گفتگو با ایسنا

وبلاگ‌ها به افراد كمك مي‌كنند تا هويت رسانه‌يي پيدا كنند
وبلاگ‌نويسيجرياني پويا است و هيچ گاه به نقطه‌ي بهينه‌ي آن نمي‌رسيم

به اعتقاد يك وبلاگ‌نويس، تبادل افكار با هم فكران،‌ خوانندگان ومخاطبان در وبلاگ،‌ موجب شكل گيري يك هويت مجازي براي بلاگرها مي‌شود.

فرنود حسني،‌ در گفت‌و‌گو با خبرنگار سرويس نگاهيبه وبلاگ‌هاي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اظهار داشت: « هويت وبلاگ نويسانناشي از فرهنگ بومي‌، ملي و يا خانوادگي آن‌هاست و اين كه چه كسي با چه جنسيتي، ازچه قشر و با چه سطح اقتصادي، تحصيلي و يا علمي‌ وارد اين عرصه مي‌شود‌ و به طور قطعتمام اين مسايل نيز در شكل‌گيري هويت آينده‌ي وبلاگ‌نويس تاثير زيادي دارد. »

وي با اشاره به تفاوت محيط فيزيكي با محيط مجازيگفت: «شخصي كه براي اولين بار وارد محيط مجازي مي‌شود،‌ يك دنياي جديدي را باابزارها و روش‌هاي جديد تجربه مي‌كند دنياي جديدي كه مي‌تواند در آن آزادانه انتقادو بحث كند، در حالي كه ممكن است در آن حد نتواند در دنياي واقعي اين كار را انجامدهد»

وي افزود: «فرد نياز به رسانه دارد و وبلاگ‌ها بهاو كمك مي‌كنند كه يك هويت رسانه‌اي پيدا كند، وبلاگ‌ها ابزاري را براي گفت‌و‌گو،گفتمان،‌ و انتقال افكار فراهم مي‌كنند. در اين شرايط شخصيت و افكار فرد به واسطه‌ياين ابزار و رسانه، در قالب متن و روش‌هاي ديگر به مخاطب منتقل مي‌شود و همينانتقال نيز متاثر از رفتارها، افكار، تحصيلات، سطح خانوادگي و اقتصادي افراد است. »

حسني گفت: «وبلاگ نويسي به تدريج نوع نگاه فرد راتغيير خواهد داد. نمي‌توان انتظار داشت فرد در همان ابتدايي كه وبلاگ نويسي مي‌كند،بتواند تحول و اثرگذاري زيادي در حوزه‌ي خودش داشته باشد،‌ ولي به مرور در اثرتبادل افكار با همفكران خود،‌ به يك هويت مجازي دست مي‌يابد به اين ترتيب تلاشمي‌كند،‌ با همان ديدگاه‌هاي خود در هر سطحي، در عين فرا گرفتن، چيزهايي را نيز ياددهد. بنابر اين يك هويت ياد گيرنده و ياد دهنده هم براي شخص در مرحله‌ي اول تجربهوبلاگ نويسي، ايجاد مي‌شود. فرد سعي مي‌كند مرتب وبلاگ‌هاي ديگر را بخواند، ازآن‌ها برداشت و گاهي از بسياري متون متاثر مي‌شود. »

اين وبلاگ‌نويس گفت: «بسياري از وبلاگ نويسان درابتداي كار، سراغ اشعار، مطالب و سخنراني‌هاي بزرگان مي‌روند،‌ ولي اين كار تازماني ادامه پيدا مي‌كند،‌ در شرايطي كه نسبت به مطالب منتشر شده و از افكار وبلاگنويس، واكنش بهتري داده شود فرد يك گام به جلوتر مي‌رود و افكار خود را نيز نشرمي‌دهد. »

وي اظهار داشت: «مطالعه‌ي وبلاگ‌هاي ديگران و ديدهشدن از سوي مخاطبان، تاثيراتي در عملكرد وبلاگ نويس مي‌گذارد كه او به صورت مداوممطالعات و حرف‌هاي جديد‌تري را براي مخاطبان خود داشته باشد، به اين ترتيب،‌ رفتنبه دنبال يادگيري و بعد از آن ياد دادن و انتقال مفاهيم ازطريق افكار و انديشه‌هايبلاگر‌ها، موجب شكل گيري هويت آنان مي‌شود. »

وي افزود: «شخصيت فرد در حالت عادي، نمي‌تواند نقدرا چندان تجربه كند، ولي زماني كه مطالب او در وبلاگ مورد نقد ديگران قرار مي‌گيرد،او با آرامش و راحتي بيشتري مي‌پذيرد و اين همان اثر بعدي بر هويت فردي و شخصيتيوبلاگ نويس و شكل گيري هويت مجازي اوست، وبلاگ نويسي هويت نقد پذيري را در فرد زندهمي‌كند و او در اين محيط، پاسخي را در برابر نقدهاي ديگران مي‌يابد، در حالي كه اودر محيط فيزيكي ممكن است آن چنان نقدپذير نباشد. »

حسني گفت: «وبلاگ نويسي يك جريان پويا و در حالتغييري است كه به اين ترتيب هيچ گاه به نقطه‌ي اوپتيموم ( بهينه ) آن نمي‌رسيم. »

وي در عين حال افزود: «وبلاگ نويسي، فضاي گفتمانرا بازتر كرده و به لايه‌هاي پايين جامعه برده است، بنابراين هر كسي توانسته از اينرسانه براي حرف زدن خود استفاده و فضاي نقدپذيري را در قالب كلمات و ادبيات روزمرهو همچنين يك تريبون آزاد ايجاد كند و به اين ترتيب هويت مجازي افراد در برابر يا دركنار هم قرار مي‌گيرد. »

وي تاكيد كرد: «با ارتقاي وبلاگ‌هاي تخصصي، نقد‌هاو هويت‌هاي تخصصي شده نيز بهبود مي‌يابد و هويت‌هاي مجازي جنبه‌ي تخصصي به خودمي‌گيرند.»

حسني گفت: « وبلاگ‌ها بخشي از بافت جامعه اطلاعاتيهستند، لذا مطابق با اصول جامعه اطلاعاتي، بايد فضاي آزاد گفتمان و تفكر بر آنهاحاكم باشد. به اين ترتيب هر تقسيم بندي محدود كننده‌اي، جايز نيست،‌ بلكه بايد‌آزادانه زمينه‌اي را براي بلاگر‌ها فراهم كرد كه نگاه آن‌ها فراتر از ديد تخصصيخود رود و به واسطه‌ي ساير وبلاگ‌ها از موضوعات ديگر آگاهي پيدا كنند.»

انتهاي پيام

کد خبر: 8511-05884

 

/ 5 نظر / 5 بازدید
فروشگاه سي دی های عربی

Arabian-Shop.Blogfa.Com برای علاقه مندان به موسیقی عربی . یک فروشگاه دارای بهترین کنسرتها و مجموعه آهنگها و برنامه های تلویزیونی با بهترین خوانندگان عرب لیست محصولات فروشگاه : نانسی عجرم : 12 مجموعه میریام فارس : 6 مجموعه الیسا : 3 مجموعه نوال الزغبی : 3 مجموعه هیفا وهبی : 2 مجموعه دیانا حداد : سی دی کامل آلبومهای دیانا حداد نجوا کرم : سی دی کامل آلبومهای نجوا کرم سامی یوسف : یک کنسرت کامل و فوق العاده زیبا با شبکه زوم شامل 2 عدد سی دی عمرو دیاب : کنسرت زیبای روتانیات برای دیدن عکسهایی از این مجموعه ها و چگونگی خرید به وبلاگ ما سر بزنبد آدرس وبلاگ : Arabian-Shop.Blogfa.Com

ندا.ح

من رشتم کامپيوتره. خيلی استفاده کردم با اجازه لينکتون رو اضافه ميکنم شاد باشيد

ديونه

سلام عزیزم ... همه ما ممكن است شكست بخوريم اما اين شكست نيست كه ما را مي آزارد، بلكه دانستن اين نكته كه همه تلاش خودرا به كار نبرده ايم ما را رنج مي ده .

ebookesoft

وبلاگ کتاب های الکترونیکی من لینک شما را در وبلاگم قرار دادم و مایل به تبادل لینک با شما هستم با تشکر

مديريت گروههای پرشين بلاگ

سلام خدمت شما دوست عزيز .مسرور میشویم چنانچه دعوت به مشارکت در فعاليت های جديد وبلاگ مديريت گروههای پرشين بلاگ را بپذيريد و ما را از ايده ها و نظرات خود مطلع سازيد . سرافراز باشيد .Groups@Persianblog.com