فناوری خوب، بد، زشت

فرنود حسنی: ورود فناوری به ایران همیشه با چالش‌ها و مسائل مختلفی روبه رو بوده است اگر اوراق تاریخ معاصر را ورق بزنیم از همان ابتدای ورود فناوری‌های ارتباطی و اطلاعاتی مانند رادیو و تلویزیون که امروزه ابزارهایی بسیار معمولی و پیش و پا افتاده از دنیای فناوری هستند و در واقع به عنوان یکی از وسائل خانه و زندگی مردم تبدیل شده‌اند چالش در مساله پذیرش و بهره برداری از آن وجود داشته است.

رشد و توسعه فناوری از نظر فنی و محتوایی زمینه را برای مقاومت ها و مخالفت ها بیشتر می کرد اما به مرور زمان و با ورود فناوریهای جدید اذهان از فناوری های موجود به سوی فناوری های جدید معطوف می شدند و موج مخالفت ها با آنها کاهش می یافت. نظیر آنچه در فاصله ورود رادیو تا تلویزیون و یا تلویزیون تا ویدئو اتفاق افتاد.

نکته مهم و بارز در پذیرش فناوری در گام اول مقوله ماهیت فناوری و در گام های بعدی مقوله محتوای آن بوده است که نمود آن امروز در بحث اینترنت و فیلترینگ آن قابل مشاهده است. اما به راستی در کشوری که همیشه در صف اول کاوش و تولید علم بوده است چنین برخوردی با مقوله فناوری صحیح است؟

 شاید وقت آن رسیده است تا به مقوله فناوری و فرصت ها و تهدیدهای حاصل از آن نگاهی دوباره بی اندازیم، چرا که تجربه نشان داده است، خواسته و ناخواسته فناوری پس از مدت مشخصی که در جهان معاصر این مدت بسیار کوتاه شده است در جامعه ما نفوذ کرده و مورد بهره برداری عام قرار می گیرد.

باید پذیرفت فناوری وارداتی با خود فرهنگ وارداتی را نیز به همراه می آورند و این وظیفه ماست تا به جای مقاومت و یا ممانعت از ورود آن زمینه فرهنگ سازی کاربرد آن را تدوین و ترویج کنیم با این روند قطعا نسلهای جدید که طبیعتا در مواجه با فناوری ممکن است به سمت استفاده های غیرموثر گرایش پیدا کنند با آگاهی و اطلاعات بیشتری با فناوری مواجه می شوند که به نظر می‌رسد بهترین بستر برای این کار توسعه آموزش های کاربرد فناوری در مدارس و دانشگاه هاست تا جوانان نحوه بهره برداری کاربردی از آن را فرا بگیرند.

شاید بهترین تجربه در این خصوص مقوله بازی‌های رایانه ای باشد که کشور ما با حمایت از تولیدکنندگان بازیهای رایانه ای امروز توانسته است بازیهایی بومی بر اساس فرهنگ و ارزش‌های ایرانی تولید و به بازار عرضه کند که قطعا می توان این تجربه را به حوزه های دیگر انتقال داد و با ارتقا سطح آگاهی و دانش عمومی زمینه را برای کاربرد صحیح فناوری فراهم کرد.

/ 2 نظر / 62 بازدید
حقدوست

[گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل] [گل] سلام بر شما گرامی وبلاگ خوب و جالبی دارید. امیدوارم در ادامه راه موفق باشید. شمابزرگوار برای مطالعه مطالب زیر دعوت شده‌‌اید: *********** [گل] مجموعه ای از برنامه ‌‌های مذهبی آندروید برای گوشیهای هوشمند [گل] قرآن(متن و صوت)+مفاتیح الجنان+نهج البلاغه+ویجت اذان+رساله12مرجع+سفر عتبات+قبله یاب ************ [گل] چرا حضرت علی(ع) در مقابل غاصبین خلافت سکوت کرد؟ [گل] [گل] و برای گرفتن حق خود به زور عمل نکرد؟ [گل] ************* [گل] احادیث بسیار زیبای هفته [گل] # اثر زیانبار زیادی مال و فراموشی یاد خدا # ظلمی که خدا از آن صرف نظر نمی‌‌کند # راهی برای آمرزش تمام گناهان *********** [گل]جواب امام عسکری(ع) و امام زمان(ع) به سوالات[گل] آیا پیامبر خدا(ص) با خلیفه اول به غار رفت؟! آیا خلیفه اول و دوم، مسلمان بودند؟ اسلام آنها با شوق بود یا اجبار؟ طلاق همسران پیامبر‌(ص) توسط حضرت علی(‌علیه‌‌‌السلام)! ************ [گل] توصیه می‌‌‌کنم از باقی صفحات وبلاگ هم بازدید کنید. منتظر حضور و نظرات ارزشمند شما گرامی هستم www.bia2mofid.persianblog.ir [گل] [گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل]

وب نگار

سامانه جامع مدیریت پشتیبانی تجهیزات رایانه ای و خدمات فناوری اطلاعات، خدمات رایانه ای و شبکه، مدیریت نگهداري و تعميرات اموال رایانه ای،سامانه هدایت و پشتیبانی از مشترکین (Help Desk و Service Desk) ، سیستم جامع مدیریت منابع فناوری اطلاعات،مبتنی بر استانداردهای ITIL و ISMSو ISO20000