فرهنگ لغات فناوری اطلاعات-الف- بخش دوم

اف تي پي اکانت(FTP Account )
براي انتقال فايلها از كامپيوتر بر روي سرويس دهنده، حداقل به يك FTP Account براي برقراري ارتباط نياز داريد. در صورتي كه اپراتورهاي سايت شما بيشاز يك نفر باشند مي توانيد براي هر كدام يك FTP Account مستقل ايجاد و اجازه دسترسيآنها را به دايركتوريها يا فايلها با قابليت خواندني، نوشتني و ... تعيين نمائيد. <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

استراتژی
لغت استراتژی دارای ریشه یونانی است و استراتوگوس به معنی فرمانده لشکر است. مراد از این واژه در مدیریت, ارتباط دادن عملیات با اهداف, همچنین طبقه بندی اهداف به اهداف بلند مدت, حیاتی, مهم و استراتژیک  از یک طرف و کوتاه مدت, اجرایی و قابل انعطاف از سوی دیگر است.

اينترنت
اينترنت از مجموعه ایشبکه  کامپيوتری ( بزرگ ، کوچک ) تشکيلشده  است . شبکه های فوق با روش های متفاوتی به يکديگر متصل و موجوديت واحدی با نام "اينترنت " را بوجود آورده اند. نام در نظر گرفته شده برای شبکه فوق از ترکيب واژههای " Interconnected" و " Network" انتخاب شده است . ( شبکه های بهم مرتبط ).
اينترنت فعاليت اوليه خود را از سال 1969 و با چهار دستگاه کامپيوترميزبان (host) آغاز و پس از رشد باورنکردنی خود ، تعدادکامپيوترهای ميزبان در شبکه به بيش از ده ها ميليون دستگاه رسيده است . اينترنت بههيچ سازمان و يا موسسه خاصی در جهان تعلق ندارد. عدم تعلق اينترنت به يک سازمان وياموسسه به منزله عدم وجود سازمانها و انجمن های خاصی برای استانداردسازی نيست .يکیاز اين انجمن ها، "انجمن اينترنت " است که در سال 1992 با هدف تبين سياست ها وپروتکل های مورد نظر جهت اتصال به شبکه تاسيس شده است.

 

اوپن سورس(Open Source)
اکثر نرم افزارهائی را که شماتهيه و يا از طريقاينترنت Download می نمائيد ، صرفا" به صورت نسخه های ترجمه شده و  آماده اجراء در اختيار شما قرار می گيرند .  ترجمه ، فرآيندی است که در آن کدبرنامه های نوشته شده توسط برنامه نويسان  که از آنان به عنوان کد اوليه ( Source Code ) ياد می شود ، پس از استفاده از برنامه های خاصیموسوم به کمپايلرها به بگونه ای ترجمه می شوند که توسط کامپيوتر قادر درک باشند . اعمال تغييرات دلخواه در اکثر برنامه های ترجمه شده ، امری بسيار مشکل و گاها" غيرممکن است . اکثر توليد کنندگان نرم افزار از ويژگی فوق به منظور صيانت و حفاظت ازکدهای نوشته شده ، استفاده می نمايند .
نرم افزارهای Open Source نقطه مقابل رويکرد فوق می باشند  . در اينگونه نرم افزارها علاوه برنسخه ترجمه شده ، کد اوليه نيز در اختيار متقاضيان قرار می گيرد.بدين ترتيب امکاناعمال تغييرات و يا سفارشی نمودن آن متناسب با خواسته استفاده کنندگان ، فراهم میگردد . افراديکه از ايده Open Source حمايت می نمايند براين اعتقاد هستند که با اجازه دادن به اشخاصی که علاقه مند به تغيير کد اوليه میباشند ، امکان استفاده مفيدتر از برنامه فراهم و احتمال بروز خطاء در آنان، کاهشخواهد يافت .
ويژگی نرم افزارهای Open Source  :

  • توزيع رايگان . اين نوع برنامه ها ،  ممکن است به عنوان بخشی همراه يک بسته نرم افزاری ارائه شوند که به متقاضيان فروخته می گردند.
  • کد منبع می بايست بهمراه نرم افزار ،ارائه گردد .
  • هر شخص می بايست اجازه تغيير کد اوليه برنامه را داشته باشد  .
  • نسخه های اصلاح شده را می توان مجددا" توزيع نمود .
  • به مجوز ساير نرم افزارها نياز نخواهد بود .

بد نيست اشاره ای به يک مثال واقعی در دنيای نرم افزارهای Open Source داشته باشيم . در سال 1991 ،  Linus Torvalds ، دانشجوی دانشگاه هلسينکی فنلاند يک سيستم عامل جديد مبتنی بر Minix ( اقتباس شده از يونيکس ) را ايجاد که نام آن را لينوکس ( Linux ) گذاشت . وی نسخه شماره 0.02 لينوکس را بر اساس  GNUGeneral Public Licens که شامل تعاريف قانونی جامعی در خصوص نرم افزارهای Open Source است ، ارائه نمود . تعداد زيادی از افراد در سرتاسر جهان اقدام به Download لينوکس و استفاده از آن نمودند . گروهی زيادی از افراد فوق خود برنامه نويسان حرفه ای بودند که توانائی انجام تغييرات مورد نياز در لينوکس را داشتند . Torvalds ، نسخه های اصلاح شده  توسط ساير برنامه تويسان را دريافت و با لحاظ نمودن تغييرات ، در سال 1994 نسخه شماره يک لينوکس را عرضه نمود .
يک نکته نگران کننده  در خصوص نرم افزارهای
OpenSource ، فقدان ضمانت و پشتيبانی فنی از آنان است . با توجه به اين موضوع که همواره امکان و يا بهتر بگوئيم مجوز اعمال تغييرات و يا اصلاحات در اين نوع نرم افزارها وجود دارد ، تقريبا" حمايت از آنان غير ممکن و يا مشکل خواهد بود . بدين دليل برخی از شرکت های حامی نرم افزارهای Open Source با توجه به ارائه سرويس خدمات و پشتيبانی اينگونه نرم افزارها ، اقدام به فروش آنان می نمايند. مثلا" نرم افزار Red Hat در سال 1994 توسط Official Red Hat Linux  عرضه گرديد. نرم افزار فوق رايگان نبوده و متقاضيان می بايست هزينه استفاده ( مالکيت ) از آن را پرداخت نمايند. مهمترين ويژگی Red Hat ، امکان پشتيبانی فنی از آن است. برای اغلب سازمان ها و موسسات تضمين حمايت های فنی و پشتيبانی  يکی از عوامل مهم تصميم گيری در خصوص خريد لينوکس در مقابل Download نمودن آن به صورت رايگان می باشد.  علاوه بر Red Hat ، شرکت های متعدد ديگری نيز اقدام به عرضه لينوکس با توجه به سياست ها و ديدگاه های خاص خود نموده اند .در اين رابطه نرم افزارهای متعددی با محوريت لينوکس نيز طراحی و پياده سازی شده است . Mozilla ( هسته مرورگر Netscape ) ، سرويس دهنده وب Apache ، زبان اسکريپت نويسی وب PERL و فرمت فايل های گرافکيی PNG ، نمونه هائی در اين زمينه بوده که بر اساس ايده  OpenSource طراحی و پياده سازی شده اند

/ 1 نظر / 179 بازدید
مهدی

اصولا!! وبلاگ خوبی داريد. شاد باشيد.