وقتي الکامپ مي ميرد!

 

فرنود حسني

www.farnood.com
mail@farnood.com

ديگر همه چيز تمام شد، قائله ها خوابيد و کسي هم حتي ديگر حوصله به خاطر آوردن نام اين عزيز رفته از دست را ندارد. الکامپ را مي گويم که قريب به ده سال بررگترين
Brand نمايشگاه فناوري اطلاعات در خاورميانه بود. حالا نه اينطرفي ها برده اند نه آنطرفي ها، نه اهالي آي تي خوشحالند، نه مردم، نه شرکت ها و نه دولتي ها، فقط مي توان گفت که الکامپ مرد! حالا باز بايد صبر کنيم تا سال بعد در مراسم نبش قبر الکامپ شرکت کنيم.

گويا قرار نيست اين مسائل حداقل در حوزه مدعي تفکر و عمل فناوري اطلاعات تمام شود قريب به يک ماه است که از آخرين دوره نمايشگاه الکامپ که هميشه در رده دو، سه نمايشگاه برتر بين المللي ما بود مي گذرد. يادمان نمي رود که سال گذشته و امسال چه بحث هايي بر اين نمايشگاه رفت. اما نتيجه هماني شد که عرض کردم همه باختيم. دو،  هيچ به نفع جيتکس!

امروز بعد از يک ماه هيچکس را ياراي شروعي دوباره نيست انگار همه منتظرند که خرداد هشتادو شش برسد تا بر مزار مرده شيون کنند و باز تجربه تلخي بر تجربيات گذشته بيافزاييم.

وقتي سايت نمايشگاه وينکور را مرور مي کنيد و برنامه هاي دقيق آن را از نظر تاريخ و حتي ساعت برگزاري تا سال 2010 مطالعه مي کنيد وقتي سبيت آلمان را اينچنين منظم مي بينيد که هر شرکتها براي کسب مجوز ورود به رقابت مي کنند و تقويم نمايشگاهي خود را بر اساس آن مرتب مي کنند و زماني که علت تاخير يک ماهه جيتکس 2006 را در توجه برنامه ريزان اروپايي آن به تقارن تاريخ قبلي با ماه مبارک رمضان مي يابيم حق داريم از خود بيخود شويم و حسرت بخوريم که چرا ما نمي توانيم يک واقعه علمي و فناوري را حتي در حد آبرومندانه براي داخل کشور مديريت کنيم.

واقعاً عجيب است که چرا برنامه ريزي هاي ما هنوز قائم به ذات است و از يک راهبرد کلان سرچشمه نمي گيرد. مگر غير از اين است که ما بايد بر اساس سند چشم اندازه بيست ساله کشور به قدرت برتر اقتصاد، علم و فناوري خاورميانه تبديل شويم.

آيا معيارها و ابزارهاي واردات و توسعه دانش چيزي غير از همين نمايشگاه ها براي جذب سرمايه گذاران خارجي، توسعه راه حل هاي فناورانه روز دنيا در کشور و ايجاد  آگاهي نسبت به پيشرفت ها و معرفي و توانمندي هاي داخلي براي ساير کشورهاست.

 پس چرا ما بعد از ده سال برگزاري نمايشگاه الکامپ با سرعت پس رفت کرديم. ده سال پيش که ما الکامپ داشتيم مقارن با زماني بود که تازه افکار اروپايي و آمريکايي به علاوه دلارهاي عربي در گوشه اي از بيابان هاي داغ جنوب خليج هميشه فارس ما، طرح راه اندازي نقطه تجاري خاورميانه را پيش گرفته بودند. و امروز بعد از ده سال فکر و پول آنها منتج شد به دبي مدرن، اينترنت سيتي، جيتکس، خطوط هوايي امارات، غول رسانه اي الجزيره( قطر) و... در حالي که ما ديگر الکامپ نداريم.

آقايان، وقت تنگ است. چشم ها را بايد شست، جور ديگر بايد ديد. تا همين الان هم يک ماه را براي مذاکره و مفاهمه و برنامه ريزي از دست داديم. ستاد برگزاري الکامپ 86 از کي فعال خواهد شد؟ نگذاريد کار با لحظه آخر بي افتد. شما را به خدا به جاي اهداف صنفي و ارگاني، بگرديد هدفي ملي و بين المللي براي اين نمايشگاه پيدا کنيد و روي آن جدل کنيد. بياييد از گذشته درس بگيريم!

الکامپ يک دستاورد، بازار و اگر بهتر بگويم ثروت ملي است و متعلق به هيچ صنف و سازماني نيست. ديديم که الکامپ ضعيف نه براي دولتي ها آب داشت و نه براي خصوصي ها نان! پس چرا بر سر گوري که مرده اي در آن نيست گريه کنيم.

مي توان از نو شروع کرد. اما به شرطي که همه چيز را فراموش کنيم و نسخه جديدي را براي الکامپ بپيچيم. شرايط فرق کرده و چه بخواهيم و چه نخواهيم رقبا از ما قوي تر شده اند. بايد باور کنيم که موفقيت فرداي کشور در گرو توسعه صنعت فناوري اطلاعات در جهت عمومي شدن آن است. الکامپ هشتاد و شش مي تواند سرنوشت خوبي پيدا کند و (حداقل در منطقه)بهترين شود اگر...!

 

/ 1 نظر / 5 بازدید
آهو

سلام می شه بگيد برای شرکت تو کنکور ارشد مديريت فناوری اطلاعات از چه منابعی استفاده کرد؟ اين رشته مستقل هستش يا يکی از گرايشهای مثلا رشته mba هست؟