کار از راه دور Tele Working

فرنود حسني _ سهيلا سلطاني

کلمات کليدي:

 کار و اشتغال, فناوري اطلاعات، کار از راه دور, دورکاري

مقدمه:

بي شک يکي از مهمترين پديده هاي هزاره سوم رشد چشمگير و روز افزون فناوري اطلاعات و تاثير آن بر تمامي جوانب زندگي بشر مي باشد. يکي از اين جنبه ها نيز که به شدت تحت تاثير اين پديده قرار گرفته بحث کار و اشتغال مي باشد و به گونه اي درآمده که در چند سال آينده بدون بهره برداري از فناوري اطلاعات عملا نمي توان کاري را از پيش برد. با پذيرش اين تاثيرات مي بينيم که مشاغل از جهات گوناگوني مانند نوع، چگونگي انجام ، سرعت، دقت و سهولت در انجام آنها دچار دگرگوني شده اند. ساختارهاي سنتي مشاغل و سازمان ها شکسته و مشاغل دچار تحولات اساسي شده اند. فناوري در ظاهر بعضي از مشاغل را حذف کرده يا تغيير مي دهد اما در واقع بسياري مشاغل جديد تر، مفيدتر و متنوع تر ايجاد مي کند. با در نظر گرفتن اين تحولات ديگر خدمات نيروي کار به جاي عرضه در محل به سمت عرضه اينترنتي پيش مي رود و تقاضا براي نيروي کار وابستگي کمتري به شرايط محلي و جغرافياي پيدا مي کند که در اينجا بازار کار از راه دور و کار از راه دور(Telework) و کار الکترونيکي (E-work) را خواهيم داشت. کار از راه دور امروزه در بسياري از بخش هاي اقتصادي همانند بانکداري، بيمه، بهداشت و درمان ، حقوق، ساخت و توليد و بازاريابي، خود را نشان داده است.

کار از راه دور چيست؟

کار از راه دور قابليت کار در خانه يا مرکز کار از راه دور نزديک خانه به مدت يک يا چند روز در هفته به جاي رفتن به دفتر اصلي است. کار از راه دور روشي براي آوردن کار نزد شخص به جاي رفتن شخص به محل کار مي باشد. اين برنامه در صورتي که کارمند کارش را از طريق راه دور و در منزلش انجام دهد، مي تواند نياز به سفر هاي هر روزه به محل کار را به طور کامل برطرف نمايد. در صورتي که يک مرکز از راه دور که در مجاورت محل زندگي کارمند است مورد استفاده قرار  گيرد نيز ,زمان و مسافتي را که شخص کارمند هر روزه طي مي کند را به طور قابل توجهي کاهش مي يابد.

در روش کار از راه دور,  کار به طريقي انجام مي شود که منافع بالقوه اي را براي کارکنان و کارفرمايان ايجاد مي کند. در واقع راهي براي انجام کار صرفنظر از مکان آن است و نتيجه اي است که مي تواند در متعادل کردن يک زندگي کاري مثبت داشته باشد. کار از راه دور منافع ويژه اي را براي کساني که زمان قابل ملاحظه اي را صرف رفت و آمد به جلسه ها، يا طي مسير در راه اداره هستند يا معمولا در حال حرکت هستند ولي از اداره و دفتر کار به عنوان يک پايگاه استفاده مي کنند.

کارکنان مي توانند از طريق کامپيوتر و مودم به محل کار متصل شوند يا کار هايي را که نياز به چيزي غير از تلفن ندارند را به آساني انجام دهند. کارکنان مي توانند به صورت تمام وقت و يا چند روز در هفته کار از راه دور انجام دهند.

کارکنان از راه دور براي خودشان و کارفرماهايشان ميليونها دلار صرفه جويي مي کنند. کار از راه دور مي تواند مشکلات رفت و آمد را به وسيله کاهش زمان سفر و کاهش استرس که منجر به شادتر و انعطاف پذير تر شدن محيط کاري مي شود را کاهش دهد. کار از راه دور نقش مهمي در کاهش ميزان مسافت هاي مورد نياز  براي رسيدن به محل کار و انجام کار  و بنابراين توليد ارزش افزوده براي محيط با کاهش ازدحام و انتشار گاز دي اکسيد کربن، اکسيد نيتروژن و مواد داراي ذرات ريز در محيط  را دارد.

برای مطالعه متن کامل این مقاله به شماره ۲۶ ماهنامه عصر فناوری اطلاعات مراجعه فرمايید.

 

/ 1 نظر / 4 بازدید
مجيد

سلام دوست عزيزم ... پاييز آمد و باغ دل ما برگريزان شد .... خش خش برگاش ، بارون با اون رنگين كمونش چه نازه با يار دلنشينش . يه سال ديگه هم سپري شد و هنوز ... شاد باشي و پايدار