اهواز و موقعيت استراتژيک براي توسعه تجارت الکترونيک

خوزستان یا «شکرستان» از دیرباز مهد تمدن و فرهنگ بوده و قابلیت‌های سرشاری در این زمینه داشته که تاریخ، گواه صادقی بر این مدعاست.شهرستان اهواز مرکز استان خوزستان است و از نظرجغرافیایی در21 درجه و 20 دقیقه عرض شمالی و 48 درجه و40 دقیقه طول شرقی قرار گرفتهاست و در بخش جلگه ای به ارتفاع 18 متر از سطح دریا واقع می باشد . مساحت شهراهواز20477 هکتار است که فقط 6923 هکتارآن در بافت شهری قرار گرفته است جمعیت اهوازطبق آمار سرشماری سال 1365 شمسی بالغ بر 861970 نفر است اما اکنون از مرز یک میلیوننفر گذشته است .

نفت و گاز مهمترین منابع طبیعی کشور برای اولین بار در این استان و در شهر مسجد سلیمان قریب به ۸۰ سال پیش کشف و استخراج شد، از آن موقع تا کنون حوزه‌های نفتی فراوانی دراین استان کشف و مورد بهره‌برداری قرار گرفته‌است که از مهمترین آنها حوزه‌های نفتی اهواز می‌‌باشند پالایشگاه آبادان و پتروشیمی بندر امام و ماهشهر و ... از جمله صنایع وابسته به نفت در این استان می‌‌باشد.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

رود خانه کارون به همراه رودخانه‌های دز وکرخه و اروند و گتوند این استان را یکی از مساعدترین استان‌ها برای اجرای طرحهای کشاورزی نموده است و هم اکنون بزرگترین طرح تولید نیشکر و صنایع جانبی آن دراین استان درحال انجام است ارتباط این استان به آبهای آزاد ازطریق بندرهای آبادان و خرمشهر امکان دیگری از این استان برای تجارت آزاد می‌‌باشد. گرچه جنگ ایران و عراق به این بندرها صدمه‌های فراوانی وارد کرد اما این بندرها به‌تدریج به دنبال رسیدن به اوج فعالیت‌های خود هستند. خوزستان در هشت سال جنگ میان ایران و عراق اصلی‌ترین صحنه‌های کارزار بشمار می‌‌آمد اهواز به عنوان مرکز اين استان زرخيز، قلب تپنده اقتصاد جنوب کشور به شمار مي رود. موقعيت مکاني و امکانات و زيرساخت هاي اقتصادي اهواز آن را به منطقه اي استراتژيک و مرکز صنعتي و اقتصادي مهمي در کشور تبديل کرده است. وجود صنايع عظيم فولاد، نفت، پتروشيمي، گاز و... به همراه مزيت هاي بسيار مناسب براي کشاورزي به ويژه در مورد دو محصول مهم خرما و نيشکر، دسترسي به مرزهاي آبي و خاکي، برخورداري از چندين سد بزرگ و دو رودخانه پرآب کارون و کرخه و مزيت هاي بسيار زيادي در زمينه صنايع دستي و گردشگري همه باعث شده اند تا اهواز به عنوان يک منطقه مستعد براي تبديل شدن به قطب اقتصادي و تجاري در کشور شناخته شود.

 اما اکنون با توجه به برنامه چهارم توسعه آنچه که بيش از هر چيز مورد توجه برنامه ريزان و دولتمردان قرار گرفته اهميت توجه هر چه بيشتر طرح ها و برنامه هاي اقتصادي مبتني بر دانش محوري و اصول جهاني تجارت است. چرا که نفت و صنايع جانبي آن به عنوان يک منبع فناپذير نمي توانند جوابگوي نيازهاي اقتصادي اين استان و کشور در سال هاي آتي باشند.

موضوع اشتغال و کارافريني به عنوان يک بحث جدي گريبانگير اکثر شهر هاي کشور است و اهواز نيز از اين قاعده مستثني نيست مبحثي که به نظر مي رسد با پرداختن به الگو ها و مدل هاي جديد اقتصادي مبتني بر اقتصاد غيروابسته به نفت و بر پايه الگوهاي اقتصاد ديجيتالي قابل حل است.

 

پیشرفت های اخير کشور در زمينه فناوري اطلاعات باعث توسعه زيرساخت هاي مورد نياز براي گرايش به سوي اقتصاد ديجتالي و کسب و کار مبتني بر فناوري اطلاعات شده است. ايران به عنوان يک کشور در حال توسعه شاهد تلاش هاي مختلفي در زمينه کسب و کار الکترونيک و تجارت الکترونيک بوده است اما علي رغم همه اين تلاش ها که با وجود مشکلات متعدد صورت گرفته هنوز تا رسيدن به نقطه مطلوب فاصله زيادي بايد پيموده شود. برگزاري سمينار ها و کنفرانس و نمايشگاه هايي در اين زمينه زمينه بسيار مناسبي را براي آگاهي عموم مردم از پيشرفت هاي روز دنيا و تحولات صورت گرفته در داخل کشور فراهم مي کند و به کارشناسان و متخصصان اين حوزه امکان مي دهد به تعاطي افکار و فعاليت هاي جديد اقتصادي بپردازند.

رونق گرفتن اين گونه فعاليت ها در حوزه تجارت الکترونيک مي تواند باعث تقويت اقتصاد کشور در ابعاد داخلي و بين المللي شود و زمينه حل مشکلات مختلفي همچون بي کاري، ترافيک، سرقت و...را فراهم مي کند. اهواز به عنوان گلوگاه اقتصادي جنوب ايران مي تواند بستر مناسبي براي توسعه عملياتي تجارت الکترونيک به شمار رود . در راستاي اين ديدگاه سومين سمينار تجارت الکترونيکي اهواز در حالي برگزار مي شود که نسبت به دو سال گذشته از تجربه بيشتر و توجه بهتري از سوي شرکت ها، اساتيد و افراد علاقه مند برخوردار شده است. تداوم برگزاري اين سمينار و توسعه آن در نوع خود بي نظير است.

 

اهداف سمينار تجارت الکترونيک

·       آشنایی با مباحث نوین و نگرش های جدید، متدها و سیستم های جدید در زمینه تجارت الکترونیکی و معرفی چارچوب هایی برای بومی سازی در منطقه.

·       شناسایی پژوهشگران، محققان و دستاوردهای تحقیقاتی آنها درزمینه تجارت الکترونیکی.

·       انتقال تجارت نتایج تحقیقات و چالش های فراوری های سازمان.

·       ارتقای علمی مدیران، کارشناسان ومحققان درزمینه پیشرفت های تجارت الکترونیکی.

·       معرفی فعالان، کارشناسان و شرکت های مشاور در زمینه پیاده سازی سیستم های تجارت الکترونیکی و دولت الکترونیکی.

محورهاي تخصصي سمينار سوم اهواز

·       موانع و مشکلات دستیابی به کسب و کار الکترونیکی

Barriers to e-Business

·       جهت گیری کسب و کار سازمانی به سمت تجارت الکترونیکی

Business- Oriented e-commerce

·       توسعه کسب و کار الکترونیکی سازمانی

Development of e-commerce

·       کاربردها و استفاده های کسب و کار الکترونیکی

E-Business Applications

·       نرم افزارهای تخصصی تجارت الکترونیکی

E-Commerce Software

·       استراتژی و انجام تجارت الکترونیکی

E-Commerce Strategy and Implementation

·       اجتماع الکترونیکی

E-Communities

·       تدارکات الکترونیکی

E-Logistics

·       تهیه مواد الکترونیکی

E-Procurement

·       خدمات الکترونیکی

E-Services

·       زیرساخت های تجارت الکترونیکی در سازمان

Infrastructure for e-Commerce

·       سیستم های پرداخت تجارت الکترونیکی در اینترنت

Internet Payment Systems

·       مدیریت دانایی محور

Knowledge Management

·       بازاریابی در وب

Marketing on the Web

·       امنیت و اطمینان در تجارت الکترونیکی

Trust and Security for e-commerce

·       سازمان الکترونیکی

e- Government

·       روابط عمومی دیجیتالی

e- Public Relation

·       مدیریت زنجیره تأمین و اجرای الکترونیکی آن

Supply chain Management and e- fulfillment

·       سلامت الکترونیکی

e- Health

·       مبادله الکترونیکی داده ها و اینترنت

EDI (Electronic Data Interchange) and Internet

 

 

 

 

شعار سمينار:

شعار اصلي سمينار  با رويکرد دانايي محوري و اقتصاد دانش محوري، مديريت دانش سازماني است.

روز اول : آشنايي با مفاهيم، تجربه ها، پيشرفت هاي جهاني تجارت الکترونيک

روز دوم : آشنايي با توانمندي ها و تجربه هاي ملي تجارت الکترونيک

 

زمان برگزاري سمينار

 

سمينار تجارت الکترونيک اهواز در دو روز متوالي يعني 5 و 6 تير ماه برگزار مي شود.

 

 

ساختار سمينار

دبیر همایش :مهندس فرنود حسنی

دبیر علمی همایش : دکتر امير حامد رضايي

اعضای هیئت علمی: دکتر محمود زرگر ،دکتر مسعود خوینی،،دکتر سید جلال سعید نیا،دکتر رامین عرفانیان،مهندس بهرام دقیقی، مهندس محسن میرزایی، مهندس شهرام شریف، مهندس نادر تاجری، مهندس احمد عدالت،مهندس محمود رضا دلفیه، مهندس محمدرحیمی، مهندس سعید ممبینی، مهندس رکوعي، مهندس آسايش، مهندس کرمي

عناوين سخنراني هاي اصلي:

ضرورت رويکردهاي اقتصاد ديجتالي، دولت الکترونيک و رويکرد هاي استراتژيک توسعه تجارت الکت

/ 2 نظر / 6 بازدید
ناهيد کاکاوند

سلام اميدوارم حال شما خوب باشد. اقای حسنی من از کارشناسان ارتباطات ايران خودرو هستم. يکی از اشخاص موفق اداره ما درز زمينه ارتباطات و بازاريابی آ قای فرزاد حسنی است. دوست داشتم ببينم شما با ايشان نسبتی داريد؟!!! خوش باشيد... هنرهشتم www.honarehashtom.blogfa.com

محمد عندلیب

سلام لطفا در مقاله بعدی در باره سرآمدی با استفاده از فناوری اطلاعات مقاله ای بنویسید خیلی بهش نیاز دارم اگه بنویسید خیلی کمک بزرگی بهم کردید.اگه نوشتيد حتما من خبر کنيد از طريف اميل