فرار ژن ها مخاطره آميزترين رويکرد فرار مغزها

فرنود حسني<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

کشور کهن ايران منشاء و منبع غني ترين و قديمي ترين تمدن هاي بشري بوده است. اما, متاسفانه و به دلايل گوناگون کشور ما نتوانسته به گونه مطلوبي خود را با تحولات دوران گذار از عصر کشاورزي به عصر صنعتي و از عصر صنعتي به عصر اطلاعات هماهنگ سازد و حاصل اين دو گذار براي ما فقر اقتصادي و اطلاعاتي بوده است, علي رغم اين موضوع و با توجه به مشکلات فراوان مردم کشور ما براي دست يابي به اطلاعات و سواد تکنولوژيک داشته و دارند, امروزه با دو معضل بزرگ به نام فرار مغزها و فرار ژن ها مواجه است. معضلي که در اثر سيطره بي حد و حصر کشورهاي پيشرو و توسعه يافته در صنعت و فناوري بروز پيدا کرده است.

شاهد هستيد که هر سال بسياري از نخبگان علمي کشورمان توسط دانشگاهها و شرکت هاي آمريکايي و اروپايي جذب مي شوند و اين يعني از دست رفتن سرمايه هاي مادي و معنوي فراواني که آثار و تبعات آن در حال و آينده گريبان گير ما خواهد شد.

اعتقاد بر اين است که ادامه اين روند منجر به تخليه کشور  از ژن هاي نخبه خواهد شد و نتايج آن در نسل هاي آينده بروز خواهد کرد روندي که با توسعه فناوري اطلاعات شدت بيشتري گرفته است و باعث تسلط هر چه بيشتر کشورهاي توسعه يافته بر کشور در حال توسعه ما خواهد شد.

دولت ها به عنوان بزرگترين ساختارهاي اجتماعي و اقتصادي در کشورهاي جهان سومي بايد برنامه ها و راهکارهاي مناسبي براي کنترل روند رو به رشد فرار مغزها و ژن ها به کشورهاي توسعه يافته ارائه کنند.

بنا بر آمار اعلام شده از سوي بانک جهانی سالانه ۳۰۰ هزار نفر که بيشتر آنها نيز شامل افراد تحصيلکرده و کارگران ماهر می باشند از ايران به خارج مهاجرت می کنند و ايران از لحاظ فرار مغزها در رتبه پانزدهم جهان قرار دارد. شرايط سخت مهاجرت در کشورهاي اروپايي و آمريکايي باعث شده است که آنها در يک اقدام خودآگاه فقط دو دسته از افراد را دستچين کنند و به آنها اجازه اقامت و زندگي در کشورشان را بدهند.

اين افراد نيز کساني هستند که کمترين ريسک اقتصادي و امنيتي را براي آنها به همراه داشته باشند. که شامل افراد تحصيلکرده و ثروتمند هستند.

در گزارش منتشر شده از سوی بانک جهانی با عنوان؛مهاجرت بين المللی و فرار مغزها؛ تعداد افرادی که در طی سالهای گذشته از ايران خارج شده اند بالغ بر ۳۰۰ هزار نفر در سال عنوان شده است. بر اساس اين گزارش جمهوری اسلامی ايران از نظر مهاجرت اتباع خود به خارج از کشور در جايگاه پانزدهم جهان قرار گرفته است. سه کشور انگليس - فیلیپين و هند به ترتيب در رتبه های اول تا سوم جهان از نظر حجم مهاجرت اتباع خود به خارج قرار گرفته اند.  تعداد مهاجر از اين سه کشور به ترتيب ۴۴/۱ و ۱۲/۱ و ۰۳/۱ ميليون نفر در سال عنوان شده است. اين گزارش حاکی است که ۵۸ ٪ از کل ايرانی های مهاجر که معادل ۱۷۰ هزار نفر در سال می شوند افراد تحصيلکرده ای هستند که برای ادامه تحصيلات و يا جست وجوی شرايط بهتر برای زندگی خود به خارج مهاجرت می کنند. ايالات متحده امريکا و اتحاديه اروپا مراکز مهم جذب مهاجران ايرانی هستند. از کل مهاجران ايرانی ۴۵٪ آنها وارد ايالات متحده می شوند و بقيه به ديگر نقاط جهان مهاجرت می کنند. اين گزارش حاکيست که تنها ۳۴٪ از ايرانيان تحصيلکرده ای که با مدرک ليسانس به خارج مهاجرت می کنند می توانند شغلی متناسب با تحصيلات و در شان خود پيدا کنند در حاليکه مهاجران هندی و هنگ کنگی و ايرلندی از جمله موفقترين مهاجران جهان هستند.

آمار ها نشان مي دهند در سال 1382،تعداد ۰۰۰/۲۴۰ ايرانی دارای تحصيلات دانشگاهی در امريکا زندگی می کردندو ۱۸۲۶ عضو هيئت علمی تمام وقت ايرانی در امريکا و کانادا تدريس مي کردند. در حاليکه طبق آمار تا سال ۱۳۷۵ جمع استادان و دانشياران حاضر در ايران فقط ۲۲۰۰ نفر بود و جمع استادياران حاضر در ايران ۶۰۰۰ نفر بود. ۶۰۰۰ پزشک ايرانی و ۳۰۰۰ دانشجوی پزشکی ايرانی در امريکا زندگی می کردند.
در سال
۱۳۸۰ درآمد ساليانه کشور از محل صادرات نفت ۲/۱۶ ميليارد دلار اعلام شده بود در حاليکه ضرر ناشی از خروج مغز ها از کشور ۳۸ ميليارد دلار برآورد شده بود. در سال ۷۸ بطور قانونی ۵۴۷۵ فرد دارای درجه دکترا و فوق ليسانس از کشور مهاجرت کردند يعنی روزی ۱۵ نفر. بنا بر آمار اعلام شده در سال 1379 تعداد 250.000 نفر فارغ التحصيل دانشگاهی ايران را ترک کرده اند. بودجه سال ۱۳۸۲ کشور رقم 96.000 ميليارد تومان بود و از سال ۱۳۵۸ تا انتهای ۱۳۸۱ اعلام شد که ۵۰۰ ميليارد دلار نفت فروخته شده است.
 در سال
۱۳۸۴ صندوق بين المللی پول اعلام کرد:

کره جنوبی - فيلیپين - چين تایپه و ايران اولين کشورهای دنيا از نظر فرار مغزها هستند. در ايران سالانه 150.000 تا 180.000 نفر با تحصيلات دانشگاهی از کشور خارج می شند که معادل خروج ۱۱ ميليارد دلار سرمايه از کشور است.


با توجه به آمار ذکر شده مي توان پي به اهميت بحران و شايد اتفاق خطرناک تاريخی بزرگی که در آينده نه چندان دور گريبان فرزندان و نسل های بعد ما را خواهد گرفت، برد.

خروج بی سر و صدای هزاران تحصيلکرده و نخبه ايرانی غير از ضرر های جبران ناپذير مادی زمينه ای را برای پديده خطرناک فرار ژن ها فراهم می کند يعنی با خروج هر نخبه ايرانی از کشور اولين ضربه اي که به کشور مي خورد از بعد اقتصادي خواهد بود چرا که تمام سرمايه گذاري هاي مادي در طول بيست و پنج سال و امکان استفاده از دانش وي در سال هاي بعدي از بين مي رود، اما در آينده با ماندگار شدن نخبگان در اروپا و آمريکا و کانادا(که عاشقانه برای جوانان و متفکرين ما آغوش گشوده اند) و ادامه تحصيل و کار و با لمس شرايط خوب زندگي معمول در اين کشور ها براي اين قشر از افراد و ازدواج آنها يا نسل هاي بعدي آنها با زنان و مردان کشورهاي مقصد ژن نبوغ خود را به راحتی به يک دو رگه منتقل می کنند و اين ژن بعد از دو يا سه نسل به يک انسان تمام غربی منتقل می شود و به همين سادگی اتفاقی که من از آن به بمب ژنی ياد می کنم خواهد افتاد. بمبي که اکنون منفجر شده است اما صداي آن را نسل هاي بعدي خواهند شنيد.

جوامع نخبه هر روزه بهعلم، فن، صنعت و توليد جديدي دست مي‌يابند و ديگر كشورهاي دنيا به دليل نياز به آنعلوم، فنون، صنايع و توليدات جديد، ناگزير بايد هزينه لازم را پرداخت كرده و فرهنگكشورهاي نخبه را كه با علوم، فنون و صنايع و توليدات آنها همراه است نيز بالاجباربپذيرند، زيرا فرهنگ جديد و نو نيز با توليد علم و فن جديد حاصل مي‌شود؛ يعني محصولفيزيكي و توليدي حاصل از علم و تكنولوژي جديد به همراه خود، فرهنگ استفاده جديد رانيز متولد مي‌كند.به عبارت ديگر كالهاي توليدي هر كشور بر اساس فرهنگ همان كشورتوليد مي‌شود. لذا هر كشوري با صدور كالاهاي خود به ديگر كشورها، فرهنگ خويش را نيزصادر نموده و به مرور زمان فرهنگ ديگر كشورها را با فرهنگ خويش جايگزين مي‌نمايد ودر نهايت كشورهاي نخبه گريز به دليل نياز و وابستگي هميشگي، خدمتكار اين كشورهامي‌شوند.

افراد نخبه به علت توانايي بالا در توليد ايده، دانش، علم، فن، فناوري و صنعتجديد هميشه زمينه ساز حرکت و پويايي  اقتصاد و خالق فرصت‌هاي شغلي جديد براي جامعه خود هستند. البته اين موضوع در کشورهايي اتفاق مي افتد که از اقتصاد سالم و ساختار هدفمندي براي مديريت نيروي انساني برخوردار باشد و توانايي حفظ و حتي جذب دوباره نيروهاي از دست رفته را داشته باشد . به عقيده کارشناسان بهترين و مطمئن ترين نقطه برايسرمايه‌گذاري در خصوص اشتغال و رفع معضل بيكاري در بلند مدت، توجه ويژه به نخبگان،دانشمندان و انديشمندان جامعه است تا با توليد علم، فن، تكنولوژي و صنعت جديد،فرصت‌هاي شغلي بر گرفته از علم و صنعت داخلي را براي كشور ايجاد كنند. ساده ترين راه حل براي رسيدن به چنين امکاني فراهم کردن محيطي مساعد براي فعاليت علمي، تحقيقاتي و پژوهشي و همچنين به کار گيري نخبگان در لايه هاي مشاوره اي و مديريتي سطح بالاي کشور است. رفع تبعيض ها و بي عدالتي ها در گزينش نيروها و حمايت مادي مناسب و تشويق و ترغيب نخبگان به انجام کارهاي بزرگ و تاثيرگذار مي تواند اقدامات موثر بعدي در جلوگيري از فرار ژن ها باشد.

متاسفانه روندي که در سال هاي اخير در کشور با آن مواجه بوده ايم به علت عدم مديريت صحيح در توزيع نيروي تحصيل کرده در بازار کار تقويتي بوده است و از سوي نهادهاي دولتي و خصوصي بسياري موقعيت هاي شغلي در کشورهايي مثل استراليا و... تبليغ مي شوند.

پايين رفتن ارزش تحصيل در کشور به علت مشکلات اقتصادي عديده از يک سو و همچنين گرايش عجيب دانشگاه هاي دولتي به جذب دانشجويان بر اساس شهريه هاي بالا موجب از بين رفتن جايگاه واقعي علم و تحصيل در کشور شده است اين دو پديده جالب نيز که حاصل ضعف هاي بيشمار ساختار سنتي آموزش در کشور مي باشد باعث شده اند تا وضعيت کشور از نظر عدم پرورش مناسب استعداد ها و همچنين تسريع خروج منابع انساني نخبه به حالت بحراني برسد.

اصول آينده نگري و ميهن انديشي ايجاب مي کند تا همه کساني که دلشان براي ايران و آينده آن مي سوزد در اين مورد به تفکر بنشينند و تلاش کنند تا اين موج منفي به مثبت تبديل شود و زمينه بازگشت سرمايه هاي علمي و در نهايت اقتصادي به وطن فراهم شود.

اين موضوع در قالب بيانيه اي از سوي فعالان جامعه مدني ايران در اجلاس منطقه اي جامعه اطلاعاتي آسيا و اقيانوسيه که در تهران برگزار گرديد مورد اشاره قرار گرفت و حمايت و توجه اکثر کشور هاي آسيايي را درپي داشت.

 

/ 9 نظر / 3 بازدید
امير

سلام خيلی جای تعمق داشت. واقعا جالب نوشتی. دقيقا اگر به بروسه بذيرش مهاجر کشورها نگاه کنی می بينی که اونها دقيقا افراد را انتخاب مي کنند. با امتياز دهی و ساير مطالب. به هر حال اين هم ...

محمد :: لحظه ها رو با تو بودن ::

سلام . به نکته خوبی اشاره کردی .. ببين همه اينها از سر کار بودن افراد غير متخصص در پست های تخصصيه .. ببين يه نفر سالها اونور درس ميخونه ميشه دانشمند .. ميگه خوب حالا وقتشه برم به مملکتم خدمت کنم . مياد اينجا تو همون فرودگاه ميگيرنش ميگن اونجا چيکار ميکردی ... ميره چهار روز تو بازداشت . وقتی ميفهمن يارو چکاره هست بهش ميگن برو بيرون ولی اگه حرفی بزنی . دوباره ..... اونم وقتی مياد بيرون سريع جمع ميکنه ميره همونور ... من اينو به چشمای خودم ديدم

مريم شريعت پناهی

سلام. من خوشحالم که ولاگ شما را پيدا کردم. من در زمينه تجارت اينترنتی ecommerce تحقیق و بررسی می کنم و در وبلاگ خودم بر اساس تجربه و مقالات از افراد صاحب دانش مطلب می نویسم. خوشحال میشم بتونیم با هم همکاری کنیم.

محمد :: لحظه ها رو با تو بودن ::

اگر هم اينجوری نشه .. بايد بره يه جا زير دست يه اوسگولی باشه که ليسانسش رو هم به زور پارتی گرفته و سر کار اومدنش هم با پارتيه عجب .... باور کن اينا وجود داره هااااا .

محمد :: لحظه ها رو با تو بودن ::

آقا لينک شعبه دوم وبلاگ منو گذاشتی که دست تايمازه .. اما لحظه ها رو با تو بودن رو يادت رفته .. اينم بزار تا وبلاگت محبوب تر بشه مرسی بای

سعید

سلام ممنونم که توجه کردید. وبلاگ خوبیه و با مبادله لینک موافقم. اما فعلا میتونم لینک شما در در اینجا بذارم: mybeliefs.blogfa.com/ و نه در ولاگ سئو. چون اونجا در حال بازسازیه

پارس درگاه

سلام با توجه‌ به‌ اهميت‌ نقش‌ و جايگاه‌ مديران‌ در پيشبرد و تحقق‌ اهداف‌ ، برنامه‌ها و سياستهاي‌ سازمان ،ضرورت‌ دارد مديران‌ بمنظ‌ور روزآمدسازي‌ دانش‌ و اط‌لاعات‌ خود با تكنيك‌هاي‌ نوين‌ مديريتي‌ ، توجه‌ ويژه‌ ای به‌ مط‌العه‌ مط‌الب‌ منتشره‌ در خصوص‌ مقولات‌ و كاركردهاي‌ مختلف‌ مديريتي‌ داشته‌ باشند. گروه تخصصي مدیریت شبکه اینترنتی متخصصین ( پارس درگاه) ، به منظور برقراري ارتباط و تبادل اطلاعات علمي و تخصصي ميان متخصصين ايراني داخل و خارج کشور, اساتيد, پژوهشگران, دانشجويان, مراکز علمي و تحقيقاتي,سازمانهاي دولتي, شرکتها, صنايع, سرمايه گذاران, نشريات و ساير افراد و مراکز نيازمند ، مرتبط و يا علاقمند به مباحث تخصصي اين رشته ايجاد شده است . اين گروه بصورت يک درگاه (پورتال) طراحي شده و داراي ساختار ويژه اي است،بطوريکه با عضويت در آن امکان دسترسي هر شخص يا سازمان به امكانات و ارتباط با اعضاي شبكه بطور برابر فراهم مي شود. از شما دعوت مي کنم با عضويت در گروه ، علاقمندان علم مديريت را در تجارب و آموخته هاي خود سهيم فرمائيد. ارادتمند :آرمين خوشوقتي

منير

سلام خسته نباشين کد رشته من ۵۰۲۳ است دانشگاه پودمانی هم قبول شدم ولی من هر چی می گردم نمی تونم پيدا کنم که چه رشةّ آي قبول شدم لطفا در اين مورد به من کمک کنيد دفتر چه کنکورمم مامانم انداخته دور تو اينترنت هم چيزی جاييی در مورد کد رشته که به من کمک کند را نيافتم شما اگر می توانيد به من کمکم کنيد