آموزش عالي و چالش جديدي به نام دانشگاه هاي مجازي

 

فرنود حسني
www.farnood.com
mail@farnood.com
باتوجه به پيش بيني هاي انجام شده کشور ما در پايان برنامه چهارم از لحاظ رشد كمى در آموزش عالى بايد به رشد دانشجويى ۳/۷ ميليون نفر برسد که قطعا با شرايط و ظرفيت هاي کنوني دست يابي به اين هدف غير ممکن است. لذا مسئولان براي پوشش اهداف تعيين شده تصميم گرفتند که از شيوه هاي مختلفي همچون آموزش هاي پودماني، فراگير و مجازي استفاده نمايند. صدور اولين مجوز تأسيس يك دانشگاه اينترنتى غيردولتى و غيرانتفاعى توسط وزارت علوم، تحقيقات و فناورى در سال ۱۳۸۰ صورت گرفت که اين مؤسسه آموزش عالى سرانجام جهت عملياتى شدن به دانشگاه علم و صنعت ايران ملحق شد و از آن طريق توانست در سال ۱۳۸۳ اقدام به پذيرش دانشجوى مجازى نمايد. علاوه بر دانشگاه علم وصنعت، زيرمجموعه مجازى دانشگاه شيراز در سال ۱۳۸۳ توسط وزير علوم، تحقيقات و فناورى افتتاح شد و اقدام به پذيرش دانشجو نمود. همچنين در همين سال ها آموزش مجازي در دستور كار دانشگاه تهران قرار گرفت و پروژه هاي تحت اينعنوان آغاز شد و در سال 1380 سايت آموزش مجازي دانشگاه تهران با ارائه 9 درس برايدانشجويان روزانه دانشگاه راه اندازي شد. هم اکنون دانشگاه هاي خواجه نصير و امير کبير نيز براي مقاطع ارشد تلاش هايي را براي توسعه دوره هاي آموزش مجازي در پيش گرفته اند. گذشته از مزيت هايي که آموزش هاي مجازي مي تواند داشته باشد بحث توسعه آموزش هاي مجازي در ايران با ضعف ها و کاستي هاي فراواني مواجه است که در اين مجال برخي از آنها را مورد مطالعه قرار مي دهيم.

1- هدفمندي آموزش هاي مجازي: با توجه به اينکه نص صريح برنامه چهارم مبني بر دستيابي به آمار هفت ميليوني تعداد دانشجويان است، اين شبه به وجود مي آيد که در توسعه آموزش هاي مجازي فقط جنبه هاي کمي اهميت دارند و بر جنبه کيفي تاکيد نمي شود و آگر شده معيار ها و اهداف آن روشن نيست.

2-  شهريه هاي بالاي آموزشي: علي رغم اينکه انتظار مي رود آموزش هاي مجازي به علت کاهش هزينه هاي سربار دانشگاه و دولت با هزينه کمتري قابل اجرا باشد اما گاهي اوقات هزينه تحصيل در آن از دوره هاي مشابه روزانه نيز فراتر مي رود. در اين شرايط به نظر مي رسد اين دوره ها فقط با رويکرد درآمدزايي توسعه يافته اند.
3- نحوه گزينش دانشجويان: هيچ شاخص و معيار رقابتي مشخصي براي گزينش علاقه مندان به تحصيل در اين دانشگاه ها تعريف نشده است و تنها ملاک قبولي در گزينش و ورود به اين دانشگاه ها توان پرداخت شهريه است. به همين خاطر سطح علمي اين دانشگاه ها به شدت ضعيف است.

4- عدم آشنايي استادان و دانشجويان:  در حالي که هنوز اساتيد مناسبي براي تدريس در دوره هاي روزانه فناوري اطلاعات در اختيار نداريم راه اندازي چندين دانشگاه مجازي که معمولاً ظرفيت پذيرش آنها چند برابر دوره هاي روزانه است جاي سوال دارد. همچنين به علت بديع بودن محيط آموزشي براي دانشپذيران در ايران بسياري از آنها حتي نمي توانند خود را با کيفيت موجود منطبق سازند.

5- محدود بودن امكانات و زيرساختهاي مخابراتي و شبكه‌اي: به علت ضعف زيرساختي امکان استفاده از بسياري از ويژگي هاي استاندارد در دوره هاي آموزش الکترونيکي در ايران ميسر نمي باشد و غالباً به دروس متني اکتفا مي شود و امکاناتي مثل صدا، فيلم هاي آموزشي، چت متني و صوتي و... غيرقابل استفاه هستند.

6- استخدام دانشجويان مجازي: يکي از بزرگترين نگراني هاي دانشجويان اينگونه دانشگاه ها قيد عنوان مجازي در مدارک تحصيلي آنهاست که براي استخدام آنها مشکلاتي را ايجاد کرده است در اين شرايط سوال اينجاست که آيا بين کيفيت اين دوره ها با دوره هاي روزانه تفاوت وجود دارد يا خير؟

7- ضعف فرهنگ سازي: متاسفانه نگرش رايج به اين دوره ها (که حاصل مدرک گرايي است)  مبني بر بي زحمت بودن تحصيل در اين دوره هاست، در حالي که به اعتقاد نگارنده اين ماهيت آموزش است که متحول شده نه ماهيت تحصيل، بنابراين دانشجوي مجازي نبايد خود را فارغ از الزام مطالعات و تحقيقات مختلف ببيند.

با اين تفاسير در شرايط حاضر دوره هاي مجازي آموزش با متد فعلي نمي تواند جوابگوي نياز واقعي جامعه باشد و جز افزودن عده بسياري فارغ التحصيل کم تخصص، بيکار و متوقع(به دليل پرداخت شهريه کلان) و هدر دادن سرمايه هاي ملي باري از دوش کشور برنخواهد داشت.

/ 6 نظر / 7 بازدید
يه آرزو مند پيشرفت کشور

با سلام اين اولين باره که به وبلاگه شما سر ميزنم مطالبتون از ضعف های مديريتی و .. کشور می گه من خودم تو دانشگاه سراسری آتی می خونم البته ما هزار و يک مشکل داریم و لی وضع دانشگاهای مجازی خیلی بدتره من دوستم تو دانشگاه مجازی شمالغرب کشور مثلاٌ دانشجوه ولی الان که داره یه سال می شه فقط یه آفیس رو اونجا تا حالا بهشون گفتن فقط این جور موسسات (البته فعلاٌ)مردمو سر کیسه می کنن ولی باید این اوضاع عوض شه ما برای اینکه بتونیم یه حرفی واسه گفتن داشته باشیم باید اولن مدیریت ها درست شه ویا از نظام بانکداری بگیر تا روابط بین المللی با کشور های پیشرفته بعدشم کلی چیزا برای اینکه از تو دنیای مدرن امروز یه عقب مونده یه نباشیم

شهرزاد

خسته نباشيد...به من هم سر بزنيد

علی یزدی

سلام برای تبادل لینک مزاحم شدم اگر موافق بودید لینک من را با عنوان سورس کد اضافه کنید و به من خبر بدید تا حد اکثر ۱۲ ساعته لینک شما رو قرار بدم ممنون

شهرزاد

سلام ميخواستم از کارهايتون بيشتر با خبر شم اکه ميشه چت کرد ....

بهرام بيگی

با سلام مهندس حسنی اميدوارم حالتون خوب باشه . می خواستم نظرتون رو در مورد اين اسکريپت بدونم : http://www.itlearn.ir/More-129.ASPX ممنون - بهرام بيگی

hadi

سلام كامل ترين و جامع ترين مطلب درباره كارشناسي ارشد مهندسي صنايع شامل ظرفيت دانشگاهها ، منابع مطالعاتي ، ضرايب درس ها و ... همه و همه بر روي وبلاگم قراتر گرفت.حتماً سر بزن. يادت نره !!!!!!!!!!!! در ضمن من تمايل به تبادل لينک با شما را دارم.