاري شده، با هزينه‌هاي پايين و پتانسيل‌هاي زياد براي رشد، به موفق‌ترين سرمايه‌گذار تبديل شد. او كه مخالف برنامه‌ريزي براي ثروتمند شدن سريع است،‌ هم‌اكنون دومين فرد ثروتمند جهان محسوب مي‌شود.
Greenspan نيز با وجود اداره كردن يك بانك، نقش مهمي را در تعين سياست‌هاي پولي امريكا بازي مي‌كند. ژاپن به لطف راهكار‌هاي مديريتي و كنترل كيفيت Edwards Deming، به اين چنين جايگاهي در ساخت و توليد رسيده است.
رتبه بيستم اين فهرست يعني Phil Knight، مدير شركت Nike، به كمك بازاريابي زيركانه و استفاده از افراد مشهور، اين شركت را به بزرگ‌ترين توليد‌كننده كفش‌هاي ورزشي و لباس تبديل كرده است.
Michael Eisner مدير والت ديزني، اين شركت را از بستر مرگ تا رسيدن به قله صنايع چند‌رسانه‌اي هدايت نمود. هر چند كه اكنون به دنبال عدم اعتماد 45 درصد از سهامداران از اين سمت بركنار شده است. مديران ديگري چون Lynch و Reed به ترتيب با انتخاب سهام شركت بر حسب نياز بازار و نه وال‌استريت و همچنين در ظهور كارت‌هاي اعتباري و ATM، نقش بسزايي داشته و سود بسياري را براي شركت‌هاي خود به ارمغان آورده‌اند.
Carl Icahn نيز يكي از ريز‌بين‌ترين افراد فعال در بازار بورس است. او سال گذشته 250 ميليون دلار را با خريد سهام شركت ImClone -كه همان روز توسط Martha Stewart فروخته شده بود- از آن خود كرد.

/ 5 نظر / 3 بازدید
فرنود حسني

دوست عزيز سلام با تشکر از شما. مقالاتي که اسم ندارند عمدتا نوشته خودم هستند و برخي متعلق به افرادي است که علي رغم تلاش موفق به يافتن نام ايشان نشده ام. بروکراسي يک شيوه يا مشي اجتماعي است که معمولا در جوامعي مشاهده مي شود که داراي ساختارهاي مريض اقتصادي و سياسي هستند و از عدم مديريت بهينه در فرآيند هاي اداري سازمان ها ي مختلف به ويژه دولتي رنج مي برند. نظام بروکراتيک نيز حاکي از روش حاکم بر جامعه است که جامعه را به سمت و سوي بروکراسي پيش مي برد و بزرگترين ضربه و اشکال اين نظام ها هدر رفتن وقت و سرمايه هاي بسياري است بهترين راه حل براي خارج شدن از چنين ساختارهاي بهره گيري علمي از فناوري اطلاعات مي باشد. با تشکر از ارتباطي که با اين وبلاگ برقرار کرديد براي شما آرزوي موفقيت و پيروزي دارم

مهدي

سلام. ايميل ام ريخته بهم. شايد ۵ تا ايميل زدم که ارسال نشد. persianmit.persianblog.ir و دات کام اون هم آماده شروع است. بسم الله.