امنیت بانکداری، ضرورت‌ها و چالش‌‎ها

وقتی صحبت از امنیت در بانکداری می شود در دیدگاه کاربران نخستین چالش و مساله ذهنی امنیت در دنیای اینترنت و کارتهای بانکی است اما وقتی مقوله امنیت را از منظری تخصصی بررسی کنیم دنیای آن فراتر از چالش های محدود به کد و نرم افزارهای بانکی است و در واقع با دنیایی پیچیده تر و چالش های فراوان تر از مواجه هستیم.

به اعتقاد من با روند رو به رشد بانکداری الکترونیکی در کشور به مرور مقوله فرهنگ کاربری آن نیز توسعه یافته است اما شاید یکی از بزرگترین چالش های پیش روی نظام بانکی در بحث توسعه امنیت بانکی دو مقوله مهندسی اجتماعی و پدآفند غیر عامل می باشند که به دلیل اینکه چالش های این دو مقوله در سطح بالاتری از بحث کاربری مطرح می شوند دستیابی به یک استاندارد با رعایت قواعد و چارچوب های امنیتی کشور و همچنین سیاست های کلان پدآفند غیر عامل در کشور یک ضرورت حیاتی به شمار می رود.

در چنین شرایطی وقتی از مقوله مهندسی اجتماعی سخن به میان می آید مسئولیت بررسی و تحلیل این چالش ها از محدوده یک بانک و موسسه مالی خارج می شود و می تواند ابعاد ملی به خود بگیرد و در این راستا نیاز است تا کمیته ای مشترک از مدیران امنیت تمامی بانک ها و سایر نهادها به بررسی رویکردهای پیش روی کشور به مقوله مهندسی اجتماعی بپردازند و نتایج این تحلیل ها و نگرش های کلان در قالب برنامه های فرهنگ ساز و آموزش محور و به زبان خیلی ساده در میان مردم ترویج داده شود.

از سوی دیگر مقوله پدآفند غیر عامل که تاکید بسیار زیادی بر امنیت فیزیکی و سخت افزاری دارد به هیچ وجه نباید فراموش شود و بانک های کشور سیاست ها و برنامه های مشخص و مدونی برای مواجهه با چالش های احتمالی در این حوزه را داشته باشند. لذا ضروری است تا در این زمینه نیز روند کارشناسی و تخصصی در بانک های کشور پیش بینی و اجرایی شود تا در یک ساختار مدون تمامی بانکها آمادگی های لازم را با رعایت استانداردهای لازم کسب کنند و در شرایط بحرانی فرآیند خدمات دهی به کاربران با وقفه مواجه نشود.

/ 2 نظر / 59 بازدید
یه دوست

سلام ساییت واقعا عالیه به سایت منم سر بزن دمت گرم www.play98.ir

حقدوست

[گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل] [گل] دوست ارجمند سلام ولادت با سعادت رسول خدا(ص) و امام صادق(ع) بر شما مبارک. وبلاگ جالبی دارید. امیدوارم در ادامه راه موفق باشید. شما بزرگوار برای مطالعه مطالب زیر دعوت شده‌‌اید: *********** [گل] داستانهای زیبا وخواندنی به مناسبت این ایام: [گل] شش سفارش مهم رسول خدا(ص) به حضرت علی(ع) آموزش دو دعای مهم دنیایی و آخرتی توسط پیامبر خدا(ص) تبرّک ابوحنیفه به عصای امام صادق(ع) *********** [گل] احادیث بسیار زیبای این هفته؛ [گل] ## برای رزق دنیا، به هر کاری دست نزنید ## سفارشات گهربار امام صادق(ع) به یکی از اصحاب ## گروهی که لعن و برائت از آنها لازم است *********** [گل] تبریک آغاز امامت حضرت مهدی(ع) و مطالبی ناب [گل] ## رسوایی یکی از علمای سنی توسط یک زن ## . . . سه مطلب ویژه دیگر(شیوه کشته شدن خلیفه دوم به دست ابولؤلؤ ...)!!! *********** [گل] فارسی کردن اعداد در فایرفاکس [گل] *********** [گل] توصیه می‌‌‌کنم از باقی صفحات وبلاگ هم بازدید کنید. منتظر حضور و نظرات ارزشمند شما گرامی هستم www.bia2mofid.persianblog.ir [گل] [گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل]